Wylecz SIBO optymalną dietą low-FODMAP. - Regan Kristy - ebook

Wylecz SIBO optymalną dietą low-FODMAP. ebook

Regan Kristy

3,7
59,50 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

 

Zdrowe odżywianie jest podstawą leczenia SIBO i łagodzenia objawów tej choroby. Niestety, typowe diety redukcyjne nie eliminują dolegliwości i często niekorzystnie wpływają na samopoczucie pacjentów. Skuteczna dieta na SIBO powinna bowiem oferować produkty o dużej zawartości składników odżywczych, jednocześnie łatwo przyswajalne i szybko trawione. W niniejszej książce znajdziesz 4-tygodniowy plan posiłków, zawierający proste i pyszne przepisy, oparte na zmodyfikowanej diecie low-FODMAP. Tego typu jadłospis daje dobre rezultaty w leczeniu SIBO. Autorka stara się ułatwić planowanie i przygotowywanie posiłków, a także radzi, jak dostosować dietę low-FODMAP do indywidualnych potrzeb. Pokonaj SIBO dietą!

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI
PDF

Liczba stron: 211

Oceny
3,7 (9 ocen)
2
3
3
1
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Okładka

Karta tytułowa

REDAKCJA: Mariusz Golak

SKŁAD WYDANIA PAPIEROWEGO: Dorota Sikora

PROJEKT OKŁADKI: Dorota Sikora

TŁUMACZENIE: Anna Polaków

PRZYGOTOWANIE WERSJI ELEKTRONICZNEJ: Angelika Duchnik / Woblink

Wydanie I

BIAŁYSTOK 2021

ISBN 978-83-8168-681-5

Tytuł oryginału: The SIBO Diet Plan: 4 Weeks to Relieve Symptomps and Manage SIBO

Copyright © 2018 by Kristy Regan Zdjęcia © Marija Vidal; stylizacja zdjęć jedzenia: Cregg Green Zdjęcie tekstury: Second Corner/Shutterstock.com

© Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo Vital, Białystok 2019 All rights reserved, including the right of reproduction in whole or in part in any form.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Bez uprzedniej pisemnej zgody wydawcy żadna część tej książki nie może być powielana w jakimkolwiek procesie mechanicznym, fotograficznym lub elektronicznym ani w formie nagrania fonograficznego. Nie może też być przechowywana w systemie wyszukiwania, przesyłana lub w inny sposób kopiowana do użytku publicznego lub prywatnego – w inny sposób niż „dozwolony użytek” obejmujący krótkie cytaty zawarte w artykułach i recenzjach.

Książka ta zawiera porady i informacje odnoszące się do opieki zdrowotnej. Nie powinny one jednak zastępować porady lekarza ani dietetyka. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy zdrowotne lub wiesz o nich, powinieneś skonsultować się z lekarzem, zanim rozpoczniesz jakikolwiek program poprawy zdrowia czy leczenia. Dołożono wszelkich starań, aby informacje zaprezentowane w tej książce były rzetelne i aktualne podczas daty jej publikacji. Wydawca ani autor nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki dla zdrowia, mogące wystąpić w wyniku stosowania zaprezentowanych w książce metod.

15-762 Białystok

ul. Antoniuk Fabr. 55/24

85 662 92 67 – redakcja

85 654 78 06 – sekretariat

85 653 13 03 – dział handlowy – hurt

85 654 78 35 – www.vitalni24.pl – detal

strona wydawnictwa: www.wydawnictwovital.pl

Więcej informacji znajdziesz na portalu www.odzywianie24.pl

PRZEDMOWA

Podczas czytania „Wylecz SIBO optymalną dietą low-FODMAP” Kristy Regan zatrzymał mnie jeden cytat: Unikaj dodawania do diety poczucia winy i strachu. Wspaniałe stwierdzenie! Jedzenie jest istotną częścią naszej tkanki społecznej oraz kulturowej i nie ma w nim miejsca ani na poczucie winy, ani na strach, bez względu na stan zdrowia. Książka Kristy oferuje ścieżkę wolną od wspomnianych odczuć, będącą prostą drogą do zdrowszego i szczęśliwszego życia, z mniejszą liczbą objawów IBS i SIBO.

Zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego towarzyszy mi od piątego roku życia. W tamtym momencie moje młode „ja” nie wiedziało, w jaką podróż zabierze mnie to schorzenie. Kiedy starałam się zrozumieć swój stan, szybko zdałam sobie sprawę, jak wielu innych również zostało dotkniętych tym syndromem. Moja osobista misja wkrótce stała się krucjatą, aby pomóc ludziom, którzy – podobnie jak ja – borykali się z tym problemem. Od 2010 roku prowadzę naturopatyczną praktykę, specjalizującą się w SIBO. Uczę także zaawansowanej gastroenterologii, koncentrującej się na zespołach przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego oraz jelita nadwrażliwego na Uniwersytecie Medycyny Naturalnej w Portland, w stanie Oregon, a także na sympozjach i konferencjach na całym świecie.

W swojej pracy uczyłam studentów, pacjentów i innych lekarzy o SIBO, o tym, jak wpływa on na IBS oraz o roli diety w radzeniu sobie z nim. Od lat słyszę, od pacjentów na całym świecie, o negatywnym wpływie obu zespołów na jakość ich życia, a także o restrykcyjnej i nijakiej naturze diet kontrolujących SIBO. Często wspominali też, jak trudne do wprowadzenia są te diety i jak intensywnych przygotowań oraz długiego gotowania wymagają. Kristy rozwiązuje wszystkie te problemy w swojej książce „Wylecz SIBO optymalną dietą low-FODMAP”.

Kristy była jedną z moich uczennic i jestem dumna z tego, co oferuje w swojej książce. Jej podejście jest proste, praktyczne i logiczne, dzięki czemu osoby aktywne, w tym czynne zawodowo czy prowadzące dom, nie będą miały kłopotów z przestrzeganiem planu posiłków, stosowaniem przepisów i wskazówek. Co najważniejsze, wspomniane przepisy inspirują i zachęcają do uprzyjemnienia sobie jedzenia. Przez lata zjadłam wiele pysznych potraw, przygotowywanych przez moich studentów i pacjentów, ale jedzenie Kristy zawsze smakowało mi najbardziej. Bardzo się cieszę, że używa ziół i przypraw, aby stworzyć pełne smaki.

Książki, takie jak „Wylecz SIBO optymalną dietą low-FODMAP”, pomagają w walce z tym schorzeniem. Aż 84 procent pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego cierpi też na zespół przerostu flory bakteryjnej. Dzięki przestrzeganiu diety SIBO u wielu z nich wyeliminowano wszystkie objawy. Uważam, że jedna trzecia pacjentów ma szansę na całkowite wyzdrowienie, a pozostałe dwie trzecie mogą wymagać pewnego rodzaju stałego planu dietetycznego, ale wraz z nim częstotliwość objawów znacznie zmaleje. Kristy oferuje warianty obu rodzajom pacjentów, pomagając im znaleźć dietę, która będzie odpowiadała ich potrzebom.

Jestem pod wielkim wrażeniem prostoty planu dietetycznego Kristy. Przepisy są łatwe do przestrzegania, a listy zakupów i wskazówki odnośnie gotowania pozwalają zaoszczędzić dużo czasu. Doceniam też fakt, że plan posiłków jest elastyczny, umożliwiając, tym samym personalizację tygodniowego menu, zgodnie z wymaganiami dietetycznymi i zdrowotnymi.

Ponadto Kristy udało się przekształcić zwykle stresujący proces poszukiwań w uspokajające rozwiązanie, które jest także bardzo apetyczne. To wszystko sprawia, że „Wylecz SIBO optymalną dietą low-FODMAP” jest nową i wartościową pozycją. Mimo że od dawna prowadzę witrynę internetową, dotyczącą zespołu przerostu flory bakteryjnej, (SIBOinfo.com) i przygotowuję własną książkę o tym schorzeniu, bardzo się cieszę możliwością wypróbowania wspomnianego planu. Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia w leczeniu osób z tym zaburzeniem, mogę stwierdzić, że jest to ten rodzaj pozytywnego myślenia, którego pacjenci potrzebują, aby przejąć kontrolę, skupić się, zniwelować objawy i przez długie lata cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem. Wiem, że ta książka zainspiruje także Ciebie.

Allison Siebecker, naturopata, lekarz medycyny orientalnej, licencjonowana akupunkturzystka

WPROWADZENIE

Życie z chronicznymi objawami gastrologicznymi jest co najmniej wyzwaniem, a dla wielu zmienia się całkowicie. Przez ponad rok cierpiałam z powodu IBS, zanim objawy stały się na tyle ekstremalne, że zmobilizowały mnie, by coś z nimi zrobić. Poszłam do lekarza internisty z dolegliwościami, takimi jak: biegunka, wzdęcia, przelewanie się i burczenie w brzuchu oraz chroniczne zmęczenie. Zaczęliśmy od podstawowej diety eliminującej gluten i nabiał. Kiedy wprowadzone zmiany nie przyniosły rezultatów, zrobiłam test oddechowy SIBO (zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego). Wynik był pozytywny. Po usłyszeniu diagnozy i przepisaniu restrykcyjnej diety byłam zła, sfrustrowana, smutna. Zawsze uważałam się za smakosza, osobę, która uwielbia pięknie podane jedzenie, kocha gotować i ceni ludzi, którzy spotykają się, by wspólnie zjeść posiłek przy stole. Byłam jednak zdecydowana zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie, nawet jeśli oznaczało to zmianę dotychczasowego życia. Z biegiem czasu zdobyłam rozległą wiedzę na temat SIBO i z pomocą kilku lekarzy medycyny niekonwencjonalnej zaczęłam zdrowieć. Moją misją stało się także pomaganie innym w ich osobistych podróżach ku wyleczeniu.

Ponieważ istnieje wiele diet dedykowanych zespołowi przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, a także nie ma jednej wiodącej, próbowanie różnych opcji może być mylące i frustrujące. Pracuję z klientami pozostającymi na wielu różnych dietach. Spotykam takich, którzy, ze strachu, poważnie ograniczyli spożycie różnych produktów oraz tych, którzy mają niedowagę, są bardzo wrażliwi i zmagają się z różnymi objawami, często chorują oraz są zmęczeni. Osoby takie bardzo często stosują surową dietę, nawet jeśli ekstremalne objawy nie ustępują, mając nadzieję, że w końcu poczują się lepiej. Zazwyczaj tracą cenny czas, przechodząc z jednej diety na drugą, nie czując, że poczynili jakiekolwiek postępy.

Jednym z powodów, dla których dieta SIBO jest tak wyjątkowa, jest to, że jadłospis osoby z nienaruszonym mikrobiomem wywołuje objawy u kogoś z zespołem przerostu. Na przykład, dieta bogata w błonnik, w tym surowe warzywa i produkty pełnoziarniste, jest zwykle zalecana jako bardzo korzystna i wspierająca zdrowe bakterie jelitowe. Niestety, dla kogoś z zespołem nieszczelnych jelit, jelita drażliwego czy przerostu flory może być ciężko strawić twarde, surowe pokarmy, a te bogate w błonnik powodują przerost bakteryjny, wywołując wiele niechcianych objawów. Biorąc powyższe pod uwagę, nie ma w tym nic dziwnego, że tak trudno jest znaleźć odpowiednią dietę SIBO. Na szczęście istnieje lepszy sposób.

Ta książka przedstawia 4-tygodniowy plan posiłków, zawierający proste i pyszne przepisy, oparte na zmodyfikowanej diecie low-FODMAP. Zaczyna się od najłatwiej przyswajalnej żywności i stopniowo się rozwija w ciągu kolejnych czterech tygodni, aby ostatecznie objąć większą liczbę różnorodnych składników, które są przygotowywane na różne sposoby. Ułatwia planowanie i przygotowywanie posiłków, a także oferuje zalecenia oraz porady dotyczące dostosowywania diety, a także potencjalne rozwiązania problemów reakcji pokarmowych. Ponieważ chorowanie na SIBO może wywoływać uczucie izolacji, w książce zaproponowano także rozwiązania problemów związanych z jedzeniem na mieście, z rodziną czy przyjaciółmi, stołowaniem się na imprezach towarzyskich i podczas wakacji.

Przy pisaniu tej książki kierowałam się potrzebą udzielenia podstawowych, łatwych do zrozumienia informacji każdemu, kto został zdiagnozowany lub podejrzewa, że ma SIBO. Staram się także pomóc tym, którzy od dłuższego czasu żyją z tym zaburzeniem i potrzebują świeżej perspektywy oraz konkretnych informacji dietetycznych. Tak naprawdę, ta książka jest dla każdego, kto został zdiagnozowany lub ma objawy. Mam nadzieję, że znajdziesz na jej stronach coś użytecznego, może nowy przepis, informacje czy po prostu nowy punkt widzenia.

CZĘŚĆ I. Wyjaśnienie problemu zespołu przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO)

Wyjaśnienie problemu zespołu przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO)

Przed rozpoczęciem 4-tygodniowego planu posiłków ważne jest zbudowanie solidnego fundamentu wiedzy na temat tego, czym jest zespół przerostu flory bakteryjnej, różnych jego rodzajów, przyczyn i objawów oraz testowania, diagnozy, leczenia tego schorzenia. Wielu lekarzy dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę z istnienia tej choroby, więc przygotowaliśmy test, który później można pokazać swojemu interniście, a także, dodatkowo, pewne propozycje postępowania, jeśli nie będzie do końca przekonany co do jego wyników.

SIBO nie przypomina wielu innych problemów medycznych, nie opiera się na stałym zestawie farmaceutyków i sztywnej diecie. Oprócz niespójnych i mylących informacji, dodatkowo to, co działa w jednym przypadku, może być nieskuteczne w innym. Ta książka zawiera spójne i wiarygodne wyjaśnienia, informacje oraz referencje, wspierając cię w stawaniu się autorytetem w zakresie własnego zdrowia.

Gdy zrozumiesz, czym jest SIBO, przyjdzie czas, by skupić się na żywieniu i przygotować się na 4-tygodniowy plan posiłków. Zmienimy twoje środowisko domowe i upewnimy się, że kuchnia jest właściwie wyposażona oraz zaopatrzona w odpowiednie artykuły spożywcze, ułatwiające płynne przejście. Musisz być fizycznie i psychicznie gotowy zmienić dotychczasowe żywienie na zdrową, pomagającą w walce z SIBO, odpowiednią dietę. Zaangażowanie w swoje zdrowie prowadzi do wzrostu samoświadomości, poczucia pełni i uzdrowienia.

CZYM JEST SIBO?

SIBO oznacza zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego.

Co zaskakujące, wiele osób, w tym lekarzy, nigdy o tym nie słyszało. Ponieważ objawy obejmują wstydliwe problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak: wzdęcia, gazy, zaparcia lub biegunka, ludzie mogą czuć się zażenowani lub wstydzić się ich zgłaszania. Natomiast często zdarza się, że jeśli nawet porozmawiasz z lekarzem o powyższych, nasilających się dolegliwościach i pogorszeniu jakości życia, możesz usłyszeć, że powinieneś częściej się relaksować i/lub spożywać większe ilości błonnika. Ponadto wiele osób jest źle zdiagnozowanych jako cierpiących na IBS, czyli zespół jelita drażliwego. W 2000 roku Pimentel, Chow i Lin opublikowali swoje badania pt. „Eliminacja przerostu bakteryjnego jelita cienkiego zmniejsza objawy zespołu jelita drażliwego”, które wykazały, że spośród 202 pacjentów z zespołem jelita drażliwego aż 78 procent miało również przerost bakteryjny, a po wyeliminowaniu przerostu objawy IBS także zniknęły. Badania z 2003 roku wykazały, że aż 84 procent osób z IBS ma również SIBO. Oba wspomniane badania wskazują, że wiele osób, u których wcześniej zdiagnozowano zespół jelita drażliwego, w rzeczywistości cierpi przede wszystkim na przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego. Odkrycia te powinny obudzić potrzebę dodatkowych i wręcz koniecznych badań w dotychczas niedofinansowanych oraz niedostatecznie zbadanych obszarach obu schorzeń, tj. IBS i SIBO.

Na szczęście wielu lekarzy medycyny naturalnej, a także niektórzy lekarze konwencjonalni leczą zespół przerostu od wielu lat i nadal udoskonalają swoją metodykę. Na szczęście SIBO zaczyna być coraz szerzej znane i badane, począwszy od mikrobiomu, poprzez antybiotyki dedykowane, aż po holistyczne podejście, przez co istnieje większa nadzieja dla osób, które każdego dnia cierpią z powodu jego objawów. Książka ta ma być częścią tego wsparcia, oferując edukację, a także zdrowe i pyszne przepisy, które w krótkim czasie mogą stać się ulubionymi.

PROBLEM LOKALIZACJI

Jelito cienkie nie jest przystosowane do radzenia sobie z dużymi ilościami bakterii, tak jak grube, stąd też problem zespołu przerostu jest zasadniczo kwestią lokalizacji. Bakterie niekoniecznie są patogenne, ale znajdując się w niewłaściwym miejscu, wywołują wiele niepożądanych objawów i utrudniają proces trawienia oraz wchłaniania.

Przerost bakteryjny w jelicie cienkim może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej jelita, powodując jego nieszczelność. Gdy błona zostanie uszkodzona i stanie się przepuszczalna, większe białka przenikają przez nią, powodując reakcję układu odpornościowego, skutkującą nietolerancją pokarmową lub alergią. Stąd też niektórzy ludzie otrzymują niejednoznaczne, zmienne w czasie, wyniki testów nietolerancji pokarmowej.

Bakterie, które przenikną do krwioobiegu, powodują reakcję immunologiczną, która może prowadzić do wielu nietypowych objawów, w tym: chronicznego zmęczenia, stanów zapalnych, bólu stawów i głowy, podrażnienia skóry w postaci trądziku, w tym różowatego, a także innych wyprysków, problemów z koncentracją, a także utraty pamięci.

CO WYWOŁUJE ZESPÓŁ PRZEROSTU BAKTERYJNEGO JELITA CIENKIEGO?

Zwykle istnieje wiele mechanizmów obronnych chroniących przed przerostem bakterii w jelicie cienkim. Kiedy jeden lub więcej z tych mechanizmów zawiedzie, bakterie nie są usuwane z jelita cienkiego, co prowadzi do SIBO. Uważa się, że źle funkcjonująca motoryka jelit, w tym zaburzony zespół mioelektryczny (z ang. MMC), jest najczęstszą przyczyną przerostu flory bakteryjnej. Dodatkowymi czynnikami aktywującymi są: zaburzenia anatomiczne, obniżona odporność, niewydolność zastawki krętniczo-kątniczej (z zasady zastawka krętniczo-kątnicza jest jednokierunkowa, ale jeśli staje się dwukierunkowa, odpady z jelita grubego mogą cofnąć się do jelita cienkiego) lub niedobory kwasu solnego w żołądku. MMC to mikrofale elektryczne, wywołujące m.in. odruch żołądkowo-jelitowy, prowadzący do oczyszczania jelita cienkiego, co 90 minut, podczas przerw w jedzeniu. Gdy MMC nie działa prawidłowo, bakterie nie są usuwane, a to prowadzi do przerostu bakteryjnego. Zaburzenie zespołu mioelektrycznego często wiąże się z zatruciem pokarmowym.

Inne czynniki, takie jak: stres, antybiotykoterapia, stosowanie opioidów lub inhibitorów pompy protonowej (PPI), zrosty po wcześniejszych urazach lub operacjach oraz choroby przewlekłe, takie jak: Parkinson, nowotwory, niedoczynność tarczycy, cukrzyca i zespół Ehlersa-Danlosa, również mają kluczowe znaczenie. Co prawda, badania nie udowodniły bezpośredniego wpływu złej diety na rozwój SIBO, ale zastosowanie diety wykluczającej, a przez to ograniczającej jego objawy, znacznie poprawiło jakość życia u wielu osób.

Oprócz uszkodzenia błony śluzowej jelita, SIBO zaburza proces wchłaniania, prowadząc do różnych niedoborów, w tym żelaza, witaminy B12 i ferrytyny, objawiających się m.in. w postaci anemii. Przerost bakteryjny może prowadzić także do dekoniugacji kwasów żółciowych, objawiającej się w postaci stolca tłuszczowego (biegunka tłuszczowa) i niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, tj. A, D, E i K. Niewchłonięte węglowodany hamują absorpcję wody, wywołując efekt osmotyczny prowadzący do biegunek, a także stają się pożywką dla bakterii. Sfermentowane węglowodany tworzą gaz prowadzący do różnych objawów SIBO, w tym: wzdęć, odbijania, GERD1, nudności oraz uczucia rozpierania. W związku z tym, że w zespole przerostu bakterie żywią się niewchłoniętymi węglowodanami, diety SIBO ograniczają ich spożycie, co często powoduje znaczne ograniczenie objawów.

RODZAJE SIBO

W tym podrozdziale omówiono kilka rodzajów zespołu przerostu bakteryjnego. Konkretny podtyp SIBO, tj. wodorowy, metanowy lub łączone, niekoniecznie wpływa na dobór indywidualnej diety pacjenta, ale ma zasadnicze znaczenie przy wyborze leczenia stosowanego celem wyeliminowania schorzenia. W przypadku SIBO siarkowodorowego objawy mogą się zmniejszyć, zarówno przy diecie low-FODMAP, jak i przy redukującej produkty z zawartością siarki. Sprawdź załącznik „Źródła”, aby poznać listę przykładowych produktów o wysokiej i niskiej zawartości siarki. Powinno się jej używać wyłącznie referencyjnie, a indywidualne nietolerancje winny być poparte testami.

SIBO wodorowe

Ten podtyp schorzenia łączy się z przerostem bakterii wytwarzających gazowy wodór. W tym przypadku najbardziej charakterystycznym objawem jest biegunka.

SIBO metanowe

Początkowo sądzono, że to bakterie są odpowiedzialne za podtypy wodorowy i metanowy. Jednakże metan jest wytwarzany przez archeany, jednokomórkowe, bezjądrowe organizmy. Najbardziej charakterystycznymi objawami towarzyszącymi są zaparcia, wzdęcia i uczucie rozpierania jelit.

QUIZ DLA OSÓB NIEZDIAGNOZOWANYCH:CZY TO SIBO?

1. Czy masz jakieś przewlekłe objawy zespołu jelita drażliwego, w tym biegunkę, zaparcia, wzdęcia lub bóle brzucha?

2. Czy twoje objawy zaczęły się bądź nasiliły po jednym lub więcej epizodach zatrucia pokarmowego bądź grypy żołądkowej?

3. Czy musisz stosować leki lub suplementy typu magnez lub witamina C w dużych dawkach, czy też środki przeczyszczające, aby regularnie się wypróżniać?

4. Czy twoje objawy zaczęły się lub nasiliły po operacji?

5. Czy jesteś zmuszony do częstego stosowania inhibitorów PPI, antybiotyków lub opioidów?

6. Czy stosowałeś dietę redukcyjną celem ograniczenia objawów?

7. Czy cierpisz na anemię lub stały, niski poziom ferrytyny, których nie można przypisać żadnym innym przyczynom?

8. Czy diety zawierające pokarmy bogate w błonnik lub high-FODMAP nasilają objawy?

9. Czy dieta bezglutenowa przyniosła małe lub ledwo zauważalne różnice w objawach?

10. Czy zauważyłeś poprawę podczas przyjmowania antybiotyków z innego niż problemy gastrologiczne powodu?

11. Czy zauważyłeś utratę wagi, mimo że jesz tyle samo lub więcej?

12. Czy odnotowujesz reakcje na żywność, którą kiedyś mogłeś jeść bez żadnych problemów?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jedno lub więcej z tych pytań, powinieneś umówić się na wizytę u swojego lekarza w celu przeprowadzenia testu na obecność SIBO. Test może być dobrym wstępem do rozpoczęcia dalszej diagnostyki.

SIBO łączone

Często zdarza się, że ludzie cierpią na podtyp łączony: wodorowo-metanowy. Jeden z nich może być bardziej dominujący, wówczas objawy będą bardziej jednolite lub mogą być naprzemienne, charakterystyczne dla obu podtypów.

SIBO siarkowodorowe

Obecnie nie ma testu oddechowego koncentrującego się na wykryciu siarkowodoru. Lekarze mogą zdiagnozować ten podtyp SIBO na podstawie objawów i płaskoliniowego wyniku testu oddechowego, który podczas pomiarów wykazuje niskie poziomy (0–2) wodoru i metanu (graficzna płaska linia). Objawy występujące przy tym podtypie obejmują: wzdęcia, gazy o wyraźnym odorze siarki, zaparcia, nadwrażliwość trzewną, zapalenia pęcherza i wzrost ogólnych objawów SIBO w połączeniu z wysokosiarkową dietą. Jeśli objawy nie są charakterystyczne, warto zastosować low-FODMAP lub diety niskosiarkowe, aby sprawdzić, czy z czasem ustąpią.

Najczęściej występujące objawy

Istnieje wiele objawów SIBO, w tym: skurcze jelit, zgaga, nudności, bóle głowy, utrata pamięci, zmęczenie, anemia, problemy z koncentracją, bóle stawów, egzema oraz inne choroby skóry. Ponieważ mogą być tak różne, występować pojedynczo i łącznie, negatywnie wpływając na codzienną jakość życia, ważne jest, aby zwracać uwagę i być świadomym swoich indywidualnych problemów. Dzięki temu stajemy się ekspertami w dziedzinie własnego zdrowia i możemy lepiej współpracować z lekarzem. Czytając dalej, uzyskasz więcej informacji o najczęstszych objawach.

Zaparcie

Zaparcia często wiążą się z pozytywnym wynikiem testu SIBO dotyczącego poziomu metanu. Rodzaje zaparć są różne, ale większość osób doświadcza zmniejszonych wypróżnień o zwiększonej konsystencji. Niektórzy mają zaparcia, po których następuje biegunka, a następnie kolejne zaparcia.

Biegunka

Biegunka jako objaw często wiąże się z dodatnim wynikiem wodorowego testu oddechowego SIBO. Biegunka może mieć bardzo zróżnicowaną postać, niektóre osoby mają wiele epizodów w ciągu dnia, a inne jedynie sporadyczne przypadki.

Wzdęcia, odbijanie, uczucie rozpierania

Gazy, gromadzące się w jelitach w wyniku przerostu bakteryjnego, zwykle powodują wzdęcia, uczucie rozpierania lub odbijanie. Kiedy gazy są w stanie opuścić twój organizm, pojawiają się jako wzdęcia albo odbijanie. Jeśli są uwięzione, następuje uczucie rozpierania. Częstym przejawem jest wydęcie powłok brzusznych (wyglądających jak ciąża) lub dużym uczuciem dyskomfortu.

Nadwrażliwość na żywność

Przerost bakterii może spowodować uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego. Wówczas większe białka przenikają przez błonę śluzową nie w pełni strawione, wywołując reakcję immunologiczną prowadzącą do nadwrażliwości na pewne pokarmy oraz inne problemy.

Niepokój

Wiele osób z SIBO odczuwa zwiększony niepokój. Przeprowadzono wiele badań na myszach, potwierdzających wpływ patogennych bakterii jelitowych na zachowania stresowe na linii jelita-mózg.

TESTOWANIE I DIAGNOSTYKA

Przerost flory bakteryjnej jest zwykle diagnozowany poprzez połączenie objawów z testem oddechowym SIBO. Przed wykonaniem testu niektórzy lekarze najpierw wykluczają inne możliwe przyczyny, w tym nietolerancję glutenu lub laktozy.

Istnieją dwa rodzaje substratów stosowanych w testach SIBO: laktuloza lub glukoza. Polecam test laktulozowy od producenta QuinTron. Ponieważ glukoza ulega szybkiemu strawieniu, jest w stanie wykryć zespół SIBO tylko na pierwszych kilku metrach jelita cienkiego. Test oddechowy z laktulozą umożliwia zdiagnozowanie dystalnego SIBO (czyli występującego w dalszych odcinkach jelita cienkiego, bliższe SIBO znajduje się na początku jelita), które jest bardziej powszechne.

Test QuinTron SIBO to test oddechowy mierzący poziomy gazów, szczególnie wodoru i metanu, obecnych w oddechu, podczas występowania zespołu przerostu bakteryjnego. Pobiera się próbkę wyjściową, później spożywa roztwór laktulozy i wody, a następnie, co 20 minut w ciągu trzech godzin, zbiera próbki oddechu.

Analizując wynik testu SIBO z lekarzem, należy mieć na uwadze następujące kwestie:

Niektórzy lekarze, diagnozując SIBO, biorą

pod

uwagę pierwsze 90 minut, inni 120 minut. Drugi odcinek pomiarowy, czyli 120 minut, oznacza zazwyczaj przejście między jelitem cienkim a grubym. W przypadku osób o bardzo szybkiej lub spowolnionej motoryce czas przejścia markera będzie inny.

Niedawny

konsensus dotyczący interpretacji testu oddechowego wskazuje, że wzrost wodoru o 20 ppm (części na milion) występujący podczas pierwszych 90 minut, przy użyciu laktulozy lub glukozy, jest uważany za wynik dodatni, natomiast w przypadku metanu, wartość większa lub równa 10 ppm. Większość lekarzy ma własne przekonania interpretacyjne, wynikające z ich doświadczenia klinicznego. Niektórzy z nich, w tym część laboratoriów, biorą pod uwagę jedynie liczby wyższe niż 20 ppm dla wodoru lub 10 ppm dla metanu w dowolnym momencie testu. Inni uważają, że test SIBO jest dodatni dla metanu, gdy wskaźnik wynosi 3 lub więcej w dowolnym momencie 180-minutowego testu, jeśli osoba badana cierpi na zaparcia. To ważne, aby wiedzieć, w jaki sposób lekarz interpretuje twój test i dlaczego.

Bez

względu na to, jakie są numeryczne wyniki testu SIBO, zawsze należy brać pod uwagę swoje objawy. Niektórym osobom wychodzą stosunkowo niskie liczby, ale mają wiele współistniejących objawów. Może to być spowodowane wieloma przyczynami, na przykład powiązanymi ze sobą różnymi schorzeniami.

To

ważne, by dotrzeć do podstawowej przyczyny problemu – powodu, dla którego cierpisz na zespół przerostu, ponieważ wpływa to na szybkość leczenia. Jeśli przejdziesz przez zróżnicowaną antybiotykoterapię, a numeryczne wyniki testów pozostaną bez większych zmian, prawdopodobnie będziesz musiał dokładniej przeanalizować swoją podstawową przyczynę lub założyć współistniejące schorzenia.

Powody, dla których warto powtórzyć testy

Ponowne

testowanie po antybiotykoterapii wykaże, jak zareagowałeś na przepisane antybiotyki ziołowe lub standardowe oraz jak bardzo spadły wyniki numeryczne. Stosuje się je także, by sprawdzić rezultaty zastosowania diety elementarnej (bardzo wykluczeniowej diety terapeutycznej, zalecanej na dwa do trzech tygodni w ramach leczenia). Im większy spadek liczbowy, tym większa skuteczność leczenia.

Powtórzenie testów pomoże ustalić,

czy

przerost został wyleczony. Niektórzy lekarze przepisują jedną rundę antybiotyków i z góry zakładają skuteczność takiego leczenia. Każdy reaguje inaczej, dlatego tak ważne jest, aby ponownie przetestować, czy SIBO rzeczywiście zostało całkowicie wyeliminowane.

Negatywny

wynik testu daje nadzieję wyleczenia. Może być wielką ulgą. Jeśli wystąpi nawrót choroby, co zdarza się dosyć często, warto wiedzieć, że udało się osiągnąć wynik negatywny. Wówczas, podczas nawrotu, należałoby się ponowne przyjrzeć przyjętej pierwotnej przyczynie lub współistniejącym schorzeniom.

Kiedy nie należy wykonywać testów

Laktuloza

wywołuje efekt przeczyszczający, co u niektórych osób może łączyć się z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Inne osoby mają problemy zdrowotne związane z postępowaniem przygotowawczym przed testem. Jeśli jesteś jednym z tych przypadków, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwościach leczenia bez wykonywania testu.

Wiele

osób ma długoletnie bądź nawet dożywotnie przypadki SIBO i zaburzenia trawienia. Dobrze znają swoje objawy i wiedzą, jakiego potrzebują leczenia, a liczby niekoniecznie mają wtedy znaczenie. W rzeczywistości mogą jedynie wywołać niepotrzebny niepokój. Czasami dobrze jest zastosować przerwę od testowania lub skonsultować się z innym lekarzem, który spojrzy na twój przypadek z innej perspektywy. Nie poddawaj się, ponieważ zawsze jest nadzieja na poprawę – zarówno emocjonalną, jak i fizyczną. Ważne jest, aby poznać i wsłuchać się w siebie i wtedy wraz z lekarzem zdecydować, kiedy wykonanie testu będzie odpowiednie.

PRACA Z LEKARZEM

Niezwykle ważnym jest, aby współpracować z kompetentnym i rozwijającym swoje umiejętności lekarzem, któremu ufasz. Niektórzy nie wierzą w SIBO, nietolerancję pokarmową itp. lub po prostu niewiele na ten temat wiedzą. Zanieś swojemu lekarzowi tę książkę, wypełniony test oraz raport z 2007 roku „Przerost bakteryjny jelita cienkiego”, opublikowany w czasopiśmie Gastroenterology & Hepatology (www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3099351/), aby zacząć rozmowę.

Jeśli wcześniej zdiagnozowano u ciebie zespół jelita drażliwego, należy poinformować lekarza, że od 60 do 84 procent przypadków choruje na współistniejący zespół przerostu flory bakteryjnej. Jeśli wspomniana informacja nie wzbudzi zainteresowania u twojego lekarza, być może czas poszukać pomocy gdzie indziej. Sprawdź stronę internetową https://www.siboinfo.com/finding-a-doctor.html, aby znaleźć lekarza w twojej okolicy. Jeśli nie znajdziesz go na tej stronie, zrzeszającej ekspertów SIBO, możesz skonsultować się z wybranym lekarzem lub dietetykiem online. Jeśli wybór lekarza uzależniony jest od ubezpieczenia, spróbuj przeprowadzić własne studium przypadku lub znajdź kogoś innego, kto pomoże ci dokonać analizy.

Dla wielu osób proces wyzdrowienia z SIBO może być długą i trudną drogą. Możesz być chory i zmęczony, sfrustrowany oraz przepracowany, ale zawsze będziesz swoim najlepszym diagnostą, ponieważ znasz siebie lepiej niż ktokolwiek inny. Zdecyduj, w którym momencie autodiagnozy potrzebujesz pomocy, a ile z niej możesz wykonać samodzielnie. Naucz się prowadzić dziennik objawów, stanów wypróżnień, nastrojów i reakcji na żywność. Wyznacz też, kiedy przestać i skupić się na drodze do wyzdrowienia. Rozwijaj swój wewnętrzny autorytet, ale bądź także otwarty na przyjęcie pomocy i wsparcia.

SIBO I ODŻYWIANIE

Otrzymanie diagnozy brzmiącej „zespół przerostu flory bakteryjnej” może być frustrujące i przerażające.

Jednakże dla tych, którzy od lat zmagają się z jego objawami, może to być ekscytujący pierwszy krok w kierunku zrozumienia dotykających ich problemów zdrowotnych i rozpoczęcia leczenia.

W tym rozdziale rozważamy, w jaki sposób możemy wyeliminować SIBO, a także, jaki jest w tym udział odpowiedniej diety. Wybór konkretnej diety SIBO może być frustrujący, ponieważ jest ich wiele. Wynika to z różnorodnej praktyki lekarskiej i oceny, co może pomóc. Niektóre diety oparte są na naukowych podstawach i doświadczeniu klinicznym danego medyka. Jedne działają cuda u pewnych osób, a u innych nie wnoszą absolutnie nic. Stąd też tak ważnym jest, aby wiedzieć jak najwięcej o stanie swojego zdrowia, ponieważ ma to ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej diety pod nadzorem swojego lekarza. Czy zostałeś zdiagnozowany pod kątem IBS i/lub reagujesz negatywnie na pokarmy high-FODMAP? Czy masz nietolerancję histaminy, zespół złego wchłaniania fruktozy lub zespół złego wchłaniania tłuszczu? Czy tolerujesz skrobię? Mając na uwadze osobiste nietolerancje pokarmowe i aktualny stan zdrowia, należy zacząć od diety podstawowej.

Należy pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania w odniesieniu do odżywiania, a dieta SIBO powinna być dostosowana do twoich potrzeb.