Nassim Nicholas Taleb
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykański teoretyk rynku, analityk ryzyka i eseista libańskiego pochodzenia. Jego specjalnością jest problematyka niepewności, nieprzewidywalności i ryzyka systemów finansowych. Autor jednych z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych koncepcji filozoficzno-ekonomicznych ostatnich lat. Uchodzi za człowieka, który przewidział kryzys finansowy 2008 r. Swoje książki Nassim Nicholas Taleb sprzedaje na całym świecie w milionach egzemplarzy (w tłumaczeniu na ponad 30 języków). W 2011 r., zaliczony przez Bloomberg Markets do 50 najbardziej wpływowych ludzi globalnych finansów.

Nassim Nicholas Taleb urodził się w Libanie w 1960 r. w rodzinie prawosławnych chrześcijan. Jego rodzice posiadali ponadto obywatelstwo francuskie. Przodkowie zarówno ze strony matki, jak i ojca należeli do libańskiej elity społecznej, jego dziadek i pradziadek byli wicepremierami (zwyczajowo, zgodnie z niepisanym porozumieniem znanym jako pakt narodowy, wiceprzewodniczący parlamentu i wicepremier w Libanie wybierani byli spośród prawosławnych chrześcijan). Majątek i znaczenie polityczne rodziny pisarza podupadły jednak znacznie wskutek libańskiej wojny domowej. Zanim to się jednak stało, udało jej się zadbać o gruntowne wykształcenie młodego Nassima Nicholasa, który najpierw uczęszczał do francuskiej szkoły Grand Lycée Franco-Libanais w Bejrucie, a później studiował w stolicy Francji. Na Uniwersytecie w Paryżu zdobył dyplom magistra nauk przyrodniczych oraz doktorat z zarządzania. Studia kontynuował w USA, gdzie w Wharton School na University of Pennsylvania uzyskał uzyskał tytuł MBA.

Po studiach Taleb rozpoczął bardzo owocną karierę w branży finansowej. Zajmował wysokie stanowiska m.in. w Credit Suisse UBS, First Boston, Banque Indosuez, czy CIBC Wood Gundy. Odnosił spore sukcesy jako inwestor, co szybko pozwoliło mu uzyskać pełną niezależność finansową. W 2006 r. zdystansował się wobec rynków finansowych i postawił na karierę akademicką (co jest o tyle ciekawe, że środowiska akademickiego zdaje się on nie znosić na równi z bankierami). Wtedy też zaczął pisać Nassim Nicholas Taleb książki, które w krótkim czasie uczyniły jego nazwisko znanym na całym świecie. Aktualnie wykłada na wielu uczelniach, choć główne badania prowadzi w Polytechnic Institute Uniwersytetu w Nowym Jorku, gdzie mieszka. Ponadto jest współredaktorem naczelnym czasopisma naukowego, Risk and Decision Analysis, a od 2015 r., wraz z Robertem J. Freyem i Raphaelem Douady, współtworzy Real World Risk Institute.

W wolnym czasie lubi szwendać się po kawiarniach i medytować. Nie uznaje niczego, co nie zdało próby czasu. Z tego powodu nie je żadnych owoców, które nie mają greckiej lub hebrajskiej nazwy i nie pije płynów, które nie były znane ludzkości co najmniej 1000 lat temu. Wyznaje zasadę, że rzeczy nienaturalne muszą dowieść swojej nieszkodliwości. Dlatego zapewne też nie poważa m.in. filtrów słonecznych czy klimatyzacji. Zresztą, w nie jednym wywiadzie oraz na stronach nie jednej książki Nassim Nicholas Taleb wymienia ludzi, instytucje i rzeczy, które nie budzą, mówiąc oględnie, jego sympatii. I jest to wyjątkowo długa lista.

Nassim Nicholas Taleb, antykruchość i czarny łabędź…

Na początku XXI w. esejem Zwiedzeni przez losowość Nassim Nicholas Taleb zadebiutował jako pisarz. Błyskotliwe rozważania na temat roli przypadku w mikro i makroekonomii oraz rynkowej grze, zwróciła na niego uwagę światowej opinii publicznej i już w 2005 r. tytuł doczekał się wznowienia. Jak się okazało, był to tylko początek spektakularnej kariery.

Kiedy w 2007 r. ukazywał się Czarny Łabędź, Nassim Nicholas Taleb był już dość znany szerokiej publiczności. Jednak to za sprawą tej książki stał się niekwestionowaną gwiazdą i jednym z najpilniej słuchanych ludzi w świecie ekonomii i finansów. Tylko w ciągu 4 lat od premiery na świecie sprzedano ponad 3 miliony egzemplarzy Czarnego Łabędzia. Ten trudny do zaklasyfikowania, filozoficzno-ekonomiczno-matematyczny traktat stał się światowym hitem, utrzymującym się aż 36 tygodni na liście bestsellerów New York Timesa. Na stronach tej książki Nassim Nicholas Taleb analizuje istotę nieprzewidywalnych zdarzeń, tytułowych łabędzi. Przez wielu rozważania autora uznawane są za ostrzeżenie przed kryzysem finansowym, który nastąpił w 2008 r. Spowodowało to, oczywiście, duży rozgłos, a autorowi bez wątpienia przysporzyło ogromnego prestiżu. Czarny Łabędź Nassima Taleba został nawet zaliczony przez The Sunday Times do dwunastu najbardziej wpływowych książek od czasów II wojny światowej.

Równie duży rozgłos zyskała Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy. Esej ten pozwala spojrzeć z nowej perspektywy na światowy ład finansowy, indywidualne decyzje biznesowe i inwestycyjne.