10 książek, na które czekamy w 2. połowie 2020 r.

Artur Wasilewski 20.07.2020

Mimo, że sytuacja na rynku książki jest w tym roku wyjątkowa i obarczona sporą dawką niepewności, wydawcy prezentują coraz więcej zapowiedzi na najbliższe miesiące. Wśród nich już teraz znajdujemy wiele prawdziwych perełek. Książek, które najprawdopodobniej zawładną naszą wyobraźnią jeszcze w 2020 r. Liczymy oczywiście na zaskakujące debiuty, ale w naszym zestawieniu skupiamy się na pisarzach i pisarkach znanych i lubianych, a przede wszystkim czytanych i docenianych. Wybór jest rzecz jasna subiektywny, każdy ma swoich ulubieńców, na których czeka.

Najpoczytniejszy współczesny francuski pisarz, specjalizujący się w tworzeniu pogmatwanych, rozgrywających się w różnych planach czasowych opowieści, łączących gatunki, niebawem zaprezentuje nam Sekretne  życie pisarzy (wyd. Albatros). Dotychczasowe książki Guillaume’a Musso cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, oczekiwania są więc spore. Już 12 sierpnia otrzymamy historię równie znanego, co tajemniczego pisarza, od niemal dwóch dekad nieudzielającego wywiadów. Na takowy chce go namówić ambitna dziennikarka. W dniu, gdy dociera na wyspę, będącą miejscem zamieszkania autora, na plaży odkryte zostaje ciało pewnej kobiety.

Na początku września zaś cieszyć się będziemy najnowszą powieścią Eleny Ferrante. Zakłamane życie dorosłych (wyd. Sonia Draga) to kolejna podróż do Neapolu i obraz podzielonego miasta, odkrywanego przez dorastającą Giovannę. Poznawszy nigdy niewidzianą ciotkę, dziewczyna zdaje sobie sprawę, że poza dobrze jej znanym inteligenckim, rodzinnym światem, przynależy również do zupełnie innego, konserwatywnego, pełnego południowych emocji i lokalnej tradycji.

Przenieśmy się na północ Europy. Camilla Läckberg zaskoczyła w ubiegłym roku Złotą klatką, jakże inną od sagi fjällbackiej. We wrześniu czekamy na drugą część opowieści o Faye, a mianowicie Srebrne skrzydła. Tym razem bohaterka musi stawić czoła ludziom, którzy chcą przejąć jej coraz lepiej prosperującą firmę. Czy za intrygą może stać odsiadujący karę więzienia jej były mąż?

Pozostając w klimatach skandynawskich, wśród największych gwiazd europejskiej literatury, również we wrześniu nową powieścią uraczy nas Jo Nesbø. Królestwo nie jest kolejną częścią przygód i nieprzygód Harry’ego Hole, ale co z tego. Norweski pisarz zaskoczy nas niebanalną intrygą i bohaterami z krwi i kości – dwoma braćmi, jakże różniącymi się od siebie charakterem i pozycją społeczną, po latach skonfrontowanymi ponownie ze śmiercią swoich rodziców. Śledztwo w tej sprawie wznowi miejscowy policjant.

Sporo interesujących tytułów mamy również od autorów amerykańskich. Zacznijmy od Kristin Hannah. Odległe brzegi (wyd. Świat Książki) to historia wypalonej po ponad dwóch dekadach związku miłości. Elisabeth i Jack, mimo decyzji o rozstaniu, zdają sobie sprawę, że łączące ich niegdyś uczucie było zbyt silne, by mogli teraz odnaleźć szczęście samodzielnie, wiodąc oddzielne życie. Czy uda im się odbudować to, co tak skutecznie wcześniej zepsuli?

Jako że nie samą beletrystyką człowiek żyje, zwróciliśmy uwagę na 2 tytuły, reprezentujące literaturę faktu. Benjamin Franklin Waltera Isaacsona (wyd. Insignis) to nie tylko opowieść o wszechstronnie uzdolnionym, realizującym się na wielu płaszczyznach człowieku, ale jednocześnie barwny obraz epoki, w której żył, a także rewolucyjnych przemian, których był współautorem. Dla osób wolących zostać w naszych czasach mamy kontynuację bestsellerowego Unorthodox. W tomie Exodus (wyd. Poradnia K) Deborah Feldman kontynuuje opowieść o porzuceniu opresyjnej społeczności ortodoksyjnych Żydów i życiu w nowej rzeczywistości.

Sporo dobrego jak widać czeka nas w literaturze zagranicznej, ale również polscy cenieni, a i poczytni autorzy wydają niedługo kolejne książki. Zacznijmy od Szczepana Twardocha. Pokora (wyd. Literackie) przeniesie nas w świat tuż po zakończeniu I Wojny Światowej. Śledzić będziemy losy Aloisa, Ślązaka, którego powojenna rzeczywistość zastała w Berlinie. Jak to u Twardocha, będzie o skomplikowanych relacjach między Niemcami, Ślązakami i Polakami, a także o namiętnościach i uczuciach, dla których tłem jest wielka historia.

Wyd. Literackie będzie miało dla nas również nową książkę Wioletty Grzegorzewskiej. Dodatkowa dusza to wstrząsająca, trzymająca w napięciu, a co ważne oparta na faktach, historia człowieka, który ucieka z transportu śmierci, wiozącego go do Treblinki i stara się wrócić do okupowanej przez Niemców Warszawy. Tam chce znaleźć i uratować swojego syna.

Vincent V. Severski i jego Nabór (wyd. Czarna Owca) to kontynuacja losów bohaterów poprzednich thrillerów szpiegowskich autora. Wspólną walkę o zachowanie światowej równowagi toczyć będą zarówno członkowie Wydziału Q, jak i rozwiązanej Sekcji. Pojawią się doskonale znani z wcześniejszych tomów Konrad, Sara, ale również Misza i niezniszczalny Jagan.

Powyższa dziesiątka, choć doborowa, to jedynie ułamek interesujących tytułów, na które nie możemy się doczekać w najbliższych miesiącach. W oczekiwaniu na nie pozostaje nam… sięgnąć po ebooki i audiobooki już dostępne w Legimi. Jest ich ponad 60 000, więc jest w czym wybierać. Miłej lektury!

Kategorie: