Wydawca: Oficyna Wydawnicza Rivail Konrad Jerzak vel Dobosz Kategoria: Języki obce Język: polski Rok wydania: 2014

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 94

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Pobierz fragment dostosowany na:

Zabezpieczenie: watermark

Opis ebooka Sekrety poliglotów - Konrad Jerzak vel Dobosz

Nie masz czasu, talentu i cierpliwości, aby nauczyć się angielskiego, niemieckiego, a może chińskiego? Jeśli tak, ta książka jest właśnie dla ciebie. Autor wyjaśni ci, jak pokonać trudności, wykorzystując sekrety największych poliglotów, którzy opanowali szybko i bez większego wysiłku nawet kilkadziesiąt języków obcych.

  • Jak nie uczyć się słówek?
  • Jakie błędy popełniają wszyscy już na pierwszej lekcji?
  • Jak skutecznie zapamiętywać nowy materiał?
  • Co zrobić, kiedy nie mamy czasu na naukę?
  • Czy można nauczyć się języka w kilka dni?

Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w Sekretach poliglotów.

Konrad Jerzak vel Dobosz zna biegle następujące języki: polski, portugalski (wersja brazylijska), francuski, angielski, hiszpański, esperanto, włoski, a także na poziomie komunikatywnym lub podstawowym: rosyjski, czeski, arabski (dialekt egipski), rumuński, chorwacki, suahili, tamilski, hindi, niemiecki, perski, fiński, japoński i ukraiński*.

* Kiedy czytasz tę książkę, lista języków, którymi mówi autor, zapewne jest już dłuższa.

Opinie o ebooku Sekrety poliglotów - Konrad Jerzak vel Dobosz

Cytaty z ebooka Sekrety poliglotów - Konrad Jerzak vel Dobosz

zawiodą. Doskonałą książką o sposobach zapamiętywania jest Moonwalking with Einstein , której autor [13] przeszedł drogę od „zwykłego śmiertelnika” do mistrza Stanów Zjednoczonych w zapamiętywaniu. Jego praca zainspirowała mnie do
Arguellesa i odbyć swoją pierwszą lekcję języka hindi. W skrócie „ shadowing „ polega na słuchaniu nagrań i jednoczesnym ich powtarzaniu, dzięki czemu nasza wymowa lepiej dostraja się do melodii słuchanego przez nas języka. Należy odróżnić ten sposób nauki od tego, który stosowany jest w większości samouczków, gdzie uczniowie są zachęcani do powtarzania obcych słów i zdań chwilę po tym, jak wypowie je lektor. Profesor Arguelles radzi, by zsynchronizować obie czynności i mówić w tym samym momencie, gdy słyszymy nagranie. Wymaga to pewnej wprawy, ale jest z pewnością bardzo ciekawym ćwiczeniem, które pozwoli nam zauważyć różnice między intonacją obcego języka, a naszym sposobem mówienia, na który najczęściej zwracamy niewielką uwagę.
Kiedy więc mamy zacząć mówić? Nie ma tu żelaznej reguły. Niektórzy poligloci tacy jak Benny Lewis z Irlandii, autor doskonałego bloga Fluent in 3 Months [3] , twierdzą, że języka należy używać już od pierwszego dnia, jednakże moim zdaniem każdy powinien wyczuć, kiedy jest na to odpowiedni moment.
Bill Gates ciągle powtarzał, że do najtrudniejszych zadań zatrudnia ludzi leniwych, bo oni zawsze znajdują sposób, by ułatwić sobie zadanie i uprościć pracę, żeby się tylko przy niej za bardzo nie zmęczyć.
Pokazywała ona, że proces zapominania następuje gwałtownie w pierwszych godzinach i dniach – w czasie pierwszej doby Ebbinghaus zapominał mniej więcej połowę sylab, których się nauczył – po czym spadek ulega wyraźnemu spowolnieniu.
Dzięki ciągłemu dodawaniu nowego materiału zdołamy również opanować efekt „plateau” opisany przez Hermanna Ebbinghausa. Ten niemiecki psycholog zauważył, że w procesie uczenia się następuje moment, w którym odnosimy wrażenie, iż nie jesteśmy w stanie się więcej nauczyć.
Włoski poliglota Luca Lampariello uczył się na przykład języka chińskiego początkowo w oparciu o „Hanyu pinyin”, czyli zapis chińskich słów z wykorzystaniem alfabetu łacińskiego. Z czasem jednak zauważył, że bez znajomości chińskiego pisma nie jest w stanie rozszerzać słownictwa i wejść na wyższy poziom. Dziś zaleca więc, by nie pomijać zupełnie pisma, a uczyć się go stopniowo.
Schliemann musiał opracować bardzo skuteczny sposób nauki języków obcych, gdyż od młodych lat pracował jako handlowiec, przez co miał ograniczoną ilość czasu na naukę. Zgodnie z tym, co możemy przeczytać w jego notatkach [22] , był w stanie nauczyć się dowolnego języka w ciągu sześciu tygodni.
Czasem wystarczy niewiele. Emil Krebs, który znany jest z tego, że władał sześćdziesięcioma językami, zgodnie ze wspomnieniami jego żony, codziennie uczył się do godziny trzeciej w nocy, chodząc nago dookoła stołu z cygarem w ustach, piwem w ręku i mrucząc pod nosem obce słowa
Mózg bowiem kieruje się przede wszystkim zasadą statystyki: jeżeli coś się powtarza częściej, oznacza to, że jest istotne. Ale kieruje się również zasadą podobieństwa: zapamiętuje łatwiej te elementy, które są mu bliższe, lepiej znane.
Grecka psycholog i poliglotka dr Helen Abadzi, znana ze swojej działalności na rzecz wspierania edukacji dla osób najbiedniejszych, a mówiąca przynajmniej na średnio zaawansowanym poziomie w dziewiętnastu językach, również zwraca olbrzymią uwagę na proces słuchania języka obcego. Sama, przerabiając kolejną lekcję, wysłuchiwała nagrań przynajmniej piętnaście razy, zanim przechodziła do kolejnych zadań i ćwiczeń. Korzystała przy tym z kupionego okazyjnie odtwarzacza, który umożliwiał jej słuchanie tekstów w zwolnionym tempie, dzięki czemu o wiele łatwiej było jej zrozumieć ich treść [2] . Kiedy więc mamy zacząć mówić? Nie
Vera Birkenbihl zwracała ogromną uwagę na słuchanie dialogów, ale co ciekawe, rozróżniała dwa rodzaje słuchania: aktywne i bierne. To pierwsze, bardzo istotne w początkowej fazie, polega na skupianiu się na odtwarzanym nagraniu na tyle intensywnie, żeby je w pełni zrozumieć, wyłapać z niego jak najwięcej treści i rozpoznać każde słowo. Gdy poznamy już dobrze tekst, powinniśmy przejść do kolejnej fazy, która – zgodnie z tym, czego uczy nas Vera Birkenbihl – polega na słuchaniu biernym. W tym przypadku odtwarzamy znane nam dialogi i nagrania, ale koncentrujemy się na innej czynności: sprzątamy dom, czytamy książkę itp. Nagrania odtwarzane są w tle, nie powinniśmy zwracać na nie uwagi. Pozostawiamy wówczas pole do działania naszemu mózgowi, który nie znosi bezczynności i wykorzystuje każdą chwilę na jakąś aktywność. Gdy słuchamy biernie, analizuje on melodię nowego języka i uczy się poprawnej wymowy. To proces, z którego korzystaliśmy jeszcze jako dzieci. Gdy uczyliśmy się mówić, na początku mózg wsłuchiwał się w rozmowy naszych rodziców, dzięki czemu opanowaliśmy melodię ojczystej mowy. Warto zatem wykorzystać słuchanie bierne w swojej metodzie nauki języka. Pozwoli to
W skrócie „ shadowing „ polega na słuchaniu nagrań i jednoczesnym ich powtarzaniu, dzięki czemu nasza wymowa lepiej dostraja się do melodii słuchanego przez nas języka. Należy odróżnić ten sposób nauki od tego, który stosowany jest w większości samouczków, gdzie uczniowie są zachęcani do powtarzania obcych słów i zdań chwilę po tym, jak wypowie je lektor.
łatwiej było jej zrozumieć ich treść [2] . Kiedy więc mamy zacząć mówić? Nie ma tu żelaznej reguły. Niektórzy poligloci tacy jak Benny Lewis z Irlandii, autor doskonałego bloga Fluent in 3 Months [3] , twierdzą, że języka należy używać już od pierwszego dnia, jednakże moim zdaniem każdy powinien wyczuć, kiedy jest na to odpowiedni moment. Jeżeli uczymy się po osiem godzin dziennie, spędzając większość czasu na słuchaniu, chwila ta nastąpi szybciej. Ponieważ sam uczę się codziennie dwudziestu języków, nie mogę sobie pozwolić na to, by poświęcić na każdy z nich więcej niż kilka lub kilkanaście minut. Z tego powodu pierwsze próby
Burtona można więc wykorzystać nieco inaczej. Amerykański poliglota Moses McCormick, znany ze swoich doskonałych filmów w serwisie Youtube, które publikuje na kanale laoshu505000 [11] , opracował bardzo ciekawą metodę, którą nazywa FLR ( Foreign Language RoadRunning ). Opiera się ona przede wszystkim na nauce zdań, które przydają się przy pierwszych próbach komunikacji