Opis

Szczegółowy opis przejścia gry po stronie aliantów, z wyszczególnieniem wszystkich misji, jednostek, czołgów i pojazdów. Zarówno początkujących jak i zaawansowanych graczy z pewnością zainteresują porady autora dotyczące możliwych strategii.

Sudden Strike - Opis przejścia gry po stronie Aliantów - poradnik do gry zawiera poszukiwane przez graczy tematy i lokacje jak m.in.

  • Alianci: Misja 6
  • Alianci: Misja 3
  • Alianci: Misja 2
  • Alianci: Piechota
  • Alianci: Misja 5
  • Alianci: Misja 4
  • Alianci: Misja 1
  • Alianci: Misja 12
  • Alianci: Pozostałe jednostki
  • Porady ogólne

Informacja o grze

Sudden Strike to rozbudowana strategia czasu rzeczywistego, przygotowana przez studio deweloperskie Fireglow. Akcja gry osadzona została w realiach II wojny światowej, a gracze mogą wcielić się w role dowodzących wojskami brytyjskimi, radzieckimi lub niemieckimi. Twórcy zadbali o skomplikowane, bazujące na historycznych źródłach scenariusze, rozgrywane na olbrzymich planszach i przy udziale setek jednostek.

Gra Sudden Strike, dobrze przyjęta zarówno przez krytyków, jak i graczy, to przedstawiciel gatunku gier strategicznych. Tytuł wydany został w Polsce w 2001 roku i dostępny jest na platformie PC. Wersja językowa oficjalnie dystrybuowana na terenie kraju to: pełna polska.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 59

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Sudden StrikeOpis przejścia gry po stronie Aliantówporadnik do gry

autor: Paweł "SPMKSJ" Majchrowicz

Wydawnictwo © GRY-Online S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.gry-online.pl

Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione bez pisemnego zezwolenia GRY-Online S.A.

Prawa do użytych w tej publikacji tytułów, nazw własnych, zdjęć, znaków towarowych i handlowych, itp. należą do ich prawowitych właścicieli.

Publikacja przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego. Nie może być sprzedawana, odsprzedawana lub udostępniana publicznie osobom trzecim bez pisemnej zgody GRY-Online S.A.

Ilustracja na okładce - wykorzystana za zgodą © Shutterstock Images LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Poradnik w wersji WWW znajdziesz na stroniewww.gry-online.pl/S024.asp?ID=86

[email protected]

Spis treści

Wstęp

Porady ogólne

Alianci: Misja 1

Alianci: Misja 2

Alianci: Misja 3

Alianci: Misja 4

Alianci: Misja 5

Alianci: Misja 6

Alianci: Misja 7

Alianci: Misja 8

Alianci: Misja 9

Alianci: Misja 10

Alianci: Misja 11

Alianci: Misja 12

Alianci: Pojazdy opancerzone

Alianci: Piechota

Alianci: Artyleria

Alianci: Pozostałe jednostki

Wstęp

Sudden Strike to z pewnością jedna z najciekawszych gier strategicznych czasu rzeczywistego, której akcja oparta jest o historyczne kampanie prowadzone w czasie II Wojny Światowej. Producent, firma Fireglow, z bardzo dużą sumiennością oddał większość istotnych jednostek trzech stron konfliktu biorących udział w walkach. Również mapy terenu oparte są o autentyczne dane topograficzne, z uwzględnieniem najważniejszych miejscowości i obiektów o znaczeniu strategicznym, jak mosty czy fortyfikacje.

Sudden Strike w całej swojej złożoności i realizmie nie jest wyłącznie grą RTS, lecz może być postrzegana jako taktyczna symulacja wojenna. Gra zniewala realistyczną scenerią, olbrzymią ilością jednostek mogących brać udział w zmaganiach (do 1000 jednostek w tym samym czasie) jak również rozmiarami obszarów po których możesz się poruszać. Autorzy położyli duży nacisk na szczegółowe dopracowanie wszelkich detali.

W poradniku znalazł się szczegółowy opis przejścia gry po stronie aliantów, z wyszczególnieniem wszystkich misji, jednostek, czołgów i pojazdów. Zarówno początkujących jak i zaawansowanych graczy z pewnością zainteresują porady autora dotyczące możliwych strategii jak i samej gry.

Porady ogólne

Sudden Strike - ogólne porady:

Może to dziwnie będzie wyglądać, ale poradnik ten zacznę tłumacząc najpierw nazwę gry. Sudden Strike , czyli Nagły Atak nie jest tytułem przypadkowym dla tej gry. Generalnie gra polega na tym, aby mieć większe pole widzenia od wroga. Jeżeli my widzimy jednostki wroga , to atakujemy pierwsi z bardzo dużą skutecznością. Jeżeli to wróg nas zaskoczy , to z pewnością poniesiemy duże straty i najprawdopodobniej przegramy. W zestawie tych porad postaram się wytłumaczyć co zrobić, żeby to właśnie nasze jednostki pierwsze oddawały celne strzały w szeregi przeciwnika:

1. Pole widzenia zależy przede wszystkim od rodzaju naszych jednostek. Największe pole widzenia ma piechota, a dokładniej snajperzy (którzy mają takie samo pole widzenia co pole rażenia) zaraz po nich oficerowie (którzy mają takie samo pole widzenia co snajperzy, ale uzbrojeni są tylko w broń krótką), następnie rifleman'i, a zaraz po nich pozostałe jednostki piechoty. Poza piechotą dość duże pole widzenia mają jeepy, potem artyleria, a na końcu czołgi.

2. Pole widzenia zależy także od rodzaju terenu na którym się znajdujemy. Ustawiając naszą artylerię razem z piechotą na wzniesieniu mamy 100% szans na to , że czołgi wroga nas nie zauważą, a my wprost przeciwnie - będziemy mogli zrównać wszystkie jednostki wroga z ziemią.

Drzewa również są bardzo ważnym punktem strategicznym. Zasłaniają jednostki wroga. Bardzo często artyleria komputera jest rozmieszczona właśnie za drzewami. W grze występuje niestety wkurzający bug. Polega on na tym, że czołgi nie mogą przejeżdżać po drzewach. Wszystkie drzewa w Sudden Strike'u są bardzo twarde i wysokie. Każde z nich jest nieprzejezdne i jeżeli chcemy utorować sobie drogę , to musimy do nich strzelać.

Do punktów strategicznych należą także wieżyczki. Obsadzając swoją piechotę na wieżyczkach, bardzo mocno zwiększamy nasze pole widzenia. Wieżyczkę najlepiej obsadzić przez snajperów. Dzięki temu wybijemy całą piechotę wroga, która jest w naszym polu widzenia. Co innego jeżeli w pobliżu naszych wieżyczek są czołgi, lub inne opancerzone jednostki wroga. Wtedy lepiej ich nie prowokować, bo najprawdopodobniej po prostu podjadą i zniszczą wieżyczkę. W takim wypadku najlepiej trzymać obok wieżyczki w pogotowiu naszą artylerię , lub czołgi. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości (np. przeciwnik dysponuje o wiele większą ilością wojsk i bez problemu niszczy naszą wieżyczkę razem z artylerią) to musimy spróbować innej taktyki. W takim wypadku najlepiej na wieżyczce postawić oficera i wydać mu rozkaz zakazu strzelania (przycisk "R" na klawiaturze). Następnie wziąć parę czołgów i parę jednostek piechoty i samemu niszczyć jednostki wroga jedną po drugiej, powoli przesuwając się do przodu. W takim wypadku możemy ponieść jakieś straty, ale wieżyczka nie zostanie naruszona i dalej będziemy mogli prowadzić ostrzał. Jeżeli widzisz jakieś wieżyczki na terenie wroga, to możesz być pewien , że są obsadzone przez wrogie jednostki. W takim wypadku należy zestrzelić wieżyczki albo snajperami, albo działami dalekiego zasięgu. Jeżeli wjedziemy/ wejdziemy na teren wroga nie niszcząc wieżyczek to staniemy się bardzo łatwym łupem dla artylerii wroga, która na pewno zniszczy wszystkie nasze jednostki zanim zdążą do kogokolwiek wystrzelić.

To samo tyczy się budynków , które są na terenie wroga. Najlepiej wszystkie budynki niszczyć, bo nigdy nie wiadomo , czy są w nich jakieś jednostki wroga. Oczywiście sami również możemy obsadzać swoje jednostki w budynkach. Najlepiej obsadzać po jednym żołnierzu w każdym budynku i wydać mu rozkaz zakazu ("R") strzelania.

Wąskie przesmyki są dobrym punktem strategicznym. Jeżeli mamy pewność , że wróg za pewien czas zaatakuje, to należy poszukać dobrego miejsca do obrony. Jednym z takich miejsc są właśnie wąskie przesmyki. Czołgi należy ustawić zaraz za przesmykiem, kolejno w szeregach. Niestety wojska należy ustawiać "ręcznie" ponieważ autorzy gry nie pomyśleli o wydawaniu takich komend (jedynym sposobem na ustawienie wojsk równo jest wydawanie rozkazu z wciśniętym przyciskiem "ctrl", ale i tak nie ustawiają się w żądany sposób).Obok Na prawo i lewo od czołgów należy ustawić artylerię. Zaraz za artylerią jednostki zaopatrzeniowe (Supply trucki) aby mogły uzupełniać amunicję artylerii. Zaraz przed czołgami i artylerią należy ustawić piechotę. Takie ustawienie spowoduje, że nasze straty będą znikome (największe straty poniesie piechota), a my możemy pokonać o wiele większą armię wroga, ponieważ przez wąski przesmyk nie przedostanie się zbyt dużo jednostek na raz.

Następnym obiektem wartym zainteresowania są mosty. Przy przechodzeniu przez most na tereny wroga należy bardzo uważać. Prawie na pewno wróg zacznie ostrzał w momencie, kiedy będziemy na moście. W takim wypadku przodem należy wysłać małą, szybką i doświadczoną jednostkę , która zdąży przejechać przez most i zobaczyć jednostki wroga. Kiedy będziemy już znali pozycję wroga, to należy ostrzeliwać to miejsce aż do skutku z howitzer'ów. Jest to bardzo żmudny sposób i w jakiejś danej misji na pewno będzie inny sposób na przejście na drugą stronę (np. wybudowanie mostu pontonowego i zaatakowanie wroga od tyłu).

3. Szybkość poruszania się jednostek jest bardzo ważnym elementem w grze. Jednostki szybkie , takie jak małe czołgi, lub jeepy są jednostkami zwiadowczymi i zazwyczaj ustawia się je przed czołgami ciężkimi. Takie jednostki wyśmienicie nadają się na niszczenie artylerii wroga. Taktyka ta polega na tym, że na tereny wroga wysuwamy najpierw szybkie i zwrotne jednostki, które ciężko trafić. Zaraz za nimi jedzie cała reszta ciężkich czołgów. Kiedy małe jednostki odsłonią tereny wroga, ciężkie jednostki będą mogły rozpocząć ostrzał ( większe czołgi mają większy kaliber działa i potrafią strzelać na większe odległości). Oczywiście dużo małych jednostek zostanie zniszczonych, ale cel i tak zostanie osiągnięty i wyniki będą zadowalające.

4. Doświadczenie jednostek