Margaret Atwood
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Osiemdziesięcioletnia Margaret Atwood to absolutnie wielka dama światowej literatury. Specjalistka od pisania książek ważnych, laureatka nagrody Bookera, odwieczna pretendentka do literackiej Nagrody Nobla. Aktualnie aktywistka ruchów ekologicznych i wegetarianka.

Urodziła się w 1939 r. w Kanadzie, gdzie tworzy i mieszka do dzisiaj. Jeszcze w dzieciństwie oczarował ją świat książek, które pochłaniała w dużych ilościach. Prawie od razu Margaret Atwood książki postanowiła również pisać i już jako dziecko podejmowała swoje pierwsze literackie próby. W 1957 r. rozpoczęła studia licencjackie na Uniwersytecie w Toronto, które obejmowały język angielski, język francuski oraz filozofię. Naukę kontynuowała jako stypendystka w Radcliffe College na Uniwersytecie Harvarda, gdzie uzyskała dyplom magisterski i studiowała jeszcze 2 lata, jednak nie napisała doktoratu. Nie przeszkodziło to przyszłej pisarce w rozwijaniu jej akademickiej kariery. Szereg lat Margaret Atwood pracowała jako wykładowczyni na różnych uczelniach wyższych, m.in. University of British Columbia (1965), Sir George Williams University w Montrealu (1967-1968), University of Alberta (1969-1979), York University w Toronto (1971-1972) i New York University.

Swoją przygodę literacką zaczynała jako poetka i mimo, że rozgłos zyskała dzięki twórczości prozatorskiej, poezję pisze przez całe swoje długie i aktywne życie. Zresztą, poetyckość, rozumiana jako mówienie o sprawach zasadniczych, refleksyjność, specyficzny sposób obrazowania czy upodobanie do języka alegorii i metafory, przenika wszystkie książki Margaret Atwood, również jej powieści.

Opowieść Podręcznej Margaret Atwood

Chociaż w swojej bibliografii pisarka posiada ponad 20 powieści, kilkanaście zbiorów opowiadań, książki dla dzieci oraz liczne tomiki poezji, Margaret Atwood najbardziej znana jest jako autorka Opowieści podręcznej. Jest to zdecydowanie, z punktu widzenia kulturowego rezonansu i popularności wśród czytelników najważniejsza w całym jej dorobku powieść Atwood.

Opowieść Podręcznej Margaret Atwood to przejmująca antyutopia pokazująca Stany Zjednoczone po zwycięstwie rewolucji religijnych fundamentalistów, przekształcone w Republikę Gileadu. Nowe władze stopniowo ograniczają kobietom przysługujące im do tej pory w nowoczesnych demokracjach prawa, aż ostatecznie tracą one całą podmiotowość i godność. W Gileadzie kobietom nie wolno nawet czytać. Ponad to, wobec znaczących problemów z płodnością całej populacji ludzkiej, traktują kobiety, które wciąż zachowały zdolność do rozrodu, jak zasób naturalny do zagospodarowania.

Chociaż Opowieść Podręcznej Margaret Atwood wydała w 1985 r., pozostaje ona wciąż niezwykle aktualnym i ważnym tekstem kultury. Od paru lat możemy obserwować prawdziwy renesans zainteresowania tą niezwykłą historią, wywołany emisją wstrząsającego serialu Opowieść Podręcznej z Elizabeth Moss w roli głównej. Dwa wyemitowane dotychczas sezony biły rekordy oglądalności i przyczyniły się do zwiększenia sprzedaży także książki Margaret Atwood. Na fali tej popularności także pisarka powróciła do swojego, liczącego już ponad 3 dekady, dzieła i dopisała nowy fragment do zakończenia. Na razie zostało one umieszczone jedynie w specjalnym wydaniu audiobooka Opowieść podręcznej.

Jedną z najbardziej wyczekiwanych premier 2019 r. jest kontynuacja Opowieści podręcznej. Obecnie wiadomo już, że wrześniu 2019 r. w ręce czytelników odda Margaret Atwood The testaments, książkę opowiadającą o dalszych losach Podręcznej.

Inne książki Margaret Atwood

Jak dotąd nie wszystkie książki Margaret Atwood doczekały się polskiego przekładu i wydania. Z jej licznych tomików poezji, po polsku dostępny jest wciąż tylko jeden pt.: Dzienniki Sussany Moodie. Nieco lepiej wygląda to w przypadku powieści. Na szczęście w polskich księgarniach znajduje się, nagrodzony Bookerem, Ślepy zabójca Margaret Atwood. Nie brakuje spośród najważniejszych tekstów Margaret Atwood ebooków i audiobooków, np. Grace i Grace.

Powieści pisarki bardzo często maja charakter paraboli czy antyutopii, odsyłających do dalszy sensów i znaczeń. W XXI w. wydała Margaret Atwood Rok Potopu i Oryks i Derkacz, które reprezentują właśnie taką, niepokojącą i refleksyjną literaturę. W Polsce dostępne są również najnowsze powieści Margaret Atwood Serce umiera ostatnie i Czarci pomiot.