Restaurant Empire - poradnik do gry - Jacek "Stranger" Hałas - ebook

Restaurant Empire - poradnik do gry ebook

Jacek "Stranger" Hałas

5,0

Opis

Poradnik do strategii ekonomicznej Restaurant Empire w kilkunastu punktach przedstawia najważniejsze aspekty prowadzenia restauracji, począwszy od jej wyboru i sposobu zabudowy, a skończywszy na personelu czy najważniejszych przepisach kulinarnych.

Restaurant Empire - poradnik do gry zawiera poszukiwane przez graczy tematy i lokacje jak m.in.

  • Reszta (Personel)
  • Problemy – skargi klientów
  • Szefowie kuchni (Personel)
  • Metody obcinania kosztów
  • Wybór restauracji (Start)
  • Wybieranie przepisów, napoje (1) (Potrawy)
  • Ustalanie cen w menu (Potrawy)
  • Kuchnia (1) (Wystrój)
  • Zdobywanie nowych przepisów, ulepszanie istniejących (Potrawy)
  • Pożyczki, reklama

Informacja o grze

Kolejna gra Trevora Chana, twórcy takich głośnych tytułów jak Capitalism czy Seven Kingdoms. Tym razem jest to strategia-ekonomiczna, w której możemy zająć się stworzeniem od podstaw najlepszej światowej sieci restauracji.

Gra Restaurant Empire, ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i graczy, to przedstawiciel gatunku gier strategicznych. Tytuł wydany został w Polsce w 2003 roku i dostępny jest na platformie PC. Wersja językowa oficjalnie dystrybuowana na terenie kraju to: pełna polska.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 65

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
5,0 (1 ocena)
1
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Restaurant Empireporadnik do gry

autor: Jacek "Stranger" Hałas

Wydawnictwo © GRY-Online S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.gry-online.pl

Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione bez pisemnego zezwolenia GRY-Online S.A.

Prawa do użytych w tej publikacji tytułów, nazw własnych, zdjęć, znaków towarowych i handlowych, itp. należą do ich prawowitych właścicieli.

Publikacja przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego. Nie może być sprzedawana, odsprzedawana lub udostępniana publicznie osobom trzecim bez pisemnej zgody GRY-Online S.A.

Ilustracja na okładce - wykorzystana za zgodą © Shutterstock Images LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Poradnik w wersji WWW znajdziesz na stroniewww.gry-online.pl/S024.asp?ID=196

[email protected]

Spis treści

Wprowadzenie

Start

Wybór restauracji

Szczegółowe ustalenia

Wystrój

Toalety

Kuchnia (1)

Kuchnia (2)

Kuchnia (3)

Stoliki

Dekoracje i elementy zewnętrzne (upgrade'y)

Oświetlenie

Personel

Szefowie kuchni

Reszta

Potrawy

Wybieranie przepisów, napoje (1)

Wybieranie przepisów, napoje (2)

Zdobywanie nowych przepisów, ulepszanie istniejących

Ustalanie cen w menu

Pożyczki, reklama

Metody obcinania kosztów

Problemy - skargi klientów

Wprowadzenie

Na początek kilka słów wyjaśnienia. "Restaurant Empire" nie jest trudną strategią. W starciu z takimi "gigantami" gatunku jak "RollerCoaster Tycoon", "Industry Giant II" czy też "Capitalism II" wydaje się bardzo prosty. Jest jednak wiele elementów, którą mogą Ci, Drogi Graczu, przysporzyć trochę problemów. I to właśnie na nich postaram się skupić. Będę chciał uwypuklić tradycyjne problemy wynikające z prowadzenia restauracji, niezależnie od tego czy pojawią się w trakcie rozgrywania kampanii czy też Sandboxa. Od razu chciałbym jednak zaznaczyć, iż to właśnie na tym drugim trybie zabawy skupię swój poradnik. Nie tylko pozwala on na niemal dowolny start (nie jesteśmy ograniczeni "rodzinną" restauracją), ale i zawiera w sobie niemal wszystkie aspekty kampanii singleplayer. Oczywiście informacje będą podawane w taki sposób, aby także i te osoby, które chcą nacieszyć się przygotowanymi przez autorów misjami mogły znaleźć coś dla siebie.

Poradnik został opracowany na podstawie anglojęzycznej wersji gry. Dla ułatwienia dołączyłem więc liczne screeny, które powinny pomóc w zorientowaniu się w trudnym słownictwie (szczególnie przy nazwach przypraw :-)).

Najwięcej informacji znajdą tu dla siebie osoby, które nie grały w takie strategie jak "Hotel Giant" czy "Pizza Connection 2". W moim przekonaniu "Restaurant Empire" łączy ich wybrane cechy. Jeśli więc z tamtymi produktami radziłeś sobie bezproblemowo to i tu nie powinieneś mieć żadnych kłopotów.

Tekst postanowiłem podzielić na kilkanaście punktów. Sądzę, iż taka forma prezentacji cennych porad i podpowiedzi będzie prostsza do przyswojenia niż odrębne wgłębianie się w każdy większy element rozgrywki. Wszystko to zostało skonstruowane w taki sposób, iż zaczniesz od najbardziej oczywistych podstaw jak wybór restauracji czy też sposób jej zabudowy a skończysz na skomplikowanych czynnościach mających na celu wyciągnięcie z klientów możliwie jak największej ilości gotówki przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej. A więc - zapraszam do lektury a następnie właściwej gry.

Uwaga! Poniższy poradnik opisuje cechy gry już po zainstalowaniu łatki (patcha) w wersji 1.14. Jeśli więc go nie masz to radziłbym jak najszybciej się w niego zaopatrzyć (polska wersja powinna go już mieć). Nie tylko pozwala to na usunięciu kilkunastu nieprzyjemnych bugów, ale i otwiera przed graczem kilka nowych możliwości.

Start

Wybór restauracji

1. Start - wybór restauracji

UWAGA! Zanim przystąpisz do właściwej zabawy (czy to w trybie Sandbox czy też w kolejnych misjach kampanii) koniecznie zapoznaj się z dołączonym do gry tutorialem. Wyjaśnia on wiele podstawowych spraw a także pozwala na zaznajomienie się z interfejsem. Co prawda o tych rzeczach można poczytać w instrukcji obsługi, ale nie ma to jak wypróbować wszystkiego samemu, nie sądzisz :-) ? Proszę też nie liczyć na to, że poniższy poradnik będzie zastępstwem takowej instrukcji dla osób korzystających z kopii legalnych inaczej :-)

Pierwsze okno, które ujawia się po rozpoczęciu zabawy polega na wybraniu kilku najważniejszych rzeczy. Zdecydowanie najistotniejsze jest wybranie specjalizacji dla prowadzonej przez siebie restauracji. Masz do wyboru kuchnię francuską, włoską oraz amerykańską. Trochę inaczej jest w przypadku kampanii. Wtedy jesteś zmuszony do prowadzenia francuskiej restauracji. Dopiero w trakcie gry pojawią się inne kuchni w postaci prowadzenia kolejnych biznesów (równolegle ze startowym lokalem).

Restaurację francuską polecam tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z "Restaurant Empire". Oczywiście dobrze by było trochę pograć na dołączonej kampanii, tak aby osobiście ją bliżej poznać. Kuchnia francuska (w grze) wyróżnia się przede wszystkim mnogością ciekawych przepisów. Wśród nich można dostrzec zarówno te przeznaczone dla wszystkich jak i bardzo wykwintne potrawy, na które stać tylko nielicznych. Słowem, sprawdza się ona w niemal każdej sytuacji. Szczegóły odnośnie wybierania najlepszych przepisów znajdziesz w dalszej części poradnika (punkty o wspólnej nazwie Potrawy).

Restauracja włoska jest nieznacznie trudniejsza do prowadzenia a to dlatego, że większość przepisów (w zasadzie tylko poza pizzą, która, tak jak w prawdziwym życiu, kosztuje niewiele i stać przez to na nią niemal wszystkich) wymaga wyłożenia sporych nakładów finansowych. Konieczność zaserwowania luksusowych potraw ma oczywiście swoje dobre strony, bo w końcu na każdym sprzedanym talerzu zarabia się znacznie więcej, ALE nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Najgorzej jest na samym początku. W "Restaurant Empire" istnieje wiele zależności. Szczegółowo opiszę je później. Teraz powinieneś wiedzieć tylko tyle, że wszystko powinno być zgrane. Jeśli więc stawiasz na luksus to musi on obejmować wszystko - wystrój restauracji, potrawy czy też odpowiednio wyszkolony personel. Zdecydowanie się na włoską restaurację prawie na pewno będzie się wiązało z ogromnymi stratami przez kilka pierwszych miesięcy prowadzenia działalności. Dobrze by było mieć już jakieś doświadczenia z kuchnią francuską, aby zbyt szybko przez to nie zbankrutować.

Restauracja amerykańska to coś dla tych, którzy od razu lubią rzucać się na głęboką wodę (albo dostatecznie dobrze poznali "Restauranta" i podobne gry :-)). Podstawowy problem tej kuchni to zainteresowanie odpowiednio dużej liczby osób. Kuchnia amerykańska w głównej mierze opiera się na junk-foodzie. Potrawy te przynoszą znikome zyski, bo po pierwsze ich wyprodukowanie jest droższe od najtańszych posiłków z Francji czy Włoch a po drugie nie mogą być sprzedawane po zbyt wysokich cenach, bo nikt się na nie zdecyduje. Kolejny istotny problem to brak solidnych, luksusowych potraw. Jeśli więc zamierzasz założyć amerykańską restaurację to powinieneś się liczyć z tym, że będzie ona wyglądać jak popularne molochy zza oceanu - będzie oferowała stosunkowo kiepską jakość usług w celu zmaksymalizowania niespecjalnie dużych zysków. W przypadku takich restauracji utrzymanie wysokiego poziomu zadowolenia odwiedzających graniczy z cudem. Nie dość, że muszą oni siedzieć w tłoku to na dodatek cały wystrój (obsługa, sama restauracja) musi pozostawiać sporo do życzenia (inaczej zbankrutujesz przez comiesięczne koszty utrzymania sprzętów).

W tym miejscu warto by było zaznaczyć o jednej ważnej rzeczy. Wybór danego rodzaju restauracji (tzn. jej lokalizacji) nie powoduje, iż jesteś w stu procentach ograniczony do potraw wywodzących się wyłącznie z danego państwa. Co to to nie, gra umożliwia a wręcz zachęca do korzystania z przepisów uniwersalnych, czyli takich, które są popularne wszędzie (np. pizza, hamburger, spaghetti). Szczegółowo wszystko to opiszę w punktach od 10 do 12 (Potrawy).

Wybór szefa kuchni odgrywa niestety mniejszą rolę, ponieważ na samym początku nie masz wpływu na to jakimi umiejętnościami ma on dysponować. Oczywiście wszystko to ulega zmianie w trakcie gry. Na rozwój umiejętności szefa kuchni wpływa wiele czynników, m.in. częstotliwość wypiekania danego przepisu, uczestniczenie w zawodach w pieczeniu czy też zakupywanie podpowiedzi od osób odwiedzających restaurację. Musisz się jednak liczyć z tym, że na starcie zawsze masz do czynienia z osobą zupełnie zieloną, która dopiero stopniowo będzie się przyuczała do zawodu. Identycznie jest w przypadku kampanii.

Szczegółowe ustalenia

2. Start - szczegółowe ustalenia

Okno to nie odgrywa już tak istotnej roli jak poprzednie. Najważniejsze pole to dobór miejsca, w którym wystartujesz ze swoją pierwszą restauracją. Masz do wyboru po jednym mieście z każdego z państw, którego przepisy możesz przygotowywać. Ja osobiście radziłbym wybrać aglomerację związaną z kuchnią, którą się wcześniej wybrało (np. jeśli wybrałeś kuchnię francuską to załóż restaurację w Paryżu). Zapewni to stabilne przychody, ponieważ klienci zawsze wolą chodzić do restauracji, w których mogą znaleźć swojskie potrawy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać inaczej aczkolwiek wtedy musisz skupić się na przepisach uniwersalnych (opis w punkcie pierwszym).

W