I am reading - Czytam sobie. Aniela i inni - O Domu Towarowym Jabłkowskich - Cezary Łazarewicz - ebook

I am reading - Czytam sobie. Aniela i inni - O Domu Towarowym Jabłkowskich ebook

Cezary Łazarewicz

0,0
5,99 zł

Opis

Pełna niezwykłych detali i fascynujących faktów opowieść o znanym domu towarowym, który powstał w przedwojennej Polsce, stając się symbolem dobrobytu i ulubionym miejscem eleganckich obywateli II RP.

Cezary Łazarewicz najpierw przybliżył historię Domu Towarowego braci Jabłkowskich dorosłym, a teraz w fascynującą podróż odkrywającą tajemnice przodka galerii handlowych zabiera także dzieci! Młodzi czytelnicy poznają świat sklepów, jakich już dzisiaj nie ma. Niezwykle interesującą historię wzbogacają pobudzające wyobraźnię ilustracje.

"Aniela i inni. O Domu Towarowym Jabłkowskich" to książka z serii "Czytam sobie z kotylionem" - specjalnej, limitowanej edycji bestsellerowej serii "Czytam sobie", wydanej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Misją obu serii jest wspieranie samodzielnego czytania u dzieci i zarażania ich pasją do literatury.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 13

Oceny
0,0
0
0
0
0
0Cezary Łazarewicz

Aniela i inni

O Domu Towarowym Jabłkowskich

zilustrowałaAleksandra Artymowska

Saga

Aniela i inni - O Domu Towarowym Jabłkowskich

Copyright © 2018, 2019 Cezary Łazarewicz i SAGA Egmont

Wszystkie prawa zastrzeżone

ISBN: 9788726128666

1. Wydanie w formie e-booka, 2019

Format: EPUB 2.0

Ta książka jest chroniona prawem autorskim. Kopiowanie do celów innych niż do użytku własnego jest dozwolone wyłącznie za zgodą SAGA Egmont oraz autora.

SAGA Egmont, spółka wydawnictwa Egmont

Stasiowi, w nadziei, że samodzielnie przeczyta

UWAGA!

Słowa zaznaczone gwiazdką *

zostały wyjaśnione w słowniczku

na końcu książki.

Rozdział I

Zobaczcie, to jest Aniela Jabłkowska. W kapeluszu z kwiatami, w koronkowych rękawiczkach i sukni z falbanami zapinanej pod samą brodą wygląda, jakby była z innego świata. Bo jest. Tak ubierały się kobiety 150 lat temu. Polski wtedy niebyło na mapach Europy, a Warszawa nie była stolicą, tylko jednym z wielu miast Cesarstwa Rosyjskiego.

Aniela Jabłkowska była najmłodszą córką Józefa Jabłkowskiego, ziemianina* spod Kalisza, który kiedyś był bogaty, ale nie powiodło mu się w interesach. Musiał zostawić dwór pod Kaliszem i przeprowadzić się z rodziną do niewielkiego mieszkania w warszawskiej kamienicy. Pracował ciężko, by utrzymać rodzinę, a swoim dzieciom powtarzał, że ojczyźnie trzeba służyć dobrą i uczciwą pracą, a nie tylko walcząc w wojnach i powstaniach.

– Tak zbudujecie Polskę – mówił.

Anieli tata powiedział, że powinna otworzyć sklepik w Warszawie. Nawet gdyby to jej nie odpowiadało, nic nie mogła zrobić. Były to czasy, kiedy ojcowie decydowali, co ich córki mają robić w życiu. Raczej trudno było się im sprzeciwiać. Na szczęście Anieli bardzo się ten pomysł spodobał.

Dzięki temu mogła przecież mieć własne pieniądze.