Zasłużeni bibliotekarze - Jabłoński Henryk - ebook

Zasłużeni bibliotekarze ebook

Jabłoński Henryk

0,0

Opis

Tę książkę możesz wypożyczyć z naszej biblioteki partnerskiej! 

Książka dostępna w katalogu bibliotecznym na zasadach dozwolonego użytku bibliotecznego. Tylko dla zweryfikowanych posiadaczy kart bibliotecznych 

Porównywany do Władcy Pierścieni monumentalny cykl fantasy, który pokochało ponad 40 milionów czytelników na całym świecie


Książka dostępna w zasobach: 
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 25

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



 

Z kroniki Stowarzyszenia:

"... Do zorganizowania Koła Gdańskiego Związku Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich przystąpiono w jesieni r. 1945. Wobec braku tekstu nowego statutu Związku, Organizacyjne Walne Zebranie zwołane dn. 10. XI. 1945 wybrało Zarząd Tymczasowy w składzie 7 członków oraz trzech członków Komisji Rewizyjnej. Na przewodniczącego powołany został M. Des Loges, do Zarządu weszli K. Tymecki, K. Jasiulaniec, P. Groth, J. Rappe, J. Ślączkówna i Martensowa. Do Komisji Rewizyjnej: M. Pelczar, Krupiński i Franciszek Sędzicki..."

Przegląd Biblioteczny1947 z.1-2 s 98-99

Zbigniew Binerowski

1927-1985

Urodził się 9 stycznia 1927 r. w Grudziądzu, w rodzinie inteligenckiej. Od r. 1930 mieszkał w Gdyni, dokąd przenieśli się jego rodzice. Jesienią 1939 r. stracił w lasach piaśnickich ojca, sam zaś podczas okupacji niemieckiej był zmuszony pracować jako robotnik. W r. 1948 zdał maturę w Ogólnokształcącym Gimnazjum i Liceum Męskim w Gdyni, w 1952 ukończył studia historyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i zaczął pracować w Bibliotece Głównej tejże uczelni.

W r. 1952 powrócił do Gdyni, znajdując pracę w Bibliotece Miejskiej w Gdańsku, późniejszej Bibliotece Gdańskiej PAN. Pozostawał w niej 16 lat (1952-68), przechodząc przez wszystkie działy. W 1964 r. - po zdaniu egzaminu na bibliotekarza dyplomowanego - uzyskał stopień kustosza dyplomowanego.

Pracę zawodową łączył z aktywną działalnością naukową i społeczną. Ogłosił w tym czasie ponad 50 publikacji. Jego zainteresowania historyczne koncentrowały się głównie wokół gospodarczej problematyki morskiej i pomorskiej. Za rozprawę pt. „Gdański przemysł okrętowy od XVII do początków XIX w.” (Gdańsk, 1983) przyznano mu stopień doktora nauk humanistycznych. Udzielał się także w Gdańskim Towarzystwie Naukowym, pełniąc w nim szereg odpowiedzialnych funkcji.

Z dniem 1 stycznia 1969 r. objął urząd dyrektora Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Wkrótce dzięki swemu dorobkowi naukowemu uzyskał nominację na stanowisko docenta. Kiedy 20 marca 1970 r. powołano Uniwersytet Gdański, funkcję dyrektora tworzącej się Biblioteki UG powierzono właśnie jemu. Pełnił ją do roku 1981 zmagając się z trudnym zadaniem zintegrowania kilku odrębnych organizmów bibliotecznych (biblioteki WSP, WSE i dwóch pomaturalnych Studiów Nauczycielskich) i skrócenia drogi książki do uniwersyteckiego czytelnika. W tym okresie wybrano go też na przewodniczącego zespołu dyrektorów bibliotek szkół wyższych i naukowych Trójmiasta. Ideą, której poświęcił wiele czasu i energii, była myśl powołania Centralnej Biblioteki Morskiej, co w rezultacie jego uporczywych starań stało się faktem w r. 1979. Zgodnie z jego zamysłem realizację założeń CBM podjęła Biblioteka Główna UG.

Prowadził zajęcia dydaktyczne w Instytucie Historii i w Zakładzie Nauki o Książce oraz na Podyplomowym Studium Bibliotekarskim przy UG. W 1. 1975-78 zasiadał w ministerialnej Komisji Egzaminacyjnej dla Bibliotekarzy Dyplomowanych, a w 1. 1978-82 był jej wiceprzewodniczącym.

Przy tylu obowiązkach nie rezygnował z własnych badań naukowych, publikując w 1. 1970-81 ponad 100 prac. Brał zawsze b. czynny udział w działalności Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w którym pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Oddziału Trójmiasto (1957-59), prezesa (1963-65) i wiceprezesa Zarządu Okręgu i wchodził w skład Zarządu Głównego SBP.

Był odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz honorowymi odznakami „Zasłużonego Działacza Kultury”, „Zasłużonego Pracownika Morza”. „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”, „Za Zasługi dla Miasta Gdańska”, „Złotą Odznaką SBP”, „Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego” i in. Zmarł 9 stycznia 1985 roku.

Lucyna Żuk

1942 -1986

Urodziła się 1 kwietnia 1942 r. w Siemiatyczach. Studia wyższe z filologii polskiej odbyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskując w 1964 r. tytuł magistra. Całe swoje późniejsze życie zawodowe związała z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Gdańsku, w której podjęła pracę w 1965 r. Kwalifikacje zawodowe zdobyła kończąc w gdyńskim Punkcie Konsultacyjnym Kurs Państwowego Ośrodka Korespondencyjnego Kształcenia Bibliotekarzy. Początkowo pracowała w wypożyczalni w Oliwie, następnie jednak została przeniesiona do czytelni naukowej we Wrzeszczu, skąd przeszła do placówki na Przymorzu, gdzie od sierpnia 1967 r. aż do przedwczesnej śmierci pełniła obowiązki kierowniczki. Dzięki jej talentom organizacyjnym i pracowitości czytelnia naukowa stała się jedną z najzasobniejszych w Trójmieście placówek tego typu, z dobrze opracowanymi katalogami i bogatym warsztatem bibliograficzno-informacyjnym. Sprawiła, że czytelnia na Przymorzu stała się znana i potrzebna nie tylko w swojej dzielnicy.

Starszy kustosz Lucyna Żuk dała się też poznać jako ceniony organizator Policealnego Studium Bibliotekarskiego Zaocznego, będącego filią Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy w Warszawie. Do roku 1979 była kierowniczką Studium, później - w latach 1980-1985 pełniła w nim funkcję referenta ds. administracji szkolnej. Równolegle prowadziła zajęcia dydaktyczne z bibliotekarstwa. Z jej wiedzy i umiejętności często korzystało CUKB w Warszawie, angażując do prac koncepcyjno-programowych w zakresie opracowania zbiorów i do akcji upowszechniania nowych zasad opisu dokumentów bibliotecznych.

Była autorką artykułów publikowanych w „Bibliotekarzu Gdańskim” i w wydawnictwie „W Kręgu Książki”, wniosła swój wkład w powstanie informatora pt. „Dorobek twórczy pisarzy Wybrzeża Gdańskiego 1945-1980” (Gdańsk, 1981). Śmierć przerwała jej pracę nad przygotowaniem materiałów metodycznych do podręcznika z zakresu bibliotekarstwa, jaki zamówiło u niej Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy.

W uznaniu pracy zawodowej i działalności społecznej Lucyna Żuk otrzymała: Srebrny Krzyż Zasługi i odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

Zmarła nagle w Gdańsku 2 lutego 1986 r.

Kazimierz Tymecki

1904 - 1987

Urodził się 19 marca 1904 r. w Ostapkowicach w woj. tarnopolskim (dzisiejsza Ukraina), w rodzinie chłopskiej. Po złożeniu w 1925 r. egzaminu dojrzałości, odbył studia w 1. 1925-1930 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, uzyskawszy stopień mgra filologii polskiej i tytuł naukowy dra filozofii.