Opis

Ciekawostki o zwierzętach dla ciekawskich dzieci. Kto pierwszy pozna odpowiedzi na te pytania? Dzieci, czy rodzice?

Dlaczego pies macha ogonem, a komary gryzą?

Po co jeżowi kolce, a słoniowi trąba?

Dlaczego jaszczurka gubi ogon?

Czy kot zawsze spada na cztery łapy?

Ile kropek ma biedronka?

A gdzie raki zimują?

Udzielenie odpowiedzi na te pytania wcale nie jest prostą sprawą. Tajemnice zwierząt, tych dużych i małych, biegających, pełzających, pływających i skrzydlatych, odkryje przed wami sławna lekarz weterynarii Dorota Sumińska, która o zwierzakach wie wszystko. Znana z licznych książek i programów w telewizji autorka w lekki i zabawny sposób podzieli się swoją wiedzą, nauczy jak obserwować zwierzęta i rozbudzi w Was ciekawość świata.

Pouczająca i pięknie ilustrowana książeczka do wspólnego czytania dla dzieci i rodziców. Dzięki dużym literom dzieci mogą ją czytać także samodzielnie.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 45

Popularność

lub

Konsultacja psychologiczna: ALEKSANDRA PIOTROWSKA
Opieka redakcyjna: WALDEMAR POPEK
Redakcja: MARIA ROLA
Korekta: KAMIL BOGUSIEWICZ, ANNA DOBOSZ, ANETA TKACZYK
Projekt okładki, układ typograficzny: JOANNA ŻERO
Redakcja techniczna: BOŻENA KORBUT
Skład i łamanie: PIOTR KOŁODZIEJ
© Copyright by Wydawnictwo Literackie, 2015 Illustrations © Copyright by Wydawnictwo Literackie, 2015
Wydanie pierwsze
ISBN 978-83-08-05757-5
Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o. ul. Długa 131-147 Kraków tel. (+48 12) 619 27 70 fax. (+48 12) 430 00 96 bezpłatna linia telefoniczna: 800 42 10 40 e-mail: [email protected] Księgarnia internetowa: www.wydawnictwoliterackie.pl
Konwersja: eLitera s.c.

Ile kropek ma biedronka?

Wszystko zależy od tego, jaka to biedronka. Rodzina biedronkowatych jest bardzo liczna. W naszych stronach żyje prawie sto gatunków biedronek. Najbardziej znana jest siedmiokropka i jak z nazwy wynika, ma siedem kropek na czerwonych pokrywach skrzydłowych. Czerwonka trzynastokropka ma trzynaście czarnych plamek, a największa – oczatka ma czarne plamki otoczone żółtą obwódką. Gielas dziesięcioplamek ma dziesięć, ale żółtych kropek. Nie wszystkie biedronki są czerwone. Biedronka mączniakówka ma dwadzieścia dwie czarne kropki na żółtym tle, a wrzeciążka jest w żółto-czarną pepitkę. Takie jaskrawe, widoczne z daleka ubarwienie jest zazwyczaj ostrzeżeniem dla drapieżników: jestem niesmaczny albo jadowity.

Dlaczego małe kurczaczki są żółte?

Nie wszystkie. Zdarzają się też prawie białe, albo żółto-brązowe. Jedne i drugie nie mają koloru dorosłej kury. To bardzo ważne, aby dzieci różniły się od dorosłych. Mają wyglądać niewinnie i wzbudzać opiekuńcze uczucia. Dzięki temu dorosłe zwierzęta i dorośli ludzie wiedzą od razu, że mają do czynienia z maluchem. Co najważniejsze – budzi to w nich, a przynajmniej powinno budzić, same dobre uczucia.

Dlaczego psy wąchają się pod ogonem?

Psy są węchowcami, a my wzrokowcami. Znaczy to tyle, że ich świat zbudowany jest przede wszystkim z zapachów, a nasz z obrazów. Jeśli policjant chce się dowiedzieć, kim jesteś, prosi o dowód osobisty. Patrzy na zdjęcie i czyta nazwisko. Psi dowód osobisty to jego zapach. Najintensywniejszy jest pod ogonem. Tam są gruczoły okołoodbytowe, a ich zapach to podpis w dowodzie. Zapach moczu, czyli siuśków, to zdjęcie z dowodu. Mówi o tym, czy to pies, czy suczka, a nawet więcej: określa wiek i stan uczuć.

Dlaczego ryba nie topi się w wodzie?

Ryba oddycha tlenem rozpuszczonym w wodzie. Ty oddychasz płucami, a ona skrzelami. Płuca to takie worki wypełnione niezliczoną ilością malutkich pęcherzyków, w których tlen z powietrza wnika do krwi. W skrzelach tlen wnika do krwi wprost z wody, która obmywa silnie ukrwione blaszki skrzeli. Ty masz płuca w klatce piersiowej, a ryba skrzela w komorach skrzelowych po bokach głowy. Ty wciągasz powietrze przez nos i usta, a nos ryby służy tylko do wąchania, więc wciąga ona wodę pyszczkiem. Wypuszcza wciągniętą wodę skrzelami, a ty powietrze nosem i ustami.

A czy wiesz, że są takie ryby, które nie umieją zasysać wody i aby przepływała przez skrzela, muszą być w ciągłym ruchu? To między innymi rekiny. Ale mam dla ciebie niespodziankę. W wielkiej rzece Amazonce żyje ryba, która oddycha powietrzem. To największa słodkowodna ryba – arapaima. Ma jedno płuco i musi wynurzać się z wody, aby zaczerpnąć powietrza.

Dlaczego kot lubi ryby?

Nie tylko kot lubi ryby. Wiele innych zwierząt, z człowiekiem włącznie, też zjada ryby z apetytem. Kot jest drapieżnikiem, poluje na całą rzeszę niewielkich istot. Jeśli trafi się ryba, zje ją bardzo chętnie.

A czy wiesz, że z Turcji pochodzi kot – turecki van, który aby łapać ryby, polubił wodę i bardzo chętnie pływa?

A dlaczego koty boją się wody?

Większość rzeczywiście unika wody, przede wszystkim koty domowe. Ich futerko nie zabezpiecza przed przemoknięciem do suchej nitki, a tego koty nie lubią. Są jednak wyjątki, koty, które nie tylko świetnie pływają, ale też bardzo to lubią. Wspomniany już wcześniej turecki van i tygrys. Podobnie jaguar, który poluje na kapibary spędzające większość czasu w wodzie. Kapibara to taka ogromna „świnka morska”, największy z gryzoni. Żyje w Ameryce Południowej i często pada ofiarą jaguara.

A czy świnka morska pływa w morzu?

Absolutnie nie. Kiedyś, dawno temu, żyła sobie w górach Ameryki Południowej, a potem przywieziono ją do Europy jako zwierzątko domowe. Zresztą Indianie nie traktowali jej najlepiej. Zabijali i zjadali tak jak my zabijamy i zjadamy dużą świnkę. Nazwa „świnka morska” wzięła się stąd, że przybyła zza morza. Najpierw nazywała się zamorska, a potem „za” gdzieś się zgubiło i została świnką morską.

Dlaczego pies macha ogonem?

Jestem pewna, że gdybyś miał ogon, też byś nim machał. Ty masz ręce i zauważ, jak nimi wymachujesz, gdy się cieszysz, coś mi opowiadasz lub gdy się czegoś wystraszysz. To się nazywa język ciała. Mówimy nie tylko głosem, słowami. Mówimy całym ciałem, gestykulacją rąk, postawą, kolorem skóry i zapachem. Czerwienisz się, gdy złapię cię na wykradaniu ciasteczek z kredensu, i chyba pamiętasz, jak się spociłeś na karuzeli w wesołym miasteczku. Pies chodzi na czterech łapach, nie może nimi wymachiwać, bo by się wywrócił. Machanie ogonem zastępuje mu gestykulację rąk.

Czy u zwierząt merdanie ogonem znaczy to samo?

Jak już wiesz, merdanie ogonem to język ciała. Każdy gatunek ma swój własny język, tak samo jak każdy naród. W wielu ludzkich językach spotyka się podobne słowa, które można rozpoznać, nie znając tych języków. Na przykład „mama”. To samo dotyczy ogonów. Większość ogonów podkula się ze strachu lub sterczy w gotowości do walki, ale cała reszta merdań znaczy już co innego. Wszystko zależy od gatunku, który ogonem dysponuje. Żyjące w Ameryce Południowej małpy – czepiaki mają ogony chwytne jak dłonie. Wiewiórce ogon służy do utrzymania równowagi oraz jako kołdra i odświętny strój. Koty też utrzymują równowagę, pomagając sobie ogonem. Jaszczurka ratuje życie, gubiąc ogon, a rekin używa ogona do osiągania dużych prędkości.

Dlaczego psy i koty trzeba szczepić?

Nie tylko psy i koty. Dzieci też. A wszystko po to, by nie zachorowały na groźne choroby. Takie wywoływane przez wirusy i bakterie. Szczepionka zawiera cząstki wirusów i bakterii, które nie są groźne dla zdrowia, ale powodują, że twój, psi i koci organizm wytwarza skuteczną broń przeciw drobnoustrojom. Ta broń to przeciwciała, a wytwarza je układ odpornościowy. Składa się on z rzeszy komórek zwanych leukocytami – białymi krwinkami.

Dlaczego psy bronią swojego pana?

Wolałabym powiedzieć: przyjaciela. Robią to z tych samych powodów, dla których rodzice bronią dzieci i przyjaciele przyjaciół. Kochają, więc bronią.

Kto mieszka w dziupli na drzewie?

Może tam mieszkać wiewiórka, dzięcioł, sowa, a nawet kaczka zwana gągołem. Bardzo dużo zwierząt wykorzystuje dziuplę jako dom. Dlatego nie wolno tam nic wrzucać ani wsadzać rąk. Ty też nie lubisz, gdy ktoś bałagani ci w twoich rzeczach.

Czy psom też wypadają mleczne zęby?

Tak, i kotom też. Ludziom mleczaki zmieniają się na stałe zęby w wieku sześciu, siedmiu lat, a psom i kotom w wieku trzech miesięcy. Psy i koty żyją dużo krócej niż ludzie i dlatego wcześniej dorastają do zmiany zębów. Zresztą nie tylko do tego. Po prostu dużo wcześniej stają się dorosłe.

Dlaczego koci język jest chropowaty jak tarka?

Bo spełnia funkcję szczotki do włosów. Ty czeszesz szczotką swoją czuprynę, a kot używa języka do pielęgnacji futerka. Wszystkie koty to drapieżniki i wszystkie mają na języku tarkę. Lwy, tygrysy, lamparty i jaguary nie tylko się czeszą, ale też używają jej do zdrapywania resztek mięsa z kości swoich ofiar.

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki