Metro 2033 - poradnik do gry - Jacek "Stranger" Hałas - ebook

Metro 2033 - poradnik do gry ebook

Jacek "Stranger" Hałas

4,0

Opis

Poradnik do gry Metro 2033 zawiera przede wszystkim bardzo szczegółowy opis przejścia prologu oraz siedmiu rozdziałów gry, pomagając w sprawnej eliminacji przeciwników, rozwiązywaniu celów misji, odnajdywaniu różnorakich sekretów etc.

Metro 2033 - poradnik do gry zawiera poszukiwane przez graczy tematy i lokacje jak m.in.

  • D6 (Opis przejścia - Rozdział 6)
  • Zakończenia
  • Front Line* (1) (Opis przejścia - Rozdział 4)
  • Porady ogólne
  • Library (Opis przejścia - Rozdział 5)
  • Biomass (Opis przejścia - Rozdział 6)
  • Top (2) (Opis przejścia - Rozdział 7)
  • Front Line* (2) (Opis przejścia - Rozdział 4)
  • Chase (Opis przejścia - Rozdział 1)
  • Prologue (Opis przejścia - Prolog)

Informacja o grze

Metro 2033 to gra akcji/ FPS, zawierająca liczne elementy charakterystyczne dla survival horroru i RPG. Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, w czasach po nuklearnej apokalipsie, która zrównała z Ziemią większość miast i skaziła całą Ziemię. Ocaleni żyją w podziemnych szybach rosyjskiego metra i cały czas muszą odpierać ataki krwiożerczych mutantów.

Gra Metro 2033, ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i graczy, to przedstawiciel gatunku strzelanin. Tytuł wydany został w Polsce w 2010 roku i dostępny jest na platformach: PC, PS3, X360. Wersja językowa oficjalnie dystrybuowana na terenie kraju to: z polskimi napisami.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 117

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność
Metro 2033poradnik do gry

autor: Jacek "Stranger" Hałas

Wydawnictwo © GRY-Online S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.gry-online.pl

Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione bez pisemnego zezwolenia GRY-Online S.A.

Prawa do użytych w tej publikacji tytułów, nazw własnych, zdjęć, znaków towarowych i handlowych, itp. należą do ich prawowitych właścicieli.

Publikacja przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego. Nie może być sprzedawana, odsprzedawana lub udostępniana publicznie osobom trzecim bez pisemnej zgody GRY-Online S.A.

Ilustracja na okładce - wykorzystana za zgodą © Shutterstock Images LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Poradnik w wersji WWW znajdziesz na stroniewww.gry-online.pl/S024.asp?ID=987

[email protected]

Spis treści

Wprowadzenie

Porady ogólne

Opis przejścia - Prolog

Prologue

Hunter*

Opis przejścia - Rozdział 1

Chase Exhibition*

Chase

Opis przejścia - Rozdział 2

Riga*

Lost Tunnel

Bridge

Lost Catacombs

Market*

Dead City 1* (1)

Dead City 1* (2)

Dead City 2

Opis przejścia - Rozdział 3

Dry (1)

Dry (2)

Ghosts*

Anomaly

Cursed*

Armory

Opis przejścia - Rozdział 4

Front Line* (1)

Front Line* (2)

Front Line* (3)

Trolley Combat

Depot*

Defense* (1)

Defense* (2)

Child* (1)

Child* (2)

Outpost (1)

Outpost (2)

Black Station* (1)

Black Station* (2)

Opis przejścia - Rozdział 5

Polis

Alley

Library

Depository

Archives

Driving to Sparta*

Opis przejścia - Rozdział 6

Dark Star

Dungeon

Cave (1)

Cave (2)

D6

Biomass

Separation

Opis przejścia - Rozdział 7

Tower

Top (1)

Top (2)

Zakończenia

Handlarze (1)

Handlarze (2)

Wprowadzenie

Poradnik do gry Metro 2033 zawiera przede wszystkim bardzo szczegółowy opis przejścia prologu oraz siedmiu rozdziałów gry, pomagając w sprawnej eliminacji przeciwników, rozwiązywaniu celów misji, odnajdywaniu różnorakich sekretów i odblokowaniu wszystkich zakończeń. Oprócz tego w znalazło się tu miejsce dla licznych wskazówek związanych z najważniejszymi elementami rozgrywki (m.in. walka, wyposażenie, handlarze).

Koloremzielonym oznaczone zostały zwykłe przedmioty (m.in. bronie, standardowa amunicja, apteczki, filtry).

Kolorempomarańczowym oznaczone zostały miejsca pozyskiwania złotej amunicji, pełniącej w grze między innymi rolę waluty.

Kolorniebieski użyty został do odwoływania się do znajdujących się w poradniku zdjęć. #1 oznacza, że dany fragment tekstu związany jest z pierwszym zdjęciem, a #2 - z drugim zdjęciem.

Gwiazdki (*) przy nazwach poziomów oznaczają, że w trakcie danego etapu podejmuje się decyzje mające wpływ na zakończenie gry. Więcej informacji na ten temat znajduje się w sekcji Zakończenia i proponowałbym ją przejrzeć jeszcze przed rozpoczęciem gry (rozdział ten pozbawiony jest spoilerów).

Jacek "Stranger" Hałas

Porady ogólne

ZŁOTA AMUNICJA

Bardzo ważną rolę w grze spełnia rzadki rodzaj amunicji, określanej w tym poradniku mianem złotej. O tym, że udało Ci się podnieść lub otrzymać złotą amunicję możesz się przekonać słysząc charakterystyczny dźwięk brzęku monet i widząc zmieniającą się wartość nad standardowym paskiem amunicji (prawy dolny róg ekranu).

Złota amunicja może być wykorzystywana na dwa sposoby. Zdecydowanie bardziej interesujący wariant zakłada używanie jej w formie waluty. Zakupów dokonuje się w wybranych lokacjach w trakcie gry - są to głównie stacje kolejowe, w których spotkasz jedynie sojuszników. Możesz wybierać pomiędzy trzema głównymi kategoriami nadających się do zakupienia przedmiotów - bronią, amunicją i dodatkowym wyposażeniem (m.in. apteczki i filtry do maski przeciwgazowej).

Alternatywą jest montowanie złotej amunicji w broniach automatycznych. Na ten wariant radziłbym się zdecydowanie dopiero w końcówce gry, a więc wtedy gdy nie będą Ci już potrzebne żadne przedmioty ze sklepów.

Pozyskiwane fundusze dobrze byłoby przeznaczać przede wszystkim na zakup amunicji do najczęściej używanych broni, bo nigdy nie będziesz jej miał pod dostatkiem. Zakup elementów dodatkowego wyposażenia powinien być uzależniony od Twoich aktualnych potrzeb. Jeśli zaś chodzi o bronie, w początkowej fazie zabawy nie radziłbym nic kupować, bo wiele dobrych giwer odnajdziesz bezpośrednio w trakcie gry. Dopiero w późniejszych etapach warto zdecydować się na zakup jednej lub dwóch doskonałych broni, które pozostaną już w Twoim inwentarzu do samego końca.

Złotą amunicję odnajduje się głównie w trakcie eksploracji kolejnych plansz, choć może ona też być przekazywana głównemu bohaterowi przez postaci niezależne.

ZWYKŁA AMUNICJA

Jak już wcześniej wspomniałem, zwykłej amunicji zawsze będzie Ci brakowało, w rezultacie czego ważne jest pamiętanie o kilku ważnych sprawach. Przeciwnicy w Metro 2033 są znacznie bardziej wytrzymali od tych spotykanych w większości innych gier, w rezultacie czego niemal zawsze opłacalne jest celowanie w ich głowy (niezależnie czy są to żołnierze czy potwory). Sprawi to, że do wyeliminowania pojedynczego celu potrzebnych Ci będzie jedynie kilka pocisków, a nie kilkanaście czy kilkadziesiąt. W szczególności polecam korzystać z różnych odmian rewolwerów, które wyróżniają się doskonałą skutecznością przy przeprowadzaniu tego typu ataków.

Nie zapominaj o dokładnej eksploracji plansz, jak również ciał poległych wrogów oraz sojuszników. Dodatkowo przed każdą nową wyprawą dobrze byłoby zakupić dodatkową amunicję do najczęściej wykorzystywanych broni od lokalnych handlarzy.

SKRADANIE SIĘ

Pozostawanie w ukryciu możliwe jest tylko w kilku misjach gry, a konkretnie w tych, w których jest dużo nieoświetlonych miejsc, główna postać dysponuje większym polem działania, a przeciwnikami są zwykli żołnierze. Generalnie mechanizm ten nienajlepiej funkcjonuje i jeśli masz zamiar się skradać to musisz pamiętać o tym żeby zdecydowanie unikać atakowania przeciwników z ukrycia. Pojedyncze strzały w głowę zazwyczaj kończą się niepowodzeniem, przez co cała okolica zostaje zaalarmowana, zaś używanie noża jest obarczone dużą dozą ryzyka.

Rezultat tego wszystkiego jest taki, że powinieneś skupiać się jedynie na pozostawaniu w ukryciu i okazjonalnym niszczeniu źródeł światła. Pomocny może się tu okazać noktowizor, dzięki któremu nie będziesz musiał przemieszczać się na oślep ani ryzykować odkrycia swojej pozycji.

W trakcie skradania się nie warto atakować napotykanych wrogów (nawet z zaskoczenia).

MASKI PRZECIWGAZOWE

Korzystanie z maski przeciwgazowej jest wymagane w trakcie rozgrywania wszystkich poziomów na powierzchni oraz podczas badania zamkniętych pomieszczeń wypełnionych trującym gazem. Do poprawnego funkcjonowania maski potrzebne są filtry, aczkolwiek nie powinieneś się raczej znaleźć w sytuacji ich całkowitego wyczerpania, zwłaszcza że w trakcie tych etapów odnajdziesz ich więcej niż zazwyczaj. Filtry można ponadto sobie dokupić od handlarzy, choć nie powinno to być konieczne (wyjątek to stacja Market i jeden z celów misji).

Możliwa jest również wymiana całej maski przeciwgazowej i na takie posunięcie warto się decydować jeżeli w wyniku ataków sił wroga pojawiły się na niej utrudniające eksplorację rysy i pęknięcia. Nowe maski odnajdziesz w wielu różnych miejscach i musisz przytrzymać klawisz akcji żeby dokonać pomyślnej zamiany.

LECZENIE POSTACI

W grze obecny jest znany z innych strzelanin system autoleczenia, przy czym sprawdza się on jedynie w przypadku prostszych potyczek. Za każdym razem gdy stajesz do walk z potężniejszymi przeciwnikami (zwłaszcza z mutantami) miej w pogotowiu dodatkowe strzykawki, dzięki którym będziesz mógł wyratować główną postać od pewnej śmierci. Na szczęście po drodze odnajdziesz mnóstwo medykamentów, tak więc kupowanie środków leczniczych od handlarzy nie powinno być konieczne.

PUŁAPKI

W niektórych misjach dodatkowym utrudnieniem mogą być także pułapki. Generalnie obiekty te można podzielić na dwie grupy, a mianowicie na pułapki służące do powiadamiania wrogów o Twojej obecności oraz na takie, które mogą Cię zabić. W tym pierwszym przypadku musisz w szczególności uważać na rozwieszone na linkach puszki i na odłamki szkła, powoli przemieszczając się i pomagając sobie latarką lub noktowizorem. Jeśli zaś chodzi o pułapki o działaniu ofensywnym, w zależności od ich wersji będziesz mógł je rozbroić lub jedynie nad nimi przeskoczyć.

Niektóre pułapki można rozbroić, ale nad wieloma trzeba niestety przeskakiwać lub je omijać.

Opis przejścia - Prolog

Prologue

Opis: Zaczekaj aż główny bohater wyjdzie po drabinie na górę, a następnie zbliż się do dużej bramy #1. Po wysłuchaniu krótkiej instrukcji podejdź do znajdującego się po prawej stronie zaworu #2. Najpierw będziesz musiał jedynie wcisnąć klawisz akcji (domyślnie E), ale już za chwilę przytrzymać ten klawisz na kilka sekund by brama mogła się dostatecznie podnieść.

Wciśnij i przytrzymaj klawisz kucania (domyślnie CTRL), tak by przejść pod częściowo podniesioną bramą. Po znalezieniu się w długim korytarzu #1 zainteresuj się obiektami znajdującymi się po lewej stronie. W skrzyni odnajdziesz nową broń#2 (w celu dokonania zamiany broni musisz przytrzymać klawisz akcji - jest to opcjonalne), a w szafkach filtry do maski przeciwgazowej, apteczki i dużo amunicji.

Ruszaj prosto. Po dotarciu do dziury #1 nabierz rozpędu i przeskocz na drugą stronę (SPACJA). Na szczęście nawet jeśli Ci się to nie uda, to całą operację możesz bezproblemowo powtórzyć. Skieruj się teraz do wąskiego korytarza #2 i wyjdź po schodach na górę. Zaczekaj tu aż Twój sojusznik otworzy drzwi.

Zgodnie z otrzymaną instrukcją wciśnij klawisz G celem założenia maski przeciwgazowej #1. Zauważ, że przytrzymując klawisz T możesz sprawdzić przez ile minut możesz jeszcze pozostawać w skażonej strefie - na szczęście w trakcie rozgrywania prologu nie odegra to żadnego znaczenia. Wyjdź po schodach na górę, a po dotarciu do lepiej oświetlonego pomieszczenia #2 zaczekaj na pojawienie się potworów.

Przystąp do atakowania pojawiających się w okolicy mutantów #1#2. Nie musisz się tu na szczęście obawiać utraty życia, bo potwory będą zainteresowane głównie atakowaniem Twojego towarzysza. Pamiętaj o tym żeby strzelać dłuższymi seriami (nie musisz oszczędzać amunicji) i pozostawać w ciągłym ruchu.

Po wygranej walce możesz zbadać tę okolicę, a przy jednym z ciał #1 odnajdzieszfiltry i trochę amunicji. Podejdź do Twojego sojusznika, namierz kratkę i wciśnij klawisz akcji #2. Musisz teraz rytmicznie uderzać w ten klawisz, dzięki czemu wspólnymi siłami uda się Wam odblokować przejście. Możesz już wyjść z tego budynku.

Okolicy nie musisz dokładnie badać, tak więc możesz śmiało podążać za swoim sojusznikiem #1. Docelowo musisz dotrzeć do sojuszniczych oddziałów #2. Po zbliżeniu się do nich gra wyświetli nową cut-scenkę.

Po odzyskaniu kontroli nad głównym bohaterem początkowo nie strzelaj do widocznych w oddali potworów. Do bitwy przystąp dopiero wtedy gdy jedna z bestii zatrzyma się i zaatakuje Twoją drużynę #1. Do pokonania będzie jeszcze kilka innych stworów #2 - pamiętaj żeby pozostawać w pobliżu swoich sojuszników. Etap ten zakończy się efektowną cut-scenką.

Hunter*

Opis: Wyjdź z pomieszczenia i podążaj za swoim przyjacielem Alexem. Nie musisz się tu zbytnio rozglądać, bo w okolicy nie odnajdziesz żadnych interesujących przedmiotów. Wysłuchaj rozmowy z naukowcem #1, po czym skorzystaj ze schodów. Po dotarciu w nowe miejsce #2 zaczekaj aż zostaniecie wpuszczeni do środka.

Przejdź teraz przez dwa pomieszczenia kliniki. Zatrzymaj się dopiero po dotarciu do większej bramy i zaczekaj na pojawienie się Huntera #1. Zbliż się teraz do ogniska i wysłuchaj rozmowy pomiędzy Alexem i Hunterem. Od tego drugiego otrzymasz pocztówkę #2 (musisz do niego podejść).

Po załączeniu się alarmu i wysłuchaniu komentarzy ze strony obecnych tu osób podejdź do bocznej szafki #1 i zabierz z niej apteczkę orazrewolwer wraz z amunicją. Pierwszy potwór wpadnie przez otwór w suficie, lecz powinien się nim zająć Hunter #2.

W przypadku drugiej grupy bestii zostaniesz już zmuszony do zlikwidowania co najmniej jednego potwora #1. Pamiętaj żeby zawsze mierzyć w okolice głowy, a 1-2 pociski powinny załatwić sprawę #2.

Teraz musisz likwidować kolejne potwory, które będą pojawiały się w górnych szybach wentylacyjnych #1 #2. Godne odnotowania jest to, że jeśli będziesz zabijał je odpowiednio szybko, nie uda im się zniszczyć kratek wentylacyjnych i nie wpadną do środka. Wkrótce obejrzysz nowe cut-scenki, po czym etap ten dobiegnie końca.

Opis przejścia - Rozdział 1

Chase Exhibition*

Exhibition*

Opis: Zauważ, że zostałeś nagrodzony możliwością korzystania z dziennika głównej postaci (klawisz M) #1 oraz że otrzymałeś 10 sztuk złotej amunicji (więcej na ten temat w rozdziale PORADY