Wydawca: GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2013

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 452 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Sztuka skutecznego porozumiewania się - Dr Matthew McKay, Martha Davis, Patrick Fanning

Książka ta, kompendium wiedzy na temat sztuki porozumiewania się, omawia zasady jasnej i skutecznej komunikacji. Rzetelną i profesjonalną wiedzę przedstawiono w przystępny sposób, a opisy poszczególnych umiejętności uzupełniono wieloma przykładami i praktycznymi ćwiczeniami.

Opinie o ebooku Sztuka skutecznego porozumiewania się - Dr Matthew McKay, Martha Davis, Patrick Fanning

Cytaty z ebooka Sztuka skutecznego porozumiewania się - Dr Matthew McKay, Martha Davis, Patrick Fanning

Wykorzystaj powyższe informacje i  odpowiedz na następujące pytania: 1. Kogo słuchasz najbardziej uważnie? 2. Jakich osób nie słuchasz naprawdę? 3. Co sprawia, że jednych osób słuchasz z  łatwością, a  innych słucha ci się trudniej? 4. Czy są na powyższej liście osoby, których chciałbyś słuchać uważniej? Ćwiczenie: Wybierz osobę, z  którą stosunki mogłyby ci się układać lepiej. Przez jeden dzień zaangażuj się w  prawdziwe, uważne słuchanie. Po każdym spotkaniu z  tą osobą zastanów się, jaka była twoja intencja: czy próbowałeś tę osobę zrozumieć, cieszyłeś się jej obecnością/bawiłeś rozmową, chciałeś się czegoś nauczyć, a  może pomóc jej lub doradzić? Sprawdź, czy miało miejsce pseudosłuchanie – jeśli tak, jakie potrzeby zaspokajało, jaki miało cel? Nawyki powstają bardzo łatwo. Gdybyś wykonywał to ćwiczenie przez tydzień, zacząłbyś odruchowo zwracać uwagę na to jak bardzo jesteś uważny w  słuchaniu innych.
Parafrazy można zaczynać następującymi zwrotami: „Mówisz, że… Innymi słowy… Więc z  grubsza biorąc, czułeś się wtedy… Zaczekaj, próbuję zrozumieć – doświadczałeś wówczas. Tak więc wydarzyło się wówczas coś, co… Czy chcesz przez to powiedzieć, że…?”. Spróbuj, jak to działa. Parafrazuj, ilekroć ktoś powie coś dla ciebie ważnego.
Jeśli rozmawiasz z  kimś, a  rozmowa się nie klei, urywa się i  jest nudna, zastanów się, czy przypadkiem czegoś nie ukrywasz. Niewyrażone uczucia i  potrzeby mają tendencję do wzbierania i  wrzenia wewnątrz ciebie, a  przez to do hamowania spontaniczności. Twoja rozmowa przybiera formę oracji pogrzebowej. Jeśli twoje skrywane uczucia lub potrzeby sprawiają, że twój związek z  drugą osobą zamiera, jest to nieomylny znak, iż należy wyjawić jakiś sekret.
Ukrytymi programami zajmiemy się szczegółowo w  następnym rozdziale. Zwykle dochodzą one do głosu, gdy mamy niskie poczucie własnej wartości lub czujemy, że nie dorastamy do jakiegoś zadania czy sytuacji. Musimy wówczas chronić się poprzez uruchomienie jakiegoś ukrytego programu, czyli stworzenie pewnego wizerunku siebie.
Kłamstwa odcinają nas od innych. Kłamstwa nie pozwalają innym dowiedzieć się, co czujemy i  czego potrzebujemy. Czasem kłamiemy, aby być miłymi lub by się bronić, lecz kończy się to tym, że nawet z  najbliższymi przyjaciółmi czujemy się samotni.