Tycoon City: New York - poradnik do gry - Jacek "Stranger" Hałas - ebook

Tycoon City: New York - poradnik do gry ebook

Jacek "Stranger" Hałas

0,0

Opis

Poradnik do strategii ekonomicznej „Tycoon City: New York” zawiera szczegółowy opis przejścia kampanii singleplayer, szereg porad dla początkujących i zaawansowanych, a także klasyfikację najciekawszych obiektów, które w trakcie zabawy można zakupić.

Tycoon City: New York - poradnik do gry zawiera poszukiwane przez graczy tematy i lokacje jak m.in.

  • [1][OPPS] Student Needs (Etap 1)
  • Greenwich Village (Etap 1)
  • [5][OPPS] Washington Square Park (Etap 1)
  • [17][OPPS] In God We Trust (Etap 3)
  • Chinatown (Etap 4)
  • Najciekawsze biznesy
  • [4][PRIZE OPPS] Sexy Profits (Etap 1)
  • Soho & Tribeca (Etap 2)
  • [2][PRIZE OPPS] Lions in the Park! (Etap 1)
  • [6][PRIZE OPPS] Sassy Heels (Etap 2)

Informacja o grze

Tycoon City: New York to produkcja strategiczno-ekonomiczna, gdzie zadaniem graczy jest zbudowanie własnego imperium biznesowego na obszarze „miasta, które nigdy nie śpi”, czyli tytułowego Nowego Jorku.

Gra Tycoon City: New York, ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i graczy, to przedstawiciel gatunku gier strategicznych. Tytuł premierę światową miał w 2006 roku i dostępny jest na platformie PC. Wersja językowa oficjalnie dystrybuowana na terenie kraju to: angielska.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 121

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Tycoon City:New Yorkporadnik do gry

autor: Jacek "Stranger" Hałas

Wydawnictwo © GRY-Online S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.gry-online.pl

Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione bez pisemnego zezwolenia GRY-Online S.A.

Prawa do użytych w tej publikacji tytułów, nazw własnych, zdjęć, znaków towarowych i handlowych, itp. należą do ich prawowitych właścicieli.

Publikacja przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego. Nie może być sprzedawana, odsprzedawana lub udostępniana publicznie osobom trzecim bez pisemnej zgody GRY-Online S.A.

Ilustracja na okładce - wykorzystana za zgodą © Shutterstock Images LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Poradnik w wersji WWW znajdziesz na stroniewww.gry-online.pl/S024.asp?ID=486

[email protected]

Spis treści

Wprowadzenie

Wstęp - Tutorial

Etap 1

Greenwich Village

[1][OPPS] Student Needs

[2][PRIZE OPPS] Lions in the Park!

[3][OPPS] Nightlife King

[4][PRIZE OPPS] Sexy Profits

[5][OPPS] Washington Square Park

Etap 2

Soho & Tribeca

[6][PRIZE OPPS] Sassy Heels

[7][PRIZE OPPS] Shaping TriBeCa

[8][PRIZE OPPS] A Novel Idea

[9][PRIZE OPPS] Department Report

[10][PRIZE OPPS] After the Movies

[11][PRIZE OPPS] Alarming Desire

[12][OPPS] Halloween Parade

Etap 3

Little Italy

[13][PRIZE OPPS] Saint Patrick's Church

[14][OPPS] Celebrity Chef

[15][PRIZE OPPS] Roosevelt Parks

[16][OPPS] Celebrity Chef II

[17][OPPS] In God We Trust

[18][PRIZE OPPS] The Big Dog

Etap 4

Chinatown

[19][OPPS] Chinatown Blues

[20][PRIZE OPPS] Asian Splendor

[21][PRIZE OPPS] The Duck of Legend

[22][PRIZE OPPS] Temple of Lions

Etap 5

East Village

[23][PRIZE OPPS] I Love Rock and Roll

[24][PRIZE OPPS] Shaping East Village

[25][PRIZE OPPS] Skin Deep

[26][OPPS] Rock Gig in the Park

[27][PRIZE OPPS] D'Agostino's!

[28][OPPS] Chinese New Year Parade

Etap 6

Financial District

[29][PRIZE OPPS] Bureaucratic Fanatic

[30][OPPS] Tickertape Parade

[31][OPPS] Liberty Island

[32][PRIZE OPPS] Wheeling & Dealing

[33][PRIZE OPPS] Headstrong

Etap 7

Liberty Island

[34][OPPS] Liberty Island II

[35][OPPS] Liberty Island III

Etap 8

Chelsea

[36][PRIZE OPPS] Ignition

[37][PRIZE OPPS] Empirical Evidence

[38][OPPS] Automobile Empire

[39][OPPS] Pier Pressure

[40][PRIZE OPPS] Turn to the Left

[41][PRIZE OPPS] Whirling Blades

Etap 9

Midtown

[42][OPPS] Times Square Project

[43][OPPS] Thanksgiving Day Parade

[44][PRIZE OPPS] Hometown Hero

[45][OPPS] Broadway Theater Strip

[46][OPPS] Sights of Manhattan

[47][OPPS] Sights of Manhattan II

Etap 10

Central Park

[48][PRIZE OPPS] The Balloon Festival

[49][PRIZE OPPS] Swings and Roundabouts

Etap 11

Upper East Side

[50][PRIZE OPPS] In Every Dream Home

[51][OPPS] A Life of Luxury

[52][OPPS] A Life of Luxury II

[53][PRIZE OPPS] Painting the Town

Etap 12

Upper West Side

[54][OPPS] High Class Luxury

[55][OPPS] Music Festival

[56][PRIZE OPPS] United in Prayer

Etap 13

Harlem

[57][OPPS] Hip Hop Opp

[58][OPPS] Hip Hop Opp II

[59, 60][PRIZE OPPS] Shaping Harlem, Brass in Pocket

[61][OPPS] New Year in Times Square

Podstawy gry

Najciekawsze biznesy

Dodatkowe porady

Wprowadzenie

Witaj w nieoficjalnym poradniku do gry "Tycoon City: New York", najnowszej strategii ekonomicznej autorstwa Deep Red Games. Wspomniane studio developerskie w przeszłości opracowało między innymi dobrze przyjętego "Monopoly Tycoon". Osoby, które miały do czynienia z tamtą produkcją nie powinny mieć większych problemów z poznaniem zasad rządzących światkiem "Tycoon City", tym bardziej iż interfejs obsługi jest wyjątkowo przyjazny w obsłudze, przez co można skupić się na najprzyjemniejszych aspektach rozgrywki, czyli obserwacji rozwoju kolejnych dzielnic miasta. Poniższy poradnik został przygotowany w głównej mierze z myślą o mniej doświadczonych graczach. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż "Tycoon City: New York" nie jest skomplikowanym tytułem, w którym każdy element powinien być dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Gra wybacza nawet większe wpadki, mniejszą rolę odgrywają również fundusze, z których pozyskiwaniem nie ma zazwyczaj żadnych problemów. Pomimo tych wszystkich uproszczeń, w pewnych sytuacjach kolejne czynności należy wykonywać zgodnie z ustalonym przez producentów schematem. Czasami należy również wykonywać dość niestandardowe czynności, czy też dokładniej planować dalsze posunięcia. Sądzę, iż wtedy właśnie poradnik najbardziej może się przydać.

Poniższy tekst podzielony został na cztery główne rozdziały. Każdy z nich skoncentruje Twoją uwagę na czymś innym. Pierwszy rozdział zawiera wyjątkowo szczegółowy opis przejścia przygotowanej przez producentów kampanii singleplayer. Do zaliczenia jest w sumie trzynaście rozbudowanych etapów. Każdy kolejny poziom odkrywa nową dzielnicę Nowego Jorku (w niektórych przypadkach nawet dwie). Opisywana strategia posiada również tryb Sandbox. Stanowi on jednak wyłącznie rozwinięcie głównej kampanii, pozwala bowiem przystąpić do zabawy na wszystkich dzielnicach, bez konieczności sukcesywnego ich odblokowywania. Drugi rozdział poradnika w największym stopniu powinien zainteresować początkujących graczy. Zawiera bowiem szereg porad, które mogą okazać się przydatne w trakcie rozgrywki. Część z tych elementów opisana została we wbudowanym tutorialu, wielu innych należy się jednak uczyć na bieżąco. Rozdział ten zawiera informacje dotyczące między innymi zaspokajania potrzeb mieszkańców miasta, czy też wzbogacania posiadanych biznesów dodatkowymi komponentami. Trzeci rozdział stanowi klasyfikację najciekawszych obiektów, które w trakcie zabawy będzie można zakupić. Nie wszystkie biznesy przynoszą spore zyski, należy także zwracać uwagę na to żeby pojawiały się w odpowiednim otoczeniu. Wszystko to zostało dokładnie opisane. Ostatni (czwarty) rozdział poradnika koncentruje natomiast uwagę grającego na bardziej zaawansowanych kwestiach, o których istnieniu nie trzeba początkowo wiedzieć. Rozdział ten opisuje zalety stawianych w trakcie gry zabytków i charakterystycznych lokacji Nowego Jorku, czy też podaje szersze informacje na temat zwalczania pojawiającej się na mapie konkurencji.

Nie pozostaje mi już nic innego, jak tylko zaprosić Was do zabawy, życząc jednocześnie miłej i owocnej gry!

Jacek "Stranger" Hałas

Wstęp - Tutorial

Jeszcze przed przystąpieniem do właściwej zabawy będziesz mógł zaliczyć dodatkowy tutorial. Pomimo tego, iż jest on nieobowiązkowy zdecydowanie warto byłoby się na niego zdecydować, tym bardziej, iż jest on wyjątkowo krótki i uczy jedynie kilku najważniejszych czynności, z których wyjątkowo często będziesz korzystał. Zanim jednak do tego dojdzie, będziesz mógł nazwać swoją postać oraz wybrać jeden z kilku dostępnych avatarów (bądź też wgrać swój własny). Wybór ten nie ma oczywiście żadnego wpływu na przebieg właściwej zabawy.

Właściwy tutorial obejmuje wykonanie następujących czynności:

Obracanie kamerą - przytrzymaj prawy przycisk myszy, a następnie zacznij przesuwać gryzonia we wszystkie możliwe strony. Pamiętaj o tym, że aktualne cele będziesz sobie mógł w każdej chwili podejrzeć, wybierając ikonkę z wykrzyknikiem (lewy dolny róg ekranu), a następnie pozostając przy zakładce Opps (w dalszej części kampanii pojawią się też zadania z grupy Prize Opps).

Szybkie przewijanie ekranu - przytrzymaj środkowy przycisk myszy (opcjonalnie rolkę), a następnie przesuń gryzonia do przodu lub tyłu.

Przybliżanie i oddalanie widoku - w tym celu najlepiej byłoby skorzystać z samej rolki. Zwróć jednocześnie uwagę na dodatkową informację, mówiącą o tym, iż wcześniej możesz sobie wybrać obiekt, na który masz zamiar zrobić zbliżenie.

Zaspokajanie potrzeb mieszkańców - pierwsza "poważna" czynność, o której istnieniu NIGDY nie będziesz mógł zapomnieć. Poznanie potrzeb mieszkańców danej dzielnicy pozwoli ci w większym stopniu dopasować stawiane biznesy. W tym tutorialu będzie to oczywiście przykładowe ćwiczenie. Na początek kliknij na ukazywany przez grę budynek (screen).

W lewym górnym rogu wyświetlą się dodatkowe informacje (po kliknięciu w ikonę z 'i'). Przejdź na ostatnią zakładkę, czyli Needs (potrzeby). Po więcej informacji zapraszam do dalszej części poradnika. Teraz powinieneś wiedzieć jedynie tyle, iż należy zwrócić uwagę na najdłuższy pasek (w tym przypadku Food and Drink).

Stawianie nowych biznesów - w tym przypadku będzie to niewielka kawiarenka (Coffee Bar). Aby wyświetliło się menu stawiania nowych budynków musisz kliknąć w dowolnym miejscu, w którym dany obiekt może być zbudowany (zielone pola). Po lewej wyświetlą się nowe zakładki. Docelowo będziesz musiał "dotrzeć" do ikonki symbolizującej Coffee Bar (Food & Drink; Bars). Zwróć uwagę, iż po najechaniu na ikonkę wyświetlą się dodatkowe informacje. Teraz będziesz musiał odpowiednio "wstawić" nowy obiekt (screen).

Zwróć uwagę na to, iż okoliczne budynki mieszkalne podświetlają się na określony kolor. Dzięki temu dowiesz się w jak dużym stopniu stawiany biznes będzie mógł zaspokoić potrzeby tych mieszkańców. Docelowo powinien to być oczywiście zielony kolor (biznes jest wtedy bardzo potrzebny). Aby potwierdzić postawienie obiektu kliknij na charakterystycznego "ptaszka". W trakcie właściwej gry zwracaj jednak uwagę na ilość zabieranych przez dany budynek funduszy. Zawsze powinieneś mieć ich trochę w zapasie.

Przeglądanie informacji na temat danego biznesu - Ta lekcja będzie równie ważna. Każdy z posiadanych biznesów będziesz mógł w różnoraki sposób ulepszyć, bądź też go upiększyć, poprzez zakupienie odpowiednich komponentów. Kliknij na nowo postawiony obiekt. Wybierz teraz ikonkę informacyjną, a następnie przycisk Sphere of Influence, dzięki któremu podejrzysz w jak dużym stopniu dany biznes oddziałuje na mieszkańców danej dzielnicy. Generalnie chodzi o to, iż biznes odwiedzany będzie głównie przez te osoby, które zamieszkują tereny znajdujące się wewnątrz charakterystycznego okręgu. Na koniec przejdź na zakładkę Customers, tak aby dowiedzieć się co na temat danego obiektu sądzą odwiedzający go goście.

Ulepszanie posiadanych biznesów - Na koniec tego tutoriala dowiesz się więcej na temat wyjątkowo ważnego procesu ulepszania aktualnie posiadanych obiektów. Z racji tego, iż nie możesz ustalać cen sprzedawanych przedmiotów, nowe komponenty będą właściwie jedynym czynnikiem zachęcającym większą liczbę gości do dokonania zakupów w Twoim sklepie. Na początek kliknij na postawiony wcześniej biznes. Teraz musisz skierować się na centralną ikonę, tą z charakterystyczną strzałką skierowaną ku górze. W tym tutorialu będziesz musiał zakupić dodatkowy szyld (Main Sign). Aby do niego dotrzeć musisz otwierać odpowiednie zakładki - Sphere of Influence, Shop Signs, Main Sign. Zwróć jednocześnie uwagę na to, iż gra podświetli miejsce, w którym obiekt może być dołożony. Kliknij myszą (screen) żeby potwierdzić ten wybór.

Teraz będziesz musiał dostawić stolik z paroma krzesełkami. W tym celu przejdź do zakładki Capacity, wybierz Seating, a następnie Table & Chairs. W tym przypadku będziesz musiał kliknąć na podświetlony obszar na ziemi. Pamiętaj o tym żeby w przyszłości czynności te dobrze sobie rozplanować, tak aby zmieścić możliwie jak największą ilość przydatnych komponentów.

To by było na tyle, jeśli chodzi o tutorial. Teraz będziesz mógł przystąpić do właściwej kampanii.

Etap 1

Greenwich Village

Na początek kilka ważnych wskazówek, o których za każdym razem powinieneś pamiętać. Teoretycznie kolejne dzielnice miasta będą od siebie niezależne, przy czym w miarę odkrywania nowych terenów zawsze będziesz mógł (a niekiedy wręcz musiał) powrócić do tych, z którymi miałeś już do czynienia w poprzednich etapach kampanii. Aby móc odblokować nowe dzielnice będziesz przede wszystkim musiał wypełniać postawione przed Tobą zadania, które przez grę nazywane są Okazjami (Opportunities). W każdej chwili będziesz oczywiście mógł przeglądać wymagania dotyczące aktualnie zaliczanych misji. Zadania będą podzielone na dwie grupy: Opps orazPrize Opps. Pierwsza grupa jest zazwyczaj bardziej skomplikowana i wymaga wykonania wielu różnych czynności. W drugim przypadku skupisz się bardziej na zaliczaniu ściśle określonych zadań, za które otrzymasz najczęściej dodatkowe profity (o nich nieco później).

Przed rozpoczęciem każdego etapu zostanie wyświetlony krótki filmik opisujący daną dzielnicę. DOKŁADNIE go wysłuchaj, gdyż dowiesz się w ten sposób wielu przydatnych rzeczy. W głównej mierze będzie to opis grup społecznych, wraz z narastającymi potrzebami, którym spróbujesz sprostać. Pierwsza misja zlokalizowana została w Greenwich Village, a do czynienia będziesz miał w głównej mierze ze STUDENTAMI oraz wszelakiego rodzaju ARTYSTAMI.

Zanim cokolwiek więcej zrobisz radziłbym zaczekać na pojawienie się pierwszej okazji, którą będziesz mógł odnaleźć w zakładce Opps. Aby podjąć wyzwanie będziesz musiał kliknąć na przycisk Take Opportunity. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, iż zlecenia te są nieobowiązkowe. Jeśli jednak chcesz awansować dalej, będziesz się musiał większością z nich zająć! Mowa tu zarówno o Opps, jak i Prize Opps, które dość szybko zaczną się pojawiać.

[1][OPPS] Student Needs

[1][OPPS]: Student Needs

Na początek załączy się krótki filmik przerywnikowy (screen). Tak też będzie za każdym razem gdy podejmiesz się ważniejszego wyzwania, tak więc nie będę o tym ciągle przypominał. Filmik musisz bardzo uważnie wysłuchać. Dowiesz się bowiem czego dana osoba czy grupa osób w danym momencie będzie od Ciebie oczekiwać. W tym przypadku będziesz musiał zaspokoić najbardziej oczywiste potrzeby studentów zamieszkujących wskazany przez grę teren.

Pierwsza wytyczna tego zadania będzie wymagała podjęcia dość długotrwałych działań. Będziesz bowiem musiał podwyższyć zadowolenie grupy studenckiej do co najmniej 55%. Aby to zrobić należy zaspokoić WIĘKSZOŚĆ wysuwanych przez młodych ludzi potrzeb, stawiając odpowiadające im biznesy. A więc... do roboty! :-)

Na początek mógłbyś co prawda sprawdzić jakie potrzeby muszą być zaspokojone, choć w tym przypadku będziesz musiał się zdecydować praktycznie na wszystkie "podstawowe" budynki. Najlepiej byłoby zacząć stawiać je niedaleko zamieszkiwanych przez studentów wieżowców. W każdym przypadku powinieneś przyglądać się wyświetlanym przez grę kolorom. Budynki studenckie powinny podświetlać się na zielono (screen). Oznacza to, iż dany biznes w danej dzielnicy jest BARDZO potrzebny i szybko przyniesie spore zyski. Chwilowo możesz zignorować budynki zamieszkiwane przez inne grupy społeczne, gdyż one w tej misji nie będą się zbytnio liczyć.

Osobiście radziłbym zdecydować się na następujące biznesy: Street Clothes (jeden z najbardziej odpowiadających studentom sklepów z odzieżą), Book Store (księgarnia była jednym z obiektów wymienionych w trakcie trwania scenki przerywnikowej, tak więc odgrywa bardzo istotną rolę), Internet Cafe (kafejka internetowa będzie jednym z najbardziej obleganych miejsc, tak więc w dalszej części zabawy warto byłoby dobudować w tej okolicy kolejną), Street Cafe (tzw. "uliczna kafejka" nie tylko zaspokoi potrzeby żywieniowe studentów, ale i pozwoli się im nieco zrelaksować), Cell Phone Store (sklep z telefonami komórkowymi to kolejny biznes przygotowany w głównej mierze z myślą o młodszym odbiorcy), Computer Games Store (sklep z grami komputerowymi... dodatkowy opis wydaje się być w tym przypadku zbędny :-)), Hairdresser (fryzjer; jako jeden z niewielu obiektów potrafi zaspokoić potrzebę Healthcare), Locksmiths (tak jak wyżej, tyle że w tym przypadku chodzi o potrzebę Security & Services). Najlepiej byłoby gdyby wszystkie budynki stały blisko siebie (screen), dzięki czemu uzyska się z tego tytułu dodatkowe profity. Jeśli masz załączone podpowiedzi, to gra wyświetli w związku z tym dodatkowe informacje. Najlepiej robić tak aby biznesy z podobnych kategorii ustawiać blisko siebie. To samo tyczy się nocnych klubów i dyskotek, czy też budynków o charakterze turystycznym.

Zanim zdecydujesz się na dostawienie kolejnych budynków, warto byłoby zaopiekować się już postawionymi. Konkretnie mam tu na myśli wykupienie uatrakcyjniających je komponentów (Upgrades). Pamiętaj jednak o tym, iż dysponujesz ograniczoną ilością punktów (Upgrade Points), przez co nie możesz sobie pozwolić na wszystko. Po więcej szczegółów zapraszam do drugiego rozdziału poradnika. Postaraj się żeby każdy biznes został zaopatrzony w porządny szyld, parę krzewów i inne ciekawe obiekty. W przypadku kafeterii mogą to być na przykład dodatkowe stoliki (screen). Nie wybieraj najdroższych komponentów, postaraj się jednak o to żeby każdy z biznesów był w jakiś sposób wzbogacony. W niektórych przypadkach będziesz też mógł zatrudnić dodatkowy personel - kelnerkę, czy na przykład maskotkę reklamującą usługi sklepu.

Proponowałbym powrócić w tym momencie do procesu dostawiania nowych biznesów. Teraz powinieneś już jednak robić tak żeby do każdego z nich od razu dobierać dodatkowe komponenty. Dzięki temu nie zapomnisz o nich w przyszłości. Oto moje propozycje: Newsagent (zaspokaja potrzebę Culture), Art House Cinema (zwróć uwagę na to, iż obiekt ten zajmuje więcej pól od standardowych biznesów, z którymi miałeś do tej pory do czynienia; ustaw go w taki sposób żeby nie zablokował sąsiednich pól), Grocery Store (także i tu będziesz mógł liczyć na spore profity, w przyszłości można ponadto dobudować pełnoprawny supermarket). Teraz pozostało ci już tylko odczekać na wypełnienie pierwszej części tego zadania.

Drugi