Jo Nesbo
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Norweski pisarz, urodzony w 1960 r. w Oslo, Jo Nesbo to obecnie już absolutna klasyka światowej literatury sensacyjno-kryminalnej. W ciągu swojej literackiej, trwającej już ponad dwadzieścia lat, kariery stworzył Jo Nesbo książki i postaci wręcz kultowe. Ale zanim został gwiazdą literatury popularnej, był już gwiazdą sceny muzycznej. W swojej rodzinnej Norwegii razem z zespołem Di Derre, którego jest muzykiem, wokalistą i tekściarzem, zdobył Nesbo niemałą popularność w latach 90-tych. Zespół od momentu swojego powstania w 1992 r. do dziś nieprzerwanie koncertuje i wydaje płyty, niezmiennie z Jo na pokładzie. Artysta może się również pochwalić jedną solową płytą w swojej dyskografii.

Początek jego kariery literackiej również, poniekąd, związany jest z Di Derre. Nesbo został kiedyś dostał propozycję napisania książki o zespole, zamiast tego zaproponował jednak, że chętnie podjąłby się stworzenia jakiejś fabuły.

Seria książek Jo Nesbo z Harrym Hole

Zarys pierwszej książki Nesbo podobno wymyślił podczas długiego lotu z Oslo do Sydney. Stąd też i akcja Człowieka-nietoperza, Nesbo debiutanckiej powieści, rozgrywa się w Australii właśnie. Człowiek-nietoperz to było niezwykle mocne wejście na norweski rynek wydawniczy. Zarówno historię, jak i głównego bohatera, policjanta Harry’ego Hole, czytelnicy z miejsca pokochali i już w rok po premierze, która miała miejsce w 1997r., Nesbo odebrał Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz za swój debiut. Chociaż podobno nie miał w planach tworzenia całej serii książek o Harrym Hole, już w 1998 r. do księgarń trafia druga powieść Nesbo o tym mało krystalicznym stróżu prawa. nosząca tytuł Karaluchy. Trzeci tom cyklu z Harrym Hole, Czerwone Gardło, Nesbo wydaje w 2000 r., a cztery lata później książka ta zostaje uznana za najlepszy norweski kryminał wszechczasów. Norwegowie mają w ogóle do swojego, poza Ibsenem, najsłynniejszego pisarza stosunek szczególny. Czego najlepszym dowodem jest wyróżnienie w 2013 r. Nagrodą Peer Gynta, przyznaną Jo Nesbo przez norweski parlament za wpisanie Norwegii na mapę światowej literatury.

Sława autora jednak nie ogranicza się do przekracza Norwegii, a jego proza jest przekładana na kolejne języki. W 2007 r. Czerwone gardło dostaje nawet nominację do nagrody Złotego Sztyletu za najlepszą powieść kryminalną, przetłumaczoną na język angielski. W Polsce pierwszy przekład prozy Nesbo ukazał się w 2005 r. i od razu podbił serca czytelników. Szybko uzupełniono braki wydawnicze i kolejne tytuły pojawiały się już na bieżąco.

Na fali polskiej i światowej mody na kryminały skandynawskie i nurt nordic noir popularność Jo Nesbo rosła bardzo szybko. Łączna sprzedaż książek Jo Nesbo, ebooków i audiobooków również, przekroczyła 30 mln egzemplarzy. Od wielu już lat również każda premiera jego powieści jest prawdziwym wydarzeniem na światowym rynku wydawniczym. Obecnie wszyscy wielbiciele zblazowanego i zmęczonego życiem policjanta z Oslo niecierpliwie wyczekują najnowszej książki Nesbo, Nóż. Szczególnie, że dwie ostatnie części (Policja, 2013 i Pragnienie, 2017) obfitowały w wyjątkowo dramatyczne zwroty w życiu głównego bohatera. Napięcie sięga zenitu, szczególnie że pisarz w wywiadach nigdy nie wykluczał nawet uśmiercenia Harry’ego. Czy Nóż będzie ostatnią powieścią z serii z Harrym Hole dowiemy się już 11 lipca 2019 r. , w dniu oficjalnej premiery najnowszej książki Nesbo.

Inne kryminały, cykl z Doktorem Proktorem i Macbeth Jo Nesbo

Jednak książki Jo Nesbo to nie tylko historie ze zgorzkniałym policjantem w roli głównej. Oprócz dwunastu już powieści z Harrym napisał on kilka trzymających w napięciu thrillerów, w tym Macbetha, oraz cykl książek dla dzieci z Doktorem Proktorem. Książki Jo Nesbo: Łowcy głów (2008), Syn (2014) czy Krew na śniegu (2015), podobnie jak seria o Harrym okazały się wielkimi bestsellerami. Dużym wyróżnieniem dla pisarza było zaproszenie go w 2016 r. przez wydawnictwo Penguin Random House, obok takich autorów jak Margaret Atwood, do napisania z okazji 400-lecia śmierci Szekspira własnej wersji jednej z nieśmiertelnych historii wielkiego dramaturga. Jako autor mrocznych narracji Jo Nesbo Macbetha uznał za wybór naturalny i oczywisty.

Być może mniej oczywiste w tym kontekście jest wydanie przez Nesbo cyklu pięciu książek dla dzieci, których głównym bohaterem jest podstarzały wynalazca Doktor Proktor.

Ekranizacje książek Jo Nesbo

Jak na tak duże powodzenie autora powstało zadziwiająco mało ekranizacji książek Nesbo. W 2011 r. premierę miała kinowa wersja Łowców głów, a w 2016, również wielkoekranowa, adaptacja powieści Pierwszy śnieg. Jest to do tej pory jedyny film oparty na cyklu o Harrym Hole. Ponadto sfilmowania doczekały się dwie części przygód Doktora Proktora: Doktor Proktor i proszek pierdzioszek (2014) oraz Doktor Proktor i wanna czasu (2015). W 2013 r. roku powstał jeszcze na podstawie opowiadania Nesbo film Jackpot. Pisarz jest też pomysłodawcą dość niezwykłego serialu political fiction Okupowani, który opowiada o życiu w Norwegii pod rosyjską okupacją.