Jessica Townsend
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Australijska pisarka, okrzyknięta następczynią J.K. Rowling autorka bestsellerowej serii fantasy Nevermoor porównywanej nierzadko do sagi o Harrym Potterze. Chociaż Jessica Townsend książki wydaje zaledwie od kilku lata, jest aktualnie jednym z najbardziej liczących się nazwisk na rynku wydawniczym, jeżeli chodzi o literaturę dziecięco-młodzieżową. Jeszcze przed publikacją jej debiutu wytwórnia FOX zakupiła prawa filmowe do jej powieści, a prawa wydawnicze zostały sprzedane do blisko 40 krajów. Seria Nevermoor dostępna jest również w polskim tłumaczeniu, a jej najnowszy tom, Pustka powietrzna. Polowanie na Morrigan Crow, do nadwiślańskich księgarń trafił w kwietniu 2021 r.

Jessica Townsend na świat przyszła w 1985 r. w australijskiej Caloundrze, jako najmłodsza z czwórki rodzeństwa wychowywanego przez samotną matkę. Do dziś pisarka podkreśla głębokie przywiązanie do rodzicielki, którą uważa za kobietę niezwykle dzielną i silną. Dorastała na pięknym Słonecznym Wybrzeżu (południowy wschód stanu Queensland) znanym z przepięknych plaż i wspaniałego klimatu.

Jessica Townsend i książki

Podobno od małego przejawiała zainteresowania literackie. Nauczyciele, zarówno ze szkoły podstawowej, jak i liceum zgodnie podkreślają również jej bardzo wcześnie ujawniony niezwykły talent pisarski i wyjątkową dojrzałość. Ich zdaniem jej przenikliwe, zdecydowanie nad wiek pogłębione interpretacje lektur bardziej pasowały do doświadczonej absolwentki studiów filologicznych niż nastolatki. Również sama pisarka bardzo dobrze wspomina swoich nauczycieli, szczególnie Charmaine Rye anglistkę z Kawana State High School, którą wymienia wśród najważniejszych osób w swoim życiu. Czytać nauczyła się jako czterolatka od starszej siostry, a niedługo później zaczęła również Jessica Townsend książki próbować pisać (pierwszą z nich ukończyła w wieku 7 lat). Podobnie jak większość jej rówieśników dorastała razem z, klasyczną już dziś, serią o Harrym Potterze i powieści J. K. Rowling o małym czarodzieju wymienia jako jedną ze swoich najważniejszych młodzieńczych lektur oraz literackich inspiracji. Oprócz tego jako dziecko nałogowo czytała Jessica Townsend książki z serii Tomorrow i The Babysitter's Club oraz klasykę fantasy: Mroczne materie czy Wicked, chociaż jej ulubioną powieścią są wydane w II połowie XIX wieku Małe kobietki.

Po szkole przez kilka lat przyszła autorka bestsellerów pracowała w Zoo, przez większość czasu na stanowisku redaktorki magazynu dla dzieci Crikey, a później wyjechała do Londynu, gdzie znalazła zatrudnienie jako copywriterka. Dzięki sukcesowi swojej debiutanckiej książki Jessica Townsend mogła przejść na pisarskie zawodowstwo i od 2017 r. zajmuje się już tylko literaturą, dzieląc swój czas między rodzinne strony i stolicę Wielkiej Brytanii.

Jessica Townsend i Nevermoor

Pierwszy tom swojego bestsellerowego cyklu Nevermoore Jessica Townsend zaczęła pisać pod koniec szkoły średniej jeszcze jako nastolatka. Dokończenie powieści zajęło jej niemal dekadę, jednak jak sama mówi, dzięki temu zakończywszy wreszcie narrację nie miała wątpliwości, że jest to najlepsze możliwa wersja tej historii. Po znalezieniu agenta literackiego tekst został wystawiony na aukcji we Frankfurcie, gdzie podbił serca wydawców i stał się obiektem ostrej licytacji. Ostatecznie został sprzedany Hachette za 6-cyfrową sumę (razem z prawami do trzech kolejnych tomów), co jest niemałym sukcesem jak na debiutantkę, a wkrótce prawa filmowe do powieści zakupił FOX.

Pierwszy tom, planowanego na 9 tomów cyklu, który zatytułowała Jessica Townsend Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow, ukazał się jesienią 2017 r., a jego polska premiera miała miejsce rok później. Bardzo szybko opowieść o dziewczynce, która jako tzw. pechowe dziecko nie wiedzie łatwego życia i która w dniu swoich 11., zgodnie z klątwą mających być ostatnimi, urodzin, trafia do pełnego cudowności i magii Nevermoor, z miejsca podbiła serca zarówno młodszych, jak i starszych czytelników oraz krytyki. Za pierwszą część Nevermoor Jessica Townsend została doceniona wieloma nagrodami i nominacjami, w tym nagrodą Book of the Year na Australian Book Industry Awards i Waterstones Children's Book Prize.

W świecie przedstawionym cyklu dostrzec można różnorodne inspiracje literackie klasyką literatury dziecięco-młodzieżowej (których pisarka się absolutnie nie wypiera), jednak całość cechuje oryginalność, co z pewnością wystawia dobre świadectwo wyobraźni autorki. Również postać głównej bohaterki wykreowana została bezbłędnie i bez problemu jest w stanie unieść ciężar całej wielotomowej serii. Druga cześć jej przygód, Wundermistrze. Powołanie Morrigan Crow, ukazała się w 2018 r. ( w Polsce w 2019), zaś trzeci tom cyklu Jessiki Townsend, Pustka powietrzna. Polowanie na Morrigan Crow premierę miała w 2020 r. (wyd. pol. 2021). Z całą pewnością nie są to ostatnie książki ze świata Nevermoor, ponieważ kontrakt autorki opiewa na co najmniej 6 tomów, a ona sama poinformował, że ma gotowych 9 odsłon perypetii swojej Morrigan. Mają one trafiać do księgarń w około rocznych odstępach, więc wszyscy fani dobrego fantasy przez kolejnych kilka lat mogą spać spokojnie.