Jodi Picoult
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Jodi Picoult 
  • Literatura obyczajowa i piękna 
  • Wyczyść

Urodzona w 1966 r. na Long Island w świeckiej rodzinie żydowskiej autorka ponad 30 bestsellerowych powieści, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Swoje książki Jodi Picoult sprzedała dotychczas w ponad 14 milionach egzemplarzy, a jej nazwisko znane jest wydawcom i czytelnikom na całym świecie.

Swoje pierwsze opowiadanie napisała w wieku 5 lat i właściwie od tamtej pory chciała być pisarką. Jednak twardo stąpająca po ziemi matka uświadomiła młodej entuzjastce literatury, że nie zawadzi najpierw zdobyć zawód dający stałe i pewne źródło utrzymanie. Jodi nie walczyła z życiową mądrości rodzicielki tylko, kontynuując rodzinną tradycję, wykształciła się na nauczycielkę, nie zaniedbując jednak swojej pisarskiej pasji. Na Uniwersytecie Princeton studiowała kreatywne pisania, zaś na Harvardzie uzyskała magisterium z pedagogiki. Dzięki temu zanim zaczęła pisać Jodi Picoult książki zapewniające jej niemałe dochody, mogła utrzymywać się, pracując w szkole i wydawnictwie. Pisarka od lat mieszka w New Hampshire z mężem, który jest ojcem trójki jej dzieci.

Pierwsze książki Jodi Picoult

Swoją debiutancką powieść pt. Jak z obrazka Jodi Picoult napisała, będąc w ciąży ze swoim pierwszym dzieckiem. Kiedy jeszcze przed porodem dostała decyzję wydawniczą, postanowiła poświecić się bardziej pracy literackiej. Mająca swoją premierę w 1995 r. historia młodej kobiety żyjącej w przemocowym i toksycznym związku z gwiazdorem kina, była inspirowana opowieściami z telefonu zaufania dla ofiar przemocy domowej, Być może sprawiło to, że mimo nieco odrealnionej fabuły, Jak z obrazka wstrząsało autentycznością opisanych sytuacji i przeżyć głównej bohaterki.

Po sukcesie jak z obrazka Jodi Picoult, jak sama mówi, kolejne dwie książki wydawała w rytmie swoich ciąż i porodów. I choć połączenie pracy nad książkami z opieką nad powiększającą się rodziną było o wiele trudniejsze niż początkowo zakładała, udało jej się w końcu wypracować odpowiedni algorytm.

Dzięki temu powieść pt. Deszczowa noc Jodi Picoult mogła wydać w już w 1996 r., a Karuzela uczuć ukazała się niecałe 2 lata później. Obie trzymające w napięciu, operujące na najwyższym emocjonalnym rejestrze, obyczajowe fabuły otworzyły, i to szeroko, autorce drzwi do dalszej, międzynarodowej kariery.

Najpopularniejsze książki Jodi Picoult

Spośród wielu popularnych tytułów pisarki, kilka znalazło się na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Timesa. Wszystkie zaś poruszają tematy nie tylko niezwykle ważne, ale jednocześnie trudne. Na kartach wydanej w 2007 r. powieści Dziewiętnaście minut Jodi Picoult analizuje przyczyny i okoliczności tragicznej w skutkach szkolnej strzelaniny. Przygląda się wszystkim aktorom dramatu, pokazując wydarzenia z bardzo różnych perspektyw i sięgając bardzo głęboko do samych korzeni zła.

Natomiast opublikowana rok później Przemiana Jodi Picoult jest z kolei, za sprawą bohatera czekającego na wykonanie kary śmierci, bywa porównywana z Zieloną milą Stephena Kinga. Ostateczność kary głównej jest dla pisarki, będącej aktywistką walczącą o jej zniesienie w stanie Nowy York, przyczynkiem do snucia fundamentalnych refleksji i rozważań także natury religijnej. Również w Tam gdzie ty Jodi Picoult dotyka problemów skomplikowanych etycznie, prawnie i emocjonalnie, opisując dylematy i uwikłania związane ze wspomaganymi technikami rozrodu. Wcześniej, choć w nieco innym kontekście problem te zaznaczała już Jodi Picoult w Bez mojej zgody, powieści będącej kanwą filmu z 2009 r. (pod tym samym tytułem) w gwiazdorskiej obsadzie.

Z kolei wydane 2016 r. w Małe wielkie rzeczy Jodi Picoult traktuje jako okazję do zmierzenia się, nieco już zapomnianym w drugiej dekadzie XXI w., zagadnieniem uprzedzeń rasowych, które po dwóch kadencjach w Białym Domu Baracka Obamy, nie wydaje się być paląco aktualne. Jak jednak udowadnia autorka, tylko wydaje. Ameryka bowiem to wciąż kraj nierówności, gdzie dyskryminacja ze względy na kolor skóry wcale nie jest pieśnią przeszłości. Powieść, co nie dziwi, wywołała wśród czytelników ogromne poruszenie i zgodnie uznawana jest za jedną z najlepszych pozycji w niemałej bibliografii pisarki. W 2017 r. w formie ebooka Jodi Picoult wydała Blask, prequel Małych wielkich rzeczy.

Najnowsza fabuła sygnowana nazwiskiem pisarki również zapewnia najwyższych lotów, choć ponownie niezbyt lekką lekturę. W powieści Iskra światła Jodi Picoult trzymającą w napięciu, zapewniającą prawdziwy emocjonalny rollercoaster, fabułę wykorzystuje do rozważań na temat jednego z najtrudniejszych etycznych dylematów, jakim jest przerywanie ciąży.

Z innej bajki Jodi Picoult

Zupełnie nietypowym projektem w dorobku pisarki, zajmującej się głównie tematami obyczajowymi najcięższego kalibru, jest dwutomowy cykl powieści dla młodzieży stworzony wspólnie z nastoletnią córką. Zgodnie z tytułem jest to coś zupełnie z innej bajki…

W Z innej bajki i jej kontynuacji pt. Po drugiej stronie kartki Jodi Picoult z córką opowiada niezwykła historię samotnej piętnastolatki i najprawdziwszego księcia z bajki, któremu udaje się przedostać do realnego świata, gdzie musi się zmierzyć ze wszystkimi problemami licealnej rzeczywistości.