Conan bohater (49) - Leonard Carpenter - ebook

Conan bohater (49) ebook

Leonard Carpenter

0,0

Opis

[PK]

Tę książkę możesz wypożyczyć z naszej biblioteki partnerskiej! 

Książka dostępna w katalogu bibliotecznym na zasadach dozwolonego użytku bibliotecznego. Tylko dla zweryfikowanych posiadaczy kart bibliotecznych 

 

Książka dostępna w zasobach: 
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 324

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność
bohater

OPOWIEŚCI O CONANIE w Wydawnictwie Amber

1. Conan

2. Conan z Cymerii

3. Conan pirat

4. Conan obieżyświat

5. Conan ryzykant

6. Conan korsarz

7. Conan wojownik

8. Conan uzurpator

9. Conan zdobywca

10. Conan mściciel

1 I. Conan

i bóg Pajejk

1 2. Conan buntownik

I 3. Conan niezwyciężony

14. Conan wyzwoliciel

1 5. Conan z Wysp

16. Conan

i czarownik

1 7. Conan

i miecz Skelos

18. Conan i Droga Królów

19. Conan najemnik

20. Conan z Aquilonii

21. Conan waleczny

22. Conan zuchwały

23. Conan obrońca

24. Conan szermierz

25. Conan bukanier

26. Conan mistrz

27. Conan

z Czerwonego Bractwa

28. Conan barbarzyńca

29. Conan dezerter

30. Conan niszczyciel

3 1. Conan najeźdźca

32. Conan strażnik

33. Conan wielki

34. Conan niezłomny

35. Conan sobowtór

36. Conan prowokator

37. Conan wyrzutek

38. Conan nieustraszony

39. Conan renegat

40. Conan i skarb Pythonu

4 I. Conan i łowcy głów 42. Conan

i Szmaragdowy Lotos 43. Conan nieugięty 44. Conan i Amazonka 45. Conan i mgły

świątyni

46. Conan i klątwa szamana

47. Conan

i Szalony Bóg

48. Conan nieokiełznany

49. Conan bohater

w przygotowaniu

Conan gladiator

bohater

Przekład

Leszek Krowicki

AMBER

Tytuł oryginału CONAN THE HERO

Ilustracja na okładce KEN KELLY

Redakcja stylistyczna AGNIESZKA RÓŻAŃSKA

Redakcja techniczna

ANDRZEJ WITKOWSKI

Korekta

MAŁGORZATA DZIKOWSKA

Skład

WYDAWNICTWO AMBER

Copyright © 1989 by Conan Properties, Inc.

For the Polish edition © Copyright by Wydawnictwo Amber Sp. z o.o. 1998

ISBN 83-7169-585-3

WYDAWNICTWO AMBER Sp. z o.o.

00-108 Warszawa, ul. Zielna 39, tel. 620 40 13, 620 81 62

Warszawa 1998. Wydanie I Druk: Cieszyńska Drukarnia Wydawnicza

Dla Torre i Grupy

I

Świątynia

Jeziorko w dżungli było mroczne i spokojne, ocienione gęstym listowiem. Ledwie dostrzegalna fala zmarszczyła pokrytą zieloną rzęsą powierzchnię wody, by chlupnąć o błotnisty brzeg. Nagle z poplątanej gęstwiny sitowia wyłoniła się twarz ciemna, zniekształcona półmrokiem, w pierwszej chwili mogła przywieść na myśl pysk zaczajonego zwierzęcia. Ale przeczyły temu wrażeniu oczy błękitne jak niebo północy - kolor rzadko widywany tu, w głębinach dżungli.

Niezwykłe, jasne oczy przeszukały brzeg jeziorka, dobrze widoczny w sączącym się przez gałęzie drzew świetle dnia. Nie dostrzegłszy niebezpieczeństwa, nieznajomy wysunął się spomiędzy trzcin. Był to potężnie zbudowany mężczyzna.

O ogorzałej, szerokiej piersi i barczystych ramionach. Brodząc, zanurzony po uda w wodzie, balansował ciałem jak akrobata, stale gotowy do zwinnego skoku. Twarz przybysza pokrywały malowidła w tonacji błotnistej sadzy i czerwono-brunatnej umbry. Przepaska na czole przytrzymywała maskujące pęki liści paproci i gałązki, wplątane też w czarną grzywę włosów. Poza tym mężczyzna miał na sobie niewiele: wąską skórzaną przepaskę biodrową i pas, u którego zwisał długi nóż. Miecz przytroczony był do drugiego, biegnącego na ukos przez nagą pierś, pasa. Gdyby nie połyskująca stal oręża i brązowe ćwieki pochew, nieznajomy mógłby uchodzić za dzikiego mieszkańca dżungli.

Zatrzymał się i długą, podwójnie zakrzywioną klingą jatagana odsunął żółto-zielonego węża wodnego od swoich nagich ud. Potem znów ruszył posuwistym krokiem, a jego muskularne nogi i obute w sandały stopy ociekały błotem i brunatnym szlamem. Wydostawszy się na brzeg pochylił się, by oderwać pijawki od błyszczących wilgocią łydek. Wreszcie wyprostował się i przywołująco skinął mieczem.

Następny mężczyzna, który wysunął się spośród sitowia, nie potrzebował maskującej sadzy, gdyż jego skóra była czarna niczym noc. Równie rosły jak błękitnooki wojownik, miał twarz pomazaną białą glinką, a pierś okrytą kolczugą. W dłoni ściskał jatagan o eso-watej klindze. Zapewne ciemnoskóry pokonałby znacznie sprawniej błotnistą głębinę, gdyby jego uwagi nie odciągali brnący w ślad za nim towarzysze.

Było ich pół tuzina. Drobniejszej niż ich przywódca budowy, mieli oliwkową skórę i orle, typowe dla Turańczyków nosy, wyraźnie widoczne pod prymitywnym makijażem. Nosili skomplikowane warianty turańskich uniformów wojskowych - tu spiczasty hełm, tam krótka purpurowa tunika czy kolczuga. Mundury zdobiły dodatkowo liście palm, jasne kwiaty oraz ptasie pióra, mieniące się wszystkimi kolorami tęczy. Miecze wojowników pobrzękiwały często, a przemarszowi przez bagnisko towarzyszył chlupot i stłumione przekleństwa. Te odgłosy powodowały, że czarnoskóry oficer wciąż obracał się, gniewnie sykając, by zachowali ciszę.

Tymczasem niebieskooki zwiadowca wspiął się wyżej na stromy brzeg bajorka. Miejscami musiał pełznąć na kolanach, więc jatagan wsunął do pochwy na plecach. Z pewnej odległości można było dostrzec jedynie sporadyczny refleks światła na wilgotnej skórze. Czasami zadrżała poruszona gałązka, czy zawirowała spiralnie w powietrzu przerażona ćma. Nie dawało się zauważyć obecności żadnych większych zwierząt. W dżungli panowała pełna napięcia cisza.

Droga okazała się niełatwa. Wiodła przez zwarty gąszcz ociekającego wilgocią listowia, pod luźno zwisającymi pędami pnączy o zawierających truciznę kolcach. Nad pełznącym człowiekiem unosił się rój krwiożerczych much i komarów, który uniemożliwiał choćby najkrótszy odpoczynek.

W pobliżu szczytu górującego nad jeziorkiem wzniesienia, gęstwina nagle się kończyła. Zwiadowca mocniej wparł dłonie w pokrytą ściółką ziemię, by podciągnąć się i spojrzeć nad krawędzią zbocza. Wtem z tłumionym przekleństwem, gwałtownie cofnął ręce i odtoczył się na bok. Zerkając z ukosa w zielony półmrok, wpatrywał się w to, czego przed chwilą dotknął. Wyrzeźbiona w kamieniu małpa szczerzyła do niego kły. Jej okrągłą głowę pokrywało futro z wilgotnego mchu.

- Wszystko w porządku Conanie? - dobiegł go szept z oddalonego o kilka długości człowieka miejsca na stoku, gdzie przykucnął czarnoskóry wojownik.

- W porządku, Jurno - normalnym tonem odpowiedział zwiadowca, unosząc rękę, by uciszyć pomruki zaniepokojonych mężczyzn. - Nic się nie stało.

- To dobrze. Ale niech to szlag trafi, Conanie! - głos czarnoskórego oficera był cichy, chociaż przenikliwy. - Podczas następnego patrolu ja będę zwiadowcą, a ty zajmiesz się tymi niezdyscyplinowanymi ciołkami!

Szczerząc zęby w uśmiechu, Conan skinął głową i ponownie odwrócił się ku odrażającej rzeźbie. Przyjrzawszy się uważnie uznał, że jest ona częścią ogrodzenia lub wolno stojącym posągiem, który zdobił ongiś posiadłość z biegiem stuleci pogrzebaną przez dżunglę. Oznaczało to, że znaleźli się blisko celu. Chwyciwszy ponownie za omszały czerep, mężczyzna ostrożnie wysunął głowę ponad porośniętym krzakami grzbietem kamiennego monstrum.

Budowla, którą ujrzał była zbyt wielka, by nawet najbardziej żarłoczna dżungla zdołała ją całkowicie pochłonąć. Wyciosana w litej skale, potężna świątynia zwężała się cebulasto od szerokiej, jakby obrzmiałej podstawy do smukłego, wysoko wznoszącego się wierzchołka. Conan mógł dojrzeć spiczastą, błyszczącą iglicę, przebijającą się ku niebu przez gęste korony drzew. Każdy łokieć powierzchni ścian zdobiły misterne płaskorzeźby. Pokrywały one szerokie krużgankowe galerie, zwieszające się nad skłębionymi krzewami, wśród których ukrywał się Conan. Delikatne fryzy biegły pasmami wokół budowli aż po sam odległy wierzchołek.

Tematyka rzeźb była trudna do rozpoznania nawet z tak niewielkiej odległości. Naturalnej wielkości ludzkie postaci zdawały się toczyć gwałtowną walkę. Niektóre ciała natomiast leżały splecione w zmysłowych pozach. Sceny te, jak domyślał się Conan, ilustrowały historie królów i człekokształtnych bogów. Wszędzie jednak wdzierały się i przesłaniały je żarłoczne, zielone macki pnączy. Miejscami trudno było rozpoznać zarysy ludzkich ciał pośród skrętów i wybrzuszeń oplatających je korzeni i łodyg.

Jednakże świątynia wciąż nadawała się do zamieszkania... i była zamieszkana, co od razu rzucało się w oczy. Nieco z boku pięły się ku górze kręte, porośnięte chwastami schody. Wśród filarów pogrążonego w cieniu tarasu, do którego prowadziły, Conan spostrzegł jakiś błysk. Z pewnością odblask słonecznego światła na wypolerowanym metalu klingi. Wytężywszy wzrok, dojrzał niewyraźny blady owal twarzy. Jakby dla potwierdzenia tego wrażenia, w wyczulone nozdrza zwiadowcy uderzyła delikatna woń kadzidła. Bez wątpienia napływała od strony świątyni.

Do Jurny i Turańczyków, którzy wczołgali się na górę w ślad za oficerem, Conan gestykulując przemówił szeptem. Mieli przedostać się do stóp schodów i zaczekać z rozpoczęciem ataku na jego sygnał. Sam, wijąc się jak wąż, popełznął w dół, ukryty wśród traw i zarośli porastających stok.

Przez długi czas posuwał się niepostrzeżenie i szybko. Gdzieniegdzie jedynie zadrżała gałązka czy pogłębił się zielony cień. Wtem wychynął z gąszczu u stóp świątyni i żwawo zaczął wspinać się po kamiennej ścianie. Z początku wspinaczka wyglądała łatwo. Masywna bryła zwężała się stopniowo ku górze, a rzeźbione ornamenty dawały wiele dogodnych punktów zaczepienia dla rąk i nóg. Wkrótce jednak bulwiasty kształt budowli zaczął się rozszerzać. Mimo płaskorzeźb i pnączy, wybrzuszona fasada świątyni przez większość ludzi uznana zostałaby z pewnością za niemożliwą do zdobycia, szczególnie bez pomocy liny i w całkowitej ciszy.

Lecz Conan, zatrzymawszy się na chwilę w załomie muru, przytroczył sandały do pasa i bez obawy zaatakował występ ściany. Wspinał się jak małpa, wczepiając nagimi palcami rąk i nóg w rzeźbione fryzy i sieć pnączy. Gdy tak podciągał się w górę, ręka za ręką, nogi często nie znajdowały żadnego oparcia. Giętkie ciało przywierało do kamiennych kształtów, zarówno tych świętych, jak i frywolnych. Wyglądało niemal jakby wspinający się mężczyzna brał udział w morderczych i orgiastycznych zmaganiach, jakby był jeszcze jednym herosem lub bożkiem, wyrzeźbionym z bledszego kamienia.

Po dłuższej chwili dotarł wreszcie do balustrady galerii na najszerszym poziomie świątyni. Objął obydwiema rękami kamienną tral-kę i płytko dyszał. Głębsze westchnienie mogło zdradzić jego obecność. Znajdował się zaledwie kilka kroków od szczytu schodów. Tylko szeroki, pokryty ornamentami filar dzielił go od stanowiska strażnika.

Conan ostrożnie zerknął przez szczeliny między szerokimi tralka-mi balustrady. Potem ostrożnie wysunął głowę ponad jej brzeg. Z tej odległości półmrok wnętrza z łatwością dawał się przeniknąć wzrokiem. Nikogo nie było widać. Bogato zdobione przejście zaśmiecały kawałki skał i zeschnięte szczątki roślin. Conan wyprostował się, lecz nagle, na dźwięk niespokojnego szurania stóp, musiał znowu przykucnąć. Nikt się jednak nie pojawił. Widocznie samotny strażnik spacerował tam i z powrotem u szczytu schodów. Błękitnooki zwiadowca przechylił się przez balustradę i oparł o nią brzuchem.

Stopniowo przesuwając się wokół spiralnie żłobionego rzeźbienia filaru, dostrzegł ramię - nagie i muskularne, owinięte powyżej łokcia kolorowymi sznurkami. Takich ozdób używało dzikie plemię Hwong. Spiżowy kordelas strażnika zatknięty był za pas, dłonie spoczywały na balustradzie. Mężczyzna obserwował dżunglę.

Głęboko, bezgłośnie wciągnąwszy powietrze, Conan przesunął się bliżej. Rozluźnił mięśnie ramion i zacisnął w dłoni nóż. Miał zamiar przytrzymać od tyłu twarz wartownika i poderżnąć mu gardło. Nagle jednak poczuł więź z tym prostym żołnierzem, obrócił więc nóż w dłoni i trzasnął mężczyznę w ciemię srebrną rękojeścią. Wolną ręką chwycił osuwające się ciało i bezgłośnie opuścił je na ziemię.

W tym momencie za plecami zwiadowcy rozległ się krzyk, po którym nastąpił przenikliwy potok słów w mowie Hwong. Conan odwrócił się błyskawicznie i dostrzegł w wewnętrznym przejściu drugiego strażnika. Wywijał on pałką o ząbkowanych krawędziach z twardego drewna. Nie mając czasu na dobycie miecza, przybysz z Północy uniósł sztylet, by odparować uderzenie. Cios pałki został odbity, lecz jego siła wykręciła nóż z dłoni Conana i zdarła naskórek z kłykci zaciśniętych pięści.

Zanim napastnik zdołał oprzytomnieć, Conan rzucił się na niego gołymi rękami. Chwyciwszy za gardło i krocze, uniósł mężczyznę w górę i cisnął nim nad balustradą, głową do przodu. Gniewny, alarmujący krzyk Hwonga przeszedł w ciche westchnienie, gdy ciało mężczyzny uderzyło o kamienne przedmurze.

Przeklinając w duchu hałas i rwący ból w kłykciach, Conan odszukał swój nóż i wetknął go za pas. Dobywszy jatagana z pochwy na plecach, stanął na schodach i uniósł kindżał nad głową w milczącym wezwaniu. Turańczycy byli już w połowie drogi, wspinając się na wyścigi po wytartych, wąskich stopniach. Jurna poganiał ich, wymachując mieczem. Conan obrócił się w stronę wewnętrznego, biegnącego w dół przejścia. Kolejni obrońcy nie pojawiali się, ale z niższych kondygnacji dobiegały przerażone głosy. Przez moment u wylotu korytarza mignęła jakaś twarz, która szybko skryła się w cieniu.

Conan omiótł wzrokiem przedsionek świątyni. Odległa część krużganka i wznoszące się dalej porośnięte zielskiem rampy wyglądały na z dawna opuszczone. Nie warto było się nimi zajmować. Aromatyczny dym wydobywał się z dołu, więc gdy tylko wojownicy pod wodzą Jurny dostali się na taras, Conan rzucił się do biegnącego w dół korytarza.

Przeskakiwał po cztery, pięć małych stopni. W myślach przeklinał ciasnotę korytarza, niepozornego w porównaniu z olbrzymimi rozmiarami budowli. Wąskie przejście pozwalało tylko pierwszemu z wojowników na stawienie czoła wrogowi, a nawet wtedy nie starczało miejsca, by zadał cios mieczem. Co gorsza, w miarę gdy Conan schodził w dół, własnymi barami przesłaniał dopływ światła. Tłocząca się za nim, gromada mężczyzn, szybko zatarasowała wyjście. Zmuszony do zwolnienia kroku, błękitnooki zwiadowca po omacku badał klingą miecza mrok przed sobą.

Starając się przebić wzrokiem ciemności, znalazł się u podstawy schodów, w korytarzu o kształcie litery T. 1 tam właśnie nastąpił atak. Niewidoczna pałka trafiła w wyciągnięty miecz przybysza z Północy, gdy równocześnie napastnik przyczajony w drugim z ramion rozwidlenia, usiłował pchnąć wroga krótką dzidą. Dojrzawszy błysk ostrego jak brzytwa grotu, Conan szarpnął się do tyłu, desperacko zaciskając dłonie na rękojeści jatagana. Jednym ciosem ciął groźne spiżowe ostrze tak gładko, jakby odrąbywał łeb atakującego węża. Potem, ubezpieczany przez posuwających się za nim wojowników, skoczył w głąb przejścia, by zmierzyć się z pałkarzem.

Skry poszły z kamiennych ścian, gdy Conan natarł na ledwie widocznego w mroku wroga. Metal dźwięczał przenikliwie. Przeciwnik zaczynał słabnąć. Wreszcie brzeszczot uwiązł w głęboko po-nacinanym brzegu pałki. Jeden jej skręt wyrwał jatagan z dłoni zwiadowcy. Krajowiec rzucił się naprzód, desperacko próbując schwycić broń wroga, ale wówczas nóż Conana zagłębił się w boku mężczyzny aż po rękojeść.

Hwong osunął się z jękiem. Conan dobił go szybkim ciosem miecza. W mroku nie czaił się już żaden wróg. Z tupotu nóg zwiadowca zgadywał, że jego towarzysze przebijali się w przeciwnym kierunku. Przekroczył zwłoki i ruszył przed siebie. Odblask żółtawego światła zaznaczał wlot znajdującego się przed nim zakrzywionego przejścia.

Z kilkoma zaledwie Turańczykami dyszącymi ciężko za jego plecami, Conan dobrnął do końca korytarza, który otwierał się na ciemną, nisko sklepioną izbę. Pośrodku na posadzce płonęło ognisko. Jego blask wydobywał z mroku kształty starożytnych bóstw, kamienne kolumny i postaci ludzkie. Z oddalonego końca izby dochodziły krzyki i szczęk oręża. Dwóch włóczników usiłowało powstrzymać atakujących Turańczyków, tłoczących się w drzwiach, ale wejście, którym przedostał się Conan i jego kompani nie było strzeżone. Za nim młodziutki Hwong zdążył okrążyć ognisko, by stawić wrogom czoło, został zaatakowany przez Turańczyków, co dało Co-nanowi czas na rozejrzenie się po mrocznym wnętrzu.

W blasku ognia zwiadowca dostrzegł pochyloną postać w sztywnej, błyszczącej szacie. Peleryna z piór i migocące ozdoby wskazywały na godność szamana. W zaciśniętej dłoni czarownik unosił długi drąg, uwieńczony wysadzaną klejnotami czaszką. Z tej odległości Conan nie potrafił powiedzieć, czy czaszka ta była prawdziwa, czy odlana z jasnego metalu. Szaman, pochłonięty mamrotaniem i ciskaniem ziół do ognia, uniósł na moment głowę i w padającym od ogniska świetle Conan ujrzał wysuszoną, pomarszczoną twarz. Po chwili starzec spokojnie, jakby nie dotyczyło go najście uzbrojonych wrogów, powrócił do swoich modłów.

W pobliżu ogniska stała wyprostowana inna jeszcze, choć równie niezwykła, postać - smukła kobieta, poza kilkoma niewielkimi ozdobami na szyi całkowicie naga i o oczach w kształcie migdału i złocistobrązowej skórze. Ta złocista karnacja szczególnie pociągała Conana w kobietach Południa. Oświetlone blaskiem ogniska, ciało dziewczyny drżało jak żółty płomień. Dwóch wojowników Hwong trzymało ją pod ramiona tak blisko żaru, że skóra błyszczała od potu. Wyraz ciemnych oczu i zaciśnięte wargi nieznajomej świadczyły o rozpaczy i rezygnacji.

Conan nie wiedział, czy to ogień budził taki lęk kobiety, ale ognisko wyglądało nader dziwnie. Płomienie buchały do wysokości kolan. Tam gdzie powinny być ułożone polana stosu, falowały leniwie opary dymu. Być może ogień pochodził z rozsiewanego przez starego kapłana połyskliwego proszku, lub z ziaren drażniącego nos kadzidła, którego ostra woń wypełniała komnatę. Płomienie miały dziwnie jasną i zmienną barwę. Czasami zdawały się przybierać kształty organiczne, przypominały rozwijające się i zamykające drapieżne morskie kwiaty, rozkołysane prądami oceanu.

Podczas kilku uderzeń serca, których Conan potrzebował na objęcie wzrokiem tej sceny, Turańczycy uderzyli z dwu stron równocześnie. Gdy siekli wrogów bezlitosnymi ciosami, Conan ruszył ku uwięzionej kobiecie. Tymczasem Jurna, rycząc obrzydliwe przekleństwa w języku kush, przedarł się przez arkadę na drugim końcu izby. Stawiających mu opór strażników odrzucił na bok jak ogryzione kości.

Wojownicy trzymający nagą kobietę cofnęli się w obliczu furii Jurny. Jeden z nich dobył zza pasa długi nóż o wąskim ostrzu. Raz i drugi zadźwięczał jatagan Conana, aż potężne cięcie otworzyło gardło przeciwnika i cisnęło go w ogień. W międzyczasie drugi ze strażników zaczął wlec swą brankę w stronę ciemnego krańca izby. Gdy Conan ruszył za nim, pchnął kobietę, aż upadła na posadzkę i rzucił się do ucieczki. Chwyciwszy nieszczęsną pod ramię, Conan postawił ją na nogi. Jedno spojrzenie upewniło go, że jej szczupłe ciało nie odniosło ran. Dziewczyna zacisnęła wilgotne od potu palce na dłoni wybawcy, a on obrócił się w stronę, skąd dobiegała kakofonia wrzasków.

Tymczasem szaman wycofał się od ogniska. Udało mu się pokonać dwóch Turańczyków, którzy towarzyszyli Conanowi. Jeden z wojowników porzuciwszy broń, miotał się, wyjąć z bólu. Plamy kolorowych płomieni pełzały po jego tunice, a nawet po nagim ciele. Drugi Turańczyk tarzał się z wrzaskiem po posadzce, próbując ugasić ubranie, z którego wydobywały się kłęby dymu. Tymczasem sprawca tych niezwykłych efektów żwawo uciekał, wlokąc za sobą zakończony czaszką drąg. Odwrót maga ubezpieczał jeden z ocalałych strażników. Szlak ucieczki znaczyły płonące iskierki ognistego pyłu, który wciąż sypał się spomiędzy palców pomarszczonej dłoni.

- Za nim! To Moj urna! Dalej, turańskie psy, zabić go! - Jurna krzykiem usiłował zmusić żołnierzy do pościgu, ale oni się ociągali. Niektórzy ścierali się jeszcze z rannymi, lecz nie składającymi broni wojownikami Hwong, inni próbowali pomóc swym towarzyszom gasić kąsające ich płomienie.

Conan chciał rzucić się za uciekającym czarownikiem, ale powstrzymała go zaciśnięta kurczowo na jego ramieniu dłoń branki. Nie chcąc wlec ze sobą nagiej, bezbronnej kobiety, próbował się od niej uwolnić.

- Na święte piersi Astoreth, kobieto - ryknął w końcu. - Daj mi ukarać twych prześladowców!

Kiedy wreszcie strząsnął z siebie ręce dziewczyny, zauważył jej puste spojrzenie. Nie był w stanie pojąć, czy przywarła do niego w obawie o siebie, o swego wybawcę, czy też próbowała chronić czarownika. Nie zastanawiając się nad tym dłużej, Conan rzucił się za Jurną, któremu towarzyszyło niechętnie kilku turańskich żołnierzy. Ruszyli poznaczonym płomieniami tropem Mojurny.

Pościg był krótki. Kiedy zbliżyli się dostatecznie blisko, ujrzeli jak szaman znika za zakurzonym ołtarzem i olbrzymim posągiem Iwiogłowego wojownika, w głębokiej szczelinie na tyłach krużganka. Jurna zgiął się niemal w pół, by wcisnąć się za starcem do szczeliny. Nagle nad jego głową rozległ się głośny zgrzyt. Wódz Turań-czyków cofnął się błyskawicznie. Zaraz potem na wejście opadła z hukiem masywna płyta, krzesząc iskry z kamiennego nadproża. Ukryte drzwi, nie wiedzieć, czy za pomocą jakiegoś mechanizmu, czy na skutek czarów, skutecznie zamknęły tajemne przejście.

- Na Otumbe i Ijo! -- zaklął siarczyście Jurna, kopiąc z wściekłością zdobioną płaszczyznę płyty i próbując jej twardości swym mieczem. - Staruch uciekł! Jestem pewien, że to był Mojuma, ów zbuntowany wódz, którego szukaliśmy, Conanie! - Rzuciwszy ostatnie spojrzenie na oświetlony przyćmionym blaskiem ogniska kamień, wzruszył ramionami i zwrócił się do żołnierzy.

- Chodźmy, może zdołamy złapać jego trop w lesie.

- Racja - Conan poparł przyjaciela. - W każdym razie tu nie mamy na co czekać. Jeśli czarownik potrafi poruszyć swą mocą kamienną płytę, może również spróbować uwięzić nas w tej komnacie.

Obejrzał się ku nagiej kobiecie. Czekała tam, gdzie ją zostawił. Conan ująwszy ją za rękę, ruszył do wyjścia. Przechodząc koło turańskich żołnierzy, dziewczyna nie okazywała żadnych oznak zawstydzenia. Mężczyźni gapili się na nią pożądliwie. Nawet ranni przestali jęczeć, gdy się zbliżała. Ale ona nie reagowała na spojrzenia i grubiańskie uwagi.

W pobliżu dogasającego paleniska Conan zatrzymał się, by popatrzyć na szczątki mężczyzny, którego w ferworze walki wepchnął do ognia. Zwiadowcę zdumiało, że tak niewielkie płomienie w równie krótkim czasie mogły strawić ciało. Po wrogu pozostało jedynie kilka zmatowiałych metalowych zapinek oraz kupka nie dopalonych kości, wśród wciąż jeszcze pobłyskujących popiołów.

- Na Croma, niebezpieczne czary! - wymamrotał Conan, pochylając się nad zwęglonymi szczątkami.

- Nie, nie na Croma. To nasza starożytna bogini, Sigtona - odezwała się nagle kobieta w śpiewnie brzmiącej mowie turańczyków. -Taka jest moc Jaśniejącego. - Potrząsnęła głową; odwróciła oczy od dymiących resztek i dodała:

- Cieszę się, że to nie ja zostałam rzucona na żer bogini.

II

Znak Moj urny

- Z drogi! Idę w sprawach imperatora!

Zakasawszy poły łopoczącego nieprzystojnie kaftana, akolita Azhar spieszył wykładanym kafelkami korytarzem. Przepchnął się przez tłum eunuchów o nagich torsach i wygolonych głowach. Minął, niosące dzbany z wodą i ręczniki, spowite w jedwabie niewolnice. Powtarzany donośnym głosem okrzyk torował młodzieńcowi drogę, choć trudno było uniknąć nieustannego ocierania się o błyszczące od oliwy ciała. Widok akolity wywoływa] na twarzach mijanych dworaków ironiczne uśmieszki. Zadzierający nosa młody człowiek nie był nawet niewolnikiem potężnego monarchy, a zaledwie sługą czarnoksiężników.

Azhar skręcił za róg i znalazł się na długim, osłoniętym dachem balkonie, poznaczonym jasnymi smugami słonecznego światła, które przenikało przez misternie rzeźbioną kamienną balustradę. Sandały młodzieńca stukały po wzorzystej, mozaikowej posadzce. Przed jego oczyma rozciągała się panorama Aghrapuru, stolicy Turanu, ujęta w ramy smukłych, podtrzymujących łukowate arkady kolumn. Wyzłocony południowym słońcem chaos dachów i skrzących się kopuł rozciągał się aż po horyzont. Nad miastem unosiła się dymna czerwonobrązowa mgiełka, rodząca się w dziesięciu tysiącach pieców i palenisk.

Azhar wiedział, że gdyby nie owe opary, zapierający dech w piersiach widok z balkonu sięgałby odległych równin i gór. A w poczuciu lojalności dopowiadał sobie, że pan tego pałacu, najjaśniejszy imperator Yildiz z Turanu, panował nad obszarem większym niż można było objąć wzrokiem z najwyższego szczytu górskiego, nawet przy najlepszej widoczności.

Arkady prowadziły do przykrytego kopułą masywu centralnego pałacu. Azhar ponownie zanurzył się w chłodnym cieniu i skręcił w korytarz, prowadzący do apartamentów imperatora. W końcu zatrzymał się zdyszany przed dwuskrzydłowymi, złoconymi drzwiami. Drogę zatarasowało mu dwóch czerwono odzianych gwardzistów cesarskich. Ich obosieczne topory skrzyżowały się na wysokości piersi przybysza.

- Przepuście mnie! - wydyszał Azhar. - Przynoszę Jego Światłości wieści z Dworu Proroków. Chcę mówić z imperatorem Yildi-zem...

- Dość! - Poznaczona szramami twarz strażnika pozostała kamienna. - Zejdź niżej, do sali ogólnej, i złóż prośbę u eunucha, Da-shibt Beya. Jeśli twoja sprawa jest istotna, zostaniesz przyjęty na audiencji.

- Ależ panie... Chciałem powiedzieć, żołnierzu! Ibn Uluthan, najdostojniejszy mag, powiedział mi...

Zdyszany, zmieszany akolita czuł się coraz bardziej niepewnie. Nagle coś sobie przypomniał. Sięgnął w zanadrze kaftana i czegoś w zdenerwowaniu szukał. Strażnik stał przed nim nieporuszony, widać nie obawiając się, iż tak wątły młodzieniec mógłby wydobyć znienacka broń.

Tymczasem przybysz spod bogato zdobionego okrycia wydobył ciężki amulet, błyszczącą złotą bryłkę na pętli z jedwabnego sznureczka. Zamachał nią w powietrzu, by strażnik zdołał się przyjrzeć.

- Muszla w kształcie rogu... symbol Proroków Khitanu. - Dowódca warty popatrzył chłodno na Azhara. Potem zwrócił wzrok na swego towarzysza, który skinął ze zrozumieniem głową. Bractwo miało wstęp wszędzie, nawet przed oblicze imperatora.

Bez zbędnych słów oficer cofnął topór. Zawiesiwszy jego ciężki obuch na uchwycie u pasa, odwrócił się, by otworzyć ozdobne'drzwi. Uchylił jedno skrzydło i ruszył szybkim krokiem, z Azharem depcącym mu po piętach. Drugi ze strażników zamknął za nimi drzwi.

Azhar, próbując nadążyć za ciężkimi stąpnięciami gwardzisty, ledwie ośmielał się rozejrzeć, by podziwiać otaczający go przepych królewskich apartamentów. Olśniewająca tęcza kobierców i poduszek pokrywała szachownicę posadzki. Ich delikatna miękkość kontrastowała z masywnymi kolumnami z różnokolorowego marmuru i ciężkimi stołami, inkrustowanymi złotem i onyksem. Tu i tam pośród tych wspaniałych komnat czekali lokaje - milcząco i nieruchomo - o twarzach pozbawionych nawet śladu zuchwalstwa typowego dla niewolników pałacowych. A to, mówił sobie w duchu Azhar, czując dreszcz strachu, był zaledwie przedsionek apartamentów Wielkiego.

Gwardzista zatrzymał się, by zamienić kilka cichych słów z brodatym niewolnikiem, którego wspaniały turban świadczył o wysokiej randze. Potem poprowadził Azhara przez jedne z wykończonych łukiem drzwi do wysoko sklepionej komnaty wyglądającej jak sala balowa. Jednakże podłoga opadała ku środkowi szerokimi stopniami, przypominając stadion czy amfiteatr.

Na najwyższym poziomie tego amfiteatru, wyłożonym kosztownymi jedwabiami, spoczywali eunuchowie i urzędnicy dworscy. Po drugiej stronie, na wyściełanej sofie zasiadał sam Świetlisty. Wachlowało go dwóch klęczących u jego stóp niewolników. Azhar stwierdził jednak, że nie jest w stanie marnować oczu na ten boski majestat, tak wyjątkowej natury widowisko rozgrywało się w płytkim zagłębieniu pośrodku komnaty.

Dwie kobiety, młode i zgrabne, toczyły dziwaczny pojedynek za pomocą pary szerokich szczypiec i tępych haków. Obie zawodniczki były bose. Za cały strój służyły im luźne koszule i pantalony z cienkiej, przypominającej pajęczynę, tkaniny, teraz już mocno podartej. Najwyraźniej każda z nich próbowała zedrzeć odzież z przeciwniczki.

Akolita patrzył zdumionym wzrokiem. Kruczowłosa dziewczyna właśnie oddarła kleszczami pas materiału, obnażając spory fragment kształtnego uda swej rudej rywalki. Ale tamta szybko odpłaciła pięknym za nadobne i rozszarpała hakiem koszulę przeciwniczki. Po tym sukcesie przez krąg obserwatorów przebiegły stonowane, kulturalne oklaski.

Walka niespodziewanie została wstrzymana. Azhar, podążając za pytającymi spojrzeniami widzów i zawodniczek, wlepił wzrok w imperatora. Władca strzelił palcami, przyzywając strażnika. Obie kobiety posłusznie opuściły arenę i przysiadły na najniższym stopniu.

Imperator Yildiz Świetlisty, którego akolita nigdy dotąd nie miał przywileju oglądać z tak bliska, był niskim, pulchnym mężczyzną o oliwkowej cerze. Azhar bezskutecznie próbował doszukać się w nim jakichkolwiek oznak cesarskiego dostojeństwa. Bez wątpienia jedwabna szata i spiczaste pantofle kosztowały majątek, a paznokcie i fryzura zostały najstaranniej przycięte. Lecz rysy oliwkowej twarzy i postawa monarchy nosiły piętno mdłej pospolitości, jakże różnej od wyobrażeń Azhara o królewskim majestacie.

- Z czym przybywasz? - Imperator przeniósł spojrzenie małych, ciemnych, znudzonych oczu z klęczących strażników na speszonego akolitę. - Jakież wieści przesyła mi dziś Dwór Proroków? Czarnoksięskie ostrzeżenie o jakiejś nowej klęsce w kampanii południowej? Czy tylko jeszcze jedną niezrozumiałą interpretację mego horoskopu? - Yildiz beznamiętne wpatrywał się w oblicze Azhara.

- O, Wasza Światłości! - Oszołomiony strachem i wstydem za swe bluźniercze myśli, a jednocześnie uspokojony łagodnym głosem wielkiego władcy, akolita zachwiał się jak trzcina na wietrze i osunął na podłogę, uderzając czołem przed imperatorem. - Wielki Panie, wybacz to wzruszenie! - Palce młodzieńca z czcią dotykały zadartych czubów naszywanych rubinami cesarskich pantofli. - Moi uczeni panowie kazali mi przekazać wieść o wydarzeniu z dzisiejszego ranka... Nie ośmieliłbym się niepokoić cię, Panie... -Jego głos zadrżał i ścichł, ostatni dreszcz strachu wstrząsnął zgarbionymi ramionami.

- Tak, tak, wiem. Ale co to za wieść? Możesz wstać. - Yildiz w zniecierpliwieniu skinął w stronę asystującej straży. - Pomóżcie mu!

- O, Wasza Światłości! - Usiłując pokonać niemoc kończyn słabiutkim głosem odezwał się Azhar. Czuł, że silne dłonie dźwigają go z posadzki. - Mój pan, Ibn Uluthan, widział przez Kryształowe Okno militarne wydarzenie, związane z Waszym Majestatem. - Czuł, że dusi go ciasny kołnierz kaftana. Wciąż nie ośmielał się spojrzeć w o-czy Wielkiego. - Imperatorze, powiedzieli mi, bym poprosił... Błagają o twą boską obecność, o Panie całego Turanu!

- Czy to wszystko? - Yildiz energicznie wstał. - Może, z woli Tarima, uczynili chociaż jakieś postępy! Jeśli tak, chętnie to zobaczę. - Złotowłosy służący poderwał się spod ściany, by na głowie imperatora umieścić masywny, wysadzany klejnotami turban, który znacznie dodawał władcy wzrostu i majestatu. Imperator strzelił palcami na Azhara i oficera straży. - Chodźcie. Pójdziemy wewnętrznym przejściem. A tymczasem niech walka toczy się dalej, dla uciechy moich gości.

Gdy zawodniczki w poszarpanych szatach powstały, by znowu się ze sobą zmierzyć, Yildiz wyprowadził Azhara z komnaty. Szereg coraz węższych arkad i podwójnie strzeżonych drzwi doprowadził ich w końcu do długiej, pozbawionej okien sieni. Oświetlały ją lampki oliwne, zwieszające się z sufitu w miejscach skrzyżowania korytarzy. Azhar wiedział o istnieniu tajnego przejścia, zarezerwowanego do prywatnego użytku imperatora, ale nie miał pojęcia o jego rozległości. Zdawało się ono biec przez całą długość olbrzymiego pałacu, ze schodami i odgałęzieniami docierającymi do najodleglejszych skrzydeł budynku.

Zdjąwszy z haka lampę, towarzyszący władcy gwardzista powiódł ich po długich, spiralnych schodach aż pod okute mosiądzem drzwi. Tu Yildiz wydobył z zanadrza wielozębny klucz, który wsunął do ukrytej szczeliny. Z cichym szczęknięciem drzwi otworzyły się na rozległe atrium Dworu Proroków.

Weszli do wysokiej, nakrytej kopułą komnaty. Cisza, niezbędna wiekowym mędrcom do ich medytacji, aż dźwięczała w uszach. Kąty ośmiobocznego pomieszczenia zastawione były półkami z zakurzonymi fetyszami i zwojami pergaminu, dobrze schowanymi przed światłem. Ale środową część komnaty rozświetlały promienie słońca, wpadające przez oszkloną kopułę. Zainstalowana pod nią drewniana antresola służyła do obserwacji gwiazd.

Do komnaty wiodło kilka wykończonych łukiem wejść, lecz było tu tylko jedno okno. Wpatrywało się w nie dwóch mężczyzn - stary czarnoksiężnik i oficer, który z szacunkiem obrócił się ku przybyszom. Kiedy Yildiz z wystraszonym Azharem u boku wkroczył do komnaty, obydwaj mężczyźni zamarli w głębokim pokłonie.

- Witaj, o Pełen Łaski! - Ibn Uluthan był wysokim mężczyzną, odzianym w ciemny, z kapturem odrzuconym na plecy, burnus radcy dworu. Nad czołem kłębiła się burza siwych włosów. - Prosiliśmy cię o przybycie, Panie mój, z powodu ważnych spraw rysujących się na horyzoncie. Teraz Wasza Wysokość może docenić działanie naszych zaklęć.

- Zaprawdę, o Imperatorze. Uluthan i jego magowie tym razem nas nie zwodzą. Wszystko tu widać. - Ubrany na czarno oficer, generał Abolhassan, przytaknął i zazdrośnie zerknął na czarnoksiężnika, a jego mocne, żółte zęby zabłysnęły w fałszywym uśmiechu pod ciemnymi wąsami. - Wygląda na to, że wreszcie mamy wiadomości z południowej kampanii. - Gdy obrócił się do jasnego okna, wojskowe odznaki zamigotały na czarnym kopcu turbanu.

Prostokąt okna był dobrze widoczny, gdyż świecił błękitnozie-lonym blaskiem, odmiennym od bladozłotych promieni słonecznych, wpadających przez szklaną kopułę. Zafascynowani przybysze podeszli bliżej. Widok, jaki ujrzeli, był jeszcze bardziej zaskakujący. Zamiast zadymionego miejskiego krajobrazu, który Azhar uprzednio widział z tarasu, rozciągała się przed ich oczami dżungla pod parnym tropikalnym niebem, gdzie wśród gęstwiny roślinności majaczyły kopce i szczyty starożytnych ruin, a małe ludzkie postacie kręciły się wokół.

Aczkolwiek cesarski pałac był ogromny, nie wydawało się możliwe, by taka przestrzeń mogła pomieścić się w jego murach. Nawet gwardzista o nieporuszonej twarzy, przekląwszy w myślach, stwierdził, że jest świadkiem niesamowitych czarów. Okno samo w sobie było jedynie solidną, wykładaną czarnymi kafelkami framugą, w której osadzono szybę z zadziwiająco gładkiego kryształu. Niemniej rozciągał się z niego widok nie na dziedziniec czy ogród, ale na obce miejsca, bardzo odległe od rojnej stolicy.

- Faktycznie, fascynujące! Dobra robota, Ibn Uluthanie. - Imperator, przysuwając się bliżej framugi, skinął głową uśmiechniętemu czarnoksiężnikowi. - Poprzednio ledwie zwróciłem uwagę na moc twych czarów. Ale też nigdy nie było to nic tak zadowalającego jak to! - Wskazał w dół, na ludzkie postaci widoczne w głębinach dżungli. - Nieprzebyta dżungla Venjipuru! A to, jak mniemam, są nasze oddziały przeprowadzające operację wojskową?

Promieniejący z dumy Ibn Uluthan przytaknął. - Tak, Wasza Światłości. Aby uzyskać ten efekt, wzmocniliśmy projekcje siły astralnej, nad którymi pracowaliśmy od miesięcy. Jak ci, Panie, wiadomo, przeszkadzały nam fałszywe obrazy emitowane przez wroga. Ale dzisiejszego ranka, z nie całkiem jasnych dla nas powodów, czary Venji zaczęły słabnąć. Śledząc powrót ich emanacji do wygasającego źródła, zdołaliśmy uchwycić tę akcję.

- Nie wiesz, dlaczego opór zniknął?

- Nie, Imperatorze. Mamy nadzieję, że oznacza to śmierć arcy-maga, Mojumy. Bez jego mocy buntownicy Venji już nigdy nie zdołają oprzeć się naszym czarom.

Kiedy Ibn Uluthan mówił, widok z okna przesunął się nagle do przodu i w dół. Obserwatorzy gwałtownie chwycili się parapetu. Światło zafalowało i przyćmiło, a liście drzew rozpływały się pod framugą, jakby w magiczny sposób dżungla wdzierała się do komnaty. Ale uczucie ruchu było jedynie złudzeniem. Ibn Uluthan, zanurzywszy palce w małej miseczce z czarnym olejkiem, zmienił kąt i kierunek widoku z okna. Generał Abolhassan przysunął się bliżej Yildiza, wskazując na poruszające się postaci, które były teraz bliższe i lepiej widoczne.

- Ci ludzie to Turańczycy, jeden z naszych specjalnych patroli w dżungli. Pół miesiąca temu wysłałem na południe rozkazy. Unicestwienie Mojurny było zadaniem tych żołnierzy. Może właśnie ubili starego łajdaka i oczyścili nam drogę? Jeśli ten rodzaj łączności z frontem w Venjipur zostanie utrzymany, a Ibn Uluthan mówi, że zostanie, to skończą się nasze kłopoty z dowodzeniem. W takiej sytuacji możliwa jest niemal nieograniczona ekspansja...

- Rzeczywiście, teraz mogę dowodzić osobiście. Nie potrzebuję już twojego pośrednictwa, generale! - Zaledwie rzuciwszy okiem na Abolhassana, Yildiz wpatrzył się w zdumiewający obraz przed sobą. Dzięki mocy Ibn Uluthana, mogli podążać wzrokiem przez głębiny dżungli za grupą Turańczyków. Najbliżej ich punktu obserwacyjnego znalazł się ostatni z żołnierzy - wielki, poruszający się z lekkością tygrysa wojownik, który widocznie rozmyślnie pozostał w tyle, rozglądając się w poszukiwaniu oznak pogoni.

- Ten olbrzym jest północnym barbarzyńcą, prawda? - Yildiz raczej stwierdził, niż pytał. - Sądząc z wyglądu to Vanir. Oni tak wspaniale prezentują się w mundurze. Trzeba ich więcej zwerbować!

Ostrożność zamykającego pochód wojownika okazała się uzasadniona. W liściastym cieniu mignęły trzy ciemne, wpółnagie sylwetki. Klinga miecza błysnęła raz i drugi w mroku. Liście posypały się z krzewów. Potem jatagan zatoczył szybki krąg, dosięgając trzeciego ze ścigających, który padł na skręcone ciała swoich towarzyszy. Nie oglądając się za siebie, samotny olbrzym opuścił miejsce potyczki i podążył za swym oddziałem.

- Sami widzieliście - przemówił generał Abolhassan. - Ci zbuntowani Hwongowie są marnymi wojownikami. Nasze oddziały cesarskie z łatwością ich pobiją, czy to z pomocą sił nadprzyrodzonych, czy bez nich! Czary, takie jak ten, są zadziwiające, to prawda. Ale nawet to okno ma w gruncie rzeczy niewielką przydatność, bo brak nam możliwości szybkiego porozumiewania się z frontem. -Patrzył na maga, którego oczy błyszczały zielonym światłem, odbitym z czarodziejskiego okna. - Dotychczas służyły nam gołębie pocztowe i one właśnie dalej pozostań^ najlepszym środkiem łączności, chyba że zostaną powołane do działania silniejsze czary.

Yildiz nie reagował na słowa generała. Imperator nie odrywał wzroku od dżungli, a w jego oczach odbijało się zadowolenie, jak wówczas, gdy przyglądał się zapasom na swej prywatnej arenie.

- Ależ to cudowne, Ibn Uluthanie, widzieć to wszystko tak wyraźnie! Myślę, że możemy wykorzystać twoją magię do silniejszego zaangażowania naszych kapłanów i szlachty w kampanie pograniczne i wzbudzenia bardziej wojowniczych nastrojów na dworze. Potrzeba nam czegoś tak dramatycznego, jak widok z tego okna, by wzbudzić u ludzi ducha walki! - Uśmiechnął się, po czym z zadowoleniem wzruszył ramionami. - Oczywiście, w każdym wypadku musimy bronić naszych praw do Venjipuru. Nic tego stanu rzeczy nie zmieni. Ale możliwość pokazania naszych sukcesów może pomóc w jednoczeniu dworu.

- Zaprawdę, Wasza Światłości, doskonały pomysł - przytaknął generał Abolhassan, choć jego ton brzmiał nieprzekonująco. Trącił łokciem Ibn Uluthana. - A teraz, magu, kiedy już ten wypad do dżungli spełnił swoje zadanie, a dalsze losy tak małego oddziału nie mają żadnego znaczenia, czy potrafisz wyczarować nam widok bram miasta Venjipur, byśmy mogli sprawdzić prezencję tamtejszych cesarskich wartowników? Wierz mi, nic lepiej nie ujawnia morale walczących... Ale powiedz, co to takiego?

Piątka mężczyzn obróciła się w stronę jaśniejącego okna. Znad brzegów framugi atakowały zieleń dżungli smugi bladej mgły. Rozszerzając się gwałtownie, mgła nie tylko zaciemniła widok, lecz zdawała się pożerać i rozwadniać zarysy gałęzi i zwisających pnączy. Na ich oczach cały widok stopił się w bezkształtną biel, jakby przecinaną skośnymi strugami deszczu.

W zamglonym centrum tego widowiska pojawiło się nagle coś małego i szarego. Przedmiot ten, szybko się powiększając i nabierając ostrości, zdawał się mknąć w kierunku widzów.

Akolita Azhar nerwowo szarpnął się do tyłu, a pozostali sprężyli się do skoku, gdy ów przedmiot nagle zatrzymał się. Wypełniał teraz większą część okna. Wspaniale zdobiona srebrna czaszka, błyskała kryształami i drogimi kamieniami. W jej ustach osadzone były diamenty, złymi iskierkami w oczach żarzyły się rubiny. Zielone jadeity i żółte topazy układały się w twarde, zapadnięte rysy twarzy.

- Bismillah! - Czarnoksiężnik Ibn Uluthan, tłumiąc przekleństwo, przestał mieszać w moździerzu z czarnym płynem. - Ta czaszka jest godłem Mojurny, jego osobistym fetyszem, niech go Tarim obróci w proch! Imperatorze, przebacz mi!

- Hmm... czy to oznacza, że wróg znów przejął kontrolę nad czarodziejskim eterem? 1 to tak szybko? - Yildiz spoglądał to na okno, to na maga, z wyrazem lekkiego rozczarowania.

Czarnoksiężnik zamilkł, obserwując Yildiza. Wszyscy obecni wiedzieli, że cesarskie rozczarowanie, nawet niewielkie, łatwo może zamienić się w śmiertelny gniew.

Wreszcie ośmielił się przemówić akolita Azhar.

- To mocny czar, Wasza Światłości, rzucony albo przez Moj urnę, albo przez któregoś z jego przerażających uczniów.

- Prawdopodobnie przez samego czarnoksiężnika - odzyskał głos Ibn Uluthan - ponieważ słynie on z zawistnego ukrywania źródeł swej mocy. Widać desantowi generała nie udało się starego zabić.

- Niech szlag trafi twoje domysły, magu! - Abolhassan, w odróżnieniu od imperatora, gwałtownie wybuchnął. - Nie ma żadnych powodów do przypuszczeń, że moim żołnierzom się nie powiodło. A swoją drogą, to czy twoja moc jest tak słaba, że bezzębny staruch, mamroczący nad suszonym zielskiem i skrzydłami ciem, może cię pokonać, gdy tylko przyjdzie mu na to ochota?

- Wyrażasz zbyt pochopne opinie, generale! - Ibn Uluthan, wciąż stojąc na swym podium, popatrzył jakby przepraszająco w jaskrawe oblicze czaszki. - Weź pod uwagę, że Zatoka Tarąheba leży bardzo daleko od Aghrapuru. Mistyczne moce Dworu Proroków mają korzenie tutaj, w wierze naszego ludu w boga Tarima, w naszych świątyniach i cesarskich relikwiach, naszych modłach, nawet w świętych kamieniach tego pałacu. Te moce są olbrzymie, ale nie absolutne. Z każdą milą na południe od Turanu, przez Góry Kolchidzkie i w głąb dżungli, nasze moce słabną, a moce naszych wrogów zyskują na potędze!

- Fe, kiepskie usprawiedliwienie! - Generał rzucił pewne siebie spojrzenie na Yildiza, a potem ponownie odwrócił się, by ostatecznie upokorzyć maga. - Otrzymałeś pieniądze i władzę, jakich zażądałeś, Ibn Uluthanie... A nawet więcej, wbrew opinii wielu z nas. To powinno cię zobowiązywać do lepszych starań! Czyżbyś chciał powiedzieć, że najpotężniejsze imperium świata nie może narzucić swej mistycznej woli bandzie dzikusów z dżungli i błotnistych ryżowisk?

- Generale Abolhassan - głos Yildiza, łagodny i dźwięczny, powstrzymał rozwścieczonego oficera. - To chyba niezbyt na miejscu, że jesteś tak zły, kiedy ja, twój imperator, zachowuję spokój. Z pewnością i tak jesteśmy na najlepszej drodze do zwycięstwa w Venji-pur? Wszyscy doradcy ciągle zapewniają mnie o tym. Od ciebie również słyszałem to samo. - Imperator skinął głową czarnoksiężnikowi i obrócił się ku drzwiom. - Kiedy uznam za stosowne skarcić Ibn Uluthana, zrobię to. Ale na razie mam nadzieję, że będzie on ofiarnie kontynuował swe wysiłki.

- Z pewnością, Wasza Światłości! - Zmarszczywszy brew, generał skłonił się zdawkowo czarnoksiężnikowi i podążył za Yildi-zem i jego gwardzistą do wewnętrznego przejścia. Azhar i Ibn Ulu-than w milczeniu przyglądali się odejściu gości. Na plecy trójki mężczyzn padał groteskowy blask z okna, gdzie promieniał straszliwy uśmiech wysadzanej klejnotami czaszki.

III

Fort Sikander

W miarę jak tropikalne słońce wspinało się na nieboskłon, jego przytłaczający żar wzmagał się nieubłaganie. Bezlitosna kula przypominała zlane potem ciało zapaśnika, który z wolna przytłacza rywala do gorącej, suchej ziemi.

Od momentu przybycia do Venjipur, Conan często podziwiał kontrast między wilgotnymi wyziewami parnej dżungli, a suchym skwarem panującym na otwartych przestrzeniach. Tutaj, gdzie najeźdźcy wycięli drzewa i pnącza, by wznieść palisadę, obnażona ziemia poznaczona była bruzdami i wykrotami skamieniałymi od upału. .. co najmniej do popołudnia, kiedy dżdżysty szkwał znad Zatoki Tarąheba zamieni ją z powrotem w grząskie błoto.

Zbliżało się południe. Promienie, odbite od żółtego gruntu, stawały się nie do wytrzymania. Conan wsunął się pod markizę przed wejściem do namiotu-kantyny. W jego wnętrzu tłoczyli się zmęczeni upałem żołnierze i wielkookie dziewczyny z Venji, ciągnące za wojskowym taborem. Przybysz z Północy spoczął na tyle blisko wejścia, by mieć nie zakłócony widok na obozowisko oficerów sztabowych po drugiej stronie placu. Wokół unosił się mdły zapach kwasu chlebowego i odór obozowej kantyny.

Jurna przecisnął się bliżej przyjaciela, sarkając, jak to było w powszechnym zwyczaju.

- Niezbyt serdecznie nam podziękował kapitan Murad za najazd na świątynię demona. Niepotrzebnie Conanie, powiedziałeś im, że stary uciekł! - Czarnoskóry żołnierz uśmiechnął się, a jego zęby i oczy zabłysły w cieniu żółtym blaskiem. - Powinniśmy byli ściąć głowę najbrzydszemu wojownikowi i pokopać ją parę mil przez dżunglę. Nikt by nie wątpił, że nie jest to głowa Mojumy. Nagrodziliby nas tygodniową przepustką do stolicy!

Conan potrząsnął głową i po przyjacielsku położył rękę na ramieniu Jurny.

- Nie, chłopie. Ten stary pożeracz jaszczurek jest zbyt groźnym nieprzyjacielem, by go lekceważyć. Gdyby nasi dowódcy uznali, że on nie żyje, mogliby stać się jeszcze bardziej beztroscy i niedbali. A kto by potem ponosił konsekwencje ich niewydarzonych planów? -Osuszył kubek kwaśnego piwa i skrzywił się. - Ale na wszystkich bogów śnieżnych gór, Venjipur jest parszywym miejscem! Zaciągnąłem się do turańskiej armii, bo służba na południu zdawała mi się łatwa. A teraz uważam się za szczęściarza, gdy udaje mi się przeżyć kolejny dzień!

- Tak jest, Conanie, to prawda. Pamiętasz, kiedyś walki w Venji zdawały się dobrą okazją do awansu? - Uśmiech Jurny błysnął ponownie, tym razem marzycielsko. - Ale tu wszyscy to arystokratyczne orlęta o ostrych dziobach, urodzone do dowodzenia. - Zmarszczył ponuro brwi. - Jeśli nigdy nie wystawiają się na niebezpieczeństwo, to skąd miałyby się wziąć wakaty? Oj, to zbyt przygnębiające, by o tym myśleć! - Wojownik z Kush rozejrzał się smutno po żołnierzach, wylegujących się w pobliżu. Zatrzymawszy wzrok na największym z nich, który przewyższał wzrostem nawet Conana, zapytał: -A ty, Orvad? Co ciebie sprowadziło do Fortu Sikander?

Zagadnięty był naprawdę potężnym mężczyzną, tak wysokim, że jego potargana czupryna szorowała po brudnym sklepieniu namiotu. Proste, czarne kłaki z jednej strony w nienaturalny sposób przylegały do czaszki, zdradzając brak ucha, być może utraconego w jakiejś bitwie na północy - nikt nawet nie ośmielił się o to zapytać. Rysy twarzy Orvada, choć zgrubiałe i zniekształcone szramami, pozwoliły rozpoznać w nim mieszkańca Turanu lub Hyrkanii. Marszcząc pełne blizn czoło, wojownik długo wpatrywał się w Jumę. Wreszcie przemówił.

- Zabiłem karczmarza w Sultanapurze - zagrzmiał. - Łajdak próbował zaprawić mi wino i ukraść żołd. Potem zatłukłem kilku krewniaków karczmarza i jakichś strażników miejskich. - Orvad zmarszczył brwi w zamyśleniu. - Kiedym wrócił do garnizonu, to wezwał mnie komendant. Powiedział, że jak tak lubię zabijać, to Venjipur będzie dla mnie dobrym miejscem. Więc tu jestem. - Olbrzym spuścił wzrok i potrząsnął głową z dziecinnym rozczarowaniem. - Ale komendant mi nie powiedział, że będę tu zabijać tylko Hwongów, takie małe, żółte małpy. To nie to samo, co zakatrupić mężczyznę!

Jego spostrzeżenie zostało przyjęte gromkim śmiechem. Do gardłowego, basowego rechotu wkrótce dołączyły się damskie chichoty, gdy żołnierze przetłumaczyli dowcip dziewkom obozowym. Orvad potoczył wzrokiem po swoich towarzyszach. Zmarszczył brwi w podejrzeniu, że kpią z niego, a dłonie powoli zacisnęły mu się w pięści. Jurna, widząc co się dzieje, położył rękę na jego ramieniu.

- Tak, Orvadzie! Masz rację! Wszyscy tu czują to samo! Na szczęście, Hwongowie są niełatwą zwierzyną, więc mamy tu trochę rozrywki.

Gdy Orvad głupkowato się uśmiechnął i przytaknął, zebrani ponownie wybuchnęli serdecznym śmiechem. Jurna, powtórnie uspokoiwszy olbrzyma, zamówił dla niego następne piwo i powrócił do boku Conana. Cymmerianin nie przyłączył się do ogólnej wesołości. Przyglądał się usytuowanemu naprzeciwko kantyny budynkowi o ścianach z kloców drewna i płóciennym dachu.

- Nawet głupkowaty Orvad jest niezadowolony! - Westchnął Jurna. - Czyż w ogóle jest jakikolwiek żołnierz na tyle ciemny, by być zadowolonym ze służby w Venjipurze?

-Nie masz racji. - Conan wskazał głową narożnik namiotu, gdzie grupa mężczyzn siedziała wśród wyziewów z długich, dymiących na żółto fajek. - Pamiętaj, że dla miłośników lotosu, ten kraj jest rajem - przypomniał przyjacielowi. - Mędrcy Venji odkryli źródła radości, które - jak sami twierdzą - czynią ich nieprzydatnymi do innych rodzajów służby. Może pewnego dnia ty i ja również nauczymy się kochać Venjipur!

Spokojny, poważny głos wtrącił się obok nich.

- Często myślę, bracia, że jesteśmy tu tylko z powodu handlu lotosem. - Szczupły, ogorzały żołnierz, znany Conanowi jako Ba-brak, dołączył do nich bezceremonialnie. - Ekstrakty z czerwonego i purpurowego lotosu osiągają olbrzymie ceny w krajach Hybo-rejskich. Obok innych narkotyków, ta grzeszna używka jest jednym z najważniejszych towarów wysyłanych z Turanu. Wstydliwa sprawa dla kraju, który deklaruje przestrzeganie praw Tarima!

- Tak, to prawda. - Conan wciąż obserwował drewniany pawilon. - Moje doświadczenia z lotosem były najczęściej wymuszone i omal nie zakończyły się fatalnie. Nie ufam tego rodzaju miejskim uciechom.

- Ani ja - zapewnił Jurna, choć w jego dobrodusznym uśmiechu błysnęła ironia. - Pochodzę z Kush, gdzie czarny lotos był zawsze świętością. Ale to nie powstrzymywało cudzoziemskich magów i czarnoksiężników od ryzykowania życiem dla zdobycia go.

- Smutna sprawa - przytaknął Babrak. - Jak wam zapewne wiadomo, prawdziwi wyznawcy proroka odrzucają wszelkie narkotyki i osłabiające używki. - Wymachiwał niewielkim zwojem, który nosił zawsze u boku. - W pogańskim kraju, takim jak ten, bardzo ważna jest silna wiara. Ochroni ona duszę przed zatraceniem. Jeśli tylko zachcielibyście zapoznać się z drogąTarima...

- Tak, tak, to dobra droga, droga dzielnych wojowników - szybko odpowiedział Jurna. - Świetnie by było, gdybyś mógł namówić więcej Turańczyków, by nią kroczyli. Włącznie z naszymi obwisło-brzuchymi oficerami. Jeśli o mnie chodzi, wciąż modlę się i przysięgam na bogów moich przodków.

- A ty, Hyborejczyku? - Zimne, szare oczy Babraka spoczęły na Conanie. - Za jakim bogiem podążasz?

- Przysięgi składam na Croma i jego dzielnych mroźnych krewniaków - odparł krótko Conan. - Ale muszę już iść. Zakończyli przesłuchanie!

Rozmówcy podążyli za jego nieruchomym spojrzeniem. Dwóch oficerów w spiczastych hełmach stało przed wejściem do jednego z namiotów. Gdy Conan ruszył przed siebie, przyjaciele zaczęli przepychać się za nim. Opuszczone przez nich miejsce natychmiast zostało zajęte.

Na zewnątrz, pod piekącym słońcem, żołnierze wywlekli dwa wychudzone, zakrwawione ciała, w których z trudem można było rozpoznać jeńców Hwong ze świątyni w dżungli. Gdy wojownicy Venji cisnęli ofiary na zaprzężony w kłapouchego muła wózek, pojawił się ich kat - muskularny, miedzianoskóry mężczyzna, z tatuażami pokrywającymi policzki i wygolonym czubkiem głowy. Znany był Conanowi jako Sool, jeden z eunuchów lokalnego władcy, Phang Loona.

Z cienia namiotu wysunęła się smukła ręka, na której zacisnęły się zakrwawione palce oprawcy. Za ręką pojawiło się kształtne ramię i ciepłe, stawiające opór, ciało Sariyi. Kobieta odziana była w bawełnianą koszulę, którą zaraz po schwytaniu dali jej do okrycia nagości. Sool pchnął więźniarkę gwałtownie, tak że straciła równowagę i upadła na gołe kolana w pył obozowiska. Gdy się podnosiła, mrugając w słonecznym blasku i próbując otrzepać się z piasku, piękno jej smukłych członków i delikatnej twarzy wywołało grubiańskie komentarze zebranych na placu mężczyzn. Niewolnik Sool, nie zwracając więcej uwagi na dziewczynę, odwrócił się, by dołączyć do odchodzących Turańczyków.

Wyglądało na to, że Sariya dobrze nad sobą panuje. Nie poddano jej torturom - jak zapewniała Conana, nawet wróg musiał ją uszanować z powodu jej pozycji. Przesłuchanie wyraźnie skończyło się i ku uldze Conana, żaden z oficerów sztabowych nie wydawał się być branką osobiście zainteresowany. Conan żwawo postąpił naprzód.

- Sariya! Chodź, dziewczyno, znajdę ci jakieś miejsce.

Podniosła na niego oczy, lecz wówczas właśnie na placu pojawiła się inna postać - wysoki, szczupły żołnierz w zapoconej skórzanej kamizelki potowej i bryczesach. Spod usmolonego turbanu sterczały ciemne włosy, okalając pobrużdżoną, ogorzałą, bezlitosną twarz. Długi, zakrzywiony sztylet w pochwie zwisał mu u pasa, a zatknięty obok zwój czerwonego sznurka zdradzał, iż jego właściciel należy do elitarnego korpusu samotnych zabójców, szkolnych do dalekich wypadów w głąb terytorium wroga.

Conan nie znał tego człowieka, ale nieobca mu była reputacja jego oddziału. Gwałtownie rzucił się do przodu, jednak żołnierz wsunął się pomiędzy niego i Sariyę.

- Gdzie tak spieszno, podoficerze? Czy nie uczyli cię, że my, Czerwoni Dusiciele, mamy pierwszeństwo do każdej z kobiet? Ustąpić musimy jedynie przed imperatorem i Najwyższą Radą. - Mówił rozwlekle, w sposób ironiczny i pewny siebie, a jego twarz pozostawała niebezpiecznie spokojna, gdy mierzył wzrokiem wzrost i postawę Conana.

- Uważaj, bracie - głos Cymmerianina był chrapliwy, lecz wyraźny. - Wziąłem tę brankę wczoraj i nadal za nią odpowiadam. I nie zniosę żadnego wtrącania się.

- Czy to w porządku, białasie? Dwa razy pomyśl, nim jeszcze raz mnie obrazisz! Mój stopień równy jest twojemu, ale męstwo większe. - Smukły zabójca rzucił spojrzenie na gromadzących się wokół gapiów, którzy chichotali z uznaniem. - Musisz być tym przybyszem z Północy, o którym tyle słyszałem, najnowszym pieszczochem kapitana Murada. Lepiej uważaj, sierżancie, bo twoi ludzie tobą gar-

dzą! Mówi się, że działasz w samobójczym oddziale. Znaj swoje miejsce albo nie pociągniesz długo w Venjipurze.

Zabójca położył brązową, smukłą dłoń na delikatnym ramieniu Sariyi, która nie cofnęła się przed tym dotknięciem, i zaczął pieścić dziewczynę na oczach Conana. Większość gapiów śmiała się bez skrępowania z tego widowiska. Zasłużona kara spotykała oficera, a przy tym barbarzyńcę. Najśmielsi zbliżyli się, by z satysfakcją przyglądać się Conanowi.

- Nie martw się o dziewczynę, Cymmerianinie - dobiegł czyjś głos z ich szeregów. - Kiedy już trafi do obozowej braci, ty też doczekasz się swojej kolejki!

Komentarz wywołał kolejny wybuch śmiechu. Tymczasem Co-nan ruszył. Stało się to zbyt szybko, by można było nadążyć za nim wzrokiem. Całkowity bezruch zmienił się nagle w gwałtowny skok, któremu towarzyszył pojedynczy błysk stali. Zaskoczona kobieta zachwiała się, odepchnięta na bok. W zapadłej nagle ciszy wśród kłębów żółtego pyłu oszołomieni widzowie próbowali oszacować żniwo śmierci.

Choć atak był błyskawiczny, to jednak nie wystarczająco szybki. Conan przykucnął w postawie bojowej. Uniesione ręce zamarły w powietrzu. W jednej błyszczała stal, a na drugiej krew - i to nie krew przeciwnika. Czerwone krople znaczące pył placu spływały z dłoni Cymmerianina, rozciętej przez zakrzywiony sztylet zawodowego zabójcy.

- Sam widzisz, białasie, w krajach tropikalnych wszystko toczy się żwawiej. Kobra uderza szybko, ale mangusta jeszcze szybciej! Gdybyś cierpliwie obserwował i uczył się, to może zdołałbyś nabyć niezbędnej wprawy. - Dusiciel zerknął na widownię. - Teraz, niestety, jest już dla ciebie za późno na naukę.

Przemowa ta służyła odwróceniu uwagi przeciwnika od przygotowań do dalszej walki. Zabójca najpierw podniósł jedną nogę, potem drugą, zręcznie umieszczając coś pomiędzy palcami obutych w sandały stóp. Noże, Conan pojął to zbyt późno. Nie miał wyboru. Trzeba było walczyć na warunkach narzuconych przez wroga:

Conan słyszał o tej broni, ostrzach o płaskim trzonku, wtykanych między poduszeczkę palca a podeszwę sandała. Wiedział już trochę na temat sztuki walki krain Południa. Nożyki połyskujące spomiędzy palców Turańczyka miały wykonane z brązu, głęboko żłobione ostrza o kształcie liścia. Conan nie żywił wątpliwości, że były one zatrute.

Widzowie utworzyli ciasny krąg w oczekiwaniu na pojedynek. Niektórzy zbili się w mamroczące grupki, prawdopodobnie czyniąc zakłady. Conan zauważył, że Jurna i Babrak zastygli w postawie obronnej po obu bokach Sariyi. Ostrzegawczo poklepywali rękojeści swej broni, gdy ktokolwiek podchodził zbyt blisko dziewczyny. Dziękując przyjaciołom spojrzeniem, Conan odwrócił się, by stawić czoło dusicielowi.

Zabójca dobył z pochwy na plecach zakrzywiony sztylet. Teraz każda z jego kończyn uzbrojona była w stalowy szpon. Wygiąwszy się nagle, skoczył na Conana. Kopnął najpierw jedną, potem drugą stopą. Wirował wokół własnej osi, posuwając się do przodu, a jego sztylety równocześnie cięły z góry i z dołu. Zaprzestał teraz swych obelg, skupiony na skomplikowanych ruchach, a z gardła wydobywało mu się jedynie sapanie i stękanie.

Cymmerianin, któremu w oślepiającej nawałnicy zagrażało naraz jakby tuzin skierowanych pod różnymi kątami ostrzy, starał się schodzić nieprzyjacielowi z drogi. Ruch wirowy tej niosącej śmierć i wznoszącej tumany pyłu ludzkiej trąby powietrznej nie dopuszczał możliwości, by dojrzeć, skąd może paść kolejny cios. Conan szybko się więc wycofywał i uskakiwał na bok, pozwalając nieprzyjacielowi tracić siły w akrobatycznych skokach. Sposób walki dusiciela wyglądał na wyuczony raczej w karczmach i zakazanych zaułkach niż podczas walk w dżungli.

• Conan zamierzał pozwolić, by napastnik sam siebie zmęczył, lecz nieprzytomny błysk w oczach wroga stanowił ostrzeżenie, że zapał bojowy może trwać, a nawet z czasem rosnąć, zależnie od tego, jakiego narkotyku wojownik używał. Conan postanowił więc zaatakować. Regularnie wycofywał się na boki i bardzo ostrożnie uderzał, gdy uzbrojone kończyny przeciwnika wydawały się dostępne. Każde kolejne natarcie przybliżało walczących do gromady widzów, którzy nieprzerwanie dowcipkowali i dopingowali swego faworyta.

Nagła zmiana rytmu przeciwnika wytrąciła Conana z równowagi. Cymmerianin desperacko runął na czworaki. Napastnik w wysokim wyskoku przeciął powietrze tuż nad nim, a sztylety i noże w butach świsnęły nad skulonym mężczyzną. Wznieciło to żywe okrzyki wśród patrzących. Jak dotychczas krew, na którą tak niecierpliwie czekali, ani nie trysnęła, ani nawet nie pociekła. Nawet ta jedyna rana, którą otrzymał wcześniej Conan, przestawała już broczyć.

Zwinny zabójca nieustannie ponawiał ataki. Nagle zakrwawiona pięść przybysza z Północy rozwarła się, by cisnąć brązowo na-krapiany piach w jego twarz. Równocześnie silne kopnięcie ugodziło Czerwonego Dusiciela w udo. Wojownik zatoczył się i wpadł na wrzeszczących gapiów, powalając dwóch żołnierzy.

Kiedy zabójca strząsnął z siebie brutalnie swoje mimowolne ofiary, z których jedna przeklinała go, a druga skowyczała z bólu, Co-nan pozdrowił tłum uniesionym sztyletem. W zamian uzyskał energiczny doping ze strony Jurny. Wśród pozostałych przebiegł gorączkowy pomruk. Naprędce zmieniano zakłady.

Tymczasem obydwaj walczący znowu przyjęli postawę bojową. Tym razem obaj już ciężko dyszeli i starali się nie wykonywać niepotrzebnych ruchów czy markowanych ataków. Napięcie ich znużonych twarzy wskazywało, że walkę winno rozstrzygnąć jedno szybkie, śmiertelne starcie. W jaskrawym świetle cienie wojowników tworzyły dwie nieregularne sylwetki, wysuwające ku sobie nawzajem zakrzywiony szpon. Na skąpanym w słońcu placu, wydawały się czarniejsze niż zużyte skóry kaftanów obu mężczyzn, ciemniejsze niż opalenizna zakurzonych ciał.

W zgodnym impulsie oba czarne cienie rzuciły się ku sobie, zwierając się w jedną plamę. To Conan zablokował próbującego go kopnąć przeciwnika. Klingi sztyletów zazgrzytały o siebie. Pole walki ograniczała przestrzeń, w obrębie której można było trafić wroga nożem. Pojedynek przekształcił się więc wkrótce w zwarte starcie, urozmaicone desperackimi kopniakami. Czerwony Dusiciel wydawał się słabnąć. Mając palce u nóg obarczone metalowymi uchwytami noży, odkrył że coraz trudniej mu utrzymywać przewagę.

Walczący zmagali się teraz w pozycji kucznej. Wreszcie obydwa sierpowate sztylety upadły na ziemię. Powoli, acz nieuchronnie, szczuplejszy z mężczyzn zaczął słabnąć. Gwałtownie przechylił się do tyłu. Po chwili wojownicy zwarli się ostatnim wysiłkiem. Nagle rozległ się suchy trzask, jakby ktoś strzelił z bata. Wśród bezładnych wierzgnięć i drgawek ciało dusiciela osunęło się na ziemię. Czarny cień padł na zwłoki, gdy Conan stanął nad nimi, dysząc i krwawiąc.

Podniecenie, które wybuchło wśród żołnierzy groziło, że wydarzeniami na placu może zainteresować się któryś z oficerów. Wokół narastał zgiełk. Conan, oprzytomniawszy z bólu, ostrożnie się poruszył. Podszedł do Sariyi, objął jej nagrzane słońcem plecy i wycisnął długi pocałunek na ustach dziewczyny, zaznaczając publicznie, czyją jest ona własnością. Chrząknięcia i gwizdy gapiów powiedziały mu, że jego roszczenia zostały uznane. Poprowadził więc dziewczynę za sobą, a tłum rozstępował się pod jego wyzywającym spojrzeniem. Obaj przyjaciele ruszyli za nimi.

3 Conan bohater

-33-

- Od tej chwili zachowaj ostrożność, Conanie - odezwał się Babrak chrapliwie i jakby z lękiem. - Jeszcze nie skończyłeś z Czerwonymi Dusicielami. Będą chcieli cię zabić. Pomszczą nawet najmniej szanowanego członka swej grupy.

- Tak, Conanie - Jurna drwiąco potrząsnął głową. - Czy naprawdę musiałeś zabić go przy świadkach? Teraz nie czuję się bezpiecznie w twoim towarzystwie.

Skręcili za barak i zszedłszy z oczu tłumowi, przyspieszyli kroku.

- Walki nie dałoby się uniknąć. Śmierć tego głupca kupiła życie Sariyi. Teraz każdy, kto mi jej zazdrości, wie, że najpierw musi zmierzyć się ze mną. - Conan wiódł przyjaciół ku drewnianym wrotom wewnętrznej palisady. - Możemy wynająć chatę w osadzie, gdzie mieszkają oficerowie ze swymi kobietami. - Przycisnął Sariyę do swego boku. - Czy ci się to podoba, czy nie, dziewczyno, jesteś moja. Ale przyrzekam, że nie będę ci się narzucać.

Dziewczyna delikatnie ujęła jego zranioną dłoń długimi, szczupłymi palcami. Gdy odpowiedziała, jej akcent brzmiał egzotycznie i śpiewnie.

- Moja biedna, wielka mangusta. Musimy zadbać, by się to dobrze zagoiło! - Jej śmiałe spojrzenie napotkało wzrok mężczyzny. -W całym Venjipurze nie znajdę lepszego obrońcy, Conanie. Poznasz moją wdzięczność.

IV

Srebrzysty basen

Metaliczny dźwięk gongu odbijał się od łuku sklepienia cesarskiej komnaty. Uzbrojony gwardzista zaczekał na niedbały gest imperatora, po czym odwrócił się i zniknął na zasłoniętym krużganku. Generał Abolhassan, którego przybycie zapowiedział wciąż rozbrzmiewający gong, niechętnie postąpił naprzód.

- Wasza Światłości, wieści, które przynoszę, nie są nadzwyczaj pilne. Nie miałem pojęcia, że byłeś panie... zajęty. Jeśli taka twoja wola, stawię się później...

- Nie, wcale nie przeszkadzasz, generale! Możesz pozostać. -Yildiz przemawiał do swego gościa, leżąc na znajdującym się pośrodku komnaty łożu, gdzie zabawiał się ze swymi konkubinami. -Podejdź bliżej i przedstaw sprawę, z którą przybywasz.

- Panie, chciałem jedynie dostarczyć ci najnowszych wieści z Venjipuru. Potwierdzają one nasze przypuszczenia co do ostatniej porażki czarnoksiężnika Ibn Uluthana. Nie jest to sprawa specjalnie pilna i bez problemu można ją odłożyć...

Abolhassan zbliżył się, odwracając w zażenowaniu wzrok od rozpustnej sceny. W jego głosie pobrzmiewało niezdecydowanie.

Cesarskie łoże stanowił cienki, aksamitny materac, który pływał po szerokim, wypełnionym żywym srebrem marmurowym basenie. Błyszczący metal pozostawał gładki i nieskalany, bez trudu unosząc niebagatelny ciężar Yildiza oraz dwóch ciemnowłosych i ciemno-okich hurys, spoczywających obok imperatora. Kobiety pulchne, przesłonięte jedynie resztkami i tak zwyczajowo skąpego przyodziewku, oddawały się pieszczotom, jakby generał wcale nie pojawił się w komnacie. Nagość imperatora, na szczęście, okrywała jedwabna kapa.

- Nie kłopocz się, Abolhassanie. W najmniejszym stopniu nie przeszkadza mi twoja obecność. - Yildiz uniósł nieco głowę, jako że przemawiał do generała z pozycji leżącej. - Qbowiązki przywódcy niejednokrotnie zmuszają mnie do zajmowania się kilkoma sprawami równocześnie. Przypuszczam, że i tobie się to zdarza. - Yildiz sięgnął pulchną ręka poza zdobioną falbanami krawędź materaca. -Usiądź i poczęstuj się winem, jeśli masz ochotę. - Mówiąc to, pchnął w stronę gościa złotą tacę z kryształowymi szklankami i dzbankiem. Prześliznęła się ona gładko po srebrzystej cieczy i lekko stuknąwszy o brzeg basenu, przez chwilę wirowała wokół osi.

- Dziękuję, panie. - Abolhassan przysiadł na krawędzi marmurowej ławki obok basenu, nie ośmielając się sięgnąć po wino. - Powiem krótko, o panie. Raport z Fortu Sikander potwierdził, że naszej grupie zwiadowczej nie udało się zabić arcymaga Mojumy. Zdybano go podczas jakichś tajemnych obrzędów w starożytnej świątyni Venji, ale łajdak uciekł za sprawą sprytu, czy może czarów. -Mówiąc to, generał taktownie wbijał wzrok w skomplikowany wzór posadzki. - Niestety, panie, z tego powodu należy oczekiwać, że jego moc nie osłabła, a jad buntu przeciw prawowitemu władaniu Waszej Światłości nadal będzie zatruwać Venjipur. Bardzo niefortunny stan rzeczy, panie!

Abolhassan wstał, ale powstrzymał go głos imperatora.

- A więc ta grupa zwiadowcza... Czy to ta, którą podglądaliśmy przez magiczne okno Uluthana?

Chcąc nie chcąc, generał odwrócił się i skinął potakująco.

- Tak jest, Wasza Światłości. Dowodzona przez dwóch niższych oficerów, Jumę i Conana. - Czuł się straszliwie niezręcznie. Jedna z cesarskich hurys przyglądała mu się w zamyśleniu spod przyciemnionych antymonem powiek, jednocześnie delikatnie pocierając twarzą o tłusty, owłosiony brzuch imperatora. - To mój błąd, panie -dodał coraz bardziej speszony. - Powinienem był rozkazał, by dowództwo powierzono komuś znaczniejszemu.

- Conan, tak. Imię popularne wśród Vanirów. Prawdopodobnie to ten ogromny żołnierz, którego widzieliśmy w magicznym oknie. -Yildiz przewalił się na drugi bok, jak locha w ciasnej zagrodzie zmieniająca pozycję pośród oblegających ją warchlaków. - Zaprawdę, nawet ten rzut oka na jego sprawność bojową był poruszający! Potrzeba nam więcej takich dzikusów tutaj, na dworze, by pobudzić zainteresowanie wojną. Jak się pewnie domyślasz, generale, często odnoszę wrażenie, że eunuchowie niezbyt entuzjastycznie popierają naszą politykę na południu kraju. Czyż nie podzielasz tego odczucia? A niektórzy z szarifów i ich starsze żony wręcz wypowiadają się przeciw wojnie! Co sądzić o takim braku ducha?

- Jeśli wolno mi zaproponować, Wasza Światłości. Twoja moc jest absolutna. Czyż nie możesz po prostu zmusić ich do zmiany punktu widzenia? - Przetrzymywany wbrew własnej woli przed cesarskim obliczem, Abolhassan czuł narastającą irytację, zwłaszcza gdy musiał mówić o rzeczach oczywistych. - Kilka wyroków banicji dla wysoko postawionych, kara chłosty, parę ściętych głów albo publiczne łamanie kołem mogą uczynić cuda w dziedzinie podnoszenia ducha bojowego narodu!

Hurysy w żaden sposób nie okazały, że dotarły do nich gwałtowne słowa generała, ale Yildiz zniecierpliwił się.

- Tak, teoretycznie masz rację, Abolhassanie. Ale wołałbym, by na dworze wszystko przebiegało gładko. Wiesz, że administracja spoczywa w rękach eunuchów. Niepokój w ich szeregach spowoduje zaburzenia życia w całym pałacu. - Yildiz przekręcił się na brzuch i dwie pary dłoni o szkarłatnych paznokciach kontynuowały masaż - A dostojnicy również dysponują siłą. Naprawdę, nie potrzebuję większej wojny w stolicy niż w Venjipurze. - Zamruczał, zadowolony z pieszczot. - Jeśli rzeczywiście jestem wszechmocny, to czyż tym bardziej nie powinienem przekonywać poddanych siłą argumentów?

- Argumentami, panie, lub jakimikolwiek innymi środkami. Jak tylko sobie życzysz! A teraz, jeśli dłużej nie jestem ci potrzebny...

- Nie, Abolhassanie, zaczekaj jeszcze chwilę. Mój drogi generale, przepraszam cię za brak domyślności. Sam zażywam przyjemności, a nie zaproponowałem ci podobnej rozrywki. Siądź i pie krępuj się. Możesz zamówić, co chcesz.

Yildiz strzelił palcami i skinął ręką, a z zasłoniętej kotarą alkowy wybiegła dziewczyna i usiadła na ławce u boku Abolhassana. Była młodsza i smuklej sza od towarzyszek imperatora, bosa, w przejrzystych pantalonach i krótkiej, wysadzanej klejnotami kamizelce. Na poczernione oczy spadały rude loki, spięte kółkiem z najczystszego złota. Dziewczyna obdarzyła Abolhassana przeciągłą pieszczotą, lecz on otrząsnął się tylko z niezadowoleniem.

Yildiz odchrząknął. - A teraz generale, wróćmy do interesów! W wysiłkach wyjaśnienia porażek na południowych kresach doszedłem do określonych wniosków. Ty, ze swą wiedzą wojskową, pomożesz mi skonkretyzować zarzuty. - Chociaż hurysy obdarzały delikatnymi pieszczotami korpulentne ciało cesarza, Yildiz wydawał się nie mieć żadnych trudności z pozbieraniem myśli. Jego umiejętność koncentracji była godna podziwu. - Jednym z wybiegów, które słyszę - zaczął - jest fakt czerpania z wojny nielegalnych korzyści. Część pieniędzy i zaopatrzenia przeznaczonych dla Venjipuru nigdy ponoć tam nie dociera, zasila natomiast kiesy nieuczciwych funkcjonariuszy w mojej służbie. Oczywiście, obaj dobrze wiemy, że zawsze potrzebne są łapówki, by posmarować tryby wszelkich państwowych przedsięwzięć. Próbowałem to wyjaśnić, jednakże opozycjoniści zdają się sądzić, że w całą aferę jest zamieszany ktoś wysoko postawiony.

- Niesamowite, panie! Któż ośmiela się rzucać tak nieodpowiedzialne posądzenia? Kłamliwy zdrajca powinien być łamany kołem! Mogę osobiście zagwarantować, że nie dochodziło do defraudacji. Ale rozpocznę śledztwo... - Generał musiał na chwilę przerwać, bowiem dziewczyna, przysunąwszy się bliżej, zaczęła dmuchać mu w ucho, pieszcząc nie zakryte turbanem, krótkie włosy u nasady głowy. Zdecydowanym gestem Abolhassan odepchnął hurysę i mówił dalej. - Jeżeli takie rzeczy mają miejsce, ukarzę winnych z całą surowością.

- Doskonale, generale! Od tej chwili będę mógł z większą pewnością odpierać zarzuty. Inne kłopotliwe oskarżenie - być może związane z poprzednim - dotyczy naszej polityki w Venjipurze. Chodzą słuchy, że stronnictwo, które tam popieramy to banda oportunistów a nawet zwykli kryminaliści. Nie dbają o nasze interesy i nie będą zdolni w sposób kompetentny władać okręgiem, gdy już zaprowadzimy na południu spokój. Co ci o tym wiadomo?

- Niemożliwe, panie! - Abolhassan wciąż bronił się przed nie zrażoną dziewczyną. W końcu rozległ się tłumiony szloch, gdy generał bezlitośnie uszczypnął hurysę w ramię. - Osobiście nigdy nie byłem w Venjipurze. Lecz mogę ręczyć, że nasi sprzymierzeńcy są dobrani bezbłędnie. To dziedziczni władcy, potomkowie dawnych zdobywców tych ziem, hołdujący tym samym prawom absolutyzmu, zgodnie z którymi Wasza Światłość włada naszym świętym imperium.

- Bardzo dobrze, Abolhassanie! Zapamiętam ten argument. -Poddając się coraz intensywniejszym pieszczotom swych kobiet, Yildiz uniósł głowę, by rzucić generałowi pełne aprobaty spojrzenie. - Ale widzę, że nie skorzystałeś z cielesnych uciech, które ci zaoferowałem. Czy dziewczyna jest nie w twoim guście? Może powinienem ją odesłać i przywołać kobietę o pełniejszych kształtach lub bardziej wyrafinowaną?

- Nie, panie! - Abolhassan zaczerwieniony podniósł się z ławy. Zirytowało go to bezwstydne wypytywanie. - Jestem przyzwyczajony do surowej wojskowej dyscypliny, panie. Twarda, wąska prycza i przyjemności zażywane jedynie z rzadka, w karawansera-ju w przeddzień bitwy albo wśród płomieni i zgliszcz zdobytego miasta.

- Pojmuję. - Yildiz skinął głową ze zrozumieniem. - Więc wołałbyś chłopca? - Obserwując bladą teraz, ściągniętą twarz generała, imperator szybko podsumował: - Bardzo dobrze, Abolhassanie, rób jak chcesz. - Gestem dłoni odprawił hurysę i mówił dalej:

- Ostatni i najbezczelniejszy zarzut, o którym donieśli mi moi informatorzy, głosi, że cała kampania w Venjipurze jest niczym nie usprawiedliwionym szaleństwem, pretekstem dla oficerów do wzmocnienia własnej pozycji kosztem realizowania niezbędnych działań, takich jak budowa dróg, kanałów i tym podobnych. Wnioski nasuwają się same. Te nadmiernie rozbudowane siły wojskowe mają być wykorzystane do osłabienia mojej władzy. - Yildiz przerwał na chwilę i ułożył się w wygodniejszej pozie. - Oczywiście, wierność moich oficerów sztabowych nie podlega dyskusji. Niemniej znalazłem się w kropce. Czy możesz mi wytłumaczyć, co jest źródłem tych plotek? Czy ma to jakiś związek z cudzoziemskimi pułkami zaciężny-mi, które miały nam pomóc w realizowaniu polityki ekspansji? A może chodzi o wzajemną niechęć między prowincjami? Czy doszły cię jakieś pomruki buntu z któregoś z okręgów?

Abolhassan, sztywno wyprostowany, patrzył z góry na leżącego na wznak władcę. - Imperatorze, to zarzuty zbyt poważne, by je lekceważyć lub odrzucić po pojedynczym przesłuchaniu! Przysięgam na wszystko co najświętsze, że zbadam każdy trop, każdą przesłankę i, jeśli jest w nich choć trochę prawdy, podejmę stosowne działania. Składam dzięki za uświadomienie mi tych problemów. Życzę miłego dnia, panie! - Generał zrobił w tył zwrot, kierując się do drzwi. Odgłos jego kroków wprawił w drżenie rtęć wypełniającą basen.

Głos Yildiza doścignął wychodzącego.

- Miłego dnia, generale Abolhassanie, i jeszcze jedno. Informuj mnie o losach tego młodego cudzoziemca, Conana! Wygląda on na wojownika, którego można będzie kiedyś wykorzystać do ważniejszych spraw.

Tego samego wieczora generał wziął udział w jeszcze innym posłuchaniu, tym razem w mniej zbytkownym otoczeniu. Mały, skromny pokoik, ukryty w rozległym kompleksie pałacowym, pozbawiony był okien, kolumn i draperii. Do jego zalet należała jednak funkcjonalność i brak jakichkolwiek schowków dla ciekawskich oczu i uszu. Na wystrój wnętrza składały się jedynie otynkowane na ciemnoniebiesko ściany, wąskie, obite tkaniną drzwi, niski stół, poduszki oraz lampa oliwna. A mimo to pierwsze słowa Abolhassana brzmiały tak cicho i ostrożnie, a rzucane na boki spojrzenia odznaczały się taką czujnością, jakby pokój umieszczony był w uchu samego imperatora Yildiza. Dwór cesarski w Aghrapurze słynął bowiem z braku dyskrecji.

W tym to ustronnym pokoju królował potężny, nie tyle z racji swej rangi, co imponujących rozmiarów, eunuch Dashibt Bey. Z konieczności zasiadał przy dłuższym boku prostokątnego stołu. Tłuste cielsko mężczyzny spoczywało na dwóch grubych poduszkach. Światło lampy zapalało ogniki w licznych klejnotach i zapinkach jego stroju i załamywało się na mieniących fałdach jedwabnego turbana, szarfy i litego pasa. Przyzwyczajony do luksusu dworski urzędnik bez wątpienia wołałby wystawną ucztę, w obecnej sytuacji musiał jednak ograniczyć się do zawartości pozłacanego koszyka. Co jakiś czas wydobywał z niego dojrzały owoc i pochłaniał go, przysłuchując się jednocześnie wygłaszanej ściszonym głosem tyradzie generała Abolhassana.

- Ohydny kacyk! Obrzydliwy, obwieszony świecidełkami cham! Leżał rozwalony, a ja czekałem, kiedy dopieszczały go te tłuste dziwki. Ja, najlepszy z jego generałów, sprowadzony do poziomu sługi podającego ręczniki! Co gorsza, potem próbował podsunąć mi jedną z tych rozpustnic! Dobrze, że jego upadek jest nieunikniony, w przeciwnym razie mógłbym nie wytrzymać i utopić go razem z tym jego sybaryckim łożem!

Dashibt Bey zaczął się wiercić. Ogniki odbite od klejnotów zdobiących jego szaty zatańczyły po ścianach i suficie.