Opis

Pocałuj tę żabę! to książka dla wszystkich. Nawiązując tytułem do swojego międzynarodowego bestsellera Zjedz tę żabę!, w którym Żaba personifikowała wszelkiego rodzaju skłonności do zwlekania, Brian Tracy wraz z córką Christiną Tracy Stein, wziętą psychoterapeutką z Kalifornii, piszą o „Żabach naszego życia”.

Tym razem chodzi jednak o inny rodzaj Żab, o te mianowicie, które tkwią w nas i które trzeba wyeliminować, jeśli chcemy, aby nasze życie miało sens, było udane i szczęśliwe. Punktem wyjścia jest znana bajka o Księciu zamienionym w Żabę przez złośliwą czarownicę i o Księżniczce, która całując Żabę, przywraca Księcia do jego pierwotnej postaci. Żaba uosabia tu wszelkie negatywne myśli, emocje i postawy, które utrudniają nam albo zupełnie uniemożliwiają osiągnięcie szczęścia, spokoju oraz sukcesów w pracy i w życiu prywatnym. Tak jak Księżniczka musiała wyzwolić w sobie dużo odwagi, aby zdobyć się na pocałowanie brzydkiej, oślizgłej Żaby, tak i my musimy zdobyć się na wysiłek zastosowania odpowiednich strategii, aby raz na zawsze wyzbyć się negatywnych myśli i emocji.

Autorzy analizują przyczyny negatywnych cech, myśli, emocji i kontaktów, które są zmorą wielu ludzi i które utrudniają nam osiągnięcie tego, co każdy z nas mógłby osiągnąć. Poszczególne rozdziały pomagają w odkryciu przyczyn tych kłopotów i podają konkretne rozwiązania. Brian Tracy opiera się na doświadczeniu zdobytym w czasie swoich spotkań z milionami uczestników jego seminariów, a jego córka – na tysiącach godzin zajęć terapeutycznych. Razem tworzą doskonały duet. Krok po kroku prowadzą Czytelnika przez obszary zakłóceń w relacjach z innymi ludźmi, proponując szereg prostych ćwiczeń, które można od razu wprowadzić w życie i które warto zastosować, aby raz na zawsze zostawić za sobą „Żaby naszego życia” i osiągnąć szczęście i równowagę duchową.

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 130

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


Tytuł oryginału:

KISS THAT FROG!

12 Great Ways to Turn Negatives into Positives in Your Life and Work

Copyright © 2012 by Brian Tracy and Christina Tracy Stein

Original English language edition published by Berrett-Koehler Publishers, 235 Montgomery Street, Suite 650, San Francisco, CA 94104-2916, U.S.A

Ali rights reserved.

Przekład: Marian J. Waszkiewicz

Redakcja: Anna Mieszczanek

Korekta: Jolanta Ogonowska, Maciej Malinowski

Projekt okładki: Studio KARANDASZ

Skład: Elżbieta D. Borkowska, Usługi DTP i komputerowe

Opracowanie e-wydania:

Copyright © 2012 for the Polish edition by Wamex – Marian Waszkiewicz

Copyright © 2012 for the Polish translation by Marian J. Waszkiewicz

Wydane w kooperacji Wamex z MT Biznes Sp. z o. o., Warszawa, Polska.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Książka ta nie może być reprodukowana w jakiejkolwiek formie – w części lub w całości – bez pisemnej zgody wydawnictwa Wamex.

Wydanie w nowej szacie graficznej

Warszawa 2017

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

MT Biznes Sp. z o.o.

ul. Jutrzenki 118, 02-230 Warszawa

www.mtbiznes.pl

e-mail:[email protected]

Wamex – Marian Waszkiewicz

ul. Z. Krasińskiego 7, 60-830 Poznań

www.wamex.se

e-mail:[email protected]

ISBN 978-83-8087-668-2 (format epub)

ISBN 978-83-8087-669-9 (format mobi)

Mojej żonie, Barbarze, światłu mojego życia, i moim cudownym dzieciom – Christinie, Michaelowi, Dawidowi i Catherinie – które są wspaniałymi dorosłymi o wysokim poczuciu własnej wartości i pewności siebie, a takimi stają się ludzie wtedy, gdy otrzymują nieprzerwany strumień bezwarunkowej miłości.

Brian Tracy

Mojemu Mężowi, Damonowi, który wspiera mnie swoją bezwarunkową miłością i pomocą, a także trójce moich dzieci – Julii, Willowi i Scarlett – które zamieniają każdy dzień w przygodę pełną nauki, śmiechu i miłości.

Christina Tracy Stein

Spis treści

Okładka

Strona tytułowa

Strona redakcyjna

Dedykacja

Wprowadzenie Żaba i Księżniczka

Rozdział 1. Siedem prawd o tobie

Rozdział 2. Wyobraź sobie piękną Księżniczkę albo przystojnego Księcia

Rozdział 3. Spójrz swojej Żabie prosto w oczy

Rozdział 4. Oczyść sadzawkę z Żab

Rozdział 5. Osusz bagno

Rozdział 6. Zmień wodę w swojej sadzawce

Rozdział 7. Szukaj piękna w Żabach

Rozdział 8. Skacz śmiało!

Rozdział 9. Pocałuj swoje paskudne Żaby i pożegnaj się z nimi

Rozdział 10. Oczekuj od swojej Żaby tego, co najlepsze

Rozdział 11. Uwolnij się od bólu

Rozdział 12. Siedem kluczy do osiągnięcia pozytywnej osobowości

Zakończenie. Działanie jest wszystkim

Przypisy

WprowadzenieŻaba i Księżniczka

Jesteś na ziemi po to, by zrobić ze swoim życiem coś wspaniałego – doświadczyć szczęścia i radości, nawiązać wiele wspaniałych relacji z innymi ludźmi, cieszyć się zdrowiem, dobrobytem i całkowitym spełnieniem marzeń. Dlaczego więc nie żyjesz zgodnie ze swoimi marzeniami?

Jeśli chcesz poznać przyczyny swego szczęścia lub jego braku, sukcesu albo niepowodzeń, wygranych i przegranych, nie musisz odchodzić daleko; wystarczy podejść do najbliższego lustra. To, co myślisz o osobie, którą zobaczysz w lustrze, w dużym stopniu determinuje jakość twojego życia. Jeśli zmienisz myślenie na swój temat, prawie natychmiast zmienisz całe swoje życie.

Nic nie jest złem ani dobrem samo przez się, tylko myśl nasza czyni to i owo takim.

William Shakespeare

Bajka

Wszyscy znamy tę bajkę. Dawno, dawno temu złośliwa czarownica zamieniła przystojnego Księcia w brzydką Żabę. Klątwa mogła zostać złamana tylko wtedy, gdyby Żabę pocałowała prawdziwa Księżniczka. Czarownica była pewna, że coś takiego nigdy się nie wydarzy.

Dawno, dawno temu, w tych samych okolicach i w tym samym czasie, była sobie piękna Księżniczka. Marzyła o przystojnym Księciu, który zechciałby ją poślubić, nikt taki nie pojawiał się jednak w jej życiu. Pewnego poranka przechadzała się po lesie i gdy doszła aż do jeziora, zobaczyła w zaroślach brzydką Żabę. Księżniczka usiadła na kamieniu nad jeziorem, rozmyślając o swoim życiu i o tęsknocie za pięknym Księciem, który wciąż się nie zjawiał. Nagle podskoczyła do niej Żaba. Powiedziała Księżniczce, że w rzeczywistości jest przystojnym Księciem, którego zła czarownica zamieniła w Żabę i jeśli tylko Księżniczka ją pocałuje, to zamieni się z powrotem w Księcia, poślubi ją i będą żyli szczęśliwie do końca swoich dni.

Opowieść i pomysł pocałowania Żaby wydał się Księżniczce absurdalny, jednak – choć z dużą dozą niechęci – postanowiła zaryzykować, zebrała się na odwagę i pocałowała Żabę prosto w pyszczek. Zgodnie z zapowiedzią, Żaba zamieniła się natychmiast w przystojnego Księcia. Książę dotrzymał słowa, ożenił się z nią i żyli potem szczęśliwie przez wiele, wiele lat.

Morał tej bajki

Wydaje się, że prawie każdy ma przynajmniej jedną, lub nawet kilka blokad, które utrudniają mu osiągnięcie pełni szczęścia, zdrowia, radości w życiu i nie pozwalają czekać na każdy nowy dzień z optymizmem i entuzjazmem.

Kim jest „Żaba twojego życia”, którą powinnaś czy powinieneś „pocałować”, żeby osiągnąć wszystko to, co tak naprawdę leży w granicach twoich możliwości? I z jakimi negatywnymi doświadczeniami swojego życia musisz się zmierzyć, jakim wspomnieniom musisz stawić czoła, aby wykorzystując je, zmienić się w człowieka sukcesu?

Czego wszyscy chcemy

Ważnym celem ludzkiego życia jest osiąganie szczęścia i spokoju ducha. Każdy normalny człowiek chce cieszyć się i doświadczać pozytywnych emocji, takich jak miłość, przyjemność, satysfakcja i uczucie samorealizacji w życiu.

Prawdopodobnie jednym z najważniejszych odkryć psychologii zajmującej się zagadnieniami samorealizacji było to, że największą przeszkodą, jaka znajduje się między tobą a tym wspaniałym życiem, o którym marzysz, jest negatywne podejście do siebie i innych. Dopiero gdy nauczysz się „całować wszystkie te „Żaby”, ciągle próbując znaleźć pozytywne elementy w każdej napotkanej osobie i w każdym zdarzeniu, doświadczysz swojego pełnego potencjału ukierunkowanego na sukces.

Zanim powstała ta książka, Brian wygłosił i poprowadził pięć tysięcy przemówień i seminariów dla ponadpięciomilionowej publiczności w pięćdziesięciu ośmiu krajach[1]. Christina zaś przepracowała wiele tysięcy godzin jako konsultant i psycholog. Przekazujemy ci w tej książce szereg prostych, ale bardzo skutecznych metod i technik, które możesz natychmiast zastosować, aby zmienić negatywny sposób myślenia na pozytywny i zamienić każdy problem w twoim życiu w pożyteczne wydarzenie. Nauczysz się z niej, jak nabrać pewności siebie i uwolnić swój potencjał, który pozwoli ci na życie pełne sukcesów i radości.

Te metody i strategie pomogły już milionom ludzi na całym świecie, pomogą więc także tobie. A zatem zaczynamy!

Rozdział 1Siedem prawd o tobie

Naturalny stan każdego zdrowego człowieka charakteryzuje się uczuciem szczęścia, spokoju, radości i pozytywnego napięcia wynikającego z faktu, że się żyje. W tym naturalnym stanie budzisz się każdego dnia gotowy do działania. Myślisz pozytywnie zarówno o sobie, jak i o ludziach z twojego otoczenia. Cieszysz się ze swojej pracy i daje ci ona wiele satysfakcji; czujesz, że dzięki niej robisz w życiu coś pozytywnego. Warto – i to może być twoim zasadniczym celem – tak zorganizować życie, aby odczuwać ten stan jak najczęściej.

Będąc dojrzałym, sprawnym człowiekiem, możesz każdego dnia wykonywać rzeczy, które wspomagają wykorzystanie twojego pełnego potencjału. Możesz doceniać wszystkie szczęśliwe wydarzenia w twoim życiu. Jeśli jesteś nieszczęśliwy lub niezadowolony z jakiejś jego sfery, oznacza to, że w twoich myślach, uczuciach lub działaniach brakuje czegoś ważnego i potrzebna ci korekta. Punktem wyjścia do osiągnięcia pełnego potencjału jest uświadomienie sobie, że w głębi siebie już teraz jesteś Księżniczką lub Księciem.

Ludzie są zazwyczaj na tyle szczęśliwi, na ile sami sobie pozwolą.[2]

Abraham Lincoln

Niezależnie od tego, na jakim etapie jesteś dzisiaj, niezależnie od tego, co zrobiłeś albo czego nie zrobiłeś w przeszłości, potrzebujesz zaakceptować siedem podstawowych prawd o sobie.

Jesteś Osobą w pełni

dobrą i doskonałą

, cenną i wiele wartą.

W wielu

dziedzinach nikt nie jest lepszy ani zdolniejszy od ciebie.

Dopiero gdy zaczynasz wątpić w swoją wartość i doskonałość, zaczynasz kwestionować samego siebie. Niezdolność do zaakceptowania siebie jako człowieka dobrego jest przyczyną wielu z twoich objawów niezadowolenia.

Jesteś ważny

.

Dotyczy

to wielu różnych sytuacji. Po pierwsze jesteś ważny dla siebie samego. Z twojego punktu widzenia świat kręci się wokół ciebie. To ty nadajesz sens wszystkiemu, co widzisz i słyszysz. Rzeczy w twoim świecie są ważne właśnie dlatego, że ty uważasz je za ważne.

Jesteś również ważny dla swoich rodziców. Twoje narodziny były istotnym momentem w ich życiu, a kiedy dorastałeś, niemal wszystko, co robiłeś, było dla nich znaczące.

Jesteś ważny dla swojej rodziny, dla swojego partnera czy partnerki, żony lub męża, dzieci, kręgu przyjaciół i znajomych. To, co mówisz lub robisz czasem, ma na nich ogromny wpływ.

Jesteś ważny dla swojej firmy, klientów, współpracowników i społeczeństwa. To, co zrobisz, lub to, czego nie zrobisz, może być bardzo istotne dla ich życia i pracy.

To, jak ważnym się czujesz, decyduje o jakości twojego życia. Szczęśliwi ludzie sukcesu czują się ważni i cenni. Ponieważ czują i działają w ten sposób, to podejście staje się dla nich normą.

Ludzie nieszczęśliwi, sfrustrowani czują się nieważni i mało wartościowi. Nie są pewni siebie i mają do siebie negatywne nastawienie. Zazwyczaj myślą o sobie „nie jestem wystarczająco dobry” i w rezultacie narzekają na świat i otoczenie, angażując się w zachowania, które ranią ich samych i wszystkich wokół.

Nie zdają sobie sprawy z tego, że mają w sobie Księcia lub Księżniczkę.

Masz

nieograniczony

potencjał

i możliwość kierowania swoim życiem i światem

według własnych oczekiwań.

Nie

byłbyś w stanie skorzystać z całego swego potencjału, nawet gdybyś żył sto razy.

Niezależnie od tego, co udało ci się osiągnąć do tej pory, stanowi to ledwie przedsmak twoich prawdziwych możliwości. Im więcej swoich naturalnych talentów i zdolności rozwiniesz teraz, tym więcej możliwości będziesz mógł rozwinąć w przyszłości.

Twoja wiara w niemal nieograniczony potencjał jest kluczem do tego, co jesteś w stanie osiągnąć.

Sam

tworzysz świat, w którym żyjesz, za pomocą swoich myśli i mocy swoich przekonań.

Przekonania

na własny temat naprawdę tworzą twój świat, a nauczyłeś się ich i zacząłeś w nie wierzyć w dzieciństwie. Zadziwiające jest jednak to, że większość z tych negatywnych, samoograniczających poglądów i opinii, które utrudniają ci osiągnięcie szczęścia i sukcesu, w ogóle nie opiera się ani na faktach, ani na rzeczywistości.

Gdy zaczniesz podawać w wątpliwość te samoograniczające cię poglądy i zastąpisz je poglądami zgodnymi z rzeczywistością, twoje życie zacznie się zmieniać prawie natychmiast.

Masz

wolność wyboru

tego, o czym myślisz i kierunku, w jakim chciałbyś ułożyć sobie życie.

Jedyną rzeczą, którą w pełni kontrolujesz, jest twoje myślenie i twoje życie wewnętrzne. Sam możesz zadecydować o tym, aby oddać się optymistycznym, satysfakcjonującym i napawającym cię szczęściem myślom, które prowadzą do pozytywnych działań i rezultatów. Ale możesz też wybrać myśli samoograniczające cię i negatywne, które powstrzymują i hamują twój rozwój.

Twój umysł jest jak ogród: jeśli nie będziesz pielęgnować kwiatów, które w nim rosną, panowanie nad ogrodem przejmą automatycznie – i to bez żadnego wysiłku z twojej strony – chwasty. Jeśli nie będziesz świadomie opiekował się kwiatami, czyli pozytywnymi myślami, ich miejsce zajmą myśli negatywne.

Ta prosta metafora ogrodu tłumaczy, dlaczego tak często ludzie są nieszczęśliwi, choć wcale nie wiedzą dlaczego.

Znalazłeś się

na

tej ziemi i twoje

przeznaczeni

e

jest

jasne: zrobić ze swoim życiem coś wspaniałego

. Masz

unikalną kombinację talentów, zdolności, pomysłów i doświadczeń, które odróżniają cię od każdej innej osoby, jaka kiedykolwiek żyła na tej planecie. Twoim przeznaczeniem jest sukces i pozytywne osiągnięcia w życiu.

Zaakceptowanie lub odrzucenie tego punktu widzenia w dużej mierze zadecyduje o celach, jakie sobie postawisz, poziomie wytrwałości w obliczu napotykanych trudności, jakości twoich osiągnięć i ukierunkowaniu całego życia.

Nie

ma ograniczeń co do tego

, co

możesz zrobić, kim możesz się stać lub co możesz mieć

, z wyjątkiem ograniczeń, które sam wprowadzasz do swojego umysłu i swojej wyobraźni. Największymi wrogami, z jakimi kiedykolwiek się zetkniesz, są twoje własne wątpliwości i obawy. Opierają się one zazwyczaj na negatywnych poglądach, niekoniecznie mających oparcie w faktach; poglądach, które akceptowałeś przez tak wiele lat, że dziś nie jesteś w stanie podać ich w wątpliwość.

Jak to napisał Shakespeare w „Burzy”: „Przeszłość jest tylko prologiem”. Wszystko, co wydarzyło się w twoim życiu w przeszłości, stanowiło przygotowanie do wspaniałego życia, jakie czeka na ciebie w przyszłości.

Zapamiętaj zasadę: nie ma znaczenia, skąd przychodzisz, najważniejsze jest, dokąd podążasz.

„Dawid” – rzeźba Michała Anioła

W Akademii Sztuk Pięknych we Florencji znajduje się rzeźba „Dawid” wykonana przez Michała Anioła, uważana przez wielu za najpiękniejszą rzeźbę świata.

Podobno wiele lat po jej wykonaniu zapytano mistrza, jak potrafił wyrzeźbić coś tak pięknego. Ten wyjaśnił, że pewnego ranka, gdy szedł do swojej pracowni, zdarzyło mu się spojrzeć w boczną ulicę, gdzie od wielu lat leżał w zaroślach sprowadzony z gór ogromny blok marmuru, porośnięty już trawą.

Przechodził tą drogą wiele razy, ale tego ranka zatrzymał się i przyjrzał dokładnie tej marmurowej bryle, obchodząc ją kilkukrotnie. Nagle uświadomił sobie, że to było dokładnie to, czego potrzebował, aby stworzyć rzeźbę, której wykonanie zlecono mu niedawno. Kazał więc przenieść ten blok marmuru do swojego studia i pracował nad nim prawie przez cztery lata, aż w końcu stworzył „Dawida”.

Legenda głosi, że powiedział później: „Od samego początku widziałem Dawida w tym bloku marmuru. Moim jedynym zadaniem było usunięcie wszystkiego, co nie było Dawidem, i wtedy pozostała tylko sama doskonałość”.

To jest twoja historia

Możesz spojrzeć na siebie jak na rzeźbę Dawida uwięzioną w bryle marmuru. Głównym celem twojego życia jest usunięcie wszystkich obaw, wątpliwości, niepewności i negatywnych emocji oraz fałszywych poglądów czy wierzeń, które powstrzymują cię przed wydobyciem z siebie tego co najlepsze tak, abyś mógł stać się tą doskonałą osobą, którą tak naprawdę jesteś.

Twoim zadaniem jest „pocałowanie Żaby” i odnalezienie pozytywnych aspektów, które tkwią w każdej sytuacji; zamiana negatywów w pozytywy i wyzwolenie pięknej Księżniczki czy przystojnego Księcia twojego życia.

Podejmij teraz decyzję, że uwolnisz swój pełny potencjał sukcesu i szczęścia. Zdecyduj teraz, że staniesz się tą wyjątkową osobą, którą w sobie nosisz. Osiągniesz wtedy wszystkie te wspaniałe rzeczy, które są dla ciebie w życiu przeznaczone. Na następnych stronach dowiesz się, jak to zrobić.

ZRÓB TO TERAZ

Określ negatywne lub samoograniczające przekonania na temat swoich osobistych zdolności i swojej sytuacji, które mogą działać na ciebie hamująco. Następnie zadaj sobie pytanie: „A co by było, gdyby one nie były prawdziwe?”.

Co by się stało, gdybyś miał wszystkie talenty i umiejętności, które byłyby ci potrzebne, aby osiągnąć prawie każdy cel w życiu? Co by było, gdybyś nie miał żadnych ograniczeń? Jakie cele byś sobie postawił, gdybyś miał pewność sukcesu i co byś zrobił inaczej, gdybyś mógł rozpocząć to dzisiaj?

Rozdział 2Wyobraź sobie piękną Księżniczkę albo przystojnego Księcia

Księżniczka nie marzyła o poślubieniu kogokolwiek, kto by się akurat nawinął. Od początku miała jasny obraz spotkania z przystojnym Księciem, który byłby idealny pod każdym względem. A jak wygląda twój przystojny Książę lub piękna Księżniczka? W jaki sposób pracuje? Jak żyje?

Aby osiągnąć szczęście i spełnienie osobiste, musisz zacząć od jasnej definicji i określenia siebie jako osoby, którą chciałbyś być, oraz od zdefiniowania udanego życia, które chciałbyś prowadzić. Jakie cechy i wartości powinieneś posiadać, aby osiągnąć możliwą dla ciebie doskonałość? Zdaniem psychologów osoba dobrze funkcjonująca i spełniona czuje się naprawdę szczęśliwa, żyje w zgodzie z otaczającym ją światem, jest pewna siebie, ma pozytywne podejście do otoczenia, jest spokojna, zdając sobie sprawę, że żyje pełnią swoich możliwości, a na dodatek jest pełna energii i ma optymistyczne podejście do życia. Jeśli ten opis wydaje ci się wystarczającym celem na najbliższe miesiące, to książka ta pokaże ci, jak stać się taką osobą.

Nie śnij o rzeczach małych, bo te nie mają siły,by poruszyć ludzkie serca.

Wolfgang von Goethe

Ćwiczenie: Czarodziejska różdżka

Pomyśl o swojej przyszłości i wyobraź sobie, że masz czarodziejską różdżkę, którą wystarczy kilka razy pomachać, aby twoje życie osiągnęło ideał w czterech podstawowych wymiarach, decydujących o szczęściu lub nieszczęściu:

1) zarobki i kariera

2) rodzina i relacje

3) zdrowie i sprawność fizyczna

4) niezależność finansowa

Jednym z podstawowych zachowań ludzi sukcesu jest tak zwana wizualizacja. Stosując wizualizacje, potrafią oni stworzyć wizje doskonałej przyszłości w każdej dziedzinie swojego życia. Polega to na myśleniu opartym na zasadzie: „nie ma żadnych granic”.

Wyobraź sobie, że masz nieograniczoną ilość pieniędzy i czasu, ogromną liczbę przyjaciół i wszelkie kontakty, wykształcenie i doświadczenie życiowe oraz wszelkiego rodzaju talenty i zdolności, jakich mógłbyś potrzebować, żeby stać się tym, kim tylko zechcesz, posiadać wszystko, czego zapragniesz, i robić to, na co masz ochotę. Gdyby tak już było – co chciałbyś zrobić ze swoim życiem?

Gdy połączysz wizualizację z ćwiczeniem „Czarodziejska różdżka”, uwolnisz umysł od ograniczeń, jakie narzuca codzienna praca i zarabianie na życie. Ćwiczenie to można by nazwać „bujaniem w obłokach”, a jednak tak właśnie tworzą swoje wizje ludzie będący na szczycie, ludzie, którzy osiągnęli sukcesy w każdej dziedzinie.

Zaprogramuj swoją idealną przyszłość

Ćwicz się w myśleniu „Powrót do przyszłości”. Zaplanuj najbliższe pięć lat i zastanów się, gdzie jesteś obecnie. Zapisz odpowiedzi na następujące pytania:

Jeśli twoja praca, kariera i biznes miałyby osiągnąć za pięć lat stan idealny, to jak by to wyglądało? Ile powinieneś zarabiać? Jak twoja sytuacja życiowa różniłaby się od tego, co robisz dzisiaj?

Dlaczego już teraz twoje życie, praca i zarobki nie wyglądają tak, jak sobie to wyobrażasz?

Jeśli twoja rodzina i kontakty z innymi osobami, sytuacja domowa i sposób życia miałyby być za pięć lat idealne, to jak by to wyglądało? I jak różniłoby się to od dzisiejszej sytuacji?

Wyobraź sobie pierwszy krok, jaki musiałbyś wykonać, aby zmienić obecną sytuację w sytuację idealną?

Jeśli miałbyś się cieszyć doskonałym zdrowiem i sprawnością fizyczną za pięć lat, to jak powinieneś się czuć i wyglądać? Ile powinieneś ważyć? Ile powinieneś ćwiczyć dziennie albo tygodniowo? Co powinieneś jeść? I najważniejsze: jak różniłbyś się fizycznie od osoby, którą jesteś dzisiaj?

Określ pierwszy krok, jaki powinieneś wykonać, aby osiągnąć idealne zdrowie i sprawność fizyczną.

I na koniec, jeśli twoja sytuacja finansowa miałaby być idealna za pięć lat, to jak określiłbyś tę wartość? Ile pieniędzy powinieneś mieć w banku i ile powinieneś zarabiać każdego miesiąca i każdego roku?

Jaki jest pierwszy krok, który powinieneś wykonać?

Zaplanuj swój doskonały dzień

Christina często pyta swego męża, planując wspólne spędzenie czasu: „Jeśli to miałby być doskonały dzień, to co chciałbyś robić?”. Zadaje to samo pytanie sobie, a potem razem znajdują sposób, aby połączyć te wyobrażenia o dwóch doskonałych dniach.

Jeśli od samego początku wyszliby z założenia, że muszą dojść do kompromisu, to byliby ograniczeni w definiowaniu swoich idealnych dni. Lecz gdy każde z nich opisze swój idealny dzień, ich wyobrażenia o tym są całkowicie różne i w rezultacie wspólnie spędzony dzień wyglada ciekawiej.

W życiu często zaczynamy planowanie od zastanowienia się nad tym, jakie ograniczenia i restrykcje wchodzą w grę. Ale jeśli zaczniesz od wyobrażenia sobie, że nie ma żadnych ograniczeń, twoje spojrzenie na tę sprawę może być zupełnie inne. Zasada jest prosta: najpierw wyobraź sobie idealną sytuację, a potem zastanawiaj się nad tym, co jest rzeczywiście możliwe.

I najważniejsze: co musiałbyś zacząć robić już dzisiaj, aby przygotować sobie idealną przyszłość, której pragniesz?

ZRÓB TO TERAZ!

Mierz siły na zamiary. Rozpocznij od jasno określonej definicji idealnej osoby, którą chciałbyś być, i doskonałego życia, które chciałbyś prowadzić.

Wyobraź sobie, że masz czarodziejską różdżkę i wystarczy jej użyć, aby zmienić twoją karierę, stosunki rodzinne i relacje z innymi ludźmi, zdrowie i sprawność fizyczną oraz sytuację finansową. W jaki sposób zmieniłbyś każdą z tych rzeczy w stan idealny?

Ćwicz się w myśleniu „bez ograniczeń”. Uwolnij swój umysł od wyzwań dnia codziennego, ćwicząc metodę „bujanie w obłokach”.

Najpierw zastanów się nad sytuacją idealną, a potem nad tym, co jest możliwe.

Określ swoją idealną przyszłość, tak byś mógł rozpocząć całkowite kontrolowanie swego życia.

Wybierz jeden cel, którego osiągnięcie w ciągu 24 godzin miałoby ogromy wpływ na twoje życie.

Podejmij natychmiast jedno działanie, aby rozpocząć zmiany i pracę w celu osiągnięcia idealnego życia.

Rozdział 3Spójrz swojej Żabie prosto w oczy

Gdy Żaba poprosiła piękną Księżniczkę, aby pocałowała jej lepki, mokry i zimny pyszczek, Księżniczka musiała podjąć decyzję. Mogła nic nie zrobić i dalej pozostać samotną i nieszczęśliwą albo zebrać się na odwagę, zaryzykować i pocałować Żabę, choć nie miała żadnej gwarancji sukcesu.

Wszyscy mamy jakąś Żabę, czasami nawet kilka, które musimy pocałować. Żabami twojego życia są osoby, z którymi masz jakiś kłopot, sytuacje i nieudane doświadczenia; obecne problemy; twoje wątpliwości i samoograniczające podejście. Niektóre Żaby oznaczają ryzyko i konieczność podjęcia odważnych decyzji i zobowiązań, aby wyzwolić się z „okopów” i ruszyć z miejsca.

Zmierz się z faktami

Czasami, aby pocałować Żabę, musisz rzeczywiście podjąć decyzję, że ją naprawdę obejmiesz, akceptując fakt, że Żaby są oślizgłe, zimne i brzydkie. Czasami całujesz Żabę na pożegnanie, pozwalając odejść tej dziwnej postaci, krytykującej cię lub wywołującej poczucie winy.

Denial ain’t just a river in Egipt[3]

Mark Twain

Czasami zmieniasz własne oczekiwania i widzisz swoją Żabę w innym świetle. Innym znów razem musisz, być może, pocałować ją w czoło i przebaczyć jej. Jest wiele sposobów na wyeliminowanie Żab z twojego życia.

Jednym z podziałów osobowości stosowanym przez psychologów jest podział na „osoby konfrontujące się” i „osoby unikające”. Nie powinno nas dziwić, że osoby gotowe do konfrontacji, nieobawiające się zmierzyć z przeciwnościami losu i z otaczającą rzeczywistością oraz podchodzące uczciwie i bezpośrednio do innych osób i problemów życia są dużo szczęśliwsze, bardziej efektywne i pewniejsze siebie niż osoby stosujące uniki.

Osoby konfrontujące się z rzeczywistością akceptują i mierzą się z obawami, jakie wynikają z konfrontacji. Kontrolują swoje emocje. Osoby unikające obawiają się nieznanego i nie mają pewności siebie, która jest konieczna, aby móc iść do przodu.

Na szczęście możesz dołączyć do grupy osób pewnych siebie, jeśli tylko odważysz się „spojrzeć Żabie prosto w oczy, zanim ją pocałujesz”. Potrzebujesz tylko przyzwyczaić się do czegoś nowego: do uczciwej konfrontacji z problemami, zamiast unikania ich lub udawania, że ich nie masz.

Bądź realistą

W swojej praktyce terapeutycznej Christina często ma do czynienia z klientami, którzy są rozczarowani z powodu niewłaściwych oczekiwań. Pewna młoda kobieta miała sesję z Christiną po wizycie u swoich rodziców i narzekała cały czas, że mieli zbyt mało czasu do spędzenia z nią razem, podczas gdy ona tak dużo wysiłku włożyła w to, żeby ich odwiedzić.

Klientka dyskutowała z Christiną o tym, jakie są jej oczekiwania wobec rodziców, gdy przyjeżdża do nich z wizytą, i po rozmowie doszła do wniosku, że powinna je zmienić. Gdy tylko ograniczyła swoje oczekiwania, jej uczucie niezadowolenia zniknęło, a relacje z rodzicami poprawiły się. Tak więc poradziła sobie ze swoją Żabą w inny sposób. Zmieniając świadomie swoje oczekiwania, zmieniła swoje uczucia i przejęła nad nimi kontrolę.

Jednym z truizmów, które często słyszymy, jest ten, że „ludzie się nie zmieniają”. Podstawowe cechy osobowości i podejścia do życia rzeczywiście ulegają ugruntowaniu w wieku około 17–18 lat i pozostają w takim samym stanie do końca życia. Dlatego też wszelkie próby zmienienia innych łączą się zwykle z niepowodzeniem i frustracją.

Nie oznacza to jednak, że ludzie nie mogą rozwinąć nowych zdolności czy umiejętności i zmienić się, zbliżyć do lepszej części swej osobowości. Jednak zazwyczaj brakuje im siły woli, chęci do zmiany i ciężkiej pracy, więc takie zmiany zdarzają się rzadko.

Najważniejszą sprawą jest to, aby nigdy nie poświęcać swojego własnego szczęścia lub spokoju umysłu, ulegając nadziejom lub pobożnym życzeniom, że ktoś zmieni się i stanie się kimś innym, niż był dotychczas – kimś, kto będzie ci bardziej odpowiadał. To się prawdopodobnie nigdy nie zdarzy.

Nie uciekaj od rzeczywistości

Ucieczka lub odmowa zmierzenia się z twardymi faktami czy rzeczywistą sytuacją, w jakiej znajdujesz się ty lub inna osoba, jest główną przyczyną stresu, negatywnych emocji, niepokoju, a nawet fizycznych lub umysłowych chorób. Przeciwieństwem zaprzeczenia jest akceptacja. Jeśli zaakceptujesz, że jakaś osoba lub pewna sytuacja – w domu czy w pracy – jest jaka jest i nie zmieni się, a potem będziesz działał zgodnie z tym podejściem, większość stresu spowodowanego tą sytuacją zniknie.

Oddzielanie faktów od problemów

Wiele negatywnych emocji jest wywoływanych przez niewłaściwą i przesadną reakcję wobec nieoczekiwanych przeszkód czy trudności. Ważne, aby dokładnie przeanalizować problem wtedy, gdy ma on miejsce, i upewnić się, że dokładnie go rozumiemy, a potem zastanowić się, co możemy zrobić, aby sobie z nim poradzić i rozwiązać sytuację. Jak zatem postępować?

Po pierwsze należy odróżnić fakty od problemów. Różnica wydaje się prosta. Fakt jest czymś, czego nie można zmienić. Wiek, w jakim jesteś, to fakt. Pogoda też należy do faktów. Pewne rzeczy po prostu istnieją, nie można ich zmienić, one są faktami.

Jednym z kluczy do szczęścia jest takie podejście do faktów, aby nigdy nie wywoływały one w tobie złości lub uczucia niezadowolenia. Tak jak nie warto wpadać w złość na jakiś mebel w mieszkaniu, o który się uderzyłeś, tak nie warto wpadać w złość wobec innych faktów. Należy je po prostu zaakceptować i dostosować do nich swoje życie i okoliczności.

Czym zatem jest problem? Problem to coś, co możesz zmienić. Cel, którego nie osiągnąłeś, to problem, który nie został rozwiązany. Jakieś przeszkody na twojej drodze to także nierozwiązane problemy. Możesz skoncentrować swoją inteligencję i zdolności na rozwiązywaniu problemów i osiąganiu celów. Problemy to po prostu wyzwania, z którymi masz do czynienia na drodze twego życia.

Przeszłość i przyszłość

Są tylko dwa okresy w życiu: przeszłość i przyszłość. Teraźniejszość jest tylko chwilą pomiędzy nimi. Do jakiej kategorii czasu przypiszemy fakty, a do jakiej problemy?

Większość faktów, które ocenimy jako nieszczęśliwe należy do przeszłości. Coś, co należy do przeszłości, jest faktem. Nie można tego zmienić. Bardzo ważne jest właściwe zrozumienie tego, ponieważ wielu ludzi dzisiaj czuje się nieszczęśliwie z tego powodu, że coś nie przebiegło w oczekiwany sposób w przeszłości. Ale ponieważ coś wydarzyło się lub nie wydarzyło w przeszłości, stanowi to teraz fakt i nie można tego zmienić. Denerwowanie się faktami nic nie pomoże.

Problem natomiast jest zakotwiczony w przyszłości. To sytuacja, której można zaradzić. To obszar, w którym możemy wytężyć swoją inteligencję i zdolność działania, aby osiągnąć inny wynik. Problem z przyszłości może podlegać naszej kontroli, a wynik, jaki nastąpi, zależy od tego, co robisz w teraźniejszości.

Piknik w deszczu