Aniela i inni - O Domu Towarowym Jabłkowskich - Cezary Łazarewicz - ebook

Aniela i inni - O Domu Towarowym Jabłkowskich ebook

Cezary Łazarewicz

0,0

Opis

Pełna niezwykłych detali i fascynujących faktów opowieść o znanym domu towarowym, który powstał w przedwojennej Polsce, stając się symbolem dobrobytu i ulubionym miejscem eleganckich obywateli II RP. Cezary Łazarewicz najpierw przybliżył historię Domu Towarowego braci Jabłkowskich dorosłym, a teraz w fascynującą podróż odkrywającą tajemnice przodka galerii handlowych zabiera także dzieci! Młodzi czytelnicy poznają świat sklepów, jakich już dzisiaj nie ma. Niezwykle interesującą historię wzbogacają pobudzające wyobraźnię ilustracje. "Aniela i inni. O Domu Towarowym Jabłkowskich" to książka z serii "Czytam sobie z kotylionem" - specjalnej, limitowanej edycji bestsellerowej serii "Czytam sobie", wydanej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Misją obu serii jest wspieranie samodzielnego czytania u dzieci i zarażania ich pasją do literatury."Czytam sobie z kotylionem" to wyjątkowa seria książek wydana z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Historie przedstawione w serii opisują prawdziwe wydarzenia z perspektywy ich uczestników. Bohaterami są postacie historyczne, które w ciągu ubiegłych 100 lat szczególnie zasłużyli się dla rozwoju naszego kraju. Wśród nich znajdziemy znane postacie, jak marszałek Piłsudski oraz te, których historie warto przypominać – jak bracia Jabłkowscy czy Wanda Krahelska. Pochodzą z różnych warstw społecznych i wykonują różne zawody: są pionierami biznesu, aktywistami społeczności lokalnej, artystami, policjantami, czy bibliotekarzami. Wszyscy różni, lecz równie ważni w budowaniu niepodległej Polski. Przez opowieści o bohaterach dzieci poznają tematykę związaną z niepodległością i patriotyzmem. We współpracę przy serii włączyli się publicyści, dziennikarze, felietoniści i reporterzy. Dzięki temu powstałe historie w bardzo indywidualny sposób przekazują dzieciom wiedzę o ówczesnej rzeczywistości. Seria "Czytam sobie z kotylionem" wyrasta z serii "Czytam sobie". Misją obu jest zachęcanie dzieci do samodzielnego czytania, a przez to – do samodzielnego myślenia.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 13

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0

Popularność
Cezary Łazarewicz

Aniela i inni

O Domu Towarowym Jabłkowskich

zilustrowałaAleksandra Artymowska

Saga

Aniela i inni - O Domu Towarowym Jabłkowskich

Copyright © 2018, 2019 Cezary Łazarewicz i SAGA Egmont

Wszystkie prawa zastrzeżone

ISBN: 9788726128666

1. Wydanie w formie e-booka, 2019

Format: EPUB 2.0

Ta książka jest chroniona prawem autorskim. Kopiowanie do celów innych niż do użytku własnego jest dozwolone wyłącznie za zgodą SAGA Egmont oraz autora.

SAGA Egmont, spółka wydawnictwa Egmont

Stasiowi, w nadziei, że samodzielnie przeczyta

UWAGA!

Słowa zaznaczone gwiazdką *

zostały wyjaśnione w słowniczku

na końcu książki.

Rozdział I

Zobaczcie, to jest Aniela Jabłkowska. W kapeluszu z kwiatami, w koronkowych rękawiczkach i sukni z falbanami zapinanej pod samą brodą wygląda, jakby była z innego świata. Bo jest. Tak ubierały się kobiety 150 lat temu. Polski wtedy niebyło na mapach Europy, a Warszawa nie była stolicą, tylko jednym z wielu miast Cesarstwa Rosyjskiego.

Aniela Jabłkowska była najmłodszą córką Józefa Jabłkowskiego, ziemianina* spod Kalisza, który kiedyś był bogaty, ale nie powiodło mu się w interesach. Musiał zostawić dwór pod Kaliszem i przeprowadzić się z rodziną do niewielkiego mieszkania w warszawskiej kamienicy. Pracował ciężko, by utrzymać rodzinę, a swoim dzieciom powtarzał, że ojczyźnie trzeba służyć dobrą i uczciwą pracą, a nie tylko walcząc w wojnach i powstaniach.

– Tak zbudujecie Polskę – mówił.

Anieli tata powiedział, że powinna otworzyć sklepik w Warszawie. Nawet gdyby to jej nie odpowiadało, nic nie mogła zrobić. Były to czasy, kiedy ojcowie decydowali, co ich córki mają robić w życiu. Raczej trudno było się im sprzeciwiać. Na szczęście Anieli bardzo się ten pomysł spodobał.

Dzięki temu mogła przecież mieć własne pieniądze.