Markus Zusak
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Australijski pisarz niemieckiego pochodzenia. Autor bestsellerowych, poruszających trudne i ważne tematy powieści dla młodzieży. Laureat wielu nagród branżowych. m.in. Printz Award. Książki Markus Zusak pisze od 16. roku życia, jednak na publikację swojej pierwszej fabuły musiał czekać do 1999 r., a na wielki międzynarodowy sukces, kolejnych kilka lat. Aktualnie w swoim dorobku ma 6 tytułów, w tym 3 światowe bestsellery.

Markus Zusak urodził się w 1975 r. w Sydney jak najmłodsze z czworga dzieci pary niemieckich emigrantów. Jego matka, Lisa, pochodzi z Niemiec, zaś jego ojciec, Helmut, z Austrii. Państwo Zusakowie przybyli do o Australii pod koniec lat 50. XX wieku i tu przyszły na świat ich dzieci. Markus ukończył liceum w Engadine, do którego kilka lat później, na krótko w wrócił w charakterze nauczyciela. Naukę kontynuował na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii, gdzie studiował anglistykę i historię.

Zanim zaczął pisać własne książki, Markus Zusak zaczytywał się w klasyce literatury, a jednymi z jego ulubionych tytułów były Stary człowiek i morze oraz Co gryzie Gilberta Grape’a. Aktualnie pisarz mieszka z żoną i córką w Sydney. W wolnym czasie lubi oglądać filmy i, jak na Australijczyka przystało, surfować.

Pierwsze książki Markusa Zusaka

Chociaż pracę nad tekstem swojej pierwszej książki Markus Zusak rozpoczął gdy był zaledwie szesnastolatkiem, debiutował dopiero siedem lat późnej. W 1999 r. ukazała się jego pierwsza powieść Underdog (pol. tłum. Moje tak zwane życie). Już ta przeznaczona dla młodzieży, opowiadająca o kilku tygodniach z życia piętnastoletniego Camerona Wolfe i jego brata, fabuła zwróciła uwagę rynku na młodego autora. Formuła przez niego zaproponowana była bowiem dość oryginalna. Po pierwsze, na stronach swojej książki Zusak kreuje inny, niż znany z młodzieżowej literatury rozrywkowej, typ bohatera. Cameron i Ruben to przeciętniacy, nie wyróżnia ich nic szczególnego, nie przeżywają ciekawych przygód, ani nie przechodzą spektakularnej metamorfozy – ich droga nie wiedzie od zera do bohatera. Po drugie, narracja nie jest nastawiona na szybką akcję i kolejne jej zwroty. Underdog i jego (nominowana do Children's Book Council of Australia Book of the Year) kontynuacja zatytułowana Walczący Ruben Wolfe, to zupełnie inny rodzaj pisarstwa, bardziej kameralny, refleksyjny, nastawiony na introspekcję. W 2010 r., po dekadzie od wydania dwóch pierwszych części pisarz dopełnił serię o braciach Wolfe, nieprzetłumaczonym wciąż na języki polski, tomem Getting a girl.

Markus Zusak i Posłaniec

Wydaną 2002 r. powieścią Posłaniec Markus Zusak udowodnił, że ma do zaoferowania młodym czytelnikom zdecydowanie coś więcej niż tylko prostą i niezobowiązującą rozrywkę. Historia 19-letniego Eda Kennedy’ego to również książka, choć nawiązująca stylem i klimatem do serii o braciach Wolfe, o wiele dojrzalsza i sprawniejsza warsztatowo. Oparta na koncepcie i tajemnicy akcja wciąga oraz intryguje. Duża zaś dawka inteligentnego humoru sprawia, że jest to lektura zarówno przyjemna, jak i wartościowa. Nic więc dziwnego, że za powieść Posłaniec Markus Zusak został doceniony wieloma nagrodami, m.in. Publishers Weekly Best Books of the Year-Children, Children’s Book Council of Australia Book of the Year Award, Michael L. Printz Award Honor book.

Mimo wcześniejszy, niemałych, sukcesów dopiero wydaną w 2005 r. powieścią Złodziejka książek Markus Zusak zyskał prawdziwie światowy rozgłos i sławę. Książka okazała się gigantycznym sukcesem – niemal z miejsca trafiła na listę bestsellerów New York Times’a, której nie opuszczała ponad 5 lat. Do tej pory została przetłumaczona na ponad 60 języków i sprzedana w imponującym nakładzie 16 milionów egzemplarzy. W 2013 r. do kin weszła jej ekranizacja, która również okazała się sporym sukcesem.

Ta prymarnie przeznaczona dla młodzieży fabuła okazała się na tyle uniwersalna, że sięgali po nią czytelnicy w każdym wieku i niemal na każdej szerokości geograficznej. Na stronach powieści Złodziejka książek Markus Zusak porusza bowiem sprawy zawsze i wszędzie fundamentalne tj., człowieczeństwo, pochodzenie dobra i zła, natura i moc słowa. Prowadzona przez Śmierć narracja, która ukazuje horror nazistowskiego terroru oczami 9-letniej Liesel Meminger, nadaje tej opowieści niezwykłą siłę wyrazu. Za Złodziejkę książek Zusak zdobył szereg nagród i wyróżnień, m.in. Publishers Weekly Best Children's Book of the Year, Michael L. Printz Honor Book, Book Sense Book of the Year Award for Children's Literature.

Gliniany most Markusa Zusaka

Swoją ostatnią książkę pt. Gliniany most Markus Zusak w ręce czytelników oddał w 2018 r. Forma epickiej, wielowątkowej i pełnej poezji rodzinnej sagi pozwala w pełni zaprezentować skalę talentu i dojrzałość warsztatową autora. Mnogość wątków i retrospekcji to, co prawda, wyzwanie zarówno dla pisarza, jak i odbiorców, nie ma jednak wątpliwości, że Gliniany most to książka zarówno warta napisania, jak i lektury.