Wydawca: E-bookowo Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2008

Ebooka przeczytasz na:

e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Święta, święta - Katarzyna Krzan

Kalendarzowy rok świąteczny rozpoczynał się kiedyś od... Święta Zmarłych, a kończył na Zielonych Świątkach.

W tym przypadku jest podobnie: podróż po świętach zaczyna się od skomercjalizowanego Halloween, by poprzez okres Adwentu, Bożego Narodzenia, wejść w nowy rok kalendarzowy, a wraz z nim w Karnawał, Wielki Post, a wreszcie Wielki Tydzień zakończony uroczystym Triduum Paschalnym.

Święta chrześcijańskie mieszają się w naszej tradycji w sposób niepostrzeżony ze świętami pogańskimi, a nasze zwyczaje stają wypadkową tych dwóch źródeł.

Warto przyjrzeć się, skąd wzięły się pewne obyczaje, po co właściwie ubieramy choinkę, kim była św. Barbara i co tak naprawdę zrobił św. Walenty.

W pośpiechu codzienności zapominamy o Tradycji, traktując jej przekazy jako folklorystyczny dodatek. Jednak to dzięki niej istniejemy jako naród, a nasza kultura trwa od wieków.

Niestety w dzisiejszych czasach o poszczególnych świętach coraz częściej przypominają promocje w centrach handlowych i odświętne ramówki programów telewizyjnych. Świętowanie staje się wyłącznie konsumowaniem.

W polskiej tradycji istnieje szereg świąt podporządkowanych rokowi liturgicznemu w Kościele. Z "wielką pompą" obchodzi się tylko Boże Narodzenie (a raczej komercyjną Gwiazdkę) i Wielkanoc, które stają się coraz częściej świętami zakupów, a nie czasem spędzanym w rodzinnym gronie.

Warto pamiętać nie tylko o podstawowych świętach, ale również o tych mniej popularnych, a przede wszystkim - dobrze jest wiedzieć, jak je obchodzić zgodnie z Tradycją, a nie z poradami z kolorowych czasopism.

Z tego ebooka dowiesz się jak bogata jest polska tradycja świętowania. Znajdziesz tu praktyczne porady, jak spędzać świąteczny czas, jak się do niego przygotować oraz jakie znaczenie mają wykorzystywane podczas świąt symbole.

Opinie o ebooku Święta, święta - Katarzyna Krzan

Fragment ebooka Święta, święta - Katarzyna Krzan

Święta, święta

Katarzyna Krzan

Copyright by e-bookowo & Katarzyna Krzan 2008

ISBN 978-83-61184-03-4

www.e-bookowo.plKontakt:wydawnictwo@e-bookowo.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie części lub całości bez zgody wydawcy zabronione

Wydanie I 2008

Konwersja do formatu EPUB: Virtualo Sp. z o.o.virtualo.eu

Wstęp

W pośpiechu codzienności zapominamy o Tradycji, traktując jej przekazy jako folklorystyczny dodatek. Jednak to dzięki niej istniejemy jako naród, a nasza kultura trwa od wieków.

Niestety w dzisiejszych czasach o poszczególnych świętach coraz częściej przypominają promocje w centrach handlowych i odświętne ramówki programów telewizyjnych. Świętowanie staje się wyłącznie konsumowaniem.

W polskiej tradycji istnieje szereg świąt podporządkowanych rokowi liturgicznemu w Kościele. Z „wielką pompą” obchodzi się tylko Boże Narodzenie (a raczej komercyjną Gwiazdkę) i Wielkanoc, które stają się coraz częściej świętami zakupów, a nie czasem spędzanym w rodzinnym gronie.

Warto pamiętać nie tylko o podstawowych świętach, ale również o tych mniej popularnych, a przede wszystkim – dobrze jest wiedzieć, jak je obchodzić zgodnie z Tradycją, a nie z poradami z kolorowych czasopism.

Z tego ebooka dowiesz się jak bogata jest polska tradycja świętowania. Znajdziesz tu praktyczne porady, jak spędzać świąteczny czas, jak się do niego przygotować oraz jakie znaczenie mają wykorzystywane podczas świąt symbole.

Na podstawie: bp Józef Wysocki:Rytuał rodzinny,Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, Włocławek 2003

HALLOWEEN – 31 PAŹDZIERNIKA

Święto Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczajuAU Hallow's Eve.W XIX wieku przywędrowało do Stanów Zjednoczonych, gdzie jest obchodzone do dziś. Tego dnia w Irlandii palono ogniska oraz modlono się za dusze zmarłych. Symbolem święta jest wydrążona dynia z zapaloną wewnątrz świecą. Początkowo Celtowie wydrążali w ten sposób rzepę.

Oryginalnie święto to jest związane z czarną magią i odprawianiem czarów. Popularnymi symbolami są duchy, czarownice, kostuchy, demony, trupie czaszki, piszczele nietoperze, czarne koty, gobliny, zombie, sowy, demony itp. Po dziś dzień święto to jest narodowym świętem w Irlandii. Hucznie obchodzone jest też w takich krajach jak: Anglia, Australia, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia i Szkocja. W Stanach Zjednoczonych popularnym zwyczajem jest przebieranie się za duchy, wampiry, czarownice, demony. W ten dzień przebrane dzieci chodzą po domach zbierając cukierki i słodycze.

Święto to jest ostatnio coraz częściej obchodzone na wzór Amerykański, także w krajach katolickich, gdzie młodzież wybiera zabawową formę spędzenia Święta Zmarłych.

Z Halloween związane jest wiele zabaw. Najpopularniejszą jest łapanie jabłek (boobing for apples), w której za pomocą zębów należy wyłowić pływające w wannie lub basenie jabłka. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców. Dozabaw Halloweenowych należą także wróżby. W Ameryce Północnej niezamężne kobiety siadają w ten dzień w ciemnym pokoju patrząc w lustro tak długo aż nie pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka, ale uwaga, jeśli zamiast twarzy pojawi się trupia czaszka kobieta nie przeżyje dłużej niż rok.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – 1 LISTOPADA

Święto Wszystkich Świętych (łac.Festum omnium sanctorum) wprowadził papież Grzegorz IV w 834 roku jako pamięć o zmarłych. Od 610 do 731 roku naszej ery święto to obchodzono 1 maja, dopiero Papież Grzegorz III, w 731 roku, przeniósł to święto na 1 listopada.

Dzień Wszystkich Świętych jest często mylony z następnym (2 listopada) tzw. Dniem Zadusznym (dniem zmarłych) i dlatego w tym dniu przyjęło się czczenie zmarłych i odwiedzanie ich grobów. Odwiedzanie grobów zmarłych wywodzi się od obrządku pogan, którzy zmarłym przynosili jedzenie, odprawiali dziady, aby pomóc zbłąkanym duszom, które nie mogą dostać się do nieba. Tradycja Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych ma swe źródła w celtyckim święcie „Samhain”. Śmierć była interpretowana przez Celtów jako początek nowego życia, w związku z czym 1 listopada był początkiem nowego roku.

Tego dnia po południu odprawia się procesję żałobną ze stacjami. Od południa Dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz. Warunkami uzyskania odpustu są: nawiedzenie w tym dniu kościoła lub kaplicy, odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga, dowolna modlitwa w intencji Ojca św. oraz Spowiedź i Komunia św.

W krajach katolickich w Dniu Wszystkich Świętych odwiedzane są groby rodzinne, na których zapala się znicze. Ogień symbolizować ma spalenie grzechów zmarłych bliskich oraz wskazanie ich duszom drogi. Poza tym świadczy o pamięci. Podobnie jak składane na grobach świeże kwiaty. Choć ostatnio coraz częściej na mogiłach znaleźć można wiązanki sztucznych kwiatów. Jest to dzień zadumy związany ze wspominaniem zmarłych. W kościele prawosławnym takim dniem jest Niedziela Wielkanocna. W krajach anglosaskich, natomiast, odpowiednikiem Dnia Wszystkich Świętych jest Halloween. Tego dnia protestanci, w odróżnieniu od katolików, świętują.

ŚWIĘTO ZMARŁYCH – 2 LISTOPADA

Zaduszki – rzeczywiste Święto Zmarłych, często mylone z dniem Wszystkich Świętych wywodzi się z pogańskiego obrządku „dziadów”. Dzień Zaduszny wprowadził w 998 roku św. Odylon, opat z Cluny, który nakazał wszystkim podległym sobie klasztorom odprawiać wieczorem 1 listopada modlitwy za zmarłych zakonników. Zwyczaj ten już w XII wieku przyjął się w całym Kościele. Katechizm religii katolickiej naucza, że w chwili śmierci dusza ludzka zostaje osądzona przez Boga. Ponieważ dusze nie obarczone grzechem śmiertelnym mają możliwość odpokutować swe winy w czyśćcu, my żyjący, staramy się im przyjść z pomocą. Ulgę w pokucie czyśćcowej i skrócenie odbywanej kary przynoszą: Msza św., ofiarowana w ich intencji modlitwa, dobre pokutne uczynki.

W Dzień Zaduszny tradycją jest chodzenie na groby bliskich, palenie zniczy, modlitwy i odprawianie mszy w intencji zmarłych. Z obrządków ludowych przetrwał jeszcze zwyczaj karmienia dusz zmarłych. W tym celu zostawiano na stole chleb z masłem lub cały obiad. Specjalnie wypiekanym chlebem dzielono się także z żebrakami modlącymi się za dusze zmarłych (stąd nazwa „Dziady”, znane z utworu Adama Mickiewicza).

CYKL BOŻEGO NARODZENIA

OKRES ADWENTU

„Adventus” znaczy