Polska pisarka, ilustratorka i tłumaczka. Autorka niezwykle popularnych, czytanych już przez kilka pokoleń młodych odbiorców, książek dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu nagród i odznaczeń, w tym również Orderu Uśmiechu.
Małgorzata Musierowicz urodziła się w 1945 r. na poznańskich Jeżycach, będących miejscem akcji jej kultowego cyklu powieści dla młodzieży (z tego powodu zwanego Jeżycjadą). Jest siostrą znakomitego poety i tłumacza, Stanisława Barańczaka. W rodzinnym Poznaniu ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu oraz Wydział Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, na którym w 1968 r. uzyskała dyplom z grafiki użytkowej (jej specjalnością była grafika książki). Na pomysł napisania książki Małgorzata Musierowicz wpadła, gdy po studiach nie mogła znaleźć zleceń w wyuczonym zawodzie. I tak została pisarką, jedną z najbardziej lubianych autorek literatury dziecięcej i młodzieżowej, którą tworzy od ponad 40 lat. Jak sama przyznaje, jest niepoprawną bibliofilką przez co większość jej zainteresowań i pasji kreci się naturalnie wokół książek właśnie. Oprócz tego uwielbia pielęgnować swój ogród kwiatowy, a szczególności róże, które uważa za najpiękniejsze kwiaty. Z kolei jej ulubione zwierzęta to słowik i wiewiórka, a spośród wszystkich żywych pisarka istot najbardziej kocha dzieci (sama jest matką czworga), co bez wątpienia daje się odczuć w jej twórczości i być może stanowi klucz do niebywałego sukcesu, jaki osiągnęła.
Swoje książki Małgorzata Musierowicz samodzielnie ilustruje, a nierzadko rysunki bohaterów stanowią punkt wyjścia do literackiej kreacji całej postaci. I choć pracę twórczą nad tekstem uważa ona za wyjątkowo wyczerpujące zajęcie, uwielbia to, co robi. Zdaniem pisarki, jednym z najlepszych wynalazków ludzkości jest komputer, czyniący pracę nad tekstem daleko lżejszą i łatwiejszą niż kiedyś. W dorobku posiada jednak nie tylko Małgorzata Musierowicz książki oryginalne ale i tłumaczenia. Jej autorstwa jest polski przekład bajek Beatrix Potter. Ponadto na koncie pisarki znajdują się jeszcze gawędy kulinarne, 3 zbiory felietonów i autobiografia.
Swoją debiutancką książkę pt. Małomówny i rodzina Małgorzata Musierowicz wydała w 1975 r. Pełna charakterystycznego dla autorki ciepła, lekko przygodowa fabuła dla młodzieży bardzo spodobała się młodym czytelnikom. Po latach na ich prośbę właśnie została ona włączona do najsłynniejszego cyklu powieściowego autorki, czyli Jeżycjady. Do tej pory w tej kultowej serii, której akcja rozgrywa się na poznańskim osiedlu zwanym Jeżycami, znalazło się już ponad 20 tytułów. Zapewne ponad 40 lat temu, kiedy zaczęła powstawać Jeżycjada, Małgorzata Musierowicz, ani nikt inny, nie spodziewała się, że opowieści o perypetiach rodziny Borejków będą miały aż tyle odsłon i staną się jedną z najważniejszych pokoleniowych lektur polskich nastolatek. Niezwykła zdolność autorki do pisania o doświadczeniach dorastania w sposób krzepiący i ciepły a do tego ciekawy, sprawiła, że mimo upływu lat, Jeżycjada jest wciąż czytana i odkrywana przez kolejne pokolenia dziewczynek. Pierwszą powieść cyklu pt. Szósta klepka Małgorzata Musierowicz oddała w ręce czytelników w 1977 r., a kolejna pt. Kłamczucha ukazała się dwa lata później. Od tego momentu do dnia dzisiejszego autorka z niesamowitą regularnością do, rozpoczętej w latach 70-tych, sagi dopisywała kolejne części, zawsze idąc z duchem czasu i idealnie trafiając w potrzeby młodego czytelnika. Rzadka i warta odnotowania to sztuka. Dzięki niej Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz łączy kolejne pokolenia matek i córek, pomagając wytworzyć wspólnotę dziewczyńskich doświadczeń. To fenomen wydawniczy, który w polskich realiach chyba nie ma precedensu. Najnowszy tom swojego cyklu zatytułowała Małgorzata Musierowicz Chucherko. Długo wyczekiwana książka ma się ukazać na początku 2020 r.
Poza Jeżycjadą Małgorzata Musierowicz pochwalić się może jeszcze wieloma innymi tytułami przeznaczonymi dla młodych czytelników. Wśród nich, niezmiennie już od dekad, dużą sympatią dzieci cieszy się Bambolandia (na którą składają się opowieści: Czerwony helikopter, Ble-ble, kluczyk, światełko). Również w klasyczną już serię Poczytaj mi, mamo! Małgorzata Musierowicz ma swój wkład. Jest ona autorką ośmiu książek tego, niezwykle popularnego w naszym kraju cyklu.