Anna Kańtoch
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska pisarka, autorka popularnych powieści nurtu fantasy i oryginalnych kryminałów. Pięciokrotna zdobywczyni Nagrody im. Janusz A. Zajdla oraz laureatka Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Anna Kańtoch urodziła się w 1976 r. w Katowicach, ale na studia wyjechała do Krakowa. Po dyplomie wróciła do rodzinnego miasta. Z wykształcenia jest arabistką, jednak nigdy nie pracował w zawodzie . Debiutowała w 2004 r. opowiadaniem fantasy Diabeł na wieży. Również swoją pierwszą, wydana w tym samym roku pełnowymiarową fabułę pt. Miasto w zieleni i błękicie Anna Kańtoch umieściła w, pełnym magii, typowo fantastycznym świecie przedstawionym. Chociaż pisarka od lat jest członkinią Śląskiego Klubu Fantastyki, jej literackie horyzonty są o wiele szersze. W ciągu ostatnich lat Anna Kańtoch intensywne i przede wszystkim bardzo udanie eksperymentuje z innymi gatunkami literackim, głównie z nastrojowym kryminałem.

Anna Kańtoch i Domenico Jordan

Początki literackiej kariery pisarki związane są nieodłącznie z postacią Domenico Jordana. W 2005 r., zbiorem opowiadań Diabeł na wieży, Anna Kańtoch przedstawiła swojego bohatera szerokiej publiczności. Domenico Jordan to z zawodu medyk z zamiłowania zaś detektyw, tropiący zbrodnie i sprawy o nadnaturalnym, magicznym i diabelskim rodowodzie. Świat Domenico nieco przypomina dekoracjami XVII/XVIII w. Europę, jednak pełen jest czarów i obdarzonych magicznymi przymiotami istot. Niektórzy czytelnicy określają klimat historii o Domenicu Jordanie jako skrzyżowanie Sherlocka Holmesa i Edgara Allana Poego i nie sposób odmówić temu porównaniu trafności. Książka oraz jej bohater szybko znaleźli miłośników i już w 2006 r. opublikowała Anna Kańtoch Zabawki diabła, kontynuację przygód tego tropiciela wszelkich niezwykłości. Również tym razem tom został ciepło przyjęty przez wielbicieli niebanalnego umysłu i świata Domenico. Wydawało się, że wobec przychylności odbiorców, pojawienie się następnych tytułów z tego uniwersum jest sprawą naturalną. Jednak na nową odsłonę losów swojego pierwszego bohatera pisarka kazała czekać aż 13 lat. Trzeci tom o Jordanie pt. Diabeł w maszynie Anna Kańtoch w ręce czytelników oddała dopiero w 2019 r.

Cykl Przedksiężycowi Anny Kańtoch

Pierwszy tom cyklu Przedksiężycowi Anna Kańtoch wydała w 2009 r. Cała trylogia jak do tej pory jest chyba najbardziej śmiałym projektem pisarki. To niezwykły popis wyobraźni ale i sprawności warsztatowej autorki. Na stronach wszystkich tomów cyklu Przedksiężycowi Anna Kańtoch wykreowała bezprecedensowy świat oparty na wyjątkowo niebanalnym pomyśle. Lunopolis, w którym rozgrywa się akcja powieści, to miasto-dzieło sztuki. Rządzą w nim tajemniczy Przedksiężycowi, którzy są panami życia i śmierci mieszkańców metropolii zorganizowanej pod dyktando skrajnie artystowskiej estetyki. Nie ma tam miejsca dla tych, którzy nie wyróżniają się niczym szczególnym, przeciętność jest w Lunopolis zbrodnią i wyrokiem śmierci. Za pierwszy tom trylogii Przedksiężycowi Anna Kańtoch została doceniona w 2010 r. Nagrodą im. Janusza A. Zajdla.

Anna Kańtoch i Nina Pańkowicz

Ciekawą pozycją w bibliografii pisarki jest cykl o Ninie Pańkowicz, fantastyczna trylogia przeznaczona dla młodzieży, bardzo lubiana jednak i przez starszych miłośników dobrej fantastyki. Bowiem historia, prowadzonego przez anioły, niezwykłego domu dla jeszcze bardziej niesamowitych dzieci (a to wszystko w realiach powojennej Polski) robi duże wrażenie i nie bez przyczyny porównywana bywa do Osobliwego domu Pani Peregrine. Pierwszy tom cyklu pt. Tajemnice diabelskiego kręgu Anna Kańtoch wydała w 2013 r., a kontynuacja przygód 13-letniej Niny ukazała się już dwa lata później. Finałowy tom trylogii pt. Tajemnica godziny trzynastej Anna Kańtoch w ręce czytelników oddała w 2018 r.

Kryminały Anny Kańtoch

Chociaż swoją literacką karierę pisarka zaczynała od nurtu fantasy, udało jej z dużym sukcesem zaistnieć również na szerszym rynku wydawniczym. Wydając w 2012 r. powieść Czarne, Anna Kańtoch w wielkim stylu wyszła z gatunkowej niszy i udowodniła, że pogłoski o jej talencie nie są ani trochę przesadzone. Książka była powszechnie chwalona za doskonały warsztat literacki, niezwykły, zmysłowy i erotyczny klimat oraz niebanalną fabułę. I choć nie był to jeszcze klasyczny kryminał, Czarne Anna Kańtoch przyoblekła jednak w tajemnicę, której odkrycie powierzyła czytelnikowi.

Będącą już pełnokrwistym, choć niesztampowym, kryminałem powieść pt. Łaska Anna Kańtoch opublikowała w 2016 r. I mimo, że już Czarne pokazywało skalę jej umiejętności, Łaska była prawdziwą rewelacją. Oryginalne potraktowanie konwencji gatunkowej, bohaterowie i niebanalne pomysły fabularne wręcz zachwyciły czytelników.

Swój kolejny kryminał pt. Wiara Anna Kańtoch w ręce czytelników oddała już rok później. Podobnie, jak w przypadku Łaski, pisarka zdecydowała się osadzić akcję powieści w latach 80-tych, w dobie schyłkowego PRL-u. Książką była zgodnie chwalona, a miłośnicy świeżo odkrytego talentu kryminalnego pisarki zdecydowanie usatysfakcjonowani. Za powieść Wiara Anna Kańtoch dostała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.

Przynależność gatunkową następnej fabuły autorki trudno jednoznacznie określić. I choć bywa ona nazywana kryminałem, to dzieje się tak raczej z braku lepszego terminu. Za tę nietypową powieść pt. Niepełnia Anna Kańtoch została nagrodzona swoim drugim Zajdlem.

Z kolei, w 2019 r. swoją najnowszą książką pt. Pokuta Anna Kańtoch wraca do bardziej jednoznacznie kryminalnej poetyki. Co ciekawe, czas akcji pisarka, tak jak w Wierze, wyznacza na rok 1986 r. Wtedy to w nadmorskiej miejscowości dochodzi do morderstwa, które zmusi wszystkich do spojrzenia w niewygodną przeszłość.