Minimalizm. Krótki przewodnik po minimalizmie - Natalia Coleman - ebook

Minimalizm. Krótki przewodnik po minimalizmie ebook

Natalia Coleman

3,2

Opis

Jeżeli chcesz być szczęśliwy, bardziej kreatywny, żyć „tu i teraz”, mieć więcej czasu dla siebie, swoich bliskich, realizować swoje pasje oraz marzenia i poczuć się wolnym człowiekiem, to ta książka jest dla Ciebie.

Nie wymagaj zbyt wiele od siebie i innych - zostań minimalistą.

Być, mieć, żyć, co wybrać?

Coraz częściej gubimy się sami we własnym życiu, nie wiedząc tak do końca co dla nas jest ważne. Stajemy się społeczeństwem zewnątrz sterowalnym dryfując bez celu, kierunku i wartości.
Biegamy jak psy za własnym ogonem, by pod koniec dnia zapytać samych siebie: Po co to wszystko?
Często w tak rozpędzonym trybie spędzamy tygodnie, miesiące, lata, a przecież nie tak miało być. Mieliśmy być szczęśliwi, wypoczęci, spełnieni, zdrowi, a tymczasem coraz częściej jest odwrotnie.
Dlaczego?
Bo zatraciliśmy siebie w tym konsumpcyjnym pędzie i gonitwie „za”. No właśnie „za czym?”
Czy tak naprawdę gonimy za tym, co jest nam potrzebne? Czy może gonimy dla samego gonienia, by nie zostać w tyle? Albo chociażby dlatego, że inni gonią?

Poradnik w krótki i zwięzły sposób wyjaśnia czym jest minimalizm? Jakie korzyści płyną z bycia minimalistą? Czy da się nim być posiadając rodzinę i dzieci? A jeśli tak, to w jaki sposób? Gdzie są granice rzeczy materialnych? Czym tak naprawdę jest życie i o czym należy w nim codziennie pamiętać?

Autorka wyjaśniając główne zasady filozofii minimalizmu, nie ogranicza się do suchych faktów, ale wszystko filtruje przez własne doświadczenia.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 64

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
3,2 (199 ocen)
45
44
46
43
21
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
ircia89

Z braku laku…

Nie za bardzo podeszła mi ta książka. Wstawione zwroty angielskie-przy braku znajomości języka nie każdy zrozumie ich treść. Ciągle w kółko powtarzane te same treści. Czasem dosłownie kopiuj wklej parę kartek dalej. Z braku laku może być, choć osobiście można znaleźć coś bardziej wartościowego i nie tracić czasu.. Którego sama autorka mówi, że jest najważniejszy.
20
KiniaLegimi

Z braku laku…

Bardzo kiepska książka. Tak naprawde to zbior wpisów blogowych i to widac. Czyta sie to jak jakis zapis luźnych mysli, ktore dopiero mialy stac sie ksiazka, ale ktos jej nie przeredagowal. Duzo zdan rzuconych ogolnikowo jako hasła, nierozwinietych i w efekcie nie wiadomo o co chodzi. Niepotrzebne wtracenia z angielskiego w miejscach, gdzie spokojnie mozna napisac normalnie po polsku. Duzo przeklejonych fragmentow i list z innych blogow, ktore wlasciwie sa najbardziej retoryczne, ale jednak nie sa to teksty autorki ksiazki. A na dodatek wiele mysli, zasad, a nawet luznych wtracen powtarza sie po 3-4 razy. No i jeszcze duzo dziwnej prywaty, ktora nie dodaje ksiazce zadnej wartosci. Nie polecam. Wiecej konkretow mozna sie dowiedziec czytajac kilka wpisow na minimalistycznych blogach.
00
miodowabesos95

Całkiem niezła

Bardzo krótka, dla początkujących będzie dobra.
00
kawoszka_siva

Nie oderwiesz się od lektury

polecam
00
Aniitaa

Całkiem niezła

Książka odpowiednia na pierwsze spotkanie z minimalizmem
00

Popularność
Natalia Coleman
Minimalizm. 
Krótki przewodnik po minimalizmie

Wersja Demonstracyjna

 Natalia Coleman „Minimalizm. Krótki przewodnik po minimalizmie”

Copyright © by Natalia Coleman, 2019

Copyright © by Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o.o. 2019

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej publikacji nie

 może być reprodukowana, powielana i udostępniana w 

jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody wydawcy.

Redaktor prowadząca: Renata Grześkowiak

Korekta: Ewa Ambroch, Emilia Ceglarek

Projekt okładki: Adam Brychcy

Skład epub, mobi i pdf: Kamil Skitek

ISBN: 978-83-8119-489-1

Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o.o.

ul. Spółdzielców 3, pok. 325, 62-510 Konin

tel. (63) 242 02 02, kom. 695-943-706

http://www.psychoskok.pl/http://wydawnictwo.psychoskok.pl/ e-mail:[email protected]

Wstęp

Życie to Ty: Twoje wybory, działania, myślenie i reakcje, wartości, którymi się kierujesz. Pamiętam, jak pytałam się kiedyś ojca, dlaczego ludzie mają tak skomplikowane życie. Wtedy on ze stoickim spokojem odpowiadał:

– Ludzie mają tak skomplikowane życie, jak mają skomplikowane osobowości.

Miał tu na myśli fakt, że my sami sobie je komplikujemy. Życie samo w sobie jest proste, a podejście minimalistyczne ma nam jeszcze w tym uproszczeniu pomóc.

Niedawno usiadłam z przyjaciółką na tarasie i zamówiłyśmy po lampce białego wina, po czym ona stwierdziła coś, co ja wiem już od dawna: Jak łatwo jest sobie wykreować życie – wystarczy znaleźć się we właściwym miejscu z właściwą osobą. Dodałabym jeszcze od siebie, że we właściwym czasie. Ale to, co wydaje się oczywiste dla jednych, nie jest wcale oczywistym dla drugich.

Podobnie z tzw. osiągnięciami w życiu: co dla jednych jest osiągnięciem, dla innych nie jest. W ostatni weekend spotkałam się z bardzo dobrą znajomą i zaczęłyśmy się dzielić tym, co się u nas wydarzyło w ostatnim tygodniu. Coś, co było dla mnie wielkim osiągnięciem, było dla niej jednym z wielu doświadczeń. Jeszcze tego ranka przebiegła dziesięć kilometrów i nie ociekała potem, nie była zmęczona, wręcz przeciwnie – oznajmiła mi, że dobiła targu i kupiła sobie mieszkanie. A co było moim osiągnięciem??? 

– Wiesz, ostatnio usiadłam i napisałam trzydzieści stron podczas drzemki mojej córki.

Ona była pod wrażeniem moim, ja byłam pod wrażeniem jej, zresztą dalej jestem.

Ale do rzeczy…

Czym jest minimalizm?

1. Minimalizm jest NARZĘDZIEM, które ułatwia nam funkcjonowanie w dzisiejszym zabieganym świecie.

2. To STYL ŻYCIA, który skupia się na rzeczach istotnych dla danej jednostki i odrzuca wszystko, co zbędne.

3. To swego rodzaju UCIECZKA od zewnętrznego świata i rzeczy zbędnych, które tylko rozpraszają nasze skupienie.

4. To SPOSÓB na przystopowanie galopującego konsumpcjonizmu.

5. To ROZWIĄZANIE na tzw. nadmiar wszystkiego, wewnętrzną pustkę i brak poczucia sensu w życiu.

6. To KONCENTRACJA na tym, co ważne, wartościowe, rozwijające, konstruktywne, sensowne.

7. To DROGOWSKAZ w zagubieniu.

8. To PRZYSTANEK w zabieganiu.

9. To DORADCA FINANSOWY w zadłużeniu i ciągłym kupowaniu.

10. To sposób na odnalezienie WEWNĘTRZNEGO SPOKOJU poprzez upraszczanie sobie życia. 

Ponadto minimalizm jest jak koc, który ogrzeje każdego niezależnie od rozmiaru, czyli charakteryzuje się UNIWERSALNOŚCIĄ, wpasowując się w życie każdego. Ma kilka zasad, najważniejsza to: UPRASZCZAĆ sobie życie, bez zbędnego dobytku (o który trzeba ciągle się martwić i dbać), bez tzw. rozpraszaczy, bałaganu i marnotrawstwa (w tym także jedzenia). To zrównoważone, WOLNE, bliższe NATURZE i zbalansowane życie.

O czym należy codziennie pamiętać?

1. Cokolwiek przeżywamy w życiu, jest tymczasowe. Wszystko w życiu ma swój czas i nic nie trwa wiecznie. Jest czas narodzin i czas śmierci, zdrowia i choroby, a także, to do rodziców: wasze słodkie maleństwa kiedyś podrosną, co więcej też się zestarzeją, jak będą miały to szczęście ;-)

2. Życie zaczyna się od środka i to trzeba sobie uzmysłowić na samym początku. Świat kręci się wokół, ale wszystko ma swój początek in nie out, dlatego warto być człowiekiem wewnątrzsterowalnym, w przeciwnym razie popłynie się z zewnętrznym prądem, a to droga donikąd.

3. Życie to zbiór różnych momentów, nauczmy się więc je kreować, a nie na nie czekać.

4. Życie to także sztuka podejmowania decyzji. Nie ma złych decyzji, za każdą kryje się tylko jakaś konsekwencja i tego też trzeba być świadomym.

5. Życie składa się z różnych etapów i na każdym z nich co innego będzie dla nas ważne.

6. Pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejszy jest CZAS. Różnica między jednym a drugim polega na tym, że pieniędzy można nazbierać na zapas, a czasu się nie da.

7. Rzeczy materialne są ograniczone. W danym czasie jesteś w stanie używać tylko jednej rzeczy (spać w jednym łóżku, mieszkać w jednym domu, nawet jeśli przed nim parkujesz siedem różnych aut, to i tak jesteś w stanie prowadzić tylko jedno w danym momencie).

8. Rzeczy nagromadzonych nie weźmiesz ze sobą do grobu.

9. W życiu liczy się ruch, nawet pieniądze to specyficzna energia, która musi być w ruchu (pomimo zdolności kumulacji).

10. Niczego nie można zatrzymać na zawsze, jak powietrza, które wpuszczasz i wypuszczasz.

Koniec Wersji Demonstracyjnej

Dziękujemy za skorzystanie z oferty naszego wydawnictwa i życzymy miło spędzonych chwil przy kolejnych naszych publikacjach.

Wydawnictwo Psychoskok