Była sobie rzeka… - Diane Setterfield - ebook + audiobook + książka

Była sobie rzeka… ebook i audiobook

Diane Setterfield

4,3

Ten tytuł dostępny jest jako synchrobook® (połączenie ebooka i audiobooka). Dzięki temu możesz naprzemiennie czytać i słuchać, kontynuując wciągającą lekturę niezależnie od okoliczności!

11 osób interesuje się tą książką

Opis

To była najdłuższa noc w roku, kiedy wszystko może się zdarzyć.

Trzy dziewczynki zaginęły. Jedna wróciła. Opowieść się rozpoczyna…

W ciemną noc w środku zimy w starej gospodzie nad Tamizą ma miejsce niezwykłe wydarzenie. Stali bywalcy właśnie zabijają czas opowieściami, kiedy w drzwiach pojawia się ciężko ranny nieznajomy. W ramionach trzyma martwą dziewczynkę. Kiedy godzinę później dziecko zaczyna oddychać, nikt nie może w to uwierzyć. Cud? Czy magiczna sztuczka? Może nauka będzie w stanie to rozstrzygnąć?

Mieszkańcy nabrzeży prześcigają się w pomysłach, by rozwiązać zagadkę dziewczynki, która umarła, a potem ożyła. Mijają jednak dni, a tajemnica wydaje się coraz bardziej nieprzenikniona. Dziewczynka okazuje się niema i nie może odpowiedzieć na pytania: kim jest, skąd pochodzi i co stało się z jej bliskimi. W tej sprawie pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości.

Tymczasem trzy rodziny wyrażają chęć, by wziąć dziecko pod opiekę. Zamożna młoda matka wierzy, że dziewczynka jest jej córką, która zaginęła dwa lata wcześniej. Rodzina farmerów, która wciąż przeżywa sekretny romans syna, szykuje się na przyjęcie wnuczki. Skromna i skryta gospodyni proboszcza widzi w małej niemowie swoją młodszą siostrę. Każda z tych osób ma własną opowieść, której granice między rzeczywistością a fantazją są ulotne i rozlewają się czasami jak niekontrolowane wody rzeki.

URZEKAJĄCA, WIELOWYMIAROWA, PEŁNA ZAGADEK POWIEŚĆ, PRZESYCONA FOLKLOREM, TAJEMNICZOŚCIĄ I ROMANTYZMEM. TA POWIEŚĆ TO MISTERNIE TKANY GOBELIN, SPLATAJĄCY FOLKLOR, NAUKĘ, MAGIĘ I MIT.

Książka nominowana do Goodreads Choice Award w kategorii powieść historyczna; uhonorowana nagrodą HWA Gold Crown Award dla najlepszej powieści historycznej 2019 roku, przyznawaną przez brytyjskie stowarzyszenie autorów książek historycznych (Historical Writers’ Association).

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 598

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 16 godz. 57 min

Lektor: Maria Seweryn

Oceny
4,3 (1407 ocen)
708
437
200
51
11
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Dotmagia

Całkiem niezła

Długo nie mogłem wciągnąć się w opisywaną historię. W końcu jednak załapałem - lepiej późno, niż wcale. Baśniowa opowieść. Napisana w nietuzinkowym stylu. Chodzi mi o sposób konstruowania narracji. Może właśnie dlatego tak długo zajęło mi “wsiąknięcie” w tę książkę. Wszystko tu jest takie “miękkie” i “pływające”. Czyżby było to związane z faktem, że jedną z bohaterek powieści jest… rzeka? To wokół niej zbudowana jest fabuła. To na niej lub na jej brzegach dzieją się najważniejsze wydarzenia. To ona stanowi oś na wpół fantastycznego świata. Przynajmniej ja tak to odbieram. Mimo początkowych trudności i poważnych planów porzucenia lektury, postanowiłem się nie poddawać i ani trochę nie żałuję. Opowieść mnie wciągnęła. Specyficzny, jakby baśniowo-mityczny styl, pewien rodzaj niedookreśloności, kobieca miękkość, brak zarysowanych jakichkolwiek ram czasowych, w których mogłaby dziać się akcja. Świat trochę jakby z gier komputerowych mieszających steampunkową technologię z magią, czarami i ...
50
Thallier

Dobrze spędzony czas

To książka o zwyczajnych ludziach, o ich życiu, problemach, smutkach i radościach. I jest ona również skierowana do ludzi. Napisana ciekawym, baśniowym językiem, który dotrze bez problemu do każdego. Historia opowiada o pewnym zdarzeniu, które miało miejsce nad Tamizą. Pewnej nocy do gospody ostatkiem sił dostaje się ranny mężczyzna z martwą dziewczynką na rękach. To wydarzenie ma ogromny wpływ na mieszkańców okolicy gospody. Wielu z nich sięga do przeszłości, dowiaduje się czegoś nowego o sobie, ale i nie tylko. Piękna powieść, po którą z pewnością warto sięgnąć. Początkowo nie doceniałam formy tej książki, jednak mniej więcej w połowie przekonałam się do niej i zaczęłam dostrzegać w niej coś więcej. Nie żałuję, że przeczytałam tę pozycję i z pewnością sięgnę po kolejne książki tej autorki.
41
edytakuzel

Dobrze spędzony czas

Ta rzeka zabiera czytelnika w niezwykła podróż. To za jej sprawa poznajemy miejscowych bohaterów i tajemnice osnute wokół nich oraz dziewczynki, która pojawia się nie wiadomo skąd; wyłowiona i przytargana do okolicznej karczmy. Na pozór martwa. To za jej przyczyna jesteśmy wplątani w splot wydarzeń, prowadzących nas krok po kroku do rozwikłania zagadki... no właśnie, kim jest bohaterka? Jeśli zaginiona córka - a chętnych do zaopiekowania się nie nią jest kilkoro - to czyja? Vaughanow, Armostronga.. a może ma coś wspólnego z Lily..? Z ta książka się płynie niczym z nurtem rzeki, bo i rzeka jest niezwykłym bohaterem. Nie odpuszcza, towarzysząc bohaterom na każdym kroku. Wzbiera, opada. Z deszczu przenika wgłąb ziemi, przez skore przedostaje się do krwiobiegu. Ale rzeka tez kryje tajemnice.. tak jak nasi bohaterowie. „Była sobie rzeka” przypomina przypowieść, ale tez historie, w której lud ocenia co jest dobre, a co złe. A sceny opisane są w niezwykle filmowy sposób. Czytając, można za p...
30
terbek

Nie oderwiesz się od lektury

lektorka znakomita. nadała dużo magii treści kaiążki
20
EwaSaw14

Nie oderwiesz się od lektury

Książkę można ocenić dwoma słowami-piękna baśń. Czyta się bardzo dobrze. Treść, język, magia, dobre i zle charaktery przypominają stare powieści Dickensa. Polecam.
20

Popularność