Cassandra Clare
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Bestsellerowa amerykańska pisarka fantastycznej prozy segmentu new adults. Jej powieści doczekały się wiernych fanów, przekładów na kilkadziesiąt języków i ekranizacji. Jej dziadkiem ze strony matki był znany producent Max Rosenberg.

Cassandra Clare urodziła się jako Judith Rumelt w 1972 r. w Teheranie. W dzieciństwie razem z rodziną dużo podróżowała. Mieszkała m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Szwajcarii. Jako nastolatka wróciła do Stanów Zjednoczonych. W Los Angeles skończyła szkołę średnią, a później, pracując dla ilustrowanych magazynów i tabloidów, dzieliła swój czas między Kalifornię a Nowy York. Pseudonimu Cassandra Clare używała początkowo do sygnowania tworzonej przez siebie fikcji fanowskiej. I choć po wydawniczym sukcesie usunęła teksty pisane w fandomie, wciąż podpisywała swoje książki Cassandra Clare.

Dary Anioła Cassandry Clare

W 2007 r. opublikowała Cassandra Clare Miasto kości, pierwszą część cyklu Dary Anioła, będącą kamieniem węgielnym całego uniwersum Nocnych Łowców. Zaczynając pracę nad tekstem, autorka miała zamiar stworzyć fabułę przeznaczona dla dojrzałych odbiorców, jednak po namyśle uznała, że jej bohaterowie będą nastolatkami, ponieważ jest to najważniejszy okres w życiu każdego człowieka.

Centralną postacią Miasta kości Cassandra Clare uczyniła Clary Frey, nastolatkę wychowywaną przez samotną matkę. Akcja toczy się we współczesnym Nowym Yorku, jednak zarówno wydarzenia, jak i postaci wykraczają daleko poza ramy realnego świata. Clary Frey pochodzi z rodu Nocnych Łowców, mających w sobie krew człowieka i anioła, walczących z demonami o zachowanie równowagi w Świecie Cieni, a jej przyjaciółmi są wampir i wilkołak. Miasto Kości z miejsca stało się bestsellerem, a jego autorka znaną pisarką. Wobec tego sukcesu, już w 2008 r. wydała Cassandra Clare Miasto popiołów kontynuujące wątki Miasta kości, zaś w 2009 r. zamknęła tzw. pierwszą trylogię tomem Miasto Szkła.

Jednak czytelnicy nie mogli się pogodzić z zakończeniem cyklu po trzech zaledwie odsłonach. Na ich prośby Cassandra Clare Miasto szkła uczyniła nie ostatnim, lecz 3. tomem całej, rozszerzonej serii. W 2011 r. powieścią Miasto upadłych Aniołów Cassandra Clare otworzyła tzw. drugą trylogię (zawierającą jeszcze tomy Miasto zaginionych dusz i Miasto niebiańskiego ognia), kontynuującą opowieść o losach Clary Frey, jej rodziny, przyjaciół i wrogów.

Diabelskie maszyny Cassandry Clare

Zanim jeszcze pisarka postanowiła rozszerzyć swoją bestsellerową trylogię o kolejne części, podjęła prace nad jej prequelem. W 2010 r. ukazała się pierwsza z trzech powieści cyklu Diabelskie Maszyny zatytułowana Mechaniczny Anioł. Kolejne tomy; Mechaniczny Książę i Mechaniczna Księżniczka do księgarń trafiły w rocznych odstępach. Wszystkie trzy książki Cassandra Clare umieszcza w stworzonym przez siebie świecie Nocnych Łowców, tym razem jednak akcja nie dzieje się współcześnie, lecz pisarka cofa się do XIX w., a wydarzenia przenosi do wiktoriańskiej Anglii.

Mroczne intrygi Cassandry Clare

Ponieważ potencjał uniwersum Nocnych Łowców w ocenie fanów i rynku wydawniczego nie został jeszcze całkowicie wykorzystany, w 2016 r. powieścią Pani Noc Cassandra Clare zainicjowała nowy cykl, tym razem opowiadający o środowisku Nocnych Łowców z Zachodniego Wybrzeża. Historia zaczyna się pięć lat po wydarzeniach opisanych w Mieście niebiańskiego ognia i rozgrywa w Los Angeles. Główną bohaterką jest młoda, lecz waleczna, Emma Carstairs, która pragnie pomścić śmierć swoich rodziców. Kolejny tom zatytułowany Władca Cieni Cassandra Clare w ręce niecierpliwych czytelników oddała po rocznej przerwie. W tej części opowieść w dużej mierze koncentruje się na miłosnych perypetiach Emmy i Juliana, który jest jej wojownikiem-partnerem, czyli parabatai. Ponieważ związki między parabatai są zakazane, rodzące się między młodymi uczucie niesie ze sobą ogromne zagrożenie i komplikacje. W 2018 r. tomem Królowa mroku i powietrza Cassandra Clare finalizuje tę skomplikowaną historię.

Opowieści z Akademii Nocnych Łowców Cassandry Clare

Jak to często w przypadku fantastyki bywa, tak i główne cykle fabularne uniwersum Nocnych Łowców uzupełnione są różnymi dodatkami. Dla swoich wiernych fanów m.in. przygotowała Cassandra Clare Opowieści z Akademii Nocnych Łowców, zbiór opowiadań, których głównym bohaterem jest znany z pierwszej trylogii Simon, przyjaciel Clary, rozpoczynający swoje szkolenie w Akademii Nocnych Łowców.