Robert M. Wegner
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Jeden z najbardziej docenianych przez krytykę polskich pisarzy fantasy średniego, sądząc po zdjęciach, pokolenia to autor ukrywający się pod pseudonimem Rober M. Wegner. Mimo blisko dekady obecności na rynku wydawniczym, a jeszcze dłuższego stażu w prasie gatunkowej, tak naprawdę o tym, niezwykle przecież popularnym wśród miłośników gatunku twórcy, prawie nic nie wiadomo. Nie jest znane jego prawdziwa tożsamość, wiek, ani miejsce urodzenia. Z danych biograficznych do mediów przedostała się informacja, że zanim zaczął zawodowo pisać Robert M. Wegner książki, pracował i prawdopodobnie nadal pracuje, w sklepie z elektroniką. Autor ujawnił również, że wraz z córkami i swoją partnerką, mieszka obecnie na Śląsku, choć zarówno on jak i ona pochodzą z innego regionu Polski. I to byłoby właściwie na tyle informacji dotyczących samego pisarza.

Tymczasem jego zawodowe osiągnięcia wręcz imponują. Za swoje książki Robert M. Wegner wielokrotnie był doceniany najważniejszymi dla literatury fantasy i science fiction, polskimi (choć nie tylko) nagrodami czy wyróżnieniami. Jest on m.in. pięciokrotnym laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla, dwukrotnym laureatem Sfinksa. W 2014 r. na Euroconie dostał nawet nagrodę Encouragement Award dla najbardziej obiecującego młodego twórcy.

Miarą sukcesu jego twórczości jest również jego popularność wśród czytelników fantastyki wyrażona m.in. niezmiennie bardzo wysokimi ocenami jakie osiągają wszystkie książki Wegnera na serwisie LubimyCzytać. Także sukces komercyjny autora jest bezsprzeczny; świetnie sprzedają się nie tylko papierowe, ale także inne niż tradycyjne formaty publikacji Roberta M. Wegnera, ebooki i audiobooki.

Pierwsze książki Roberta M. Wegnera – Opowieści z meekhańskiego pogranicza

Zanim do księgarń trafiły jego książki, Robert M. Wegner debiutował z małymi formami literackimi na łamach prasy. W 2002 r. miesięcznik Science Fiction wydrukował jego opowiadanie Ostatni lot Nocnego Kowboja, który był pierwszym opublikowanym tekstem autora. W następnych latach pojawiły się kolejne krótkie fabuły (Ponieważ kocham cię nad życie, Honor górala, I będziesz murem, dwa opowiadania tworzące mikropowieść – Sen przedwiecznych i Przebudzenie; Światło na klindze miecza, Gdybym miała brata) rozwijające rzeczywistość Imperium Meekhanu, świata, który od swojego debiutu budował Robert M. Wegner.

Po latach obecności w czasopismach fantasy, w 2009 r. wydał Robert M. Wegner Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe, zbiór opowiadań tworzących pierwszy tom sagi Meekhanu, podzielony na dwie części: Północ. Topór i skała oraz Południe. Miecz i żar ukazujący dwa bieguny Imperium. Wstępnego szkicu świata przedstawionego dopełnił pisarz rok później wydaniem drugiej części sagi. W tomie Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód – Zachód Robert M. Wegner zabiera swoich czytelników na pozostałe krańce swojego uniwersum.

Obie debiutanckie książki Roberta M. Wegnera spotkały się ze znakomitym przyjęciem, zarówno fanów fantastyki, jak i krytyków. Za opowiadanie Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami zamieszczone w tomie Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe pisarz został doceniony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla, zaś opowiadanie Najlepsze, jakie można kupić pochodzące z tomu Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód zdobyło nagrodę Sfinksa za rok 2010.

Powieści uniwersum Meekhanu Roberta M. Wegnera

Niedługo później, w 2012 r., w ręce swoich wiernych czytelników oddał Robert M. Wegner Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza, swoją pierwszą pełnowymiarową powieść. I znów na autora spadł się deszcz nagród. Oprócz Nagrody Sfinksa i Nagrody im. Janusza A. Zajdla, po raz pierwszy za Niebo ze stali Robert M. Wegner został wyróżniony przez jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Następne dwie powieści z uniwersum Meekhanu autor wydawał kolejno w trzyletnich odstępach: w 2015 r. ukazała się Pamięć wszystkich snów (uhonorowana kolejną Nagrodą im. Janusza A. Zajdla oraz Srebrnym Wyróżnieniem Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego), a w 2018 r. ucieszył swoich fanów Robert M. Wegner Każdym martwym marzeniem, które zgarnęło szereg nominacji do najważniejszych branżowych nagród.

Co niejednokrotnie podkreślają odbiorcy jego prozy i krytycy, swoje książki Robert M. Wegner potrafi, zachowując wszelkie reguły gatunku, uczynić czymś więcej niż tylko kolejną opowieścią o zmyślonym świecie pełnym czarów i zaludnionym najwymyślniejszymi stworami. Umie pisać, jak to określił jeden z dziennikarzy prawdziwie ludzkie historie, przeżywane przez pełnowymiarowych bohaterów, opowiadające o sprawach w gruncie rzeczy najistotniejszych dla każdego z nas.