Tomasz Duszyński,
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski pisarz, dziennikarz, scenarzysta gier i animator kultury. Autor poczytnych retro- i współczesnych kryminałów oraz fabuł różnych odmian fantastyki. W swoim dorobku ma również Tomasz Duszyński książki dla dzieci i młodzieży. Laureat Złotego Pocisku Publiczności i nagrody Kryminalny Magiel, parokrotnie nominowany również do Nagrody Wielkiego Kalibru Najnowszy tytuł sygnowany jego nazwiskiem, Glatz. Zamieć do księgarń trafił w maju 2021 r.

Tomasz Duszyński pochodzi z dolnośląskiego Strzelina, jednak kilka pierwszych lat życia spędził w Kłodzku, z którego pochodziła rodzina jego ojca, a mocno związany czuje się również z Wrocławiem ,gdzie studiował i pracował.

Na długo zanim do księgarń trafiły jego pierwsze książki, Tomasz Duszyński wiedział, że swoje życie chce związać z pisaniem, marzył o karierze dziennikarskiej i literackiej. Zaczynał jako żurnalista; pracował we wrocławskim oddziale RMF FM, gdzie zajmował się również promocją oraz produkcja eventów. Był także dziennikarzem lokalnego Radia Aplauz, w którym był m.in. odpowiedzialny za marketing. Jest również znana postacią dolnośląskiej kultury, współtwórcą projektu Tramwaj Gwiazd (wrocławskiej ruchomej alei gwiazd) oraz ojcem Strzelińskiego Festiwalu Literatury.

Jego pierwszą miłością czytelniczą była fantastyka i w tym gatunku powstały też debiutanckie fabuły pisarza. Później zaczął pisać Tomasz Duszyński książki dla dzieci oraz kryminały, co jest o tyle ciekawe, że nigdy nie był wielkim wielbicielem kryminalnych historii. To jednak retrokryminały z cyklu Glatz przyniosły mu największe uznanie i popularność i, jak na razie, autor nie planuje powrotu do konwencji fantastycznej, choć nie zarzeka się, że jest to rozdział kompletnie zamknięty. Bez względu na gatunek, pisarz stara się tworzyć takie fabuły, jakie sam chciałby przeczytać i pracować nad tekstem regularnie, nie robić dłuższych przerw i zachować dyscyplinę twórczą.

Kiedy jednakowoż nie czyta, ani nie pisze żadnej książki, Tomasz Duszyński oddaje się również innym swoim pasjom. Od wielu lat intensywnie biega, ma na swoim koncie wiele trudnych tras i ukończonych maratonów. O perypetiach biegacza pisze na łamach swojego bloga runforlifetom.wordpress.com. Bliski jego sercu jest również boks, który sam trenował przez kilka lat młodości oraz Squash. Za kojące zajęcia pisarz uważa również koszenie trawy i fotografię.

Tomasz Duszyński, Impuls i Droga do Nawi

Pisarz debiutował w 2007 r. zbiorem opowiadań fantastycznych Produkt uboczny. W kolejnych latach ukazały się także inne tomy zawierające krótkie formy jego pióra utrzymane w bardzo różnych, nierzadko pełnych specyficznego humoru, odmianach fantastyki (Pietia i Witia. Co złego, to nie my! Grzymółka Kownycz. Dziwne losów koleje). Jego teksty znalazły się także w wielu antologiach. W 2011 r. pod pseudonimem Howard E. Gibson autor wydał swoją pierwszą powieść Science fiction pt.To ciało Micheala Chandlera.

Kilka lat później, już pod własnym nazwiskiem, w ręce czytelników oddał Tomasz Duszyński Drogę do Nawi, fabułę w ciekawy sposób czerpiąca ze słowiańskiej mitologii. Jej główni bohaterowie stają się zabawką w rękach starosłowiańskich bogów, którzy realizują swój przebiegły, od dawna przygotowywany plan przejęcia władzy nad światem. Nie mniej brawurową historię, choć zrealizowaną w zupełnie innej stylistyce, opowiedział pisarz na stronach kolejnej powieści. Tomasz Duszyński Impuls zaprojektował jako opowieść o alternatywnej historii Polski w steampunkowych dekoracjach.

Tomasz Duszyński i Glatz

Dużą popularność i serce miłośników stylowych zagadek z kilkoma trupami w tle pisarz zdobył za sprawą retrokryminalnej trylogii osadzonych na Dolnym Śląsku. Jej akcja rozgrywa się w latach 20-tych ubiegłego wieku i bywa, nie bez kozery zresztą, dość powszechnie porównywana do klasycznej już serii Marka Krajewskiego o strzegącym porządku w przedwojennym Breslau komisarzu Mocku. Pierwszy tom cyklu pt. Glatz Tomasz Duszyński wydał wiosną 2019 r., udowadniając, że potrafi nie tylko skonstruować zagmatwaną intrygę, ale i wykreować wiarygodnych bohaterów oraz klimatyczny świat przedstawiony. Autora chwalono też za pieczołowitość w oddaniu ducha epoki i regionu. Przysłużyła się temu niemała dokumentacja historyczna powieści oraz fakt, że akcja osadzona jest w jego rodzinnych stronach i miejscach, z którymi jest związany. Powieść została doceniona nominacją do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz wyróżniona nagrodą Kryminalny Magiel. Kontynuacja przygód berlińskiego oficera wywiadu Wilhelma Kleina i miejscowego wachmistrza Koschelli, którą zatytułował Tomasz Duszyński Glatz. Kraj Pana Boga, ukazała się w czerwcu 2020 r., a po kolejnym roku do księgarń trafił tom Glatz. Zamieć.

Tomasz Duszyński i Toksyczni

Bardzo ciekawą pozycją w dorobku pisarza jest również wydany pod koniec 2019 r. kryminał Toksyczni. Tomasz Duszyński tym razem sięgnął po zupełnie inną konwencję, osadzając akcję powieści we współczesnym polskim półświatku. Styk polityki i biznesu, szemrane interesy, korupcja i przemoc to codzienność zarówno Seby, szeregowego wrocławskiego gangstera, jak i Jana Nowickiego, policjanta na emeryturze.