Opis

Poradnik do gry Anno 1404. zawiera szczegółowy opis przejścia całej kampanii dla single player, omówienie znajdujących się w niej misji pobocznych oraz porady ogólne związane z rozgrywką, a także charakterystyka najważniejszych budynków.

Anno 1404 - poradnik do gry zawiera poszukiwane przez graczy tematy i lokacje jak m.in.

  • Zbiór porad ogólnych (Podstawy)
  • Budynki 2 poziomu (Podstawy)
  • Budynki 1 poziomu – elementarne (Podstawy)
  • Budynki do produkcji broni (Podstawy)
  • Rozdział V - Nadciągający sztorm (cz.2) (Kampania)
  • Rozdział V - Nadciągający sztorm (cz.1) (Kampania)
  • Rozdział I - Wyznanie wiary (cz.1) (Kampania)
  • Rozdział IV - Zaginione dzieci (cz.2) (Kampania)
  • Rozdział II - Pod znakiem Krzyża (cz.1) (Kampania)
  • Rozdział IV - Zaginione dzieci (cz.1) (Kampania)

Informacja o grze

Kolejna odsłona popularnej serii strategii ekonomicznych. Tym razem akcja osadzona jest w XV wieku, a zabawa koncentruje się na ukazaniu świata Orientu. Gracz zajmuje się między innymi zakładaniem nowych kolonii.

Gra Dawn of Discovery, dobrze przyjęta zarówno przez krytyków, jak i graczy, to przedstawiciel gatunku gier strategicznych. Tytuł wydany został w Polsce w 2009 roku i dostępny jest na platformach: PC, Wii, NDS. Wersja językowa oficjalnie dystrybuowana na terenie kraju to: z polskimi napisami.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi

Liczba stron: 72

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


Anno 1404poradnik do gry

autor: Mikołaj "Tym3k" Tymiński

Wydawnictwo © GRY-Online S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.gry-online.pl

Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione bez pisemnego zezwolenia GRY-Online S.A.

Prawa do użytych w tej publikacji tytułów, nazw własnych, zdjęć, znaków towarowych i handlowych, itp. należą do ich prawowitych właścicieli.

Publikacja przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego. Nie może być sprzedawana, odsprzedawana lub udostępniana publicznie osobom trzecim bez pisemnej zgody GRY-Online S.A.

Ilustracja na okładce - wykorzystana za zgodą © Shutterstock Images LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Poradnik w wersji WWW znajdziesz na stroniewww.gry-online.pl/S024.asp?ID=918

[email protected]

Spis treści

Wprowadzenie

Podstawy

Zbiór porad ogólnych

Budynki 1 poziomu - elementarne

Budynki 2 poziomu

Budynki do produkcji broni

Kampania

Rozdział I - Wyznanie wiary (cz.1)

Rozdział I - Wyznanie wiary (cz.2)

Rozdział II - Pod znakiem Krzyża (cz.1)

Rozdział II - Pod znakiem Krzyża (cz.2)

Rozdział III - Wyprawa do Ziemi Obiecanej (cz.1)

Rozdział III - Wyprawa do Ziemi Obiecanej (cz.2)

Rozdział IV - Zaginione dzieci (cz.1)

Rozdział IV - Zaginione dzieci (cz.2)

Rozdział V - Nadciągający sztorm (cz.1)

Rozdział V - Nadciągający sztorm (cz.2)

Rozdział VI - W pułapce (cz.1)

Rozdział VI - W pułapce (cz.2)

Rozdział VII - Człowiek w masce (cz.1)

Rozdział VII - Człowiek w masce (cz.2)

Rozdział VIII - Filary sprawiedliwości (cz.1)

Rozdział VIII - Filary sprawiedliwości (cz.2)

Wprowadzenie

Poradnik do gry Anno 1404. zawiera szczegółowy opis przejścia całej kampanii dla single player, omówienie znajdujących się w niej misji pobocznych oraz porady ogólne związane z rozgrywką. W poradniku znalazła się także charakterystyka najważniejszych budynków - m.in. koszty, wymagania oraz towary/surowce jakie produkują.

Mikołaj "Tym3k" Tymiński

Podstawy

Zbiór porad ogólnych

Zbiór porad ogólnych

Poniżej przedstawiam zarówno te oczywiste jak i bardziej zaawansowane porady i wskazówki dotyczące rozgrywki Anno 1404. Dotyczą one i kampanii, i gry potyczki.

Łącz wszystkie nowe budynki gospodarcze i przemysłowe z drogą prowadzącą do

magazynu

. Bez tej elementarnej rzeczy nie będzie zwiększać się ilość dóbr w Twoim magazynie.

Wszystkie domostwa muszą mieć połączenie z bazarem (Orient), bądź targowiskiem (wyspy północy/europejskie). Inaczej nie będą się rozwijać, a po krótkim czasie zostaną opuszczone.

Jak założyć kolonię na innej wyspie?

Pamiętaj, że na pewno nie zdarzy się taka sytuacja, w której na Twojej macierzystej wyspie będą znajdować się wszystkie surowce. Maksymalnie Twoja 1 wyspa może posiadać kilka surowców i warunki do założenia plantacji kilku, różnych roślin. Aby zaopatrzyć się w inne, potrzebne surowce powiedzmy w żelazo lub kamień musisz zasiedlić inną wyspę i stworzyć szlak handlowy. Zasiedlisz nową wyspę tylko wtedy, gdy podpłyniesz do jej brzegu statkiem i wybudujesz na jej plaży magazyn (kosztuje 300 sztuk złota, 3 tony drewna, 2 tony narzędzi).

Jak założyć prosty szlak handlowy?

Przypuśćmy, że do awansu społecznego patrycjuszy potrzeba Ci tylko przypraw, które wytwarzasz na wyspie X. Zwożenie przypraw manualnie stanowiłoby duży dyskomfort, nie mówiąc już o stracie czasu. Statek zwozi wybrane towary z wyspy A do B po wcześniejszym założeniu szlaku handlowego. Aby założyć szlak handlowy wciśnij najpierw F6 (domyślnie) lub ikonę gwiazdki w prawym dolnym rogu. Będziesz miał przed sobą następujący widok

[#0]

. Po prawej stronie kliknij na

dodaj nowy szlak

, a niżej na

dodaj magazyn

(dodaj od razu 2). W jednym Twój statek będzie pobierał towary, a w drugim oddawał je. Plus i zielony kolor przy towarze oznacza, że towar z konkretnego magazynu jest pobierany. Minus i pomarańczowy kolor oznacza, że towar jest w magazynie wyładowywany. Zaznacz, wg własnego uznania, ile przypraw ma być stamtąd pobierane. Zalecam ustawić maksimum, czyli np. dla małego statku handlowego załadunek

+40

oraz wyładunek

-40

.

[#0]

Każda z grup społecznych posiada własne zapotrzebowania. Jeśli spełnimy je wszystkie jednocześnie obniżając podatki umożliwimy awans społeczny poszczególnym grupom np. chłopi staną się mieszczanami i będą przez to w stanie wpłacić do Twojego skarbca większy podatek.

Należy jednak pamiętać że do powyższej nobilitacji potrzeba również kilku ton narzędzi i drewna potrzebnych do przebudowy domostwa. Na wyspach orientu przebudowa namiotów dla nomadów do arabskich domostw kosztuje 1 tonę drewna, 1 tonę narzędzi i 4 tony mozaiki.

Zapotrzebowania

chłopów

: jedzenie (ryby), picie (cydr), religia/wiara (kaplica), wspólnota (targowisko).

Zapotrzebowania

mieszczan

: jedzenie (ryby, przyprawy), picie (cydr), religia/wiara (kaplica), wspólnota (targowisko).

Zapotrzebowania

patrycjuszy

: jedzenie (ryby, przyprawy, chleb), picie (cydr, browar), religia/wiara (kościół, kaplica), wspólnota (targowisko), rozrywka (tawerna), bezpieczeństwo (loch dla dłużników), własność (księgi), ubrania (odzienie, skórzane kaftany).

Zapotrzebowania

arystokratów

: jedzenie (ryby, przyprawy, chleb, mięso), picie (cydr, browar), religia/wiara (kościół), wspólnota (targowisko), rozrywka (tawerna), bezpieczeństwo (loch dla dłużników), własność (księgi), ubrania (odzienie, skórzane kaftany).

Zapotrzebowania rosną w wyniku napływu coraz większej liczby ludności na wyspę.

Świat gry dzieli się na Północ i Orient. Na wyspach

Północy

występują surowce, drzewa, roślinność, klimat itp. charakterystyczne dla krajów europejskich. Na wyspach

Orientu

dla krajów arabskich.

Do awansu społecznego chłopów można doprowadzić opierając się wyłącznie na wyspach Północy. Jednak aby zaspokoić kolejne, wyższe grupy społeczne (mieszczanie, patrycjusze, arystokraci) będziesz potrzebował coraz to więcej towarów i surowców, które pozyskasz

wyłącznie

na obszarach orientalnych.

W

Anno 1404

występuje duża ilość ciekawych przedmiotów o różnych właściwościach. Część z nich, żeby działały, musi zostać dodana albo do magazynu, albo na pokład statku. Przedmioty podnoszą wartość ataku, obniżają koszty utrzymania budowli, zwiększają szybkość statków itp.

Pamiętaj, że ilość budynków gospodarczych wystarczająca do wyżywienia osady czy małego miasta, nie wystarczy jeśli jeszcze bardziej rozwiniesz swoją wyspę. Trzeba będzie wybudować dodatkowe chaty dla rybaków, tłocznie cydru, farmy zbożowe, piekarnie itp., lub kupować poszczególne produkty u sąsiadów.

Warto ulepszyć posiadane magazyny na dostępnie najwyższy poziom. Wpłynie to na zwiększenie szybkości pobierania gotowych surowców przez ludzi z wózkami (to oni automatycznie zwożą je do magazynów). Ponadto, pojemność magazynu po ulepszeniu stanie sie większa. Stworzy Ci to większe możliwości handlu towarami.

Handel.

Możesz kupować/sprzedawać towary ustawiając w ostatniej zakładce magazynu odpowiednie opcje. Znakiem

+

dodajesz towary, które chcesz nabyć, a

-

dodajesz te, które chcesz sprzedać. Oczywiście kupuj deficytowe produkty, a do sprzedaży przeznaczaj te jakich masz najwięcej.

Na wyspach północnych, wg mnie, typowymi towarami nadającymi się na sprzedaż w trakcie gry jest: drewno, kamień, ryby, liny, pszenica, browar, węgiel, rudy żelaza.

Na wyspach orientalnych, wg mnie, typowymi towarami nadającymi się na sprzedaż w trakcie gry jest: kwarc, kamień, jedwab, indygo, daktyle, mleko, glina i na bardziej porośniętych także drewno.

Dostęp do nowych budynków zdobędziesz, gdy na Twojej wyspie zasiedli się wymagana, do budowy poszczególnych obiektów, liczba mieszkańców.

Pożądane produkty możesz kupować w magazynach sąsiednich skolonizowanych wysp - o ile będą oni posiadać dany produkt na składzie.

Dbaj o swoich mieszkańców. To oczywiste, że

rebelie

wywołane (najczęściej) brakiem jedzenia, bądź picia nie przynoszą żadnych korzyści. Chyba, że wrogom.

Przydatną umiejętnością jest przyspieszanie czasu gry za pomocą klawisza + na klawiaturze numerycznej (domyślnie). Będąc niecierpliwym i czekając np. na priorytetową dostawę, naciśnij i przytrzymaj +. Zwiększysz w ten sposób szybkość gry i tym samym szybkość pływających statków dostawczych.

Na wyspach Orientu, w większości miejsc, aby rozpocząć uprawę określonej rośliny, musisz wcześniej wybudować małą, bądź dużą norię. Sprawi ona, że fragment pustyni porośnie bujna roślinność, a ziemia stanie się odpowiednio żyzna.