QUIT SMOKING NOWA TYTONIOWA TERAPIA ZASTĘPCZA - TARAS LALKA - ebook

QUIT SMOKING NOWA TYTONIOWA TERAPIA ZASTĘPCZA ebook

TARAS LALKA

0,0
34,00 zł

lub
Opis

 

Dlaczego tak trudno odstawić palenie?

Wszystkie popularne dziś metody czy sposoby na odstawienie palenia papierosów pochodzą jeszcze z poprzedniego stulecia, kiedy na porządku dziennym było polecanie papierosów przez lekarzy jako remedium na różne choroby, a korporacje tytoniowe współpracowały z firmami farmaceutycznymi tworząc produkty, takie jak gumy do żucia, czy plastry z nikotyną wspomagające odstawienie palenia. W niektórych przypadkach taka współpraca doprowadzała do pełnej kontroli marketingu produktu i materiałów  edukacyjnych dla pacjenta, jak to miało  miejsce w przypadku dobrze dziś znanego preparatu "Nicorette" w latach 80-tych, kontrolowanego przez korporację Philipa Morrisa, głównie znanego z produkcji papierosów Marlboro. 

Chemiczny skład papierosów na całym świecie jest identyczny, to samo można powiedzieć o metodach na odstawienie palenia - w każdym kraju zalecane są takie same. Trudno odstawić palenie kiedy korzystasz z niewłaściwych metod, a o taki stan rzeczy zadbały już dawno temu korporacje tytoniowe. 

Papieros nowoczesny jest jednym z najbardziej złożonych produktów na świecie. Podczas produkcji papierosów, liście tytoniu moczone są w specjalnej mieszance substancji, składającej się z około 600 składników i zawierającej glukozę, różnego rodzaju nawilżacze, substancje o właściwościach toksycznych, rakotwórczych, radioaktywnych. W jakim celu?

Nasz mózg jest najlepiej chronionym organem w naszym ciele, żeby do niego dotrzeć i przy tym jeszcze móc stymulować niektóre jego receptory,  substancje aktywne zawarte w papierosie muszą przejść przez jego ochronną barierę, bez pomocy tak obfitego chemicznego składu, który stwarza odpowiednie środowisko chemiczne i pozwala substancjom aktywnym swobodnie docierać do mózgu, byłoby to wręcz niemożliwe. Ich główny cel polega na wzmocnieniu wpływu papierosa na mózg i tym samym zwiększeniu uzależnienia palącego.

Kiedy przerywamy nawyk po długich latach palenia korzystając z ogólno przyjętych metod, siłą woli lub z pomocą środków farmaceutycznych, nie bierzemy pod uwagę najnowszych badań naukowych, które pokazują, że gwałtowne odstawienie palenia może nieść za sobą  nieodwracalne zmiany w organizmie i przyczyniać się do powstania różnego rodzaju guzów czy nawet raka. Również nie jest brany pod uwagę fakt, że nasz organizm nie funkcjonuje już tak jak kiedyś, przed rozpoczęciem palenia. Po długim czasie palenia papierosów pewne funkcje naszego układu nerwowego zostały zmienione, a natychmiastowe odstawienie palenia, lub zamiana go na środki farmaceutyczne powoduje rozregulowanie układów neuroprzekaźników, co z kolei skutkuje  różnego rodzaju symptomami: zaburzeniami równowagi emocjonalnej, zwiększonym ciśnieniem, lękiem, strachem, problemami z wydalaniem.

W dzisiejszych czasach osoba, która decyduje się na odstawienie palenia papierosów odkłada ten proces jak najdalej, wiedząc że odstawienie palenia kojarzy się ze stresem i całkowitą zmianą trybu życia. 

 Książka która ujawnia prawdę o faktycznym wpływie nowoczesnych papierosów na organizm, oraz sugeruje alternatywny sposób na obejście abstynencji fizycznej oraz psychicznej, podczas prawidłowego odstawienia palenia.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
PDF

Liczba stron: 33

Oceny
0,0
0
0
0
0
0QUIT SMOKING

tytoniowa              

Nowa nikotynowa terapia zastępcza

Autor Taras Lalka

Główny redaktor Monika Sahara

[email protected]

ISBN 978-83-960625-0-5

Warszawa, 2021 rok

Wstęp

Ta książka jest skierowana nie tylko do osób, które chcą odstawić palenie, ale i do tych, które już rozstały się z nałogiem, lecz nadal zmagają się z niektórymi symptomami abstynencji i czasami czują chęć zapalenia papierosa. Każdy, kto nawykowo pali papierosy przynajmniej raz w życiu myślał o tym, żeby odstawić palenie papierosów, w wyniku własnych przemyśleń, czy też za namową zatroskanych bliskich.

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów, z którymi mamy do czynienia brzmi następująco: "palenie powoduje uzależnienie od nikotyny", więc jeżeli chcesz odstawić palenie papierosów powinieneś używać produktów łagodzących objawy abstynencji nikotynowej, lub wykorzystać siłę woli. Prawda jest jednak taka, że jesteś uzależniony nie tylko od nikotyny, ale także od dymu tytoniowo-papierosowego, zawierającego kilka uzależniających dodatków, które są celowo dodawane w procesie produkcji papierosów.

Palenie uzależnia organizm na poziomie neurologicznym, długotrwała styczność z dymem papierosa wyrabia w ciele nowe i bardzo rozbudowane połączenia neuronowe, które sprawiają że normalne funkcjonowanie organizmu jest możliwe jedynie w parze z papierosem, a gwałtowne odstawienie palenia nie tylko rozregulowuje pracę organizmu, lecz może w nim powodować niepożądane, długofalowe w skutkach zmiany.

Różnica w rozumieniu problemu wpływa znacząco na jego rozwiązanie. Największą przeszkodą na drodze ku odstawieniu palenia jest nasza ograniczona wiedza, która, jak pokazuje historia, jest celowo ograniczona. Nasz organizm jest bardzo skomplikowany i skonstruowanie nowej i legalnej używki, która dostanie się do mózgu i znacząco wpłynie na jego pracę stanowi nie lada wyzwanie,chyba, że dysponujemy mnóstwem pieniędzy i jesteśmy w stanie sfinansować pracę setek naukowców, których celem jest stworzyć idealny do tego produkt. 80% wszystkich obecnych na światowym rynku wyrobów tytoniowych należy do jednej grupy osób. Powinieneś wiedzieć, że firmy tytoniowe powstały na długo przed tym, jak twoi rodzice pojawili się na świecie. Zawartość oraz chemiczny skład papierosów na całym świecie są niemal identyczne. Metody odstawiania również. Gdy w wyszukiwarce wpiszemy hasło "jak odstawić palenie" wyniki w każdym języku będą zawierały te same propozycje, wykorzystujące siłę woli, zastraszanie, czy nikotynową terapię zastępczą. Nie od dziś wiadomo, że w dużej mierze to firmy farmaceutyczne mają wpływna ochronę zdrowia, oraz to, jakimi preparatami będzie leczony pacjent. Ale czy każdemu wiadomo że korporacje tytoniowe wpływają na firmy produkujące nikotynowe preparaty zastępcze, lub nawet produkują swoje własne preparaty na odstawienie palenia?

Obecnie na świecie jest 1 miliard 300 milionów uzależnionych od papierosów osób. Ponad połowa palących minimum raz w roku myśli o odstawieniu palenia, a odstawić palenie udaje się jedynie 6-8 %. Pokazuje to, jak silnie uzależniające są dzisiejsze papierosy, a preparaty medyczne czy metody zalecane przez lekarzy mało efektywne.

Chcąc odstawić palenie szukałem pomocy w różnych źródłach, czytałem dostępne na rynku książki, wielokrotnie zasięgałem rady lekarzy pierwszego kontaktu, próbowałem nawet metod proponowanych przez specjalistyczne kliniki, jednak odstawienie palenia papierosów graniczy z niemożliwym w czasach kiedy, jak później okazało się w wyniku mojego śledztwa, lekarze i farmaceuci jako środek ułatwiający rzucenie palenia nagminnie proponują preparaty produkowane przez korporacje tytoniowe, lub macierzyste firmy farmaceutyczne.

Współpraca firm farmaceutycznych i tytoniowych

W latach 80-tych korporacja Dow Chemical, wprowadziła na rynek nowy produkt pod nazwą “Nicorette”, były to gumy do żucia i plastry nikotynowe, wraz z rozległymi materiałami edukacyjnymi. Dow Chemical w tamtym czasie sprzedawała chemikalia do nawilżania tytoniu firmie Philip Morris, głównie znanej z produkcji papierosów Marlboro. Kierownictwo Philip Morris bardzo negatywnie odebrało nowy kierunek rozwoju firmy Dow Chemical i zagroziło firmie zerwaniem współpracy. Dow Chemical w odpowiedzi na niezadowolenie firmy Philip Morris wycofali wszystkie materiały edukacyjne, zamieniając swoje główne hasło reklamowe na: “jeśli chcesz rzucić palenie na dobre, skontaktuj się ze swoim lekarzem.”

W wyniku procesów sądowych zakończonych porozumieniem stron w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych zostały upublicznione tysiące wewnętrznych dokumentów przemysłu tytoniowego z lat 1980-2000 ujawniających nie podawaną do informacji publicznej współpracę pomiędzy najbardziej dochodowymi firmami tytoniowymi i najbardziej dochodowymi firmami farmaceutycznymi produkującymi nikotynowe preparaty zastępcze (npz). Z dokumentów jednoznacznie wynika, że pomimo konfliktowych jak na pierwszy rzut oka pozycji tych firm na rynku, podobnie jak w przypadku innych firm holdingowych, istnieją między nimi więzy finansowe. Analiza dokumentów pokazuje, że korporacje tytoniowe kontrolują marketing i kierunek rozwoju firm produkujących nikotynowe preparaty zastępcze i pracują nad technologią uzależniającą. Korporacje tytoniowe wykorzystując konkurencyjny charakter ówczesnego rynku, wywarły presję na firmach produkujących npz i w wyniku tego stworzyły powiązania finansowe z branżą farmaceutyczną, mającą wpływ na Agencję Regulacyjną ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej w USA oraz podobne jednostki na całym świecie, z czego korzystają korporacje tytoniowe.

Jeszcze w latach 50-tych marketing firm tytoniowych sprawiał że papierosy były polecane przez lekarzy na różne dolegliwości. Reklamy z udziałem lekarzy, żołnierzy, sportowców i innych gwiazd, a nawet dzieci mocno zakorzeniły papierosy w umysłach ludzi w Stanach zjednoczonych i na całym świecie. Korporacje tytoniowe zdawały sobie sprawę ze szkodliwości swoich produktów.

Na początku lat 70-tych, nabierające rozgłosu grupy antypapierosowe coraz bardziej się rozrastały. Publiczne organizacje domagały się kontroli firm tytoniowych ze strony państwa. Uzależnienie od papierosów stanowiło problem. Nawet jeśli niektóre osoby zdawały sobie sprawę z ich szkodliwości, to odstawienie palenia nie było takie łatwe.

Naukowcy od lat badali właściwości nikotyny na różne żywe organizmy, ich toksyczne, paraliżujące właściwości i oddziaływanie na receptory tkanek nerwowych zrodziły hipotezę nikotynową, która jest propagowana do dzisiejszego dnia.  

Nikotyna

Wszystkiemu winna była nikotyna, jako główna przyczyna uzależnienia, poprzez podobieństwo do ludzkiego neuroprzekaźnika acetylocholiny. W Latach 80-tych, po prawie stu latach, naukowcom w końcu udało się zaprojektować i wyprodukować ligand agonistyczny nikotyny. Dzięki tak rozległym badaniom nad nikotyną udało się poznać cały wpływ nikotyny na organizm człowieka oraz to, w jaki sposób ten wpływ można wzmocnić. Firmy farmaceutyczne wyrabiały nikotynowe preparaty zastępcze, które później, poprzez lekarzy i apteki, wprowadzały na rynek. Kontrola firm farmaceutycznych ze strony tytoniowych korporacji pozwalała całkowicie kontrolować skład tych preparatów, marketing reklamowy oraz  sposób w jaki lekarze zalecają odstawienie palenia.

Narzuca się pytanie, czy koncerny tytoniowe działają na swoją niekorzyść? Czy może te wszystkie preparaty to jedynie nowy kierunek rozwoju firm tytoniowych?