Opis

PIERWSZY POLSKI PORADNIK O ŚNIE DZIECI

Sen dziecka spędza wam sen z powiek? Próbowaliście już wszystkiego, ale wciąż nie możecie przespać nocy? Idea rodzicielstwa bliskości jest wam bliska, ale nad ranem któreś z was budzi się zmarznięte w nogach łóżka i macie poczucie, że znów coś poszło nie tak? A może próbujecie „wypłakać” dziecko, a jedynym rezultatem są awantury rodzinne? To jest książka dla was.

Każdy rodzic potrzebuje odpoczynku. Kiedy zbliża się wieczór, marzy o relaksie. Jeśli jednak dziecko znów odmawia położenia się do łóżka, po raz piąty wstaje napić się wody lub, co gorsza, płacze, że nie zaśnie, jeśli mama nie będzie go trzymała za rękę lub głaskała po plecach, wszystkie marzenia się rozwiewają. Narasta frustracja.

Autorki pracują z dziećmi od wielu lat i na co dzień stykają się z niedospanymi rodzinami. Widzą krańcowo odmienne podejścia prezentowane przez zagraniczne poradniki, fora internetowe czy blogi parentingowe i rodziców zagubionych w natłoku informacji. To książka o wyborach i konsekwencjach, o trudnościach i zmaganiach, o codziennym spać albo nie spać każdego rodzica małego dziecka.

Ta książka pomoże wam i waszemu dziecku nareszcie się wyspać.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 421

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


Wydawca i redaktor prowadzący ADAM PLUSZKA
Redakcja ITA TUROWICZ
Korekta JAN JAROSZUK
Projekt okładki i stron tytułowych KRZYSZTOF RYCHTER
Opracowanie graficzne, typograficzne, łamanie i korekta ANNA HEGMAN
Zdjęcia na okładce © Westend61 / Getty Images; © romrodinka / Getty Images
Ilustracje © Piotr Kaczor i Piotr Szczęsny
Copyright © by Magda Kaczor Copyright © by Magdalena Szczęsna Copyright © for the introduction by Michał Skalski Copyright © by Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2019
Warszawa 2019 Wydanie pierwsze
ISBN 978-83-66335-12-7
Wydawnictwo Marginesy Sp. z o.o. ul. Mierosławskiego 11a 01-527 Warszawa tel. 48 22 663 02 75 e-mail:[email protected]
Konwersja:eLitera s.c.
.

Mimo że jest to poradnik napisany przez lekarzy, nie zastąpi on bezpośredniej porady lekarskiej. Ponadto wiedza medyczna rozwija się i wciąż aktualizuje, dlatego zwłaszcza w przypadku wyboru terapii, a nade wszystko farmakoterapii, wskazana jest indywidualna konsultacja lekarska.

Wszystkie zawarte w tekście nazwy leków odnoszą się do substancji aktywnych. Jeżeli jesteś zainteresowana konkretnym preparatem, możesz zapytać farmaceutę o produkt zawierający daną substancję aktywną.

Sen u dzieci jest pozycją wyjątkową pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to pierwsza w Polsce książka zajmująca się snem małych dzieci, skierowana do rodziców. Autorki mimo młodego wieku mają bardzo duże doświadczenie w medycynie snu u dzieci, na co dzień zajmują się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń snu, publikowały artykuły i książki skierowane do lekarzy. Niezwykle ważne jest to, że w przystępnej formie umożliwiły rodzicom dostęp do najnowszej wiedzy na temat dziecięcego snu, występujących zaburzeń i współczesnych metod leczenia, opartych na rzetelnych badaniach naukowych. Bardzo cennym uzupełnieniem są doświadczenia autorek, którymi szeroko się dzielą: czerpią nie tylko ze swojej praktyki klinicznej, ale także z osobistych przeżyć (obie autorki są młodymi mamami).

Przy okazji tej publikacji warto podkreślić ogromne znaczenie prawidłowego snu dla rozwoju i zdrowia człowieka. Współczesne badania nad snem zaczęto prowadzić w połowie XX wieku. Medycyna snu, czyli rozpoznawanie i leczenie zaburzeń snu, ma trzydzieści, czterdzieści lat. U dzieci rzetelne badania nad snem i jego zaburzeniami w zasadzie zaczęto prowadzić dopiero w ostatnich dwudziestu latach. Prawdopodobnie wynikało to z przekonania, że sen jest tak naturalną potrzebą biologiczną, że nie ma co się nią specjalnie przejmować. Występowanie zaburzeń snu u dzieci wydawało się bardzo rzadkie i związane bardziej z problemami rodziców niż dzieci. Ostatnie lata badań diametralnie zmieniły te powszechnie panujące poglądy. Obecnie nie ma żadnych wątpliwości, że dobry sen jest podstawowym warunkiem zdrowego życia i prawidłowego rozwoju dziecka. Ale żeby sen był prawidłowy, dziecko musi się tego prawidłowego snu nauczyć. Nauka zdrowego snu spada w całości na rodziców. Bezsenność czy nadmierna senność u dorosłych bardzo często swoje korzenie ma w dzieciństwie, ponieważ nie nauczono ich wtedy prawidłowo spać.

Mitem okazało się też przekonanie, że zdrowe dzieci nie powinny mieć problemów ze snem. Tymczasem niedojrzały układ nerwowy sprawia, że zaburzenia snu pojawiają się u nich nawet częściej niż u osób dorosłych. Szacuje się, że w różnych grupach wiekowych prawie jedna trzecia dzieci może mieć problemy ze snem. A nieprawidłowy sen u dziecka – jeśli nie będzie właściwie rozpoznany i leczony – może spowodować liczne choroby na późniejszych etapach życia.

Mam nadzieję, że książka Magdy Kaczor i Magdaleny Szczęsnej ułatwi rodzicom uporanie się z kłopotami ze snem u ich dzieci. A w razie wystąpienia zaburzeń – przyspieszy odpowiednie leczenie.

dr n. med. Michał Skalski

Sen twojego dziecka spędza ci sen z powiek? Wypróbowałaś już wiele sposobów, a żaden nie pozwolił ci przespać nocy? Twoje wspaniałe w dzień dziecko z nadejściem nocy zmienia się w pana Hyde’a? Idea rodzicielstwa bliskości jest ci bliska, ale nad ranem budzisz się zmarznięta w nogach łóżka i masz poczucie, że znowu coś poszło nie tak? A może próbujesz „wypłakać” dziecko od tygodnia, a jedynym rezultatem są awantury rodzinne? To jest książka dla ciebie.

Każdy rodzic, choćby najbardziej rozkochany w swoim dziecku, potrzebuje czasem odpocząć (a nawet spać!). Kiedy zbliża się czas upragnionego wypoczynku, marzy, by po uporaniu się z obowiązkami domowymi móc poczytać, poleniuchować przed telewizorem lub w wannie... Jeśli jednak, ku rozpaczy opiekunów, Jaś kolejny wieczór z rzędu odmawia położenia się do łóżka, po raz piąty wstaje napić się wody lub, co gorsza, chlipie, że nie zaśnie, jeśli mama nie będzie go głaskała po plecach – wszystkie te marzenia rozwiewają się niczym miraż na pustyni. A zmęczona mama lub tata po uśpieniu Jasia sami padają na łóżko (o ile wcześniej nie zasnęli obok syna), obiecując sobie, że od jutra muszą coś zmienić.

Pracując z dziećmi już wiele lat (w naszym przypadku razem to ponad piętnaście), mając własnych kilkoro (łącznie pięcioro), z rodzinami cierpiącymi z powodu trudności ze snem mamy do czynienia na co dzień. Można wręcz powiedzieć, że z każdym rokiem coraz więcej. Widzimy krańcowo odmienne podejścia prezentowane przez zagraniczne poradniki, fora internetowe, blogi parentingowe. Wiele z nich nie ma podstaw naukowych, a przybliża jedynie przekonania własne autorów. Spotykamy się z rodzicami głęboko zagubionymi w natłoku informacji, które zamiast rozwiązywać, pogłębiają ich problemy.

Będziemy się tu zwracać szczególnie do mam, gdyż one są w pierwszych latach życia dziecka symbiotycznie z nim połączone. Ale dotyczy to również ojców, obojga rodziców.

A więc, droga mamo, pragniemy przybliżyć ci problematykę trudności ze snem u dzieci ogólnie zdrowych (z niewielkimi wyjątkami). Starałyśmy się, aby treść miała podstawy naukowe i pokazywała rozwiązania w różnych życiowych sytuacjach. Każde dziecko jest nieco inne (widzimy to po swoich maluchach) i wstrzelenie się w jego potrzeby wymaga elastyczności. Jednak ogólne zasady pozostają takie same, a problemy rodziców nawet zupełnie różnych dzieci bywają bardzo zbliżone. To książka o wyborach i konsekwencjach, o trudnościach i zmaganiach, o codziennym spać albo nie spać każdego rodzica małego dziecka.

W poszczególnych rozdziałach znajdziesz życiowe historie. Ludzie w nich opisani nie są prawdziwi, ich trudności owszem. Przypadki te prezentujemy jako kompilacje naszych spotkań z wieloma rodzicami, których kłopoty udało się rozwiązać. Z większością problemów ze snem u dzieci można sobie poradzić bez pomocy lekarskiej, jednak są sytuacje, kiedy konsultacja okazuje się niezbędna. W ramkach umieściłyśmy wykaz symptomów, które powinny skłonić rodziców do wizyty u lekarza.

Oddajemy ci tę książkę z nadzieją, że jej treść skłoni cię do refleksji nad snem w twojej rodzinie. Refleksji, która pozwoli spojrzeć na istniejące trudności nieco z boku, dostrzec ich przyczyny oraz pomóc własnemu dziecku smacznie przesypiać noc.