Krawiec z Panamy - John le Carré - ebook

Krawiec z Panamy ebook

John le Carré

0,0

Opis

[PK]

 

Harry Pendel jest krawcem, najlepszym w Panamie. Ubierają się u niego wpływowi politycy, biznesmeni, generałowie. 

Andrew Osnard jest szpiegiem. Szantażem zmusza Pendela do współpracy z brytyjskim wywiadem. 

Pendel rozpoczyna swą szpiegowską karierę. Werbuje informatorów, tworzy siatkę agentów, odkrywa przygotowania do zamachu stanu, plany sprzedaży Kanału Panamskiego. I przekazuje to w swoich raportach. Tylko że... wszystko jest wytworem jego wyobraźni. Nagle jednak szpiegowska fikcja zmienia się w przerażającą rzeczywistość.

 

Książka dostępna w katalogu bibliotecznym na zasadach dozwolonego użytku bibliotecznego.

Tylko dla zweryfikowanych posiadaczy kart bibliotecznych.

 

Książka dostępna w zasobach:

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Powiatowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Jerzmanowicach
Biblioteka Publiczna im. H. Święcickiego w Śremie

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Kiszewie

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 516

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność
Krawiec z Panamy

Powieści Johna le Carre w Wydawnictwie Amber

Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg Jego Uczniowska Mość Krawiec z Panamy

Ludzie Smileya Russia House Single & Single Tajny pielgrzym

JOHN

le CARRE

Krawiec z Panamy

Przekład

Jerzy Kozłowski

Tytuł oryginału THE TAILOR OF PANAMA

Redaktorzy serii MAŁGORZATA CEBO-FONIOK ZBIGNIEW FONIOK

Redakcja stylistyczna ANNA TŁUCHOWSKA

Redakcja techniczna ANDRZEJ WITKOWSKI

Korekta MAGDALENA KWIATKOWSKA MACIEJ KORBASIŃSKI

Ilustracja na okładce 2000 © COLUMBIA PICTURES za zgodą SYRENA ENTERTAINMENT GROUP

Projekt graficzny okładki MAŁGORZATA CEBO-FONIOK

Opracowanie graficzne okładki STUDIO GRAFICZNE WYDAWNICTWA AMBER

Skład

WYDAWNICTWO AMBER

KSIĘGARNIA INTERNETOWA WYDAWNICTWA AMBER

Tu znajdziesz informacje o nowościach i wszystkich naszych książkach!

Tu kupisz wszystkie nasze książki!

http://www.amber.supermedia.pl

Copyright© 1996by DavidComwell All rights reserved

For the Polish edition

Copyright © 2000 by Wydawnictwo Amber Sp. z o.o.

ISBN 83-7245-633-X

Pamięci Rainera Heumanna, agenta literackiego, dżentelmena i przyjaciela

Quel Panama!

Powiedzenie popularne we Francji na początku XX wieku. Oznacza bałagan nie do opanowania (zob. zachwycającą The Path Between the Seas [Droga między morzami] Davida McCullougha).

To było całkowicie zwyczajne piątkowe popołudnie w tropikalnej Panamie, gdy do zakładu Harry’ego Pendela wparował Andrew Osnard i zażyczył sobie, żeby zdjąć z niego miarę na garnitur. Kiedy Osnard wparował, Pendel był Pendelem, ale zanim wyparował - Pendel był już inną osobą. A zabrało to w sumie siedemdziesiąt siedem minut według mahoniowego zegara z wytwórni Samuela Colliera z Eccles, jednego z licznych historycznych akcentów siedziby firmy Pendel & Braithwaite Co., Limitada, Krawcy Królewscy - niegdyś mieszczącej się przy Savile Row w Londynie, obecnie przy Via Espana w Panama City. A raczej niedaleko Via Espana - na tyle blisko, że nie robiło to różnicy. W skrócie: P & B.

Dzień rozpoczął się punktualnie o szóstej, gdy Pendela brutalnie wyrwał ze snu jazgot pił, prac budowlanych, ruchu ulicznego w dolinie i donośny głos spikera Radia Sił Zbrojnych.

- Mnie tam nie było, Wysoki Sądzie, to tamci dwaj, ona uderzyła mnie pierwsza, zresztą na wszystko się zgadzała - poinformował wstający dzień, ponieważ czuł, że wisi nad nim jakaś kara, ale nie wiedział za co. I wtedy przypomniał sobie o spotkaniu z bankierem o ósmej trzydzieści. Wyskoczył z łóżka w tym samym momencie, gdy jego żona Louisa zawyła „nie, nie, nie” i naciągnęła kołdrę na głowę, bo nie znosiła tej pory dnia. - Czemu nie „tak, tak, tak” dla odmiany? - zwrócił się do jej odbicia w lustrze, czekając, aż z kranu zacznie lecieć ciepła woda. - Może trochę więcej optymizmu, co, Lou?

Louisa jęknęła, ale jej zwłoki pod kołdrą nadal ani drgnęły, więc Pendel dla poprawienia nastroju zaczął dyskutować ze spikerem.

Wczoraj wieczorem szef Dowództwa Południowego amerykańskich sił zbrojnych zapewnił, że Stany Zjednoczone wypełnią wszystkie zobowiązania traktatowe wobec Panamy — oświadczył uroczyście spiker.

- Bujda, kochasiu - odciął się Pendel, namydlając twarz. - Gdyby to była prawda, nie gadałbyś o tym bez przerwy, generale. Nieprawdaż?

Prezydent Panamy rozpoczął dzisiaj od wizyty w Hongkongu dwutygodniową podróż po krajach Azji Południowo-Wschodniej-powiedziałspiker.

- Słuchaj, zaraz będą mówić o twoim szefie! - zawołał Pendel i wyciągnął namydloną rękę, żeby przykuć uwagę żony.

Towarzyszy mu grupa krajowych ekspertów handlowych i gospodarczych, między innymi jego konsultant do spraw Kanału Panamskiego, doktor Ernesto Delgado.

- Dobra robota, Emie - zgodził się Pendel, nie spuszczając oka ze spoczywającej w łożu małżonki.

W poniedziałek prezydent i jego doradcy przybędą do Tokio na oficjalne rozmowy, których celem jest zwiększenie japońskich inwestycji w Panamie — oznajmił spiker.

- Żółtki się nie pozbierają - powiedział nieco ciszej Pendel, ponieważ golił lewy policzek - kiedy nasz Emie dobierze im się do skóry.

Louisa błyskawicznie się rozbudziła.

- Harry, nie życzę sobie, żebyś mówił w ten sposób o Erneście, nawet w żartach.

- Ależ oczywiście, kochanie. Bardzo przepraszam, kochanie. To się już więcej nie powtórzy. Nigdy - obiecał żonie, lawirując maszynką w trudno dostępnym miejscu tuż pod nosem.

Ale Louisa nie wyglądała na udobruchaną.

- Czemu w Panamie nie może inwestować Panama? - oburzyła się. Odrzuciła kołdrę i usiadła sztywno w białej, lnianej koszuli nocnej odziedziczonej po matce. - Czy musimy do tego angażować Azjatów? Chyba jesteśmy dostatecznie bogaci. W tym mieście mamy sto siedem banków. Nie możemy z naszych własnych pieniędzy za narkotyki wybudować naszych własnych fabryk, szkół i szpitali?

Owego „my” nie należało traktować dosłownie. Louisa była Amerykanką wychowaną w Strefie Kanału w czasach, kiedy na mocy rażąco krzywdzącego traktatu obszar ten należał do Stanów Zjednoczonych, nawet jeśli był to tylko pas ziemi o szerokości szesnastu i długości osiemdziesięciu kilometrów, otoczony zewsząd pogardzanymi Panamczykami. Jej świętej pamięci ojciec był inżynierem wojskowym armii amerykańskiej, który po przeniesieniu do Strefy Kanału przeszedł na wcześniejszą emeryturę i zatrudnił się w Kompanii Kanału. Matka, też już nieżyjąca, uczyła religii w jednej ze szkół dla Amerykanów.

- Wiesz, co się mówi, kochanie - odparł Pendel, odchylając ucho, żeby ogolić miejsce pod nim. Golił się tak, jak malarze malują, z uwielbieniem dla pędzla i tubek. - Panama to nie jest państwo, tylko kasyno. Dobrze znamy chłopców u steru. Pracujesz dla jednego z nich, prawda?

Znowu to samo. Kiedy miał wyrzuty sumienia, nie mógł się powstrzymać - miał z tym takie same problemy jak Louisa ze wstawaniem.

- Nie, Harry, mylisz się. Pracuję dla Ernesta Delgado, ale Ernesto nie jest jednym z nich. Ernesto ma czyste ręce, jest idealistą. Wierzy, że w przyszłości Panama dołączy do grona wolnych i suwerennych państw. W przeciwieństwie do nich nie próbuje się dorobić, nie grabi majątku swojego kraju. I dlatego jest kimś bardzo wyjątkowym.

W głębi ducha zawstydzony Pendel uruchomił prysznic i sprawdził temperaturę wody.

- Ciśnienie znowu siadło - stwierdził pogodnie. - Dobrze nam tak, nie trzeba było kupować domu na wzgórzu.

Louisa wyszła z łóżka i zdjęła przez głowę koszulę. Wysoka i smukła, miała ciemne gęste włosy i jędrne piersi sportsmenki. Kiedy zapominała o sobie, była piękna. Ale gdy tylko sobie przypomniała, garbiła się i pochmurniała.

- Wystarczy jeden uczciwy człowiek, Harry - ciągnęła z uporem, wciskając włosy pod czepek kąpielowy - żeby ten kraj jakoś funkcjonował. Jeden uczciwy człowiek, taki jak Ernesto. Nie potrzeba nam mówców ani megalomanów, tylko jednego dobrego chrześcijanina. Jeden nieskorumpowa-ny, przyzwoity człowiek i sprawny administrator potrafiłby naprawić drogi i kanalizację, poradziłby sobie z przestępczością i narkotykami i nie sprzedał Kanału temu, kto da najwięcej. Ernesto szczerze chce być tym człowiekiem. Ani ty, ani ktokolwiek inny nie ma prawa źle o nim mówić.

Pendel ubrał się szybko, choć jak zwykle bardzo starannie, i wszedł do kuchni. Pendelowie jak wszyscy przedstawiciele klasy średniej w Panamie zatrudniali kilku służących, ale niepisana purytańska tradycja kazała głowie rodziny przygotowywać śniadanie. Jajko na toście dła Marka, precel z topionym serkiem dla Hannah. Śpiewał przy tym - i to nieźle - kuplety z Mi-kada, bo po prostu uwielbiał tę muzykę. Mark już się ubrał i odrabiał lekcje przy kuchennym stole. Hannah zamknęła się w łazience i medytowała nad pryszczem na nosie, więc trzeba ją było stamtąd wywabić.

Później w rozgardiaszu wzajemnych pretensji i pożegnań Louisa - ubrana, ale spóźniona do pracy w administracji Komisji Kanału Panamskiego -wskoczyła do swojego peugeota, a dzieciaki z Pendelem do toyoty i rozpoczął się szkolny wyścig szczurów. W lewo, w prawo i znowu w lewo, stromym zboczem w dół do głównej ulicy. Hannah dojada precla, Mark usiłuje pisać w podskakującej terenówce, Pendel przeprasza za pośpiech i tłumaczy się, że jest umówiony wcześnie na pogaduszkę z bankierami. A w duchu żałuje, że znowu przyczepił się do Delgado.

Śmignął lewym pasem dzięki zarządzeniu, które zezwala kierowcom dojeżdżającym do pracy w centrum korzystać z obydwu pasów ruchu. Wygrał śmiertelny wyścig z innymi wozami i znowu wjechał w plątaninę małych uliczek z domami w amerykańskim stylu, podobnymi do tego, w którym sam mieszkał. W plastikowo-szklanej wiosce królują amerykańskie fast foody, jest też wesołe miasteczko. Kiedy podczas ostatniego Święta Niepodległości Mark złamał sobie rękę na torze samochodzików, w szpitalu zastali pełno dzieciaków poparzonych petardami.

Urwanie głowy - Pendel szuka drobnych dla czarnego chłopca sprzedającego róże na światłach, cała trójka opędza się frenetycznie od staruszka, który od sześciu miesięcy stoi na tym samym rogu i usiłuje sprzedać ten sam fotel na biegunach za dwieście pięćdziesiąt dolarów. Cenę wypisał na zawieszonej na szyi tabliczce. Znowu uliczki. Najpierw trzeba podwieźć Marka, więc Pendel wstępuje do cuchnącego piekła dzielnicy Manuel Espinosa Batista, mija uniwersytet, rzuca ukradkiem tęskne spojrzenia w stronę objuczonych książkami długonogich studentek w białych bluzkach, rzuca okiem na przypominający weselny tort kościół del Carmen (dzień dobry, Panie Boże), śmierć zagląda mu w oczy, gdy przecina Via Espana, i z westchnieniem ulgi daje nura w Avenida Federico Boyd, potem w Via Israel na San Francisco. W strumieniu innych samochodów zbliża się do lotniska Paitilla. Witajcie, panie i panowie z branży narkotykowej - to w dużym stopniu dzięki wam wśród śmieci, walących się ruder, bezpańskich psów i kurczaków wyrasta rządek ślicznych prywatnych samolotów - ale teraz powoli, ostrożnie, wstrzymać oddech, seria antyżydowskich zamachów bombowych w Ameryce Łacińskiej nie pozostała bez echa: ci młodzi mężczyźni o kamiennych twarzach przy bramie szkoły im. Einsteina poważnie traktują swoje obowiązki, więc trzeba mieć się na baczności. Mark wyskakuje z wozu, choć raz nie spóźniony. „Zapomniałeś, sklerozo!” - woła Hannah i ciska za nim tornister. Mark odchodzi, nie pozwalając sobie na żaden czuły gest czy choćby machnięcie ręką, żeby koledzy nie uznali go za mięczaka.

I z powrotem w bitewny zgiełk: desperacki ryk syren policyjnych, hur-kót buldożerów i młotów pneumatycznych, nerwowe klaksony, wyzwiska i protesty tropikalnego miasta Trzeciego Świata, które za chwilę zadusi się na śmierć. Z powrotem między oblegających cię na wszystkich światłach żebraków i kaleki, sprzedawców papierowych ręczników, kwiatów, kubków i ciastek. „Hannah, otwórz wreszcie okno. Gdzie się podziała puszka z drobnymi?”. Dzisiaj kolej na beznogiego, siwego senatora na wózku, urodziwą Murzynkę z roześmianym dzieckiem na ręku - pięćdziesiąt centów dla matki, machnięcie ręką do dziecka - i znowu ten zapłakany chłopak, który chodzi o kulach z podkurczoną jak przejrzały banan nogą. Ciekawe, czy zalewa się łzami cały dzień, czy tylko w godzinach szczytu. Hannah podaje mu monetę.

Przez chwilę droga przed nimi jest wolna. Gaz do dechy i pędem pod górę do szkoły Maria Inmaculada, gdzie przy żółtych szkolnych autobusach kręcą się zatroskane zakonnice o twarzach koloru mąki - „Senor Pendel, buenos dias\”, „Buenos dias, siostro Piedad! Siostro Imeldo, buenos dias\". Czy Hannah pamiętała o pieniądzach na zbiórkę na świętego, którego to dzisiaj mamy? Nie, ona też ma sklerozę, no to masz tu, kochanie, pięć dolarów, do lekcji jeszcze mnóstwo czasu, miłego dnia. Hannah, która jest miłym dzieckiem, wyciska na policzku ojcu słodkiego całusa i odchodzi w poszukiwaniu Sary, w tym tygodniu jej najlepszej przyjaciółki. Przygląda się jej uśmiechnięty otyły policjant ze złotym zegarkiem na ręku - wygląda jak Święty Mikołaj.

I nikt nic z tego nie rozumie, rozmyśla całkiem już zadowolony Pendel, gdy jego córka znika w tłumie. Ani dzieci, ani w ogóle nikt. Nawet ja. Mały Żyd, który wcale nie jest Żydem, mała katoliczka, która też nią nie jest. I dla nas wszystkich to coś normalnego. Przepraszam, kochanie, że tak źle mówiłem o niezrównanym Erneście Delgado, ale dzisiaj nie miałem siły być grzeczny.

A teraz, delektując się własnym towarzystwem, Pendel wraca na główną ulicę i włącza Mozarta. Jak zwykle, kiedy zostaje sam, robi się ostrożny. Z przyzwyczajenia sprawdza, czy drzwi są zablokowane, uważa na złodziei, gliniarzy i inne niebezpieczne indywidua. Ale nie martwi się. Kilka miesięcy po amerykańskiej interwencji uzbrojeni bandyci wprowadzili w Panamie pokojowe rządy. Gdyby dzisiaj ktoś w tym korku wyciągnął broń, odpowiedziałyby mu strzały ze wszystkich samochodów oprócz samochodu Pendela.

Piekące słońce zalało go nagle żarem zza kolejnego niedokończonego drapacza chmur, cienie ciemnieją, narasta miejski gwar. Wśród mrocznych ruder przy wąskich uliczkach pojawia się tęcza kolorowego prania. Twarze przechodniów mają rysy afrykańskie, indiańskie, chińskie i wszelkie pośrednie. W Panamie jest niemal tyle typów ludzkich, co gatunków ptaków. Fakt ten każdego dnia raduje serce Pendela. Niektórzy Panamczycy wywodzą się od niewolników, inni właściwie też - ich przodków dziesiątkami tysięcy sprowadzano do pracy przy budowie Kanału, dla którego czasem ginęli.

Droga biegnie teraz przez otwartą przestrzeń. Na Pacyfiku odpływ i słabe światło. Ciemnoszare wyspy po drugiej stronie zatoki przypominają zawieszone w mrocznej mgle chińskie góry. Pendela ogarnia przemożne pragnienie, żeby się tam znaleźć. Być może to wina Louisy: jej przeraźliwy brak poczucia bezpieczeństwa czasem go wykańcza. A może pragnienie ucieczki odezwało się na widok krwistoczerwonego wieżowca banku, który walczy o miano najwyższego z równie ohydnymi sąsiadami. Nad niewidocznym horyzontem unosi się widmowo kilkanaście statków: tkwią bezczynnie, czekając na wejście do Kanału. W nagłym przypływie empatii Pendel czuje tę nudę oczekiwania. Smaży się na nieruchomym pokładzie, leży w śmierdzącej kabinie pełnej obcokrajowców i silnikowych oparów. To nie dla mnie, dziękuję bardzo, wzdraga się. Nigdy więcej, obiecuje sobie. Do końca życia Harry Pendel będzie rozkoszować się każdą godziną każdego dnia - to już postanowione. Zapytajcie wuja Benny’ego, żywego lub martwego.

Wjeżdżając na majestatyczną Avenida Balboa, odnosi wrażenie, jakby unosił się w powietrzu. Z prawej strony mija ambasadę amerykańską, większą od pałacu prezydenckiego, większą nawet od jego banku. Choć na razie przysłania ją Louisa. Jestem potwornym snobem, wyjaśnia jej w myślach, zbliżając się do bankowego dziedzińca. Gdybym nie miał snobistycznych zapędów, nigdy nie popadłbym w takie tarapaty, nie wyobrażałbym sobie, że jestem właścicielem ziemskim, nie zadłużyłbym się tak potwornie i nie wściekałbym się na Emiego Delgado czy kogokolwiek innego, kogo w danej chwili uważasz za wzór cnót. Niechętnie wyłącza Mozarta, sięga po marynarkę -wybrał granatową - wkłada ją i poprawia w lusterku krawat od Denmana & Goddarda. Wielkiego oszklonego wejścia pilnuje poważny chłopak w mundurze. Nie rozstaje się z karabinem maszynowym i salutuje każdemu, kto nosi garnitur.

- Don Eduardo, monsenor, jak się dzisiaj mamy? - woła Pendel po angielsku i podnosi rękę. Chłopak jest wniebowzięty.

- Dzień dobry, panie Pendel - odpowiada. Na tym wyczerpuje się jego angielski.

Jak na krawca, Harry Pendel nieoczekiwanie emanuje fizycznością. Chyba wie o tym, bo w jego ruchach widać przyczajoną siłę. Jest barczysty, ale i wysoki, z siwiejącymi, krótko przystrzyżonymi włosami. Ma mocny tors i ramiona boksera. Jego chód jest majestatyczny i oszczędny. Ręce, początkowo swobodnie opuszczone, łączą się pedantycznie za muskularnymi plecami.

W takiej pozycji paraduje się przed gwardią honorową lub godnie ginie z rąk skrytobójcy. W wyobraźni Pendel przeszedł przez jedno i drugie. Pozwala sobie tylko na pojedyncze rozcięcie z tyłu marynarki. Nazywa to „prawem Braithwaite’a”.

Ale nawet po czterdziestce na jego twarzy zachowały się zapał i zadowolenie. Z jasnoniebieskich oczu bije niezłomna niewinność. A usta same z siebie układają się w ciepły, bezwiedny uśmiech. Wystarczy przelotnie spojrzeć na tę twarz, by poczuć się trochę lepiej.

Grube ryby w Panamie mają ponętne czarnoskóre sekretarki w eleganckich niebieskich kostiumach, przypominających mundury konduktorek. Obite tekową boazerią, wzmacniane stalą kuloodporne drzwi mają mosiężne gałki, które się nie obracają - drzwi otwiera się przyciskiem od wewnątrz, żeby grubych ryb nie można było porwać. Gabinet Ramona Rudda na szesnastym piętrze był przestronny i nowoczesny, z wychodzącymi na zatokę przyciemnianymi oknami od podłogi do sufitu. Ramon Rudd siedzący za biurkiem wielkości kortu tenisowego przywodził na myśl malutkiego szczurka trzymającego się kurczowo krawędzi ogromnej tratwy. Niski i korpulentny, o twarzy z szarym cieniem zarostu, przylizanymi ciemnymi włosami i kruczoczarnymi bokobrodami, błyskał chciwymi oczkami. Upierał się, żeby mówić po angielsku - głównie przez nos. Wydał krocie na zbadanie swoich korzeni i twierdził, że jego przodkami byli szkoccy awanturnicy, których okręt poszedł na dno w zatoce Darien. Sześć tygodni temu zamówił kilt, żeby wziąć udział w szkockim wieczorku w klubie Union. Ramon Rudd był winien Pen-delowi dziesięć tysięcy dolarów za pięć garniturów. Pendel był winien Rud-dowi sto pięćdziesiąt tysięcy dolarów. Ramon był tak dobry, że dodawał nie zapłacone odsetki do kapitału i dlatego kapitał ciągle rósł.

- Miętusa? - zaproponował Rudd, podsuwając mosiężną tackę z owiniętymi w papierki zielonymi cukierkami.

- Dziękuję - odparł Pendel. Nie skorzystał z poczęstunku, za to Ramon skusił się na jednego.

- Czemu płacisz tyle forsy prawnikowi? - zapytał Rudd po dwuminutowej przerwie, podczas której ssał miętusa. Obaj w ponurym milczeniu kontemplowali wyniki finansowe farmy ryżowej.

- Mówił, że chce przekupić sędziego - wyjaśnił Pendel z pokorą składającego zeznania winowajcy. - Twierdził, że są przyjaciółmi. Nie chciał, żebym się mieszał.

- Więc czemu sędzia odroczył rozprawę, skoro twój prawnik go przekupił? - zapytał Rudd. - Dlaczego nie dał ci dostępu do wody, jak obiecał?

- Bo to już był inny sędzia. Po wyborach mianowano nowego sędziego, a stary, rzecz jasna, nie oddał mu łapówki. Teraz ten nowy zwleka, żeby się przekonać, kto da więcej. Urzędnik twierdzi, że nowy sędzia jest uczciwszy, więc oczywiście weźmie więcej. Mówi, że w Panamie skrupuły kosztują. Coraz więcej.

Ramon Rudd zdjął okulary, chuchnął na nie i wytarł szkła ściereczką z irchy, wydobytą z górnej kieszeni garnituru firmy Pendel & Braithwaite. Potem założył złote zauszniki okularów za świecące drobne uszka.

- Czemu nie przekupiłeś kogoś w ministerstwie rolnictwa? - zasugerował z protekcjonalną cierpliwością.

- Próbowaliśmy, ale są zbyt uczciwi. Mówią, że druga strona już im zapłaciła, więc zmiana obozu byłaby nieetyczna.

- Ten twój zarządca nie może czegoś załatwić? Płacisz mu niezłą pen-syjkę. Dlaczego się bardziej nie angażuje?

- Szczerze mówiąc, Angel jest trochę papuciowaty - odparł Pendel, który od czasu do czasu bezwiednie wzbogacał ojczysty język. - Delikatnie mówiąc, lepiej go nigdzie nie posyłać. Trudno, będę musiał zacisnąć zęby i sam wszystko omówić.

Marynarka Ramona Rudda nadal piła go pod pachami. Stanęli twarzą w twarz przy wielkim oknie. Rudd skrzyżował ramiona na piersi, opuścił je i wreszcie splótł dłonie z tyłu. Pendel ciągnął delikatnie za rękawy, próbując niczym lekarz dociec, gdzie leży przyczyna.

- To tylko drobna poprawka - orzekł w końcu. - Nie będę odpruwał rękawów, bo to defasonuje marynarkę. Podrzuć ją przy okazji, zobaczymy, co się da zrobić.

Znowu usiedli.

- Czy ta farma w ogóle daje jakieś plony?

- Niewielkie, jeśli można tak powiedzieć. Podobno wykańcza nas globalizacja, czyli tani ryż importowany z krajów, gdzie rolnicy dostają dotacje rządowe. Za bardzo się pospieszyłem. A właściwie pospieszyliśmy się.

- Ty i Louisa?

- Nie, ty i ja.

Ramon Rudd zmarszczył brwi i zerknął na zegarek, co robił zwykle przy klientach bez pieniędzy.

- Szkoda, że nie zarejestrowałeś farmy osobno, póki jeszcze było można, Harry. Oddanie hipoteki dochodowego zakładu pod zastaw kredytu na farmę ryżową bez wody zupełnie nie miało sensu.

- Sam się przy tym upierałeś - zaoponował Pendel. Ale wstyd łagodził nieco jego oburzenie. - Powiedziałeś, że nie podejmiesz ryzyka, jeśli nie zastawię zakładu. Taki był warunek udzielenia pożyczki. No dobrze, moja wina, nie powinienem był cię słuchać. Ale posłuchałem. Tego dnia reprezentowałeś chyba bank, a nie Harry’ego Pendela.

Porozmawiali trochę o koniach wyścigowych. Ramon miał ich parę. Porozmawiali trochę o nieruchomościach. Ramon kupił plac nad Atlantykiem. Może Harry wybierze się tam w któryś weekend i sam kupi działkę: nawet jeśli nie rozpocznie na niej budowy przez rok czy dwa, bank zapewni mu pożyczkę hipoteczną. Ale Ramon nie powiedział: „Przyjedź z Louisą i dzieciakami”, chociaż jego córka też chodziła do szkoły Maria Inmaculada i dziewczynki się lubiły. Pendel z ulgą przyjął fakt, że Ramón nie wspomniał o dwustu tysiącach dolarów, które Louisa odziedziczyła po ojcu i kazała Pen-delowi zainwestować w coś solidnego.

- Próbowałeś przenieść konto do innego banku? - zapytał Rudd, kiedy już skwapliwie ominęli wszystkie tematy, których nie można było poruszyć.

- Chyba niewielu bankom zależy na takim kliencie jak ja. Czemu pytasz?

- Dzwonili do mnie z pewnego banku handlowego. Pytali o wszystko. O twój stan konta, zobowiązania, obroty i inne rzeczy, o których nikomu nie mówię. To jasne.

- Coś im się pomyliło. Chodziło pewnie o kogoś innego. Co to za bank?

- Jakiś angielski. Z Londynu.

- Z Londynu ? Dzwonili do ciebie? W mojej sprawie? Który to bank? Myślałem, że wszystkie zbankrutowały.

Ramón Rudd wyraził żal, że nie może wyjawić szczegółów. Oczywiście nic im nie powiedział. Nie interesowały go ich usługi.

- Jakie usługi, na litość boską?! - zawołał Pendel.

Ale Rudd najwyraźniej już o nich zapomniał. Wspomniał niejasno o jakichś kontaktach, rekomendacjach. Nieważne. Przecież Harry jest przyjacielem.

- Zastanawiam się jeszcze nad marynarką - oznajmił Rudd, kiedy ściskali sobie dłonie. - Granatową.

- W tym odcieniu?

- Ciemniejsza. Dwurzędowa. Z mosiężnymi guzikami. Szkockimi.

Pendel w kolejnym przypływie wdzięczności opowiedział mu o nowych fantastycznych guzikach, które sprowadził specjalnie z Londynu.

- Mogą na nich wytłoczyć twój rodzinny herb. Albo szkockie godło, już to widzę. Można też zamówić spinki do mankietów.

Ramón powiedział, że jeszcze się zastanowi. A że był piątek, życzyli sobie udanego weekendu. Czemu nie? W tropikalnej Panamie był to nadal zwyczajny dzień. Na osobistym horyzoncie Pendela zebrało się wprawdzie trochę chmur, ale miał nadzieję, że rozgoni je w stosownym czasie. Dzwonili do Ramóna z jakiegoś dziwnego londyńskiego banku. A może nie dzwonili? Ramon był na swój sposób sympatycznym gościem i cennym klientem, kiedy płacił. Opróżnili razem niejedną butelczynę. Trzeba mieć jednak doktorat z telepatii, żeby wiedzieć, co się dzieje w jego hiszpańsko-szkockiej łepetynie.

Za każdym razem, kiedy Harry Pendel dojeżdżał do swojej małej, bocznej uliczki, czuł się, jakby wpływał do portu. Czasami bawiła go myśl, że zakład zniknął, został skradziony, zmieciony eksplozją. Albo że w ogóle nigdy nie istniał, że był jedynie wytworem wyobraźni podsycanej przez świętej pamięci wujka Benny’ego. Dzisiejsza wizyta w banku rozstroiła go nieco i gdy tylko znalazł się w cieniu drzew, wyłowił wzrokiem budynek. Jesteś prawdziwym domem, powiedział w duchu do prześwitujących przez liście rdzawych hiszpańskich dachówek. Nie jesteś zwykłym zakładem. Jesteś domem, o jakim przez całe życie marzą sieroty. Gdyby tylko wujek Benny mógł cię zobaczyć:

- Widzisz ten ukwiecony ganek? - Pendel trąca Benny’ego łokciem. -Jakby zapraszał cię do środka, a tam ładnie, chłodno i będą ci nadskakiwać jak wielkiemu panu.

- Harry, mój chłopcze, prima sort - odpowiada wujek Benny, dotykając jednocześnie obiema rękami ronda czarnego filcowego kapelusza, jak zawsze, kiedy coś knuł. - W takiej firmie można brać funciaka za samo przejście przez próg.

- A ten malowany szyld, Benny? P & B splecione razem? Inicjały znane w całym mieście, nieważne, czy siedzisz w klubie Union, w Parlamencie, czy samym Czaplim Pałacu. Byłeś ostatnio w P & B? Patrzcie, idzie ten a ten w garniturze od P & B. Tak się tu mówi, Benny!

- Powtórzę się, mój chłopcze, ale powiem ci to jeszcze raz. Jesteś zręczny. Masz dobre oko. Tak sobie tylko myślę, skąd ci się to wzięło.

Harry Pendel niemal całkowicie odzyskał już równowagę i niemal całkowicie wymazał z pamięci spotkanie z Ramónem Ruddem. Wspinał się po schodach, by rozpocząć kolejny dzień pracy.

2

Rozmowa telefoniczna z Osnardem, który zadzwonił około dziesiątej trzydzieści, nie zburzyła spokoju Pendela. Osnard był nowym klientem. Nowych klientów z zasady łączy się z seniorem Harrym, a jeśli jest zajęty, prosi

się ich o zostawienie numeru, żeby senior Harry mógł jak najszybciej od-dzwonić.

Pendel był właśnie w swojej pracowni, gdzie przy dźwiękach muzyki Mahlera przygotowywał szablony z papieru do marynarskiego munduru. Pracownia Pendela była sanktuarium, do którego nikt nie miał wstępu. Klucz spoczywał na dnie kieszeni kamizelki. Czasem Harry napawał się jego właściwościami - wsuwał wtedy klucz do zamka i zamykał się przed światem na dowód, że jest panem siebie. Czasem zanim otworzył drzwi, stawał przy nich z opuszczoną głową i złączonymi stopami w pełnej pokory pozie. Dopiero wtedy mógł wrócić do pracy. Nikt go nie widział poza tą jego częścią, która obserwowała i podziwiała te teatralne wyczyny.

W innych, równie wysokich pomieszczeniach pod nowymi jasnymi lampami i elektrycznymi wentylatorami rozpieszczani pracownicy wszelkich ras zszywali, prasowali i trajkotali ze swobodą, na którą zazwyczaj nie pozwala się panamskiej klasie robotniczej. Żaden z nich nie dorównywał jednak zaangażowaniem swemu pracodawcy. Pendel, który znieruchomiał na chwilę, żeby wsłuchać się we fragment Mahlera, zręcznie ciachnął nożycami wzdłuż żółtej kredowej linii wyznaczającej plecy i ramiona kolumbijskiego admirała, który pragnął prześcignąć elegancją swego zniesławionego poprzednika.

Zaprojektowany przez Pendela mundur był wyjątkowo szykowny. Białe bryczesy, powierzone już włoskim spodniarzom pracującym o kilka drzwi dalej, miały być ściśle dopasowane w biodrach. Siadanie w nich nie było wskazane. Kurtka munduru była biało-granatowa, zdobiły ją złote epolety, plecione mankiety, złote guziki i wysoki nelsoński kołnierz z wyszytymi wokół kotwiczek dębowymi liśćmi - wzór pomysłu samego Pendela. Osobisty sekretarz admirała zachwycił się, gdy obejrzał przesłany faksem projekt. Pendel nigdy do końca nie pojął, co wujek Benny rozumiał przez „dobre oko”, ale kiedy oglądał swój rysunek, wiedział, że je ma.

Pracował dalej przy dźwiękach muzyki i coraz bardziej pochylał się nad stołem, aż całkowicie utożsamił się z klientem. Jako admirał Pendel schodził po olbrzymich schodach na przyjęcie. Nieszkodliwe fantazje ani trochę nie niweczyły krawieckiego kunsztu. Często powtarzał, składając hołd nieżyjącemu wspólnikowi Braithwaite’owi, że idealny krawiec powinien być urodzonym aktorem. Trzeba zobaczyć siebie w stroju osoby, dla której się szyje, i stać się nią, póki prawowity właściciel nie zgłosi się po swoją własność.

Telefon od Osnarda zastał Pendela w owym szczęśliwym stanie przeistoczenia. Odebrała Marta. Marta była recepcjonistką, telefonistką, księgową

2 Krawiec z Panamy

i mistrzynią w robieniu kanapek - poważną, lojalną, drobną Mulatką o pokrytej bliznami, zniekształconej twarzy, noszącej ślady przeszczepów skóry i nieudanych operacji.

- Buenos dias - odezwała się po hiszpańsku pełnym powabu głosem.

Nigdy nie dodawała „Harry” czy „senor Pendel”. Nigdy. Tylko „buenos dias” powiedziane anielskim głosem - głos i oczy to jedyne elementy jej twarzy, które zachowały się bez szwanku.

- Dzień dobry, Marto.

- Mam na linii nowego klienta.

- Z której strony mostu?

Wspólny, często powtarzany żarcik.

- Z pańskiej. Niejaki Osnard.

- Jak?

- Senor Osnard. Jest Anglikiem. Trzymają się go żarty.

- Jakie?

- Ja ich nie rozumiem.

Pendel odłożył nożyce, ściszył muzykę tak, że Mahler stał się ledwo słyszalny, i przysunął do siebie notes i ołówek. Słynął z tego, że przy stole do krojenia zachowywał się jak pedant: tutaj materiał, wzory tam, faktury i księga zamówień na swoim miejscu, wszystko w idealnym ładzie. Do krojenia jak zwykle założył uszytą przez siebie czarną kamizelkę z jedwabnymi plecami i plisą z przodu, własnego pomysłu i wykonania. Podobał mu się jej służbowy charakter.

- Czy mógłby pan przeliterować nazwisko? - poprosił pogodnie, gdy Osnard przedstawił się.

Kiedy Pendel rozmawiał przez telefon, w jego głosie pojawiała się zazwyczaj nutka radości. Nowi klienci od razu odnosili wrażenie, że rozmawiają z kimś sympatycznym. Osnard najwyraźniej miał ten sam zaraźliwy dar, bo szybko zapanowała między nimi wesołość. Chyba tylko tym można było wytłumaczyć długość i swobodę typowo angielskiej konwersacji.

- O-S-N na początku i A-R-D na końcu - podyktował Osnard i sposób, w jaki to zrobił, wydał się chyba Pendelowi szczególnie trafny, gdyż zapisał nazwisko tak, jak zostało mu podyktowane: w dwóch grupach trzech wielkich liter oddzielonych myślnikami.

- A pan kim jest: Pendelem czy Braithwaite’em? - zapytał Osnard.

I Pendel, jak zwykle, gdy musiał uporać się z tym pytaniem, podał szalenie wyczerpującą odpowiedź, jakby za dwóch.

- No cóż, można powiedzieć, że w pewnym sensie jednym i drugim. Z żalem informuję, że mój partner Braithwaite od wielu lat nie żyje. Mogę jednak pana zapewnić, iż jakość naszych usług nie zmieniła się, a nasz zakład do dziś utrzymuje najwyższy poziom ku zadowoleniu wszystkich, którzy go znali.

Kiedy Pendel rozwodził się o sprawach zawodowych, mówił z energią, jak człowiek powracający po długim wygnaniu na znajomy ląd. Jego zdania składały się zazwyczaj z wielu członów, zwłaszcza na końcu - trochę jak na koncercie, kiedy publiczność spodziewa się, że utwór lada moment dobiegnie końca, a on trwa i trwa.

- Przykro mi - odpowiedział Osnard, zniżając z uszanowaniem głos. -Na co umarł?

Zabawne, ilu ludzi o to pyta - pomyślał Pendel - ale przecież nie ma się czemu dziwić. Prędzej czy później wszystkich nas czeka śmierć.

- Powiedziano, że to udar, panie Osnard - odparł dziarsko tonem, który przybierają ludzie zdrowi, wypowiadając się o takich sprawach. - Ale jeśli mam być z panem szczery, osobiście uważam, że pękło mu serce po tragedii, jaką było zamknięcie naszego zakładu przy Savile Row na skutek wprowadzenia drakońskich podatków. Proszę nie odebrać tego jako impertynencję, ale mieszka pan w Panamie na stałe czy jest pan tutaj tylko przejazdem?

- Przyjechałem parę dni temu. Mam zamiar zostać tu dłużej.

- W takim razie witamy szanownego pana w Panamie. Proszę podać mi telefon kontaktowy na wypadek, gdybyśmy się rozłączyli, co, niestety, w tych stronach jest zjawiskiem nagminnym.

Mowa obydwu jako rodowitych Anglików naznaczona była piętnem akcentu. Dla Osnarda korzenie Pendela były od razu rozpoznawalne, podobnie jak usilne próby ucieczki od nich. Mimo całej melodyjności głos Pendela nie wyzbył się całkowicie pozostałości wymowy londyńskiego East Endu. Wprawdzie samogłoski dopracował do perfekcji, ale zdradzały go kadencja i rozziew. Poza tym jego słownictwo wydawało się nieco zbyt wyszukane. Dla Pendela mowa Osnarda posiadała znamię ludzi aroganckich i uprzywilejowanych, którzy nie płacili rachunków wujka Benny’ego. Ale w trakcie rozmowy Pendel odniósł wrażenie, że zawiązała się między nimi nić porozumienia i sympatii, jak między dwoma wygnańcami, toteż obaj chętnie odrzucili uprzedzenia na rzecz tego, co ich łączyło.

- Zostanę w El Panama, póki nie wyremontują mi mieszkania - wyjaśnił Osnard. - Miało być gotowe miesiąc temu.

- Proszę się niczemu nie dziwić, panie Osnard. Budowlańcy na całym świecie są tacy sami. Wiele razy to mówiłem i powtórzę raz jeszcze. Nieważne, czy w Nowym Jorku, czy w Timbuktu: nigdzie nie można na nich polegać.

- Około piątej macie już mniejszy ruch? Nie stratują mnie tam?

- Piąta to dla nas godzina wytchnienia, panie Osnard. Klienci z pory obiadowej są już dawno w pracy, a na tych, których nazywam „kolacyjnymi”,

I tyle. Pendel - próżny głupiec, jak sam się później nazwał - był rozbawiony i mile połechtany. Ten cały Osnard najwyraźniej miał poczucie humoru, a Pendel, podobnie jak przedtem wujek Benny, lubił klientów z poczuciem humoru. Zresztą Brytyjczycy, cokolwiek mówili o nich Louisa i jej zmarły ojciec, wyróżniali się tym wśród innych nacji. Po tylu latach odchodzenia od starego kraju uznał, że może nie było to takie złe miejsce. Tajemniczość Osnarda nie wzbudziła w nim podejrzeń. Wielu klientów cechowała powściągliwość, a innych powinna cechować, chociaż tak nie było. Radosny Pendel nie miał żadnych złych przeczuć. Po odłożeniu słuchawki pracował nad mundurem admirała, aż zaczął się wzmożony ruch w porze obiadowej. A później przybył Osnard i resztki niewinności Pendela zniknęły.

Któż mógł przewodzić paradzie klientów, jeśli nie jedyny w swoim rodzaju Rafi Domingo we własnej osobie, okrzyknięty pierwszym playboyem Panamy, ulubiony obiekt nienawiści Louisy.

- Senor Domingo! - Otwarcie ramion. - Wspaniale pana widzieć. Wygląda pan skandalicznie młodo, jeśli mogę tak powiedzieć! - Szybkie zniżenie głosu. -1 pozwolę sobie przypomnieć, Rafi, że według określenia świętej pamięci pana Braithwaite’a mankiet koszuli prawdziwego dżentelmena -pełne szacunku obciągnięcie rękawa marynarki Rafiego - wystaje tylko na długość połowy kciuka, nie więcej.

Potem przymierzali nowy smoking Rafiego, choć właściwie nie wymagał już przymiarek. Chodziło tylko o popisanie się nim przed innymi piątkowymi klientami, którzy zaczęli się już gromadzić w zakładzie z telefonami komórkowymi, dymem papierosowym, sprośną gadaniną i przesadzonymi opowieściami o transakcjach i podbojach erotycznych. Następny w kolejce był Ari-stides, braguetazo, co oznacza, że ożenił się dla pieniędzy i z tego powodu uważany jest przez przyjaciół za męskiego męczennika. Po nim przychodzi Ricardo vel Ricki, który podczas krótkiej, acz owocnej pracy na wysokim stanowisku w ministerstwie robót publicznych przyznał sobie prawo do wybudowania w Panamie każdej drogi od teraz do wieczności. Rickiemu towarzyszył Teddy alias Niedźwiedź, najbardziej znienawidzony i bez wątpienia najbrzydszy dziennikarz Panamy. Jego wyniosły chłód nie robił wrażenia na Pendelu.

- Teddy, pismaku, strażniku reputacji. Wrzuć wsteczny bieg. Pozwól odpocząć naszym zmęczonym duszom.

Tuż za nim zjawił się Philip, za rządów Noriegi minister zdrowia - a może edukacji?

- Marto! Kieliszek dla pana ministra! I żakiet dla pana ministra. Jeszcze jedna przymiarka i chyba kończymy. - Pendel ścisza głos. - Moje gratulacje, Philipie. Słyszałem, że z niej niezła figlarka, bardzo piękna i podobno cię ubóstwia - dyskretnie nawiązuje szeptem do najnowszej chi-ąuilli Philipa.

Tacy to śmiałkowie odwiedzili beztrosko zakład Pendela ostatniego szczęśliwego piątku w historii ludzkości. A roześmiany Pendel uwijał się zwinnie, inkasował pieniądze i cytował mądrości starego dobrego Arthura Braith-waite’a. Pławił się w ich zachwycie pełen szacunku.

3

Według późniejszej opinii Pendela było rzeczą całkowicie właściwą, że przybyciu Osnarda do zakładu P & B towarzyszył grzmot pioruna lub, jak nazwałby to wujek Benny, jakieś znaki. Było rozświetlone panamskie popołudnie, pora deszczowa, z nieba lał się żar. Dwie ładne dziewczyny oglądały wystawę sklepu z pamiątkami po drugiej stronie ulicy. Bugenwilla w sąsiednim ogrodzie wyglądała tak ślicznie, że miało się ochotę ją zjeść. Trzy minuty przed piątą - Pendel nie wątpił, że Osnard zjawi się punktualnie -podjechał brązowy ford hatchback z naklejką firmy Avis na tylnej szybie i zaparkował na miejscu zarezerwowanym dla klientów. Zza przedniej szyby wyglądała wesoła gęba z czapą czarnych włosów, przypominająca dynię, taką, jaką szykują dzieci na Halloween. Dlaczego Pendel pomyślał o Halloween, tego wytłumaczyć nie potrafił, ale faktem jest, że pomyślał. Pewnie przez te okrągłe czarne oczy, stwierdził później.

W tym momencie nad Panamą zgasło światło.

Jedna idealnie okrągła chmura wielkości dłoni Hannah zasłoniła słońce. Sekundę później wielkie krople zabębniły na schodach przed wejściem, grzmot i błyskawica włączyły wszystkie alarmy samochodowe na ulicy, kratki ściekowe wyskoczyły ze studzienek i płynęły brązowym strumieniem, liście palm i walające się wszędzie puszki wniosły swój mało estetyczny wkład w ogólny zamęt, a Murzyni w pelerynach przeciwdeszczowych, którzy wyrastająjak spod ziemi podczas każdej ulewy, wciskali do samochodów parasole, proponując za dolara przepchnięcie wozu wyżej, żeby woda nie zalała rozdzielacza.

Już jeden z tych gości zajął się dyniowatą gębą, której właściciel siedział w samochodzie piętnaście metrów od schodów, zamierzając przeczekać potop. Ale potop ani myślał się kończyć, wiał bowiem bardzo słaby wiatr. Dyniowata gęba próbowała zignorować Murzyna, ale ten nie ustępował. Dynia jeszcze za wcześnie. - Roześmiał się przepraszająco. - No proszę, ale ze mnie kłamca. Przecież mamy piątek, więc moi klienci wracają do domów, do żon. O piątej będę mógł poświęcić panu całą uwagę.

- Właśnie pan, osobiście? Wielu luksusowych krawców wyręcza się pomocnikami, którzy odwalają za nich czarną robotę.

- Obawiam się, że jestem tradycjonalistą, panie Osnard. Każdego klienta traktuję jak nowe wyzwanie. Zdejmuję miarę, kroję, robię przymiarki. Przymiarek jest tyle, ile trzeba, by powstało ubranie najwyższej jakości. Każda część garnituru wykonana jest na miejscu, a ja osobiście nadzoruję każdy etap prac.

- Dobra. Ile? - zapytał Osnard. Ale nie obraźliwie, tylko żartobliwie.

Pendel uśmiechnął się szerzej. Gdyby rozmawiali po hiszpańsku, a językiem tym posługiwał się biegle i chętnie, nie miałby problemów z odpowiedzią na pytanie. W Panamie nikt nie wstydzi się mówić o pieniądzach, chyba że cierpi na ich niedostatek. Ale angielskie klasy wyższe słynęły z nieprze-widywalności w kwestiach finansowych, przy czym najbogatsi bywali często najbardziej skąpi.

- Oferuję usługi na najwyższym poziomie, panie Osnard. Zawsze powtarzam, że rolls-royce’ów nikt nie rozdaje za darmo, garniturów Pendel & Braithwaite też.

- Więc ile?

- Zwykle dwa i pół tysiąca dolarów za dwuczęściowy garnitur, ale może wyjść drożej, w zależności od materiału i kroju. Marynarka tysiąc pięćset, kamizelka sześćset. Zwykle stosujemy lżejsze materiały. Proponujemy do garnituru drugą parę spodni za okazyjną cenę ośmiuset dolarów. Czy pańskie milczenie jest wyrazem szoku, panie Osnard?

- Myślałem, że uszyję garnitur za dwa tysiące.

- Tak było, dopóki trzy lata temu dolar nie spadł na łeb na szyję. Zaopatrujemy się nadal w najlepsze materiały. Nie muszę chyba dodawać, że niezależnie od kosztów sprowadzamy je głównie z Europy i wszystkie są... -Chciał zakończyć jakimś finezyjnym sformułowaniem, na przykład „cenowo skorelowane z kursem mocnych walut”, ale rozmyślił się. - Obiło mi się o uszy, że ostatnio ceny dobrej klasy gotowych garniturów, na przykład Ralpha Laurena, dochodzą do dwóch tysięcy, a w niektórych przypadkach są wyższe. Chciałbym przy tym zaznaczyć, że po uszyciu zapewniamy pełną obsługę. Nie wróci pan przecież do sklepu z konfekcją i nie powie, że marynarka zrobiła się przyciasna w ramionach. O nie, nie ma nic za darmo. A właściwie co pana konkretnie interesuje?

- Nic nadzwyczajnego. Zacznę od pary garniturów do pracy, zobaczę, jak wam to wyjdzie. Potem reszta umundurowania.

- Reszta umundurowania - powtórzył Pendel z nabożeństwem, tonąc niemal w fali wspomnień o wujku Bennym. - Chyba ze dwadzieścia lat nie słyszałem tego wyrażenia, panie Osnard. Niech mnie kule biją. Reszta umundurowania. Boże drogi.

Inny krawiec w tym momencie opanowałby entuzjazm i wrócił do munduru admirała. Tak też kiedyś normalnie postąpiłby Pendel. Termin wizyty ustalono, cenę uzgodniono, towarzyskie uprzejmości wymieniono. Ale Pendel czerpał przyjemność z tej rozmowy. Po wizycie w banku czuł się osamotniony. Miał niewielu angielskich klientów i jeszcze mniej angielskich przyjaciół. Louisa za podszeptem ducha świętej pamięci ojca nie zachęcała go do kontaktów z nimi.

- P & B to nadal najlepszy zakład w mieście? - zapytał Osnard. - Przychodzą do was największe szychy w Panamie?

Pendel uśmiechnął się, słysząc słowo „szychy”.

- Szczycimy się tym, proszę pana. Nie spoczywamy na laurach, ale jesteśmy dumni z naszych osiągnięć. A mogę pana zapewnić, że ostatnia dekada nie była usłana różami. Szczerze mówiąc, w Panamie trudno o dobry gust. Tak przynajmniej było, zanim myśmy się nie pojawili. Żeby coś sprzedać, musieliśmy ich wykształcić. Tyle pieniędzy za garnitur? Myśleli, żeśmy poszaleli albo jeszcze gorzej. Ale z czasem przyzwyczaili się, a teraz drzwi się nie zamykają, o czym donoszę z przyjemnością. Zaczęli rozumieć, że nie rzucamy im garnituru, wyciągając rękę po pieniądze, tylko zapewniamy klientowi opiekę, dokonujemy poprawek, jesteśmy na każde zawołanie. Czujemy się ich przyjaciółmi i powiernikami, jesteśmy ludźmi. Czy pan przypadkiem nie jest z prasy? Ostatnio mile nas zaskoczył artykuł w tutejszym wydaniu „Miami Herald”. Może miał pan okazję go przeczytać?

- Nie zwróciłem uwagi.

- Ujmę to tak, panie Osnard. I jeśli pan pozwoli, będę mówił serio. Ubieramy prezydentów, prawników, bankierów, biskupów, parlamentarzystów, generałów i admirałów. Ubieramy każdego, kto potrafi docenić garnitur uszyty na zamówienie i może za niego zapłacić - niezależnie od koloru skóry, wyznania i reputacji. Co pan na to?

- To brzmi obiecująco. Bardzo obiecująco. A zatem jesteśmy umówieni: piąta, godzina wytchnienia. Nazywam się Osnard.

- Do piątej, panie Osnard. Bardzo się cieszę.

- Ja też.

- Kolejny świetny klient - powiedział Pendel, kiedy Marta przyszła z jakimiś rachunkami.

Jakoś nigdy nie mówił do Marty naturalnie. Ona zaś nie wyglądała naturalnie, słuchając go - odwracała okaleczoną twarz, mądre oczy patrzyły gdzie indziej, a zasłona czarnych włosów zakrywała to, co było w niej najgorsze. dała za wygraną, sięgnęła za pazuchę marynarki - w Panamie raczej się ich nie nosi, chyba że jest się „kimś” albo ochroniarzem - wyciągnęła portfel, wyłuskała banknot, schowała rzeczony portfel w lewej wewnętrznej kieszeni marynarki, opuściła szybę na tyle, żeby Murzyn mógł włożyć do środka parasol. Teraz wymienili grzeczności i dynia podała dziesięciodolarowy banknot. Manewr udany. Uwaga: dyniowata gęba mówi po hiszpańsku, choć dopiero co tutaj przyjechała.

Pendel uśmiechnął się, ale nie swoim dyżurnym uśmiechem. Autentycznie cieszył się na to spotkanie.

- Młodszy, niż myślałem - zawołał w stronę kształtnych pleców Marty pochylonej w szklanej kabinie nad kuponami lotka. Przeglądała je niecierpliwie, ale jak zwykle nic nie trafiła.

Pendel mówi o tym z uznaniem. Jakby sądził, że przez następne lata będzie sprzedawał Osnardowi garnitury i cieszył się jego przyjaźnią, zamiast od razu zrozumieć, kim Osnard jest naprawdę: klientem z piekła.

Rzuciwszy tę uwagę i nie uzyskawszy od Marty żadnej odpowiedzi poza lekkim uniesieniem głowy, Pendel - jak zawsze, kiedy zawierał nową znajomość - przyjął pozycję, w jakiej pragnął być po raz pierwszy ujrzany.

A że życie nauczyło go polegać na pierwszym wrażeniu, przykładał też wielką wagę do pierwszego wrażenia, jakie robi na innych. Nikt nie oczekuje, że krawiec przyjmie go na siedząco. Ale Pendel już dawno postanowił, że zakład P & B stanie się oazą spokoju w zabieganym świecie. Dlatego zależało mu, aby klienci zastawali go w starym fotelu, najlepiej z przedwczorajszym wydaniem „Timesa” rozłożonym na kolanach.

Nie miał też nic przeciwko temu, żeby na stoliku przed nim stała tacka z herbatą - tak jak teraz - wciśnięta między stare numery „Illustrated London News” i „Country Life”, i prawdziwy srebrny czajniczek do herbaty oraz kilka świeżych i apetycznych kanapek z ogórkiem, których wykonanie Marta opanowała do perfekcji. Na własną prośbę zamykała się w kuchni na czas pierwszych nerwowych etapów wizyty nowego klienta, żeby widok oszpeconej kobiety rasy mieszanej nie wystraszył białego Panamczyka przybyłego z zamiarem upiększenia siebie. Lubiła tam czytać książki, gdyż Pendel zmusił ją w końcu do powrotu na studia. Psychologia, nauki społeczne i coś tam jeszcze, nigdy nie pamiętał, co. Chciał, żeby zapisała się na prawo, ale stanowczo odmówiła, twierdząc, że prawnicy to kłamcy.

- Nie wypada - oświadczyła po hiszpańsku starannie modulowanym głosem z nutką ironii - żeby córka czarnego cieśli poniżała się dla pieniędzy.

Młody postawny mężczyzna z niebiesko-białym parasolem może wysiąść z niewielkiego samochodu w rzęsistym deszczu na kilka sposobów Sposób Osnar-da - jeśli to był rzeczywiście on - wydawał się sprytny, ale nie pozbawiony wad. Strategia polegała na tym, żeby zacząć otwierać parasol w samochodzie i wysunąć się tyłkiem do przodu w mało eleganckiej pozycji, jednocześnie wyciągając za sobą parasol, a potem jednym triumfalnym ruchem rozłożyć go nad głową. Ale albo Osnard, albo parasol utknął w drzwiach, w związku z czym przez moment Pendel widział jedynie szeroki angielski tyłek okryty brązowymi gabardynowymi spodniami, wyciętymi za głęboko w kroku, i przyciasną marynarką z podwójnym rozcięciem, moknącą w strugach ulewnego deszczu.

Dziesięciouncjowy lekki materiał, zauważył Pendel. Z domieszką tery-lenu - zdecydowanie za ciepły jak na Panamę. Nic dziwnego, że na gwałt potrzebuje kilka garniturów. W pasie trzydzieści osiem, dałby sobie rękę uciąć. Parasol otworzył się. Nie wszystkie to robią. Ten wystrzelił do góry jak flaga bezwarunkowej kapitulacji i równie szybko opadł na głowę. Później, jak każdy klient, mężczyzna znikł między parkingiem a głównym wejściem. Idzie po schodach, pomyślał z zadowoleniem Pendel. Słyszał jego kroki mimo odgłosu deszczu. A oto stoi przed drzwiami, widać jego cień. Właź, głuptasie, przecież otwarte. Pendel nie podnosił się z fotela. Nauczył się tego, gdyż w przeciwnym razie otwierałby i zamykał drzwi przez cały dzień. Kawałki przemokniętej brązowej gabardyny jak kamyki w kalejdoskopie prześwitywały przez półkolisty napis na mlecznej szybie: PENDEL & BRAITHWAITE, Panama i Savile Row od 1932 roku. Jeszcze chwila i okazała postać wtoczyła się do środka, trzymając przed sobą parasol.

- Pan Osnard, jak przypuszczam - odezwał się z głębi starego fotela -proszę dalej. Nazywam się Harry Pendel. Przykro mi z powodu deszczu. Może filiżanka herbaty lub coś mocniejszego?

Pierwszą jego myślą było: ten lubi sobie dogodzić. Bystre oczy lisa. Powolne ruchy, potężne kończyny, typowy leniwy siłacz. Trzeba zostawić mnóstwo materiału do poszerzeń. Potem przypomniał sobie stary dowcip, który niestrudzenie powtarzał wujek Benny ku nieszczeremu oburzeniu cioci Ruth:

„Wiecie, drogie panie, co to znaczy, jeśli mężczyzna ma duże dłonie i duże stopy? Nosi duże rękawice i duże skarpety”.

Wchodząc do zakładu P & B, klienci stawali przed wyborem. Mogli usiąść, co robili ci spokojniejsi, przyjąć talerz zupy Marty lub szklankę jakiegoś napoju, wymienić najnowsze plotki i poddać się balsamicznej atmosferze tego miejsca, by potem udać się do przymierzalni na górze, mijając po drodze kuszącą ekspozycję katalogów rozrzuconych na stoliku z jabłoniowego drewna. Mogli też ruszyć prosto do przymierzalni, co robili nerwowi, głównie nowi klienci - wydawali polecenia kierowcom przez drewniany parawan, dzwonili z telefonów komórkowych do kochanek i maklerów i starali się, jak mogli, udowodnić, jak bardzo są ważni. Z czasem jednak nerwowi stawali się spokojni, a po nich przychodzili kolejni nowi nerwowi klienci. Pendel chciał się przekonać, do której z tych kategorii zalicza się Osnard. Odpowiedź brzmiała: do żadnej.

Nie zdradzał też żadnych znanych symptomów człowieka, który ma wydać pięć tysięcy dolarów na ubrania. Nie był zdenerwowany, nie paraliżowały go niepewność i wahanie, nie był też arogancki ani gadatliwy, ani zbyt poufały. Nie miał poczucia winy, ale jak wiadomo w Panamie poczucie winy jest rzadkością. Nawet jeśli ktoś przywozi je ze sobą, w tym kraju szybko się go pozbywa. Osnard zachowywał się ze zdumiewającym opanowaniem.

Po prostu oparł się o ociekający parasol, jedną stopę wysunął dó przodu, a drugą umieścił na samym środku wycieraczki, co tłumaczyło, dlaczego na zapleczu ciągle rozbrzmiewał dzwonek. Ale Osnard nie słyszał dzwonka. A może słyszał, tylko uczucie skrępowania było mu obce. Dzwonek dzwonił, a on rozglądał się dookoła z rozpromienioną twarzą. Uśmiechał się, jakby rozpoznawał to miejsce, jakby nieoczekiwanie spotkał dawno niewidzianego przyjaciela.

Kręte mahoniowe schody prowadzące do działu z męskimi dodatkami na antresoli: mój Boże, stare dobre schody... Fulary, szlafroki, kapcie z monogramem: tak, tak, dobrze was pamiętam... Biblioteczna drabinka zamieniona zmyślnie na wieszak na krawaty, kto by pomyślał, że do tego zostanie wykorzystana? Drewniane wentylatory poruszające się leniwie pod zgrzybiałym stropem, bele materiału, kontuar ze stuletnimi nożycami i mosiężną linijką ułożoną równolegle do krawędzi: starzy towarzysze, są tu wszyscy, co do jednego... I wreszcie przetarty skórzany fotel - według legendy należał niegdyś do Braithwaite’a. No i sam Pendel, który w nim siedzi i z łagodnym uśmiechem przygląda się nowemu klientowi.

Osnard odwzajemnia spojrzenie - przenikliwe, nieskrępowane, od góry do dołu. Zaczyna od twarzy Pendela, potem schodzi niżej do kamizelki z plisą i granatowych spodni, jedwabnych skarpet i czarnych pantofli firmy Ducket’s of Oxford. Rozmiary od szóstki do dziesiątki do nabycia w sklepiku na górze. Wzrok znowu wędruje do góry i Osnard bez pośpiechu po raz drugi badawczo przygląda się twarzy Pendela, by następnie oderwać się od niej i zlustrować zakamarki zakładu. Dzwonek cały czas dzwoni, bo wielka stopa nadal tkwi na kokosowej wycieraczce.

- Cudownie - powiedział Osnard. - Idealnie. Nie wolno tu niczego zmieniać.

- Proszę spocząć - zaproponował gościnnie Pendel. - Proszę się rozgościć, panie Osnard. Wszyscy czują się tutaj jak w domu, przynajmniej taką mamy nadzieję. Więcej ludzi wpada tu na pogaduszki niż po garnitur. Ma pan za sobą stojak. Proszę tam zostawić parasol.

Ale Osnard ani myślał zostawiać go gdziekolwiek. Wskazywał nim jak czarodziejską różdżką fotografię w ramkach, wiszącą na honorowym miejscu na przeciwległej ścianie. Starszy mężczyzna w okularach, w koszuli z okrągłym kołnierzykiem i w czarnej marynarce spoglądał z niej groźnie na młodszy od niego świat.

- To on, prawda?

- Kto taki? Gdzie?

- O, tam. Wielki Arthur Braithwaite.

- Owszem. Ma pan bystre oko, jeśli mogę się tak wyrazić. Wielki Braithwaite we własnej osobie, jak słusznie go pan nazwał. To zdjęcie zrobiono w najlepszym okresie jego życia na zamówienie pracowników, którzy go ubóstwiali. Dostał je w prezencie na sześćdziesiąte urodziny.

Osnard ruszył do przodu, żeby lepiej się przyjrzeć, i dzwonek wreszcie przestał dźwięczeć.

- Arthur G. - przeczytał głośno napis na mosiężnej tabliczce umocowanej na ramie. - 1908-1981. Założyciel. Do licha. Nie rozpoznałbym go. A co oznacza to „G”?

- George - wyjaśnił Pendel, zastanawiając się, jakim cudem Osnard miałby go rozpoznać, ale postanowił nie drążyć tematu.

- Mogę zapytać o pochodzenie?

- Urodził się w Pinner - odparł Pendel.

- Chodzi mi o fotografię. Przywiózł ją pan ze sobą? Skąd się tutaj wzięła?

Pendel pozwolił sobie na smutny uśmiech i westchnienie.

- Dostałem ją w prezencie od wdowy, panie Osnard, tuż przed tym, jak poszła w ślady małżonka. To ładnie z jej strony, tym bardziej, że ledwie ją było stać na opłacenie przesyłki z Anglii, ale i tak postawiła na swoim. „On chciałby, żeby tam się znalazła” - oświadczyła i nikt nie mógłby jej odwieść od tego zamiaru. Ale też nikt nie próbował. Jeśli coś postanowiła, nie było siły, która by ją powstrzymała. Któż by śmiał?

- Jak miała na imię?

- Doris.

- A dzieci?

- Słucham?

- Czy pani Braithwaite miała dzieci? Spadkobierców? Potomków?

- Niestety, państwo Braithwaite’owie byli bezdzietni.

- Mimo wszystko zakład powinien się nazywać Braithwaite & Pendel. Przecież stary Braithwaite był założycielem firmy. Jego nazwisko powinno być na początku, nawet jeśli nie żyje.

Pendel już kręcił głową.

- Nie, szanowny panie. To nie tak. W swoim czasie Arthur Braithwaite wyraźnie sobie tego zażyczył. „Harry, synu, młodość zawsze triumfuje nad starością. Od tej pory będziemy P & B, w ten sposób nie pomylą nas z pewnym koncernem naftowym”.

- A jakich członków rodziny królewskiej ubieraliście? „Krawcy Królewscy”. Widziałem ten szyld. Bardzo mnie to ciekawi.

Uśmiech Pendela nieco przygasł.

- Szanowny panie, obawiam się, że nie będę mógł sobie pozwolić na niedyskrecję. Dżentelmeni związani blisko z pewnym domem królewskim raczyli zaszczycić nasze skromne progi w przeszłości, czynią to zresztą do dziś. Niestety, nie wolno nam wyjawić dalszych szczegółów.

- A to dlaczego?

- Po części dlatego, że zakazuje tego regulamin gildii krawieckiej, który gwarantuje dyskrecję każdemu klientowi, z niższych bądź z wyższych sfer. A po części, obawiam się, chodzi o względy bezpieczeństwa.

- Czy to członkowie angielskiej rodziny królewskiej?

- Naciska pan zbyt mocno, panie Osnard.

- Więc co robi herb księcia Walii przed wejściem? Przez chwilę myśla-łem, że jesteście pubem.

- Dziękuję, panie Osnard. Niewiele osób tutaj w Panamie zauważa takie rzeczy, ale muszę milczeć. Nie wyjawię nic więcej. Proszę spocząć. Oto kanapki Marty z ogórkiem, jeśli miałby pan ochotę. Nie wiem, czy dotarły już do pańskich uszu legendy o jej geniuszu w tej dziedzinie. Polecam też wyborne białe wino. Chilijskie, importowane przez jednego z moich klientów, który łaskawie przysyła mi od czasu do czasu skrzynkę. Na co się pan skusi?

Albowiem Pendelowi coraz bardziej zależało na tym, żeby wystawić Osnarda na pokusę.

Osnard nie usiadł, ale poczęstował się kanapką. A właściwie trzema -jedną zjadł od razu, a dwie ułożył na wydatnych poduszkach lewej dłoni, stojąc obok Pendela przy stoliku z jabłoniowego drewna.

- W tym pana zupełnie nie widzę - wyznał Pendel, jednym ruchem ręki osuwając próbkę lekkiego tweedu, co zresztą robił zawsze. - To też nie pasuje, nie do figury dojrzałej, jak to ja nazywam, może dla jakiegoś gołowąsa czy chudzielca, ale nie dla mężczyzny pańskiej lub mojej postury. - Kolejna strona. - Tu mamy coś bardziej odpowiedniego.

- Wyborna alpaka.

- Istotnie, szanowny panie - powiedział zaskoczony Pendel. - Z peruwiańskich Andów, ceniona za miękkość w dotyku i różnorodność naturalnych odcieni, że pozwolę sobie zacytować „Wool Record”. No cóż, panie Osnard, prawdziwy z pana znawca.

Przeciętny klient nie miał zielonego pojęcia o materiałach, więc Pendel był naprawdę zdziwiony.

- Ulubiony materiał ojca. Kiedyś wprost za nim przepadał. Istniała dla niego tylko alpaka.

- Kiedyś?

- Już nie żyje. Dołączył do Braithwaite’a, tam, w górze.

- Mogę tylko z całym szacunkiem powiedzieć, panie Osnard, że pański ojciec znał się na rzeczy! - zawołał Pendel, podejmując ulubiony temat. -Moim zdaniem, a nie jestem w tych sprawach laikiem, alpaka to absolutnie najlepszy lekki materiał na świecie. Zawsze tak było i będzie, jeśli wolno mi wyrazić swoją opinię. Nie obchodzą mnie te wszystkie moherowe i czesankowe mieszanki. Włókno alpaki jest farbowane, stąd różnorodność i bogactwo kolorów. Alpaka jest czysta i elastyczna, ten materiał oddycha. Nie pod-rażni najdelikatniejszej skóry. - Konfidencjonalnie dotknął palcem ramienia Osnarda. - Wie pan, panie Osnard, na co przeznaczali ją niektórzy krawcy z Savile Row, ku ich wiecznej hańbie?

- Ciekaw jestem.

- Na podszewkę - oświadczył z obrzydzeniem Pendel. - Zwykłą podszewkę. To po prostu wandalizm.

- Stary Braithwaite pewnie się oburzał.

- Jakby pan zgadł. „Harry - powiedział raz do mnie (dopiero po dziewięciu latach zaczął mi mówić po imieniu) - Harry, nawet z psem nie obszedłbym się tak, jak oni z alpaką”. To jego słowa, jakbym go teraz słyszał.

- Ja też.

- Co pan powiedział?

Pendel nagle stał się uosobieniem czujności, a Osnard - wręcz przeciwnie. Jakby nie zdając sobie sprawy z wagi wypowiedzianych słów, nadal z zainteresowaniem przeglądał próbki.

- Nie wiem, czy dobrze pana zrozumiałem, panie Osnard.

- Stary Braithwaite ubierał mojego ojca. Dawno temu. Byłem jeszcze szczeniakiem.

Pendel wyglądał na zbyt wzruszonego, żeby cokolwiek powiedzieć. Wyprostował się i uniósł nieco ramiona jak stary wojak przy grobie nieznanego żołnierza. Kiedy wreszcie odzyskał mowę, odezwał się zduszonym głosem.

- Nigdy bym... Proszę mi wybaczyć. Co za niespodzianka. - Oprzytomniał trochę. - To pierwszy taki przypadek. Ojciec i syn. Dwa pokolenia klientów w P & B. Tego jeszcze nie było. Przynajmniej w Panamie. Od wyjazdu z Londynu.

- Przypuszczałem, że będzie pan zaskoczony.

Przez chwilę Pendel mógł przysiąc, że bystre, lisie oczy straciły blask, zaokrągliły się i pociemniały. Tylko w samym środku źrenicy pozostał maleńki punkcik światła. Później wydawało mu się, że punkcik nie był złoty, lecz czerwony. Ale oczy szybko rozjaśniły się na nowo.

- Co się stało? - zapytał Osnard.

- Cały czas nie mogę wyjść ze zdumienia, panie Osnard. „Zatkało mnie”, jak to się teraz mówi.

- Czas zatoczył koło, prawda?

- Istotnie, szanowny panie. Czas toczy się i zmiata wszystko na swojej drodze, jak mówią - przyznał Pendel i wrócił do katalogu z próbkami jak ktoś, kto szuka zapomnienia w pracy.

Ale Osnard najpierw zjadł ostatnią kanapkę z ogórkiem, pochłaniając ją od razu całą. Potem strzepał okruchy z dłoni, pocierając nimi kilka razy, póki nie uznał, że są czyste.

Przyjmowanie nowych klientów w P & B odbywało się zgodnie ze sprawdzoną procedurą. Wybierano materiał z katalogu, podziwiano ten sam materiał w beli - Pendel nigdy nie pokazywał próbki, jeśli nie miał w zapasie większej ilości tkaniny - zdejmowano miarę w przymierżalni, przeglądano dodatki i towary w Kąciku Sportsmena, wychodzono na zaplecze, witano się z Martą, otwierano rachunek, wpłacano zaliczkę, chyba że uzgodniono inaczej, i zapraszano za dziesięć dni na pierwszą przymiarkę. Ale w przypadku Osnarda Pendel zdecydował się na odstępstwo. Od stolika z próbkami wyprowadził go na zaplecze ku konsternacji Marty, która zaszyta w kuchni czytała Ekologię na kredyt, rzecz o wyrębie tropikalnych lasów Ameryki Południowej przy gorącej aprobacie Banku Światowego.

- Oto prawdziwy mózg firmy P & B, panie Osnard, choć pewnie zabije mnie za te słowa. Marto, to jest pan Osnard. O-S-N, potem A-R-D. Załóż panu kartę, kochanie, i zaznacz, że to stały klient. Pan Braithwaite szył dla jego ojca. Jak imię łaskawego pana?

- Andrew - odparł Osnard i Pendel zauważył, że Marta przygląda mu się, jakby usłyszała coś innego, a potem przenosi pytające spojrzenie na Pendela.

- Andrew? - powtórzyła.

Pendel pospieszył z wyjaśnieniem.

- Chwilowo zamieszkały w hotelu El Panama, Marto, za co winić należy naszych panamskim budowlańców, ale wkrótce przenosi się do...

- Punta Paitilla.

- Naturalnie - rzeki Pendel z uniżonym uśmiechem, jak gdyby Osnard zamówił kawior.

I Marta, niespiesznie zaznaczywszy stronę w książce, ponuro zanotowała podane szczegóły, skrywając się za zasłoną czarnych włosów.

- Co jej się stało? - zapytał cicho Osnard, gdy znaleźli się z powrotem na korytarzu.

- Wypadek, szanowny panie, i mało fachowa opieka medyczna.

- Czemu jąpan u siebie trzyma? Klienci dostająpewnie gęsiej skórki na jej widok.

- Wręcz przeciwnie, o czym mówię z niekłamaną przyjemnością, szanowny panie - oświadczył kategorycznie Pendel. - Marta jest ulubienicąna-szych klientów. A za jej kanapki można dać się zabić.

I żeby uniknąć kolejnych pytań o Martę i nie narażać się na jej dezaprobatę, Pendel przystąpił natychmiast do standardowego wykładu o orzechu tagua, który rośnie w lasach tropikalnych i jest traktowany przez ludzi wrażliwych, o czym z przekonaniem zapewnił Osnarda, jako udany substytut kości słoniowej.

- Czy wie pan, co obecnie wyrabia się z tagui? - mówił z większym niż zwykle entuzjazmem. - Ozdobne komplety szachowe? Punkt dla pana. Wyroby artystyczne? Znowu pan trafił. Kolczyki, biżuterię, ciepło, coraz cieplej... co jeszcze? Jakie może być jeszcze tradycyjne zastosowanie, zupełnie zapomniane w naszych czasach, które my tutaj w P & B, narażając się na pewne koszty, przywróciliśmy dla dobra naszych klientów i przyszłych pokoleń?

- Guziki - zasugerował Osnard.

- Oczywiście, tak brzmi prawidłowa odpowiedź. Guziki. Dziękuję panu -Pendel zatrzymał się przed następnymi drzwiami. - Nasze indiańskie pracownice - zapowiedział przyciszonym głosem. - Z plemienia Cuna. Muszę powiedzieć, że są bardzo wstydliwe.

Zapukał, otworzył drzwi, wszedł ostrożnie do środka i dał znak gościowi, żeby poszedł w jego ślady. W padającym pod kątem świetle siedziały trzy Indianki w nieokreślonym wieku i szyły.

- Oto nasze wykańczarki, panie Osnard - szepnął Pendel, jakby obawiał się wyrwać je z transu.

Ale kobiety nie wyglądały na bardziej wstydliwe od Pendela. Oderwały wzrok od pracy i posłały Osnardowi szerokie, pełne uznania uśmiechy.

- Dziurka od guzika dla szytego na zamówienie garnituru, panie Osnard, jest tym, czym rubin dla turbanu - ciągnął dalej Pendel. - Ona przykuwa wzrok i świadczy o całości. Ładna dziurka nie uratuje źle uszytego garnituru, ale brzydka od razu dyskwalifikuje dobry.

- Jak mawiał stary Arthur Braithwaite - podpowiedział Osnard, podobnie jak Pendel ściszając głos.

- Tak jest, szanowny panie, zgadza się. I guziki z tagua, przed wynalezieniem plastiku powszechnie stosowane w Ameryce i Europie, moim zdaniem niezrównane, wróciły do łask w zakładzie P & B jako doskonały dodatek do uszytego w całości ręcznie garnituru.

- To też pomysł Braithwaite’a?

- Koncepcja była Braithwaite’a, panie Osnard - rzekł Pendel, mijając zamknięte drzwi do pracowni chińskich szwaczek i tylko paniką można było wytłumaczyć to, że postanowił ich nie niepokoić. - Ale zaszczyt wprowadzenia jej w życie przypadł mnie.

I choć Pendel wychodził ze skóry, żeby nie zwolnić kroku, Osnard zagrodził Pendelowi drogę, opierając potężne ramię o ścianę.

- Podobno ubierał pan w swoim czasie Noriegę. To prawda?

Pendel zawahał się, a jego wzrok odruchowo powędrował ku drzwiom do kuchni.

- A jeśli nawet? - odparł. Przez chwilę jego twarz ściągnęła nieufność, a głos przybrał posępny i matowy ton. - Co miałem robić? Zamknąć wszystko na cztery spusty i wrócić do kraju?

- Co pan dla niego szył?

- Generał nie przepadał za garniturami. Co innego mundury. Mógł o nich rozprawiać przez cały dzień. A także o wojskowych butach i czapkach. Ale choć opierał się jak mógł, na niektóre okazje musiał założyć garnitur.

Odwrócił się, próbując nakłonić Osnarda do dalszej wędrówki korytarzem. Ale Osnard nie cofnął ramienia.

- Jakie okazje?

- Na przykład kiedyś poproszono go o wystąpienie z uroczystym odczytem na Uniwersytecie Harvarda. Może pan pamięta, choć Harvard pewnie wołałby zapomnieć. Generał był trudnym klientem. Bardzo denerwowały go przymiarki.

- Tam, gdzie jest teraz, nie potrzebuje garniturów.

- Istotnie, panie Osnard. O ile wiem, tam ma się wszystko zapewnione. Inną okazją było przyznanie mu przez Francuzów Legii Honorowej.

- Za co?

Górne światło na korytarzu zamieniło oczy Osnarda w ciemne kratery.

- Można podać kilka powodów, panie Osnard. Najczęściej mówi się o tym, że generał w zamian za pomoc finansową zezwolił francuskim siłom powietrz-

nym na wykorzystanie Panamy jako bazy tranzytowej w trakcie owych niepopularnych eksperymentów nuklearnych na południowym Pacyfiku.

- Skąd pan wie?

- Czasem w otoczeniu generała dużo się mówiło o różnych sprawach. Nie wszyscy jego zwolennicy byli równie dyskretni, jak on.

- Ich też pan ubierał?

- Robię to do tej pory, proszę pana, do tej pory - odparł Pendel, przyjmując znowu pogodny ton. - Owszem, przechodziliśmy lekki kryzys bezpośrednio po amerykańskiej inwazji. Niektórzy wyżsi urzędnicy junty musieli zniknąć z kraju na jakiś czas, ale wkrótce wrócili. W Panamie nikt na długo nie traci stanowiska, a panamscy dżentelmeni niechętnie wydają pieniądze na wygnaniu. Tutaj politycy częściej przechodzą metamorfozę, niż popadają w niełaskę, więc nikt na długo nie traci przywilejów.

- Nie nazwali pana kolaborantem czy kimś w tym rodzaju?

- Szczerze mówiąc, panie Osnard, w tym kraju mieszka niewiele osób bez winy. Szyłem kilka razy dla generała, to prawda. Ale przecież większość moich klientów miała cięższe grzechy na sumieniu, prawda?

- A co ze strajkami? Przyłączył się pan do nich?

Kolejne nerwowe spojrzenie w stronę kuchni, gdzie Marta przypuszczalnie wróciła już do lektury.

- Określiłbym to tak, panie Osnard: zamknęliśmy drzwi wejściowe, ale nie zamykaliśmy zakładu od zaplecza.

- Sprytnie pomyślane.

Pendel nacisnął najbliższą klamkę. Dwaj starsi wiekiem włoscy spodniarze w białych fartuchach i okularach w złotych oprawkach podnieśli wzrok. Osnard skinął im po królewsku dłonią i cofnął się na korytarz. Pendel ruszył za nim.

- Tego nowego też ubieracie? - zapytał od niechcenia Osnard.

- Owszem. Z dumą mogę powiedzieć, że prezydent Republiki Panamskiej zalicza się obecnie do naszych klientów. Trudno o milszego dżentelmena.

- Gdzie to robicie?

- Nie rozumiem?

- On przyjeżdża tutaj czy pan jeździ do niego?

- Zawsze jestem wzywany do pałacu. - Pendel przybrał wyniosły ton. -Na ogół chodzi się do prezydenta. Nie na odwrót.

- Pewnie czuje się pan tam jak u siebie w domu?

- No cóż, szanowny panie, to mój trzeci prezydent. Nawiązuję różne kontakty.

- Z jego zausznikami?

- Z nimi też.

- Jaki on jest?

3 - Krawiec z Panamy

Pendel zamilkł na chwilę jak zawsze, kiedy wystawiano na próbę jego zawodową dyskrecję.

- Jak każdy dzisiejszy mąż stanu, szanowny panie, żyje pod presją, jest osamotniony, odcięty od zwykłych przyjemności, które nadają życiu sens. Kilka minut na osobności z krawcem może być dla niego błogosławionym wytchnieniem od wiecznej gonitwy.

- I ucinacie sobie pogawędkę?

- Osobiście wołałbym to nazwać „chwilą odprężenia”. Pyta, co mówią o nim klienci. Ja odpowiadam - bez nazwisk, rzecz jasna. Czasem, jeśli coś go gnębi, zaszczyca mnie jakimś wyznaniem. Cieszę się reputacją osoby dyskretnej, o czym zapewne poinformowali go jego doradcy. Proszę dalej.

- Jak się do pana zwraca?

- Na osobności czy przy innych?

- Po imieniu? - zgadł Osnard.

- Tak.

- A pan?

- Gdzieżbym śmiał, panie Osnard. Miałem okazję, nalegał nawet. Ale mówię do niego „panie prezydencie” i tak już zostanie.

- A Fidel?

Pendel roześmiał się wesoło. Od jakiegoś czasu miał na to ochotę.

- No cóż, comandante ostatnio nosi garnitury i dobrze robi, zważywszy jego tuszę. Cokolwiek myślą o nim jankesi, w tych stronach każdy krawiec dałby sobie wybić zęby, żeby móc go ubierać. Ale on pozostaje wiemy kubańskiemu krawcowi, co zapewne z zażenowaniem zauważył pan w telewizji. Mój Boże. Ani słowa więcej. My jesteśmy w pogotowiu. Jeśli przyjdzie zlecenie, P & B je wykona.

- Widzę, że ma pan tutaj prawdziwą agencję wywiadowczą.

- Żyjemy w brutalnym świecie, panie Osnard. Konkurencja jest duża. Byłbym głupcem, gdybym nie nadstawiał uszu, prawda?

- Święta racja. Nie chcemy pójść w ślady starego Braithwaite’a, co?

Pendel wspiął się na składaną drabinkę. Balansował na jej szczycie -składanej platformie, na którą zazwyczaj się nie zapuszczał - i wymachiwał belą najlepszej szarej alpaki wydobytej z górnej półki. Jak się tam dostał, co go tam pchnęło, było dla niego tajemnicą, której nie miał zamiaru zgłębiać bardziej niż kot na wierzchołku drzewa. Liczyło się jedno: ucieczka.

- Zawsze powtarzam, że trzeba je wieszać, póki są jeszcze ciepłe, i nie zapominać o rotacji - oznajmił głośno półce z granatową czesanką oddalonej o piętnaście centymetrów od jego nosa. - Ta tutaj, jak już ustaliliśmy, chyba przypadnie nam do gustu, panie Osnard. Doskonały wybór, jeśli mogę tak powiedzieć, a szary garnitur w Panamie jest praktycznie niezbędny. Zaraz zniosę belę, żeby mógł pan ją obejrzeć i pomacać. Marto! Pozwól, kochanie, do nas!

- O co chodzi z tą rotacją? - zapytał z dołu Osnard z rękami w kieszeniach, oglądając krawaty.

- Żadnego garnituru nie wolno nosić przez dwa dni z rzędu, a zwłaszcza tych z lekkich materiałów, panie Osnard. Szanowny ojciec zapewne wielokrotnie to panu powtarzał.

- Dowiedział się od Arthura?

- Pralnia chemiczna to śmierć dla prawdziwego garnituru. Kiedy osadza się na nim brud i pot, co przy częstym noszeniu jest nieuniknione, ludzie od razu pędzą do pralni chemicznej, a to początek końca. Garnitury trzeba oszczędzać, nosić na zmianę. Marta! Gdzie się podziewa ta dziewczyna?

Osnard nie odrywał wzroku od krawatów.

- Pan Braithwaite posunął się jeszcze dalej: radził klientom, żeby w ogóle trzymali się z dala od pralni - perorował dalej Pendel, podnosząc lekko głos. -Garnitur wystarczy wyszczotkować, w razie konieczności oczyścić gąbką i raz do roku przynieść go nam do prania w rzece Dee.

Osnard przestał wpatrywać się w krawaty i podniósł ze zdziwieniem wzrok.

- Dee słynie ze swych oczyszczających właściwości - wyjaśnił Pendel. -Jest dla garnituru tym, czym Jordan dla pielgrzyma.

- Myślałem, że to słowa Huntsmana - powiedział Osnard, wbijając wzrok w Pendela.

Pendel zawahał się i nie udało mu się tego ukryć. A Osnard cały czas przeszywał go wzrokiem.

- Pan Huntsman, mój drogi panie, jest znakomitym krawcem. Jednym z najlepszych w Londynie. Ale w tym przypadku poszedł w stopy Arthura Braithwaite’a.

Prawdopodobnie chciał powiedzieć „w ślady”, ale pod wpływem świdrującego wzroku Osnarda wyobraził sobie wielkiego Huntsmana, który posłusznie tropi w czarnym szkockim błocie odciski stóp Braithwaite’a. Chciał za wszelką cenę rozwiać tę wizję, chwycił więc belę materiału i przytrzymując się jedną ręką, a drugą tuląc belę do piersi, ostrożnie zszedł z drabinki.

- Proszę bardzo, szanowny panie. Szara alpaka w pełnej krasie. Dziękuję, Marto - dodał, gdy zjawiła się w końcu.

Odwracając lekko twarz, Marta chwyciła materiał w obie dłonie i wycofała się w stronę drzwi, jednocześnie przechylając lekko tkaninę, żeby Osnard mógł się jej dobrze przyjrzeć. Jakoś udało jej się przechwycić spojrzenie Pendela - w jej oczach dostrzegł zarówno pytanie, jak i naganę. Na szczęście Osnard nie zauważył tego. Badał materiał. Pochylił się nad nim z dłońmi splecionymi z tyłu niczym członek rodziny królewskiej. Wciągnął powietrze. Skubnął krawędź, dotknął tkaniny koniuszkami kciuka i palca wskazującego. Powolność jego ruchów skłoniła Pendela do żywszych wysiłków, a Martę do okazania jeszcze większej dezaprobaty.