Wydawca: O-press Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2012

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 133 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Projektowanie ogrodu - O-press

Znana z przeszłości ekspansja ze wsi do miasta coraz częściej obiera teraz kierunek dokładnie odwrotny. Mamy dość betonowych blokowisk, miejskiego ruchu, gwaru, dla których jedyną sensowną alternatywą pozostaje przytulny domek z ogrodem lub działka z altanką może stać się naszym prawdziwym azylem i dać nie tylko wytchnienie od codziennych obowiązków, ale przynieść naturalną radość i chęć życia.

O tym, jakie warunki powinny zostać spełnione, by tak się stało, powinna przekonać was niniejsza publikacja. Informacje w niej zawarte odnosić się mogą zarówno do typowej działki w mieście lub pod miastem, jak i do ogrodu tworzonego przy domu. Obu określeń używamy tu w pewnym sensie wymiennie, bo wiele informacji odnosi się do obu form. Zasady komponowania ogródka i działki są podobne, a i tak najważniejsze będzie to, co wniesie nasza własna wyobraźnia.

Opinie o ebooku Projektowanie ogrodu - O-press

Fragment ebooka Projektowanie ogrodu - O-press
Wstęp

Wobec stale rosnących niekorzystnych wpływów rozwoju cywilizacji na życie człowieka, własny domek z ogródkiem lub choćby niewielka działka pod miastem, wciąż pozostają obiektami westchnień wielu z nas. Może powodowane jest to sentymentem, bo przecież wielu z nas wychowywało się w otoczeniu przyrody bądź pamięta dawne wakacyjne wyjazdy na wieś do babć, cioć czy znajomych? A może to podświadomie zakodowany instynkt wyniesiony z czasów naszych praprzodków, kiedy to natura i jej dobra stanowiły podstawę egzystencji?

Po stresach, jakie niosą nam kolejne dni stale rosnącego tempa życia, chętnie grzebiemy w ziemi, oddychamy w cieniu drzew, zrywamy świeży szczypiorek lub wąchamy kwiaty.

Znana z przeszłości ekspansja ze wsi do miasta coraz częściej obiera teraz kierunek dokładnie odwrotny. Mamy dość betonowych blokowisk, miejskiego ruchu, gwaru, dla których jedyną sensowną alternatywą pozostaje przytulny domek z ogrodem lub działka z altanką. Może stać się naszym prawdziwym azylem i dać nie tylko wytchnienie od codziennych obowiązków, ale przynieść naturalną radość i chęć życia.

O tym, jakie warunki powinny zostać spełnione, by tak się stało, powinna przekonać was niniejsza publikacja. Informacje w niej zawarte odnosić się mogą zarówno do typowej działki (kiedyś zwanej pracowniczą) w mieście lub pod miastem, jak i do ogrodu tworzonego przy domu. Obu określeń używamy tu w pewnym sensie wymiennie, bo wiele informacji odnosi się do obu form. Zasady komponowania ogródka i działki są podobne, a i tak najważniejsze będzie to, co wniesie nasza własna wyobraźnia.

Życzymy przyjemnej lektury!


Rozdział I

Projektujemy ogród

Zanim powstanie ogród

Zanim przystąpi się do planowania oraz projektowania otoczenia domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Zgromadzona wiedza ułatwi zaprojektowanie ogrodu i realizację założeń.

Jeśli odpowiedzi poszczególnych członków rodziny są podobne – będzie wiadomo, jaki ogród pragnie mieć cała rodzina. Jeśli zaś będą się bardzo różnić – poznacie obszary, w których konieczne będzie osiągnięcie kompromisu, tak by w ostatecznej koncepcji otoczenia domu każdy znalazł coś dla siebie.

1. Dorośli... ilu nas jest?

Nas, czyli potencjalnych użytkowników przyszłego ogrodu. W jakim jesteśmy wieku i kondycji? Czy w bliskiej perspektywie nie czeka nas opieka nad starymi rodzicami lub małymi dziećmi? Czy w związku z tym nie trzeba np. zadbać o równe i bezpieczne nawierzchnie dla starszych lub mniej sprawnych członków rodziny? A może konieczne będą wygodne i stabilne miejsca do siedzenia, „strategicznie” rozmieszczone w ogrodzie (zwłaszcza dużym)?

Pomyślmy też, ilu z nas jest zdolnych i... chętnych do pracy w ogrodzie? Jeśli ma on 3000 m2, a jego pielęgnacji chce podjąć się tylko jedna osoba, to warto pomyśleć o takim ogrodzie, który tej pracy przysparza jak najmniej.

2. Jak zamierzamy korzystać z ogrodu?

Spędzamy wolny czas aktywnie czy pasywnie? Chcemy w nim pracować (na przykład pielęgnować ogród warzywny lub obfite rabaty kwiatowe) czy raczej leniuchować? Jeśli to pierwsze – potrzebować będziemy wielu narzędzi – może więc warto przewidzieć miejsce do ich składowania? Jeśli to drugie, to może będzie nam potrzebna niezależna od domu i tarasu cienista altana, w której można porozmyślać, poczytać albo uciąć sobie drzemkę?

3. Czy ogród ma być prywatnym azylem, czy miejscem spotkań ze znajomymi?

Jak aktywni towarzysko jesteśmy? Czy uda się połączyć w ogrodzie te dwie funkcje? A może latem chcemy przyjmować gości wyłącznie w ogrodzie? Wtedy trzeba zadbać o miejsce na ognisko albo grill stacjonarny, o zadaszenie tarasu itp. A może przyda się ministrzelnica sportowa do wiatrówki lub boisko do siatkówki czy badmintona?

4. Co nam się podoba?

Bez jakich roślin nie wyobrażamy sobie ogrodu? Z jakich możemy zrezygnować?

Jakie materiały budowlane nam się podobają? Naturalne, czyli drewno, kamień, wiklina? A może zaakceptujemy w ogrodzie metal i tworzywa sztuczne? Jaki rodzaj nawierzchni najchętniej zastosowalibyśmy w ogrodzie? Czy planujemy w nim oświetlenie? Mały staw albo oczko wodne? Może staw kąpielowy lub odkryty basen? Czy chcemy ogród z „bajerami” (automatycznym podlewaniem i nawożeniem, sterowanym oświetleniem)? A może widzieliśmy już gdzieś ogród, który się nam spodobał? Warto zrobić mu zdjęcia – pomogą w projektowaniu.

5. Dzieci... czy już je mamy, czy dopiero planujemy?

Czy cały ogród ma być miejscem ich zabaw, czy też wyznaczymy im własną, zamkniętą przestrzeń? Czy ograniczymy się do przenośnych zabawek z plastiku (do używania w domu i ogrodzie), czy stworzymy plac zabaw z prawdziwego zdarzenia? Czy dzieci są na tyle duże, że nie będą potrzebne zabezpieczenia np. brzegu oczka wodnego albo basenu? Czy nie warto być przewidującym i pomyśleć o tym, że dzisiejszy plac zabaw dla małych dzieci z czasem może stać się miejscem do gier na świeżym powietrzu dla nastolatków?

6. Czy mamy zwierzęta domowe lub chcemy mieć?

Jakie mają być – duże, małe, korzystające ze swobody w ogrodzie czy nie? Czy chcemy mieć psa do pilnowania posesji? Czy ma mieszkać na zewnątrz (konieczne będzie miejsce na budę i kojec, a także codzienne sprzątanie)? Czy mamy kota, który będzie spacerował po ogrodzie (wtedy zagrożone są karmniki i budki lęgowe dla ptaków, a także rybki w oczku wodnym)?

7. Czy pasjonuje nas podglądanie przyrody?

Czy chcemy, by w ogrodzie osiedliły się „dzikie” zwierzęta, np. jeże, ptaki, żaby, motyle itd.? Czy wiemy czego potrzebują? Czy zainstalujemy w ogrodzie karmniki dla ptaków, posadzimy krzewy wabiące motyle i będziemy uważać na żaby przy koszeniu trawy? Czy może pragniemy mieć ogród wyłącznie dla siebie?

8. Jaki budżet przeznaczamy na ogród?

Czy jesteśmy w stanie zamówić projekt i wykonanie w wyspecjalizowanej firmie i szybko mieć gotowy ogród? Czy wybieramy metodę małych kroków – np. najpierw zamawiamy projekt, później stopniowo go realizujemy? Czy może chcemy (albo zmusza nas do tego konieczność) wszystko zrobić sami – od projektu do wykonania? Jak zamierzamy w każdym z tych przypadków rozłożyć prace?

Odpowiedzi na te pytania, choć może wymagają analiz i nieraz bolesnych kompromisów, są tak naprawdę bezcenne – w przyszłości zaoszczędzą nam wiele czasu i pieniędzy, uchronią przed wykonywaniem zbędnych działań lub podejmowanych – w chaosie aktualnej mody i własnych upodobań – decyzji. Nie poddajmy się też pokusie wiernego kopiowania tego, co za ogrodzeniem ma nasz działkowy sąsiad – to co dobre dla niego i jego otoczenia, niekoniecznie będzie pasować naszym członkom rodziny lub naszym roślinom.

W następnych częściach rozdziału przyjrzymy się bliżej niektórym zagadnieniom, poruszonym w przedstawionym zestawie pytań.

Komfort wizualizacji

W komfortowej sytuacji są ci, którzy mają możliwość dowolnego wyboru działki pod dom z ogrodem czy sam ogród. Mogą oni bowiem od początku decydować o jej położeniu, ukształtowaniu, nasłonecznieniu, by w możliwie optymalny sposób spełniała ona ich oczekiwania. Zaleca się, o ile to możliwe, już na etapie wyszukiwania działki zdecydować się na konkretny projekt jej zagospodarowania. Ta wstępna wizualizacja pozwoli nam uniknąć wielu późniejszych komplikacji, które mogłyby się pojawić już w trakcie realizacji zamierzonych przez nas celów. Jest bardzo wiele czynników w istotny sposób wpływający na późniejsze zado wolenie i pełną satysfakcję użytkowników domu i ogrodu.

Usytuowanie i planowanie

Istotny jest nie tylko kształt wybieranej przez nas działki, ale również odpowiednie umiejscowienie wjazdu na posesje, wejścia do domu itp... Zasadniczo strefy wokół domu dzielą się na: wejściową – reprezentacyjną o wygodnym krótkim dojściu, ogrodową – pozwalającą na zachowanie intymności podczas relaksowania się oraz tzw. zaplecze, które stanowić mogą garaż, schowek czy też budynek gospodarczy. Strefa ogrodowa powinna być jak najlepiej nasłoneczniona. Najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy zajmuje ona południowo-zachodnią część naszej działki. Idealnie zorientowana działka to taka, która ma wjazd od strony północnej, natomiast strefę ogrodową od południa. Przy doborze projektu warto pamiętać także o tym, że wjazd do garażu powinien być po przeciwnej stronie niż wyjście z domu do ogrodu. W przypadku, kiedy wchodzimy i wjeżdżamy na działkę od strony południowej, strefy wejścia i ogrodowa przenikają się. Musimy wówczas zastosować odpowiednią aranżację ogrodu, by wydzielić intymne miejsce przeznaczone do odpoczynku. W takim przypadku szukamy projektu, w którym uwzględnione zostało wchodzenie do domu i wychodzenie z niego na ogród na tę samą stronę działki.

Rozplanowując zagospodarowanie działki nie możemy pominąć właściwego usytuowania na niej domu, co ma bezsprzecznie ogromny wpływ na jakość naszego życia. Pamiętajmy o tym, że okna wychodzące na południe i południowy zachód wpuszczają dużo światła słonecznego. Ten czynnik jest korzystny w przypadku takich pomieszczeń jak pokój dzienny czy pokój dla dziecka, natomiast mało korzystny dla kuchni, jadalni czy pracowni. Kuchnia znajdująca się od strony ogrodu ma także swoje zalety, gdyż nie trzeba daleko nosić naczyń i posiłków do ogrodu. Natomiast zaletą kuchni usytuowanej od strony wejścia, oprócz mniejszego nasłonecznienia jest to, że łatwo wnosi się ciężkie zakupy oraz że z jej okien widać każdego, kto stoi przy furtce.

Poza kształtem i usytuowaniem działki nie mniej istotnym czynnikiem, jaki powinniśmy brać pod uwagę, jest jej ukształtowanie. Ma ono ogromny wpływ nie tylko na późniejszy wystrój terenu, ale może spowodować również poważne konsekwencje techniczne oraz funkcjonalne zarówno przy budowie domu, zagospodarowaniu ogrodu, z góry narzucając nam pewnie ograniczenia.

Parcele płaskie dadzą nam więcej możliwości usytuowania i zorientowania domu. Trzeba być jednak ostrożnym, gdyż na większych działkach spadek terenu jest czasem niedostrzegalny, a problemy po jawiają się nieraz dopiero po wytyczeniu budynku, kiedy zmiana projektu nastręcza wielu trudności.

W przypadku bardziej urozmaiconego terenu możemy stanąć przed problemem odpowiedniego wkomponowania domu czy ogrodu w naturalne środowisko. To nie zawsze jest łatwe, a czasem może okazać się wręcz niemożliwe.

W zawiązku z tak licznymi czynnikami, jakie powinniśmy brać pod uwagę, dobierając działkę pod przyszły dom i ogród, by uniknąć rozczarowań, zaleca się konsultację z profesjonalistami zajmującymi się kompozycją terenu, których wskazówki i rady mogą okazać się niezwykle cenne oraz pożyteczne.

Sztuka optymalizacji

Znacznie częściej zdarza się sytuacja, gdy nie mamy wpływu na to, jakim terenem będziemy dysponować. Wielkość, kształt działki, jak również lokalizacja na niej do-mu są zazwyczaj z góry narzucone. Tak jest w przypadku tak zwanych działek zastanych, na przykład przy domu, odziedziczonych, zakładowych czy też ogródków działkowych itp. Wówczas nasza rola ogranicza się tylko do ich optymalizacji pod kątem posiadanych przez nie walorów, takich jak ukształtowanie terenu, nasłonecznienie. Im mniejsza jest powierzchnia, jaką dysponujemy, tym zazwyczaj można się spodziewać większych problemów z jej racjonalnym zagospodarowaniem. Główną intencją naszych poczynań jest najczęściej ograniczenie do minimum niekorzystnych wpływów najbliższego otoczenia (ochrona widokowa zapewniająca nam w ogrodzie odpowiednią intymność, ochrona przed dźwiękami i ulicznym hałasem). Tego typu działania są przydatne także wtedy, gdy to my, decydując się na głośniejsze zachowanie w ogrodzie, nie zakłócamy spokoju i wypoczynku naszym sąsiadom.

Wypoczynek, zabawa czy praca?

Ogród, szczególnie w porze letniej, stanowi jedną z najważniejszych części naszego domu. Spędzamy w nim wiele czasu zarówno pracując, wypoczywając jak i bawiąc się. Dlatego też przystępując do zaprojektowania tego swoistego „zielonego pokoju” powinniśmy zdecydować się czemu głównie ma służyć. Inaczej powinien on wyglądać, jeśli chcemy, by służył nam do rozrywki, inaczej, gdy myślimy o wykorzystaniu go do uprawy warzyw, a inaczej, kiedy chcemy, by cieszył nasze oko efektownym wyglądem, ozdobiony wielobarwnymi kwiatami. Oczywiście, szczególnie w przypadku dużych działek, można bez większego wysiłku pogodzić wszystkie te funkcje, jednak należy przy tym pamiętać o zachowaniu umiaru i smaku, by poprzez nasz ogród nie stracił równocześnie swego charakteru. Decydują o tym jednak tylko i wyłącznie gusty i upodobania jego użytkowników.

Gdy cenimy sobie rozrywkę, wygodę powinniśmy zaplanować ogród tak, by było w nim dużo wolnej przestrzeni, słońca, nie zapominając jednak o zacienionych oazach, w których można po rozrywkach wyciszyć się, odpocząć, spokojnie popracować, czy posiedzieć przy grillu z przyjaciółmi.

Jeśli jesteś smakoszem zdrowej żywności, ogród może stać się dla ciebie prawdziwym rajem i źródłem uciech dla podniebienia. Sam możesz bowiem zaplanować, co chcesz uprawiać, wybrać odpowiednio duży areał pod warzywniak, a następnie doglądać go i cieszyć się zdrowymi plonami.

Wreszcie – gdy masz wrażliwą duszę, kochasz przyrodę i kwiaty, możesz zmienić swój ogród w prawdziwą oazę pełną wielobarwnych kwiatów, efektownych iglaków, skalnych ogródków. Wszystko po to, by cieszyć oko ich wyglądem z niewielkim przydomowym ogródkiem, nie zdołamy pogodzić wszystkich funkcji naszego ogrodu i staniemy przed dylematem dokonania wyboru, który pozostanie wyłącznie indywidualną decyzją domowników.

Stosownie do możliwości

By uniknąć późniejszych rozczarowań, warto pamiętać o najważniejszej zasadzie przy planowaniu charakteru naszego ogrodu. Przede wszystkim powinniśmy realnie ocenić nasze możliwości i posiadane warunki, gdyż mimo najszczerszych chęci ogrodnika pewnych barier nie da się pokonać. Najważniejszą z nich może być gleba, jaką dysponujemy. Wprawdzie poprzez sztuczne nawożenie możemy poprawić jej parametry, ale nie uda nam się całkowicie zmienić jej charakteru, rzutującego na to, że pewne gatunki roślin będą mogły z powodzeniem rozwijać się w tych warunkach, natomiast inne nie. Inną barierę może stanowić lokalizacja ogrodu, jego usytuowanie w stosunku do kierunków świata, a co za tym idzie jego nasłonecznienie. To samo tyczy się warunków klimatycznych panujących w ogrodzie w ciągu całego roku.

Posiadaj plan

Kluczem do sukcesu jest z pewnością odpowiednie rozplanowanie areału, którym dysponujemy. Nie ma niestety złotego środka na to, by optymalnie i bezbłędnie zaprojektować ogród. Każdy z nich jest bowiem jedyny, niepowtarzalny i każdy też należy rozpatrywać w sposób wybitnie indywidualny. Generalnie – można bez ryzyka stwierdzić, że im więcej czasu poświęcimy na solidne przygotowanie projektu zagospodarowania działki, tym więcej rozczarowań zaoszczędzimy sobie w przyszłości.

Przystępując do planowania naszego ogrodu należy zachować rozwagę i umiar. Choć niektórym może wydawać się to banalnie proste pamiętajmy, że nie da się w ciągu kilku godzin, a nawet dni optymalnie rozplanować ogrodu, który ma służyć nam przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Oczywiście możliwe jest przyjęcie ogólnych założeń, co do funkcji, jakie ma on spełniać, ale nie polecamy nawet choćby próby rozstrzygnięcia od razu wszystkich detali. Warto zdać sobie sprawę, że nie da się od razu zrealizować wszystkich, nawet pozornie doskonałych pomysłów użytkowników ogrodu.

Na ogół taki szczegółowy plan powinien rodzić się już w trakcie użytkowania ogrodu i być uzupełniany w oparciu o doświadczenia zbierane przez użytkowników. Nie da się w perfekcyjny sposób zrobić wszystkiego naraz. Ogrodowa praktyka sugeruje raczej w każdym roku postawić sobie za cel wprowadzenie jakiegoś nowego elementu i skoncentrowanie się właśnie na tym zadaniu. Przykładowo może to być: założenie skalnika, ogródka wodnego, wyposażenie kącika do biesiad czy też placu zabaw dla dzieci.

Radzimy więc rozpocząć projektowanie od przygotowania tzw. koncepcji podstawowej, uwzględniającej wszystkie czynniki zewnętrzne i oczekiwania domowników. Dopiero po jej dopracowaniu powinniśmy stopniowo przechodzić do szczegółowych rozwiązań poszczególnych fragmentów naszego ogrodu.

Bez projektu ani rusz

Każdy chce, by właśnie jego ogród czymś się wyróżniał i był najładniejszy. By tak się stało, musi on być dobrze zaprojektowany, tak by wykorzystać wszystkie zalety terenu, jakim dysponujemy.

Podstawowym warunkiem precyzyjnego i przydatnego w praktyce planu jest prawidłowe, czyli dokładne wymierzenie poszczególnych elementów, przeliczenie ich wielkości w danej skali i skrupulatne naniesienie na papier. Można te wyliczenia przeprowadzić samemu bądź ułatwić sobie nieco zadanie, wykorzystując programy komputerowe do projektowania, jak np. AutoCad czy też zwykły Corel.

Jedną z ważnych czynności, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć podczas samodzielnego projektowania ogrodu, będzie określenie wysokości budynków oraz drzew, znajdujących się na naszej działce. W tym celu wcale nie musimy wcielać się w rolę mierniczego czy też korzystać z pomocy straży pożarnej i wspinać się na drabiny. Sposób jest o wiele prostszy. Jedynym wymogiem jest słoneczna aura, gdyż wysokość obiektów będziemy określać na podstawie długości rzucanego przez nie cienia. Do dokonania pomiaru wystarczy wbicie pionowo w ziemię palika w ten sposób, by wystawał on nad powierzchnię ziemi dokładnie na wysokość 1 metra, co znacznie ułatwi nam obliczenia. Wystarczy teraz tylko zmierzyć długość cienia rzucanego przez palik oraz cienia rzucanego przez obiekt, którego wysokość chcemy określić, by poprzez zastosowanie prostej proporcji poznać szukany wymiar.

Przykładowo, jeśli drzewo rzuca cień o długości 3 metrów, natomiast metrowy palik ma cień o długości 0,6 metra, to wysokość mierzonego drzewa wyliczymy z działania: 3 : 0,6 = 5. Wysokość ta wyno si zatem dokładnie 5 metrów, co możemy nanieść na wykonywany przez nas plan. W identyczny sposób określimy wysokość budynków czy też ozdobnych krzewów np. na szpalery (rysunek 1).

Elementy widoczne

Aby przeczytać całą książkę, odwiedź www.legimi.com