DZIADEK I NIEDŹWIADEK - ŁUKASZ WIERZBICKI - audiobook + książka
NOWOŚĆ

DZIADEK I NIEDŹWIADEK audiobook

Łukasz Wierzbicki

4,9

41 osób interesuje się tą książką

Opis

Książka Łukasza Wierzbickiego – „DZIADEK I NIEDŹWIADEK” jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6 – 12 lat .

Opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka, który w latach 1942 -1945 towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego. Ich wspólna przygoda rozpoczyna się w Persji w kwietniu 1942 roku. Żołnierze 22. Kompanii Transportowej kupili od miejscowego chłopca niedźwiadka sierotę. Wykarmili go skondensowanym mlekiem i pościelili legowisko w swoim namiocie. Wojtek, bo tak ochrzczono kosmatą maskotkę, sprawiał wiele zamieszania, ale był też źródłem mnóstwa radości. Stał się ulubieńcem całego batalionu, pocieszycielem w trudnych wojennych momentach. 

Niedźwiadek uwielbiał się kąpać. Nie stronił od boksu i zapasów – zawsze dla zabawy. Chętnie podróżował wojskową ciężarówką. Apetyt mu dopisywał, szybko więc stał się wielkim niedźwiedziem brunatnym - przestał mieścić się w szoferce i zmuszony był przesiąść się na pakę samochodu.

W grudniu 1943 roku na pokładzie MS „Batory” Wojtek przeprawił się z Egiptu do ogarniętej wojną Europy. Tam bohaterski niedźwiedź uczestniczył w działaniach wojennych. W trakcie przygotowań do bitwy o Monte Cassino dźwigał pociski artyleryjskie. Jego podobizna została umieszczona na oficjalnym emblemacie kompanii. 

Po zakończeniu wojny 22. Kompania Transportowa przeniosła się wraz z niedźwiedziem do Szkocji. Żołnierze rozjechali się po świecie, a Wojtek zamieszkał w ZOO w Edynburgu. 

Zamknięty na swoim wybiegu niedźwiedź na dźwięk polskiej mowy unosił łeb i mruczał przyjaźnie. Podobno przyjaciele z wojska odwiedzali go i, ku przerażeniu obsługi ogrodu, wchodzili do klatki, by raz jeszcze pobawić się ze swym przyjacielem. Wojtek przeżył w edynburskim ogrodzie zoologicznym 16 lat – do grudnia 1963 roku.

Książka „DZIADEK I NIEDŹWIADEK” napisana jest bardzo barwnym, żywym językiem, bogato i dowcipnie ilustrowana przez Ireneusza Wolińskiego. Stanowi mieszankę zabawnych opowieści i pouczających faktów. Na dodatek udowadnia, że zwierzęta są wspaniałymi przyjaciółmi. I że życie potrafi być znacznie ciekawsze niż wymyślone historie…

Ta niezwykła książka pokazuje polskim dzieciom życie codzienne żołnierzy, nawiązuje do wielu wydarzeń i postaci historycznych. Zawiera mapę, na której zaznaczono szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego oraz kilkanaście autentycznych zdjęć niedźwiedzia Wojtka i „jego” żołnierzy. Wstęp do ksiązki napisał ostatni żyjący w Polsce żołnierz 22. Kompanii Transportowej 2. Korpusu Polskiego, opiekun Wojtka – profesor Wojciech Narębski.

Honorowy patronat nad książką objęła pani kapitan IRENA ANDERS, żona generała Władysława Andersa.

Książka ta powinna stać się pomostem, po którym polskie dzieci przejdą do poważnej literatury wojennej. Obowiązkowa lektura szkolna od 2017 roku.

Audiobook w doskonałej interpretacji Adama Hutyry.

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 2 godz. 28 min

Lektor: ADAM HUTYRA
Oceny
4,9 (27 ocen)
26
0
1
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
zuzannatretter

Nie oderwiesz się od lektury

Cudowna książka, wspaniały lektor, idealna dla dzieci
00
JoannaKedzia5

Nie oderwiesz się od lektury

podoba misię ta. ksiąrzka
00
Zuzaooo

Nie oderwiesz się od lektury

Bardzo mi się podobało dziękuję Adamu Hutyra bardzo fajne dźwięki wydawał no i dziękuję bardzo zdrowie Łukasza Wierzbickiego wraz z Adamem Hutyra brawo brawo bardzo mi się podobało dziękuję
00
paukoc

Nie oderwiesz się od lektury

Ekstra książka
00

Popularność