Agnieszka Jeż
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Agnieszka Jeż 
  • Literatura obyczajowa i piękna 
  • Wyczyść

Polska pisarka, autorka poczytnych powieści obyczajowych, a ostatnio także trzymających w napięciu kryminałów. Mimo że Agnieszka Jeż książki pisze dopiero od kilku lat, ma już w swoim dorobku kilkanaście tytułów i niemałe grono wiernych czytelników. Lubi ludzi i życie, kocha góry. Jej najnowsza fabuła, drugi w karierze kryminał pt. Odpłata, do księgarń trafił pod koniec lutego 2021r.

Agnieszka Jeż przyszła na świat w Warszawie i tam też dorastała. Ukończyła filologię polską i lituanistykę na stołecznym uniwersytecie, lecz nie czuje się zupełnie, lub raczej nie wyłącznie, warszawianką. Jako córka prawdziwego górala genetyczną i wrodzoną miłością kocha góry, a dzięki mamie urodzonej w Krakowie, również tam czuje się jak w domu. Uwielbia pełen śladów przeszłości i wspaniałej historii magiczny klimat tego miasta. Jak sama żartuje, wskutek tego rozdarcia między warszawską a krakowską lojalnością zamieszkała ponad 20 lat temu w Sulejówku, gdzie udało jej się stworzyć wraz z mężem prawdziwie rodzinny i ciepły dom.

Zanim rozpoczęła karierę pisarską i zaczęła wydawać własne książki, przez wiele lat była związana z branżą wydawnicza i jako redaktorka zawodowo zajmowała się przygotowaniem do druku publikacji innych ludzi. Co ciekawe, wybór kierunku studiów i ścieżki życiowej był w jej przypadku niemałym zaskoczeniem. Aż do samej niemal matury bowiem wydawało się, że jej talenty są raczej matematyczno-przyrodnicze. W dzieciństwie marzyła o karierze lekarki, została nawet laureatką olimpiady biologicznej, dzięki czemu mogła swobodnie wybrać liceum. Zdecydowała się na warszawskiego, wyspecjalizowanego w naukach ścisłych, Reytana i przygotowywała się do egzaminów na medycynę.

Nie oznacza to bynajmniej, że do nauk ścisłych ograniczał się jej świat. Agnieszka Jeż książki kochała od dziecka, a miłość do literatury oraz przyjemność płynącą z czytania odkryła przed nią jej mama, z wykształcenia matematyczka zresztą, która sama będąc miłośniczką dobrej lektury dbała, aby jej dzieci również miały z nią kontakt od najmłodszych lat.

Pierwsze książki Agnieszki Jeż

Pisarka debiutowała w połowie poprzedniej dekady niezwykle ciekawą pozycją poświęconą międzywojennej sztuce kulinarnej. Na stronach Kuchni dwudziestolecia. Co i jak jadano Agnieszka Jeż snuje opowieść o, niektórych dziś już szalenie egzotycznych, zwyczajach sprzed stu lat. W publikacji znajduje się również ponad 100 pochodzących z międzywojnia przepisów dla wszystkich, którzy chcieliby ugotować coś niczym nasze prababcie.

Jako autorka fikcji literackiej zaczynała od obyczajowych fabuł pisanych w duecie z Pauliną Płatkowską. Pierwsza z nich pt. Nie oddam szczęścia walkowerem ukazała się jeszcze w 2016 r. Wiosna następnego roku w ręce czytelników oddała Agnieszka Jeż Szczęściary, także stworzone w kooperacji z Płatkowską. W ciągu kolejnych lat do księgarń trafiło jeszcze kilka, najczęściej lekkich obyczajowych powieści tego tandemu: Marzena M., Ciasteczko z wróżbą, Jak przechytrzyć nieboszczyka, Niewierność. Uwikłani w historię.

Agnieszka Jeż i Dom pod trzema lipami

Swoją pierwszą solową narrację, Serce z szuflady, Agnieszka Jeż opublikowała na początku 2019 r. Jest to pierwszy tom pokochanej przez czytelniczki trylogii Dom pod trzema lipami. Jej główna bohaterką jest trzydziestoletnia Klara oraz kobiety z jej rodziny, które od trzech pokoleń samotnie wychowują dzieci i idą przez życie. Kiedy i Klara niemal w przeddzień ślubu rozstaje się z narzeczonym jest pewna, że dosięgła ją rodzinna klątwa. Wyjeżdża do Krakowa, gdzie czeka na nią odziedziczone po prababci mieszkanie w pewnej starej kamienicy. W będącym zgrabnym połączniem literatury obyczajowej, romansu i sagi rodzinnej cyklu Dom pod trzema lipami Agnieszka Jeż wydała jeszcze dwie powieści: Za siódma górą i Taka miłość się zdarza.

Agnieszka Jeż i Miłość warta wszystkiego

Bardzo dużym powodzeniem wśród czytelników cieszy się również drugi cykl Agnieszki Jeż, Miłość warta wszystkiego. Pierwszy tom tej dylogii do księgarń trafił latem 2020 r. Tą rozpisaną na dwa plany czasowe, poruszającą opowieścią o sile prawdziwej miłość i ludzkich dramatach autorka potwierdziła, że jak rzadko kto potrafi snuć nie tylko ciekawe historie, ale i grać na emocjach odbiorców. Drugi tom cyklu zatytułowany Spotkajmy się po wojnie swoją premierę miał we wrześniu 2020 r.

Agnieszka Jeż, Szaniec i Odpłata

Mimo że serca czytelników zdobyła fabułami obyczajowymi pisarka postanowiła spróbować swoich sił w konwencji kryminalnej. Obie powstałe w tym gatunku książki Agnieszka Jeż skonstruowała wokół postaci młodej policjantki, Wiery Jezierskiej. Akcja pierwszej osadzona jest na Mazurach, skąd pochodzi główna bohaterka, fabułę drugiej zaś autorka umieszcza nie tylko w różnych planach czasowych, ale i rozpina między Mazurami a Podhalem. W powieściach Odpłata i Szaniec Agnieszka Jeż zgrabnie bawi się kryminalnym schematem i pozostaje mieć nadzieję, że nie są to ostatnie śledztwa Wiery Jezierskiej.