Opis

Przeczytajcie, a dowiecie się, że zwierzęta znają się nawet na astronomii!

Kontynuacja bestsellerowej książki Dlaczego oczy kota świecą w nocy?

Książka Doroty Sumińskiej Dlaczego oczy kota świecą w nocy? stała się jedną z najbardziej ulubionych lektur edukacyjnych, które w ubiegłym roku pojawiły się w księgarniach. Piękną książkę ilustrowaną przez Joannę Żero polubiły dzieci, rodzice i dziadkowie. Wspólna zabawa w odkrywanie tajemnic zwierząt tak się podobała czytelnikom, że powstał tom drugi: Dlaczego hipopotam jest gruby?

Czy to prawda, że niektóre zwierzęta mają błękitną krew?

Czy hipopotam jest kuzynem wieloryba?

Jaki ssak znosi jajka i dlaczego pijawka ma 32 mózgi!

Kilkadziesiąt nowych pytań i odpowiedzi. Idealna lektura dla dzieci, które lubią wiedzieć więcej. I dla rodziców, którzy chcą przekazać swoim pociechom miłość i szacunek do przyrody.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)

Liczba stron: 62

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


Konsultacja psychologiczna: MARTA BIAŁECKA-PIKUL
Opieka redakcyjna: WALDEMAR POPEK
Redakcja: MARIA ROLA
Korekta: KAMIL BOGUSIEWICZ, JOLANTA STAL, ANETA TKACZYK
Projekt okładki, układ typograficzny: JOANNA ŻERO
Skład i łamanie: PIOTR KOŁODZIEJ
© Copyright by Wydawnictwo Literackie, 2016 Illustrations © Copyright by Wydawnictwo Literackie, 2016
Wydanie pierwsze
ISBN 978-83-08-05834-3
Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o. ul. Długa 131-147 Kraków tel. (+48 12) 619 27 70 fax. (+48 12) 430 00 96 bezpłatna linia telefoniczna: 800 42 10 40 e-mail: [email protected] Księgarnia internetowa: www.wydawnictwoliterackie.pl
Konwersja: eLitera s.c.

Czy zwierzęta lubią słuchać muzyki?

Wszystko zależy od tego, jaka to muzyka. Wiele ptaków wyśpiewuje melodyjne pieśni. Lubią to robić i lubią słuchać. Śpiewają wilki, gdy wyją, dając znać innym, że to ich terytorium. Wieloryby też porozumiewają się podwodną pieśnią. Nawet ryby, trąbonosy i ropuszniki, śpiewają miłosne serenady. Muzyka jest obecna więc nie tylko w ludzkim świecie. Muzyka tworzona przez nas bywa głośna i gwałtowna. Takiej zwierzęta zdecydowanie nie lubią. Z reguły mają wrażliwszy i lepszy słuch niż ludzie i głośna muzyka może je wręcz boleć. Natomiast melodyjne utwory o stonowanych dźwiękach są miłe i dla ludzkich, i dla zwierzęcych uszu.

Po co tukanowi taki duży dziób?

Do niedawna naukowcy myśleli, że dziób tukana służy tylko do ozdoby. Jest nie tylko duży, ale też bardzo kolorowy. Zazwyczaj dziób to prawie połowa ptaka. W naturze nie ma rzeczy niepotrzebnych, więc noszenie takiego bagażu bez wyraźnej przyczyny nie miałoby uzasadnienia. I rzeczywiście, wielki, piękny, kolorowy dziób tukana to jego „klimatyzacja”. Tukany żyją w bardzo gorącym klimacie, dzięki specjalnemu utkaniu siatki naczyń krwionośnych w dziobie szybko pozbywają się nadmiaru ciepła.

Czy wrona jest czarna?

W Europie, a więc i w Polsce, czarny jest gawron, kruk i bliski kuzyn wrony, tak zwany czarnowron. Wrona jest szara i ma czarne skrzydła. Wrona należy do rodziny ptaków krukowatych. To wyjątkowo mądre ptaki i wiele z nich żyje tak samo długo jak człowiek. Poza wroną, krukiem, gawronem i czarnowronem do tej samej rodziny zaliczamy biało-czarną srokę, brązowo-niebieską sójkę i niebieskooką kawkę.

A co je wrona?

Wrona nie jest wybredna, to ptak wszystkożerny, ale najbardziej lubi posiłki mięsne. Potężny dziób i niezwykła inteligencja pozwalają jej skutecznie polować na różne zwierzęta.

Czy to prawda, że jaskółki zapowiadają pogodę?

Jaskółki żywią się owadami. Łapią je w locie. Gdy zanosi się na deszcz, powietrze robi się wilgotne i owady zaczynają latać niżej. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego. Po prostu kropelki wilgoci osiadają również na nich i owady robią się cięższe. W pogoni za owadami jaskółki również zniżają lot, a my wiemy, że będzie padało. Gdy latają wysoko, możemy liczyć na piękną pogodę.

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki