Anna Stryjewska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Anna Stryjewska 
  • Literatura obyczajowa i piękna 
  • Wyczyść

Polska pisarka, autorka poczytnych fabuł obyczajowych i jednej powieści młodzieżowej, od której zaczęła się jej literacka kariera. Chociaż Anna Stryjewska książki pisze zaledwie od kilku lat, udało jej się już zdobyć niemałe grono wiernych czytelniczek. W jej dorobku znajduje się 8 tytułów, a najnowszy z nich, Skradziona kołysanka, do księgarń trafił w listopadzie 2021 r.

Anna Stryjewska jest z pochodzenia łodzianką i z miastem tym związała całe swoje życie – tam mieszka i pracuje, tam wychowała, dorosłe już dzieci. Zawodowo zajmuje się sprzedażą nieruchomości, zaś literatura pozostaje jej wielką miłością i pasją. Swoją twórczą naturę realizuje także w malarstwie, któremu poświęca się w wolnych chwilach. Jak podkreśla w wywiadach Anna Stryjewska, książki zawsze były ważna częścią jej życia i jeszcze jako dziecko marzyła, by pisać. I chociaż przez długie lata priorytet miały bardziej pragmatyczne kwestie tj: praca, dom i rodzina, marznie to nigdy nie przestało się w niej tlić. Dziś Anna Stryjewska książki wydaje regularnie i póki tylko będą jej przychodzić do głowy nowe pomysły (a nie zanosi się, by miało być inaczej) oraz będą znajdować się czytelnicy chcący je czytać (z tym też nie powinno być problemu), nie zamierza przestawać; jej historia jest najlepszym dowodem, że z rzeczy naprawdę ważnych nie należy rezygnować, bo marzenia można zrealizować w każdym wieku.

Anna Stryjewska i Matylda

Co ciekawe, chociaż pisarka znana jest przede wszystkim z poruszających fabuł obyczajowych, trampoliną do kariery wydawniczej była dla niej powieść młodzieżowa, Głowa do góry Matyldo, wyróżniona w 2015 r. w konkursie Książka Przyjazna Dziecku. To właśnie ta wzruszająca historia wrażliwej 13-latki, której życie nie rozpieszcza, która jednak dzielnie stawia mu czoła, otworzyła przed nikomu nieznaną autorką w średnim wieku drzwi wydawców. Na stronach książki Anna Stryjewska dokonuje niełatwej sztuki pisania o problemach dzieci w sposób wiarygodny – bez popadania w infantylność, protekcjonalność, ani sztuczną manierę. Jej narracja ma w sobie zarówno urok, jak i dużą wartość pozaliteracką. Jednak, mimo że, jak przyznaje pisarka, od Matyldy wszystko się zaczęło – powieść ta pozostaje jedyną w jej dorobku propozycja skierowaną do młodego czytelnika.

Pierwsze książki Anny Stryjewskiej

W 2018 r. opublikowała Anna Stryjewska Pocałunek morza, swoją debiutancką fabułę dla dorosłych. Jej bohaterka, Patrycja, już w dzieciństwie poznała gorzki smak samotności, dlatego kiedy osiąga pełnoletność, postanawia odciąć się od przeszłości. Wyjeżdża nad morze, które chciała zawsze zobaczyć, mając nadzieję na nowy życiowy start. Jeszcze w tym samym roku do księgarń trafił kolejny tytuł autorki, Mistrzowie życia, narracja o wchodzeniu w dorosłość w burzliwych czasach przemian początku lat 90-tych. Do tego niełatwego, bardzo różnie w pamięci społecznego ocenianego okresu, zabiera nas autorka również w następnej książce. W powieści, którą zatytułowała Anna Stryjewska Chłopiec z ulicy Wschodniej, czasy transformacji pokazane są oczami dziecka z patologicznej rodziny. Jego nieustannie bezrobotny ojciec, to alkoholik i domowy tyran, zaś desperacko próbująca utrzymać rodzinę matka, nie potrafi ochronić syna przed ojcowska przemocą. O poważnych sprawach traktuje także wydana w 2019 r. fabuła pt. Kochankowie miasta, historia zdrady, skomplikowanych miłosnych i rodzinnych relacji oraz bolesnych tajemnic przeszłości.

Anna Stryjewska i Zośka

Jednak największą popularność pisarka zyskała obyczajową dylogią inspirowaną własną rodzinną historią. Jak zdradza Anna Stryjewska, Zośka to w dużej mierze historia jej mamy, kobiety szalenie utalentowanej, której niestety życiowe okoliczności nie pozwoliły rozwinąć skrzydeł. Cykl jest swojego rodzaju hołdem dla tej niezwykłej postaci i próbą poradzenie sobie z tęsknotą i smutkiem powstałym po jej śmierci. Pierwszy tom cyklu pt. Zośka. Dopóki biło serce to opowieść o dorastaniu tytułowej bohaterki na wsi w latach 60-tych ubiegłego wieku. W tej przaśnej rzeczywistości niewiele było przestrzeni do samorealizacji i pielęgnowania marzeń. Również Zośka, utalentowana krawcowa i kreatywna projektantka, nie ma możliwości uczyć się i rozwijać – pragmatyka gospodarstwa rolnego jest nieubłagana – nastoletnia dziewczyna nie ma co myśleć o maturze i trafia do niskopłatnej pracy. Szybko też wychodzi za mąż, jednak małżeństwo okazuje się porażką. Mimo wszystko, co w całej narracji mocno podkreśla Anna Stryjewska, Zośka to silna indywidualność, która nie pozwala, by jej życie skończyło się, zanim na dobre się jeszcze zaczęło. Znajduje w sobie siłę, by porzucić przeszłość i szukać szczęścia w Łodzi. O łódzkich perypetiach bohaterki opowiada druga cześć dylogii zatytułowana znacząco: Zośka. Przepustka do szczęścia.

Anna Stryjewska i Skradziona kołysanka

Najnowsza powieść pisarki, Skradziona kołysanka, w ręce czytelników trafiła jesienią 2021 r. To chwytająca za serce opowieść o złamanym sercu, stracie tak bolesnej i niszczącej, że życie po niej wydaje się niemożliwością. Dlatego Baśka – niegdyś spełniona zawodowo i rodzinnie piosenkarka – straciwszy córeczkę, nie żyje, lecz wegetuje, zrywając niemal zupełnie wszelkie więzy z dawnym życiem. Jednak to nie koniec, lecz dopiero początek jej historii.