Wydawca: E-bookowo Kategoria: Styl życia Język: polski Rok wydania: 2010

Lago di Garda. Esencja Włoch ebook

Roman Szymański

(0)

Ebooka przeczytasz na:

e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze PDF
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Lago di Garda. Esencja Włoch - Roman Szymański

Nowe, zaktualizowane wydanie popularnego przewodnika po jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie.

 

Lago di Garda jest esencją Włoch, magicznym miejscem, w którym przeplata się cała historia i współczesność. Bajeczne krajobrazy, doskonały klimat i samopoczucie regenerujące zdrowie (tak psychiczne, jak i fizyczne), wspaniali ludzie i kuchnia łącząca smaki śródziemnomorskie i północnych Włoch - to tylko oczywiście mała cząstka fascynacji do tego regionu. Odwiedziłem wiele miejsc na świecie, jednak to właśnie Lago di Garda zrobiła na mnie największe wrażenie i spowodowała, że jest miejscem, do którego powracam chętniej niż gdziekolwiek. Każdy wyjazd owocuje nie tylko powrotem w ukochane miejsca, ale pozwala odkrywać na nowo wszystko to, czego poprzednio niejednokrotnie nie zauważałem, a i umysł tych wszystkich rzeczy nie był w stanie przedtem zarejestrować. Niniejsze opracowanie nie jest relacją z podróży, ani typowym przewodnikiem po regionie. Nie jest też fotoreportażem, mimo zamieszczenia dużej ilości ilustracji (ok. 300 fotografii). Ma za zadanie przedstawić i pokazać to, co w Lago di Garda jest najpiękniejsze - a jednocześnie mam nadzieję, zmobilizować czytelnika do odwiedzenia tej części Włoch... Zapraszam do lektury.

Opinie o ebooku Lago di Garda. Esencja Włoch - Roman Szymański

Fragment ebooka Lago di Garda. Esencja Włoch - Roman Szymański

©Copyright by Roman Szymański & e-bookowo 2010 Fotografie: Roman Szymański

ISBN 978-83-61184-99-7

Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo www.e-bookowo.pl Kontakt:wydawnictwo@e-bookowo.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie części lub całości bez zgody wydawcy zabronione Wydanie I 2010

Konwersja do formatu EPUB: Virtualo Sp. z o.o.virtualo.eu

Lago di Gardajest esencją Wtoch, magicznym miejscem, w którym przeplata się cata historia i współczesność. Bajeczne krajobrazy, doskonały klimat i samopoczucie regenerujące zdrowie (tak psychiczne, jak i fizyczne), wspaniali ludzie i kuchnia łącząca smaki śródziemnomorskie i północnych Włoch – to tylko oczywiście mała cząstka uroków tego regionu.

Odwiedziłem wiele miejsc na świecie, jednak to właśnieLago di Gardazrobiła na mnie największe wrażenie i spowodowała, że jest miejscem, do którego powracam chętniej niż gdziekolwiek. Każdy wyjazd owocuje nie tylko powrotem w ukochane miejsca, ale pozwala odkrywać na nowo wszystko to, czego poprzednio niejednokrotnie nie zauważałem, a i umysł tych wszystkich rzeczy nie był w stanie przedtem zarejestrować.

Niniejsze opracowanie nie jest relacją z podróży, ani typowym przewodnikiem po regionie. Nie jest też fotoreportażem, mimo zamieszczenia dużej ilości ilustracji. Ma za zadanie pokazać to, co wLago di Gardajest najpiękniejsze – a jednocześnie mam nadzieję, zmobilizuje czytelnika do odwiedzenia tej części Włoch…

Zapraszam do lektury.

Już Goethe i Hemingway zachwycali się jeziorem Garda, jednak dopiero na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku nastąpiła eksplozja najazdu turystów z całego świata, która trwa do dnia dzisiejszego. W okresie letnim trudno obecnie znaleźć zakwaterowanie w licznych hotelach i pensjonatach rozłożonych wzdłuż brzegu jeziora. Trudno się zresztą temu dziwić. Garda nie tylko stała się modna, ale dzięki położeniu stanowi cel dla coraz większej rzeszy ludzi spragnionych aktywnego wypoczynku i jednocześnie pobytu w atmosferze romantycznego spokoju oraz niepowtarzalnego klimatu.

Również coraz więcej naszych rodaków wybiera, jako punkt docelowy, ten jeden z najwspanialszych regionów Wtoch. Doskonały klimat z roślinnością śródziemnomorską, cytrusami, palmami, cyprysami, kwitnącymi niemal caty rok oleandrami, winoroślami i drzewami oliwnymi (wina i uprawy oliwek stanowią składnik wyrobów najwyższej jakości), i nieporównywalny bajeczny pejzaż wspaniałych alpejskich zboczy odbijających się lustrzanie w błękitnych wodach jeziora, sprawiają, że pobyt pozostaje na długo w pamięci.

Jezioro Garda należy do jednego z największych miejsc aktywnego wypoczynku w Europie.Lago di Gardato różnorodność atrakcji turystycznych i wspaniale miejsce dla windsurferów z całego świata. To tutaj wiatryoraiventowprawiają w ruch powietrze i wodę, dzięki czemu pasjonaci windsurfingu i żeglarstwa mają doskonale warunki do uprawiania sportów wodnych.

Jezioro Garda to ulubiony cel rowerowych wycieczek. Region znany jest na catym świecie także z wysokiej jakości pól golfowych. To samo odnosi się do gry w tenisa, paralotniarstwa, wspinaczki wysokogórskiej, czy nurkowania. Góry stanowią doskonale miejsce dla uprawiających kolarstwo górskie i inne sporty ekstremalne.

Adrenalina i jednocześnie romantyczny klimat tworzony przez otaczający świat, zwany niejednokrotnie rajem na ziemi, to dopełnienie całości.

Nie bez powodu region posiada również nazwęRiwiera d'Amor.

Jezioro Garda jest największym i jednocześnie najczystszym jeziorem Wtoch położonym u podnóża Alp. Szczególne miejsce w południowej części Europy, jedynie 30 Kilometrów od Werony, 100 km od Mediolanu i 130 km od Wenecji, sprawia, że odwiedzane jest przez szerokie rzesze ludzi spragnionych, nie tylko aktywnego spędzenia wolnego czasu, ale i odpoczynku w niepowtarzalnym klimacie. Jezioro oferuje gościom wspaniałą atmosferę i barwny krajobraz, który na północy stanowią Dolomity Brenta, a na południu ograniczone są łagodnymi zboczami morenowych wzgórz.

Jezioro Garda (zwane niejednokrotnie Benaco), posiada powierzchnię 370 km kw. Linia brzegowa wynosi ok. 165 km, maksymalna długość jeziora 52,6 km, szerokość maksymalna 17,2 km, a maksymalna głębokość wynosi 346 m. Położenie: 65 m n.p.m.

Wielka przestrzeń wody dzieli jezioro morfologicznie na dwie części. Wąska północna część jest otoczona przez strome góry Dolomitów, które tworzą aspekt dzikich fiordów, natomiast część południowa charakteryzuje się szerokim i płytkim stosunkowo, w porównaniu z częścią północną, akwenem ograniczonym zboczami morenowymi.

Jezioro jest zasilane przez szereg rzek, z których największą jest rzeka Sarca wpadająca do jeziora w Torbole sul Garda, mająca początek w Val Rendena, a wypływ wód ma miejsce na południu rzeką Mincio w Peschierze del Garda, będącą dopływem Padu.

Administracyjnie region jeziora należy do trzech prowincji:Lombardia(Prowincja Brescia),Veneto(Prowincja Verona)Trydent-Górna Adyga(Prowincja Trento)