Potęga osobistego uroku. Jak zjednywać sobie ludzi - Brian Tracy, Ron Arden - ebook

Potęga osobistego uroku. Jak zjednywać sobie ludzi ebook

Tracy Brian, Ron Arden

4,0

17 osób interesuje się tą książką

Opis

Niezależnie od posiadanych przez ciebie zdolności, inteligencji czy doświadczenia 85 procent twoich szans na odniesienie sukcesu zależy wyłącznie od umiejętności zjednywania sobie ludzi i przekonywania ich – czyli od twojego uroku osobistego. Jeśli dziś uważasz się za osobę pozbawioną tej cechy, przeczytaj książkę Potęga osobistego uroku, a sam się przekonasz, do czego jesteś zdolny!

Ta książka jest nadzieją dla wszystkich, którzy uważają, że brak im „tego czegoś” w kontaktach z innymi.

W książce przedstawiono sprawdzone, łatwe do opanowania techniki pomagające być bardziej czarującym w każdej sytuacji. Jeśli zastosujesz te wszystkie sekrety w swoim życiu, wkrótce otworzą się przed tobą drzwi, o których uchyleniu nawet nie śniłeś, a ty będziesz dostawał to, czego pragniesz – za każdym razem.

Jaka jest najważniejsza cecha charakteru, której potrzebujemy, gdy chcemy sobie kogoś zjednać, czy to w życiu zawodowym, czy osobistym?

To urok osobisty – umiejętność stworzenia specjalnej więzi z każdą osobą i sprawienia, że poczuje się ona w naszym towarzystwie jak ktoś naprawdę wyjątkowy.
Być może myślisz, że z urokiem osobistym trzeba się „urodzić”, ale jest on czymś, czego można się nauczyć, nawet jeśli niektórzy zostali nim naturalnie obdarzeni.
Brian Tracy i Ron Arden – autorytety w dziedzinie sukcesu osobistego i zawodowego – pomogli tysiącom ludzi osiągnąć rzeczy, o których ci nawet nie śmieli marzyć: bogactwo, karierę, udane związki i jeszcze więcej – wszystko to, co możemy zyskać dzięki urokowi osobistemu. W tym fantastycznym poradniku Tracy i Arden odkrywają przed nami tajemnice uroku osobistego i pokazują, co sami możemy zrobić, żeby stać się bardziej czarujący – w jednej chwili!

Potęga osobistego uroku zmieni twoje życie, bo dzięki tej książce nauczysz się, jak:
- przykuć uwagę i zdobyć zaufanie każdego już w ciągu kilku pierwszych sekund spotkania,
- uzyskać wsparcie ludzi, którzy pomogą ci osiągnąć twój cel,
- udoskonalić mowę ciała oraz techniki słuchania, które dadzą odczuć innym, że jesteś na nich skupiony,
- układać lepsze i ciekawsze przemówienia i prezentacje,
- radykalnie poprawić twoje zdolności negocjacyjne,
- rozkręcić interes i dostać awans w pracy,
- i wiele, wiele więcej!

W Potędze osobistego uroku znajdziesz szczegółowe objaśnienia, jak najbardziej czarujący ludzie udoskonalili swoje umiejętności, od prowadzenia rozmów z klientami po wejście na głębsze poziomy empatii dla swoich przyjaciół i bliskich oraz zrozumienia ich. Znajdziesz tu konkretne metody, które należy zastosować, żeby oczarować i mężczyznę, i kobietę.

***

Ta niezwykła książka nauczy cię, jak odkryć „urok”, który jest schowany w twoim wnętrzu (...) oraz jak obrócić
go w bogactwo.

- Robert G. Allen, autor bestsellera „New York Timesa” Multiple Streams of Income

Tylko Tracy i Arden potrafią tak naładować mocą każde słowo. Udowodnili, że w sukcesie chodzi przede wszystkim o urok osobisty.
- Charles T. Jones, autor Life is Tremendous, prezes Executive Books

W dzisiejszym świecie, w którym wszystko zdobywamy błyskawicznie, łatwo zapomnieć o najważniejszych filarach sukcesu. Jednym z nich jest Twoja reputacja. To, co ludzie o Tobie myślą, jest wynikiem Twojego uroku osobistego, który roztaczasz nie tylko wtedy, gdy przebywasz w ich towarzystwie, ale w każdej sytuacji w Twoim życiu. Czytaj i czerp korzyści ze wszystkich lekcji opisanych w tej książce, aby udoskonalić moc swojego uroku osobistego!

- Tom Hopkins, mistrz trenerów sprzedaży, autor How to Master the Art of Selling

***

BRIAN TRACY jest jednym z najlepszych trenerów sukcesu na świecie. Pracuje jako konsultant, trener i mówca dla ponad tysiąca firm. Ponad milion przedsiębiorców nauczyło się od niego sprzedaży, marketingu, negocjacji i perswazji. Jest autorem wielu bestsellerów na temat sukcesu osobistego i zawodowego, między innymi Focal Point, Eat That Frog! (Zjedz tę żabę!) oraz Goals.

RON ARDEN
, były aktor i reżyser, jest dzisiaj czołowym trenerem profesjonalnych mówców. Jego klienci to między innymi wielkie korporacje; urzędy miejskie, stanowe oraz agencje rządowe; politycy; dyrektorzy; postacie medialne oraz wiele innych osób i instytucji.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 109

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność
Niniejszą książkę dedykujemy naszym cudownym żonom, Nicky i Barbarze, dwóm najwspanialszym kobietom na świecie. Gdyby nie wasze umiejętności słuchania, nigdy nie zostalibyśmy takimi świetnymi mówcami. Jesteście najbardziej uroczymi kobietami, jakie znamy.

Tytuł oryginału: THE POWER OF CHARM: HOW TO WIN ENYONE OVER IN ANY SITUATION

Przekład: Katarzyna Dumińska

Redakcja: Anna Żółcińska

Autor projektu okładki: Wladzimier Michnievič

Skład: STUDIO MAGENTA, Nadzieja Michnievič

Copyright © 2006 Brian Tracy and Ron Arden

All rights reserved.

Copyright © 2012, 2018 for the Polish edition by MT Biznes Ltd.

All rights reserved. This edition published in arrangement with AMACOM, a division of American Management Association, New York.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

Wydanie w nowej szacie graficznej.

Warszawa 2018

MT Biznes Sp. z o.o.

www.mtbiznes.pl

[email protected]

ISBN 978-83-8087-740-5 (format epub)

ISBN 978-83-8087-741-2 (format mobi)

Wstęp

Żeby dojść na sam szczyt, musisz posiadać urok osobisty. Składa się na niego wszystko i nic; niezachwiana pewność, wygląd, chód, proporcje ciała, brzmienie głosu, gestykulacja. Nie musisz być wcale przystojnym mężczyzną ani piękną kobietą, wystarczy, że będziesz mieć urok.

− Sarah Bernhardt

Aż 85 procent twoich sukcesów w życiu zawodowym i osobistym zależy od twojej umiejętności efektywnej komunikacji z innymi ludźmi. „Inteligencja społeczna”, czy też umiejętność interakcji, rozmowy, negocjacji i przekonywania innych jest najlepiej płatną i najwyżej cenioną formą inteligencji, jaka tylko istnieje. Tę inteligencję można rozwijać.

Możesz nauczyć się, jak być ciepłą, miłą, przyjazną i czarującą osobą, dzięki opanowaniu kilku metod komunikacji i technik używanych dzisiaj przez najbardziej wpływowych i skutecznych ludzi na całym świecie.

„Sekrety” najlepszych rozmówców nie są tak naprawdę żadną tajemnicą. Są to po prostu sprawdzone metody interakcji z innymi sprawiające, że ludzie sami się przed tobą otwierają i chętnie przyjmują twoje słowa. W efekcie częściej ulegają twojemu wpływowi, wolą kupować od ciebie, chcą wchodzić z tobą w biznesowe i osobiste relacje oraz myślą o tobie w pozytywnych kategoriach.

Umiejętność bycia czarującym, autentycznie miłym i lubianym człowiekiem prawdopodobnie otworzy przed tobą więcej drzwi niż jakakolwiek inna cecha. Im więcej osób cię lubi i myśli o tobie ciepło, tym częściej ludzie będą chcieli się z tobą widywać, słuchać cię, przebywać w twoim towarzystwie oraz zapraszać cię do siebie.

Daliśmy setki wykładów i przeszkoliliśmy tysiące ludzi, którym zawsze powtarzaliśmy: „Najcenniejszym towarem na świecie nie jest złoto ani diamenty, tylko urok osobisty”. Twoja reputacja, to, jak ludzie myślą i mówią o tobie, gdy nie ma cię w pobliżu, to najbardziej wartościowa rzecz w twoim życiu zawodowym i osobistym. Składa się na nią całkowita suma wszystkich wrażeń, jakie wywierasz na ludziach, gdy spędzają czas w twoim towarzystwie.

Dzięki poznaniu prostych prawd na temat uroku osobistego oraz zastosowaniu ich w praktyce będziesz mógł radykalnie poprawić skuteczność swoich interakcji z innymi, od rodziny po każdą spotkaną osobę, a także zwiększyć płynące z nich zadowolenie.

Po opanowaniu przedstawionych w tej książce zasad dotyczących uroku osobistego będzie ci się lepiej powodziło, będziesz więcej zarabiał, szybciej awansował, więcej sprzedawał, skuteczniej negocjował, będziesz też bardziej przekonujący i wpływowy w kontaktach ze wszystkimi ludźmi.

Rozdział 1

Czym jest urok osobisty?

Za każdym razem gdy na twarzy Johna F. Kennedy’ego pojawiał się uśmiech, roztaczał on wokół siebie zniewalający czar.

− Seymour St. John

Posłuchaj teraz, jak urok osobisty opisuje ktoś, kto się go nie spodziewał, a nawet opierał się jego działaniu, aż w końcu sam mu uległ:

(...) poświęcał całą swoją uwagę każdej osobie, którą spotykał (...) emanowało z niego ciepło; dawał się poznać jako mężczyzna, któremu autentycznie zależało na tym, żeby cię polubić, a tym samym nie interesowało go, czy ty go lubisz. Mogę się tylko zastanawiać, jak wiele z tych cech było kwestią genetyki, a jak wiele sam wypracował. Wiem za to, że w czasie naszego krótkiego spotkania zostałem całkowicie oczarowany przez osobę, z którą się nie zgadzałem i której nie zamierzałem polubić.

Powyższe słowa pochodzą od profesjonalnego mówcy, Marka Sanborna, który tak skomentował spotkanie z prezydentem Billem Clintonem.

Kiedy mówimy o uroku osobistym, nie chodzi nam o dobre maniery, atrakcyjny wygląd czy elegancki styl; chodzi nam o coś znacznie głębszego i ważniejszego. Prawdziwy urok to coś, co wykracza poza powierzchowność. To szczególna zdolność niektórych ludzi do nawiązywania niezwykłej więzi z innymi, sprawiającej, że ci inni czują się w ich obecności naprawdę wyjątkowi. Urok osobisty to ujmująca cecha, na którą reagujemy bardzo intensywnie i emocjonalnie, niemal instynktownie.

Geny czy doświadczenie?

Mógłbyś sobie teraz pomyśleć: „Trzeba się już urodzić czarującym, bo w przeciwnym wypadku nie ma się żadnych szans!”. Kiedyś też tak myśleliśmy, ale na przestrzeni wielu lat prowadzenia przez nas badań, eksperymentów oraz nauczania innych ludzi sztuki bezpośredniej komunikacji znaleźliśmy wiele dowodów przeczących tej tezie.

Niewątpliwie niektórzy ludzie mają naturalny urok, co daje im przewagę. Jednak urok osobisty nie jest jakimś mistycznym składnikiem naszej osobowości, który jest przenoszony w genach. Powstaje raczej w wyniku stosowania określonych narzędzi, o których większość z nas wie bardzo mało lub nic. A to oznacza, że można się nauczyć, jak być czarującym.

Z kolejnych stron tej książki dowiesz się, jak stać się charyzmatyczną osobą, z której emanuje magnetyczna siła przyciągania, oraz jak wywierać wpływ na ludzi, których spotykasz.

Narzędzia służące oczarowaniu innych

Od tej pory będziemy myśleć o uroku osobistym jak o cesze osobowości i umiejętności, którą możesz u siebie rozwinąć, robiąc te same rzeczy, które robią czarujące osoby, i stając się właśnie kimś takim jak one.

Rozdział 2

Urok osobisty w działaniu

Urok: cecha polegająca na nieodpartej mocy przyciągania i zadowalania.

− Słownik

Ron Arden dzieli się z nami swoją historią potwierdzającą potęgę osobistego uroku:

Moje zrozumienie potęgi osobistego uroku tak naprawdę zaczęło się w latach siedemdziesiątych. Pewnego dnia zadzwonił do nas nasz przyjaciel z Los Angeles, żeby zaprosić moją żonę Nicky i mnie na powitanie Ivana Berolda i jego żony Maryanne. Przyjechali tu niedawno z RPA. Ivana, niezłego przystojniaka i mojego przyjaciela aktora, poznałem podczas mojej przygody z teatrem, która zaczęła się właśnie w tym kraju.

Przyjechaliśmy do ich domu w sobotnie popołudnie i dołączyliśmy do pozostałych osób w ogrodzie. Wiele osób kręciło się przy barze, a wśród nich oczywiście Ivan i Maryanne. Ciepło się przywitaliśmy, po czym całą czwórką ruszyliśmy w stronę kuszących stołów bufetowych.

Później tego popołudnia zobaczyłem Nicky i Ivana rozmawiających ze sobą i odniosłem wrażenie, że moja kochana żona, zazwyczaj bardzo zrównoważona, jest przez niego zauroczona. Pomyślałem: „Co się dzieje? Zachowuje się jak nastolatka”. Ogarnęło mnie irracjonalne uczucie zazdrości i pospieszyłem, żeby do nich dołączyć.

Siła fascynacji

Wkrótce po tym zdarzeniu zapytałem Nicky: „Co jest w Ivanie takiego fascynującego, że aż cię zahipnotyzował?”.

Zastanawiała się przez chwilę, po czym odpowiedziała: „Kiedy z tobą rozmawia, czujesz się tak, jakbyś był z nim w kokonie. Nikt inny na świecie dla niego nie istnieje oprócz ciebie. A kiedy cię słucha, daje ci odczuć, że każde twoje słowo jest ważne i wymaga jego stuprocentowej uwagi”.

Kiedy to sobie przemyślałem, zdałem sobie sprawę, że miała całkowitą rację. Odkąd znam Ivana, przejawiał tę właśnie cechę w kontaktach z każdą osobą, z którą się zetknął. Bezustannie emanuje z niego urok. Właśnie dlatego jest tak lubiany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

Wieloletnia fascynacja doprowadziła do odkrycia tych prostych zasad

Pomimo że ta historia wydarzyła się ponad dwadzieścia lat temu, pamiętam ją, jakby to było wczoraj. Moja droga żona przypomniała mi, że mój pierwszy prawdziwy przejaw zainteresowania urokiem osobistym miał miejsce właśnie wtedy.

Moje zafascynowanie tym zjawiskiem rosło z dnia na dzień. Zacząłem zgłębiać i wyszukiwać wszystkie zachowania przejawiane przez ludzi obdarzonych urokiem osobistym. Zadawałem wielu z nich pytania, żeby się dowiedzieć, jak się czują, mając taki wpływ na innych. Jedną z najbardziej fascynujących rzeczy, które odkryłem, było to, że czarujący ludzie czerpali wielką przyjemność z dawania innym przyjemności.

Postanowiłem skondensować wszystko, czego się nauczyłem, do zbioru łatwych do opanowania lekcji. Umyśliłem sobie, że każda z nich będzie miała swój własny zestaw zrozumiałych zasad i technik, które będą łatwe do pojęcia i równie łatwe w przełożeniu na praktykę.

Brian Tracy i ja z dobrymi rezultatami nauczyliśmy mnóstwo osób, jak wykorzystywać te zasady w praktyce, zarówno w sprawach zawodowych, jak i międzyludzkich. Teraz ty również możesz nauczyć się sztuki kontrolowania dynamiki twojego wpływu na ludzi. Gdy już dowiesz się, jak roztaczać wokół siebie urok i jak się nim posługiwać, będziesz miał do swojej dyspozycji jeden z najcenniejszych składników sukcesu – wiedzę o tym, jak sprawić, by ludzie poczuli się jak milion dolarów.

Narzędzia służące oczarowaniu innych

Pomyśl o najbardziej czarującej osobie, jaką znasz. Przyjrzyj się jej zachowaniu. Spróbuj rozpoznać techniki, z których korzysta, żeby kogoś oczarować. Zauważ, jaki wpływ wywiera na innych, po czym wykorzystaj tę wiedzę, żeby samemu stać się, na swój własny sposób, jak twój przykładowy model – czarującym, przekonującym i godnym podziwu człowiekiem.

Rozdział 3

Co potrafi zdziałać urok osobisty

Urok jest czymś porywającym. Podobnie jak płatki kwiatu rozwijają się i otwierają na ciepło i światło słoneczne, tak samo my rozwijamy się i otwieramy oczarowani czyimś urokiem. Urok jest Wielkim Atraktorem, przyciągającym nas do swojego magnetycznego źródła.

− Thokoza, dwudziestowieczna mędrczyni

Ludzi obdarzonych urokiem osobistym zazwyczaj słucha się z zainteresowaniem, często też daje im się kolejne szanse. Mają możliwości, których inni mogą nigdy nie otrzymać. Wybacza im się to, za co inni zostaliby ukrzyżowani. Mówi im się rzeczy, o których inni nigdy się nie dowiedzą. Ludzie idą im na rękę, ustępują im i zawsze stosują wobec nich zasadę domniemania niewinności. Nie oszukujmy się, pewnie sam znasz kogoś, kto ujął cię swoim porywającym i nieodpartym sposobem bycia. Jeśli doświadczyłeś takiej sytuacji, to znaczy, że stałeś się obiektem jego czarującej ofensywy.

Poczuć się jak milion dolarów

W którymś momencie życia każdy z nas poznaje osobę obdarzoną talentem do zniewolenia nas swoim urokiem. W takiej sytuacji na pewno czułeś, że ten ktoś naprawdę cię lubi. Liczy się z twoim zdaniem. Poświęca całą swoją uwagę tylko tobie i nikomu więcej. Jest cały twój, nie zważa w tym czasie na innych. Kiedy rozmawiasz z tą osobą, nikt oprócz ciebie dla niej nie istnieje, bez względu na to, kto jeszcze znajduje się w pobliżu. Sprawia ona, że czujesz się tak, jakbyś był najbardziej fascynującym i najważniejszym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek poznała. W jej towarzystwie czujesz się tak cudownie, że cały twój krytycyzm samoistnie znika. Pamiętasz to wspaniałe uczucie? Jestem pewien, że czułeś się wtedy jak milion dolarów.

Pomyśl tylko, jak wielka moc tkwi w umiejętności sprawienia, żeby ktoś poczuł się wyjątkowo. Jest bezgraniczna! Ważni politycy i przywódcy o nią dbają, odnoszący sukcesy biznesmeni ją pielęgnują, a sławni ludzie z mediów stale z niej korzystają. Niemal każdy, kto pracuje z ludźmi, może wiele zyskać dzięki potędze osobistego uroku, i wszyscy, którzy chcą wspiąć się wysoko po drabinie sukcesu, powinni go w sobie rozwijać.

Zawsze? Wszędzie?

Co by było, gdybyś potrafił sprawić, że każdy człowiek, zawsze i wszędzie, poczuje się przy tobie jak ktoś wyjątkowy? Jak cennym darem dla twojego życia osobistego i zawodowego mogłaby się okazać taka umiejętność? Możesz mi wierzyć, jest bezcenna. Kiedy masz moc sprawiania, że ludzie czują się wyjątkowi, wiążące się z tym korzyści zwykle już pukają do twych drzwi.

Narzędzia służące oczarowaniu innych

Postanów sobie, że od dzisiaj będziesz rozwijał moc osobistego uroku i ćwiczył ją w swoich relacjach z innymi. Ta decyzja da ci dostęp do ukrytego w tobie repertuaru wszystkich technik, z których możesz skorzystać, żeby inni ludzie poczuli się dzięki tobie wspaniale.

Zmierz swój obecny „współczynnik uroku”. Oceń siebie w skali od 1 do 10, określając aktualny stopień swojego uroku, gdzie 10 będzie oznaczać „doskonały”. Następnie poproś swojego znajomego, żeby również cię ocenił. Bez względu na to, jaką od niego ocenę dostaniesz, będzie ona prawdziwa.

Teraz jesteś gotów, żeby zacząć proces swojej transformacji i stać się przekonująco i prawdziwie czarującą osobą.

Rozdział 4

Jak oczarować każdego

Nikogo nie obchodzi, jak dużo potrafisz, dopóki nie dowie się, jak bardzo ci zależy.

− Lou Holtz

Psycholodzy twierdzą, że szkieletem osobowości każdego człowieka jest poczucie własnej wartości. Najlepiej można opisać je słowami: „jak bardzo lubisz siebie”. Twoja samoocena jest łączną sumą tego, jak ważny i wartościowy czujesz się w każdym momencie.

Ludzie są niezwykle emocjonalni. Podejmują decyzje pod wpływem emocji, a dopiero później logicznie je uzasadniają. Emocje widoczne w otoczeniu człowieka intensywnie na niego oddziałują, zwłaszcza jeśli chodzi o zachowanie innych ludzi wobec nas.

Już od okresu niemowlęctwa zostaje w nas uwarunkowana nadwrażliwość na działania i reakcje naszych rodziców wobec nas. Bardzo często dynamika tych najwcześniejszych interakcji decyduje o tym, jak będą wyglądać nasze relacje z innymi ludźmi.

Niemal wszystkie twoje działania dotyczące innych ludzi mają na celu albo wsparcie poczucia własnej wartości i twojego wewnętrznego poczucia dobrostanu, albo chronienie ich przed osłabieniem ze strony innych ludzi lub wskutek nieprzychylnych okoliczności.

Sekret osobistego uroku

Najgłębszą potrzebą wpisaną w ludzką naturę jest pragnienie bycia docenionym i wartościowym. Tajemnica osobistego uroku jest więc bardzo prosta: sprawić, żeby inni ludzie czuli się ważni.

Pięć sposobów, żeby być czarującym

Im bardziej ludzie będą się czuli ważni w twojej obecności, tym bardziej czarujący będziesz im się wydawał. Na szczęście wiadomo, jak sprawić, aby ludzie poczuli się wspaniale. Podstawowe metody można streścić do pięciu najważniejszych: akceptacja, docenienie, aprobata, podziw oraz uwaga.

1.Akceptacja. Najcenniejszym darem, jakim możesz obdarzyć człowieka, jest twoja postawa „bezwarunkowego, pozytywnego darzenia szacunkiem”. Oznacza to, że akceptujesz kogoś w całości, bez ograniczeń. Nigdy nie krytykujesz ani nie szukasz w kimś winy. W pełni przyjmujesz wszystko, co dotyczy danej osoby, jakby była prawdziwym cudem natury. To pierwszy krok, żeby stać się czarującym.

Jak okazać komuś całkowitą akceptację? To proste. Uśmiechnij się! Kiedy szczerze uśmiechasz się na widok danej osoby, jej samoocena automatycznie idzie w górę. Dzięki temu ludzie zaczynają czuć się zadowoleni z siebie. Czują się ważni i wartościowi. Zaczynają też lubić osobę, która sprawia, że czują się w ten sposób. Uznają cię za kogoś czarującego, zanim zdążysz otworzyć usta.

2.Docenienie. Zawsze gdy okazujesz komuś, że go doceniasz za coś, co zrobił, małego lub wielkiego, jego poczucie własnej wartości rośnie. Czuje się ważniejszy i bardziej wartościowy, zdolniejszy i bardziej kompetentny. Jego samoocena się poprawia, a szacunek do siebie szybuje w górę.

Jak wzbudzić w ludziach to cudowne uczucie? To bardzo proste. Mów „dziękuję” przy każdej okazji, niezależnie od tego, czy powód był istotny, czy nie. Wyrób w sobie nawyk dziękowania każdemu w twoim otoczeniu za wszystko, co zrobił. Podziękuj swojej sekretarce za jej pracę. Podziękuj swojemu małżonkowi za pomoc. Podziękuj swoim dzieciom za wszystko, co w nich cenisz.

Daje to podwójną korzyść: za każdym razem, gdy uśmiechasz się do kogoś lub dziękujesz mu, jego samoocena i poczucie ważności rosną i dokładnie to samo dzieje się z tobą. Zaczynasz lubić siebie samego coraz bardziej za każdym razem, gdy robisz lub mówisz rzeczy sprawiające, że inni ludzie lubią siebie samych bardziej.

Im bardziej polubisz siebie, tym bardziej będziesz lubił innych i troszczył się o nich. Im bardziej lubisz siebie, tym mniej się martwisz, czy robisz dobre wrażenie, stając się tym samym bardziej czarującą osobą.

3.Aprobata. Jest takie powiedzenie, że „dzieci płaczą, a ludzie umierają, żeby ją otrzymać”. Przez całe życie u wszystkich ludzi przejawia się głęboka podświadoma potrzeba uzyskania aprobaty za ich postępowanie i osiągnięcia. Nigdy nie ma się jej dosyć. To pragnienie jest stałe, podobnie jak potrzeba pożywienia i odpoczynku. Ludzie, którzy stale szukają okazji do wyrażenia swojej aprobaty dla innych, wszędzie są mile widziani.

Być może najlepszą definicją aprobaty jest „pochwała”. Ten temat jest tak istotny, że jeszcze do niego powrócimy. Pamiętaj tylko, że za każdym razem gdy chwalisz ludzi za coś, co zrobili, ich samoocena rośnie. Są z siebie bardzo zadowoleni. A ciebie uznają za osobę interesującą, spostrzegawczą, bardzo miłą i niezwykle czarującą.

4.Podziw. Jak powiedział Abraham Lincoln: „Każdy lubi komplementy”. Kiedy obdarzasz kogoś autentycznym, szczerym komplementem dotyczącym jakiejś jego cechy, posiadanej rzeczy lub osiągnięcia, automatycznie czuje się on ze sobą lepiej. Czuje się doceniony i uznany, wartościowy i ważny. Lubi samego siebie bardziej, i ciebie również.

Komplementuj samą osobę lub element jej garderoby. Komplementuj ludzkie cechy, na przykład punktualność lub wytrwałość. Komplementuj człowieka, który wygrał jakąś nagrodę lub osiągnął cel. Komplementuj ludzi zarówno za małe dokonania, jak i za te wielkie. Zawsze szukaj czegoś, co możesz komplementować, a za każdym razem gdy coś znajdziesz, druga osoba będzie cię lubić bardziej i uzna cię za naprawdę czarującego człowieka.

5.Uwaga. To prawdopodobnie najważniejsza cecha ze wszystkich; będziemy ją jeszcze omawiać w kilku następnych rozdziałach. Jest ona najskuteczniejszą techniką budującą u innych poczucie własnej wartości i kluczem do natychmiastowego roztaczania wokół siebie uroku. Kiedy zwracasz na kogoś bliższą uwagę, sprawiasz, że czuje się on wartościowszy i ważniejszy, a dzięki temu bardziej cię lubi.

To jest pięć najważniejszych i najskuteczniejszych narzędzi budowania poczucia własnej wartości, jakie kiedykolwiek odkryto. Gdy wyćwiczysz je u siebie dzięki praktyce, staniesz się jednym z najbardziej czarujących i wpływowych ludzi w swoim towarzyskim i zawodowym kręgu.

Narzędzia służące oczarowaniu innych

Gdy następnym razem poznasz ważną dla ciebie osobę, lub nawet kolegę z pracy, przeprowadź następujące ćwiczenie: przywołaj w pamięci te czasy, gdy byłeś dzieckiem i miałeś najlepszego przyjaciela, z którym dzieliłeś wszystkie najważniejsze doświadczenia emocjonalne w swoim życiu. Niestety, później na wiele lat urwał wam się kontakt. Nie masz pojęcia, jak potoczyły się losy twojego przyjaciela.

Któregoś dnia, idąc ulicą lub będąc w pracy, nagle go zobaczyłeś! Ogarnia cię szok, zdumienie, zachwyt wraz z napływem wspomnień i uczuć. Twoja twarz się rozjaśnia i wszystko, o czym tylko możesz pomyśleć, sprowadza się do dwóch słów: „To ty!”.

Wow! Jesteś taki szczęśliwy, że widzisz tę osobę. Czujesz się podekscytowany, rozpromieniony, wdzięczny i poruszony jednocześnie.

Kiedy następnym razem spotkasz osobę lub ludzi, którzy są dla ciebie ważni, szczególnie rodzinę lub przyjaciół, wywołaj w sobie to samo uczucie i postępuj tak, jakbyś odkrywał ich na nowo po długiej rozłące, jakbyś chciał wykrzyknąć: „To ty!”. Okaż tym wyjątkowym dla ciebie osobom, że spotkanie z nimi czyni cię naprawdę szczęśliwym. Uśmiechnij się do nich radośnie. Skup na nich całą swoją uwagę. Traktuj ich tak, jakby w tym momencie byli najważniejszymi ludźmi na świecie. Niezależnie kim są, pomyślą, że jesteś niezwykle czarującym człowiekiem.

Rozdział 5

Magia słuchania

Okazanie, że ktoś przykuł naszą uwagę, jest najwyższą formą pochlebstwa.

− Dale Carnegie

Twoja umiejętność uważnego słuchania podczas towarzyskich lub biznesowych rozmów może ci pomóc tak samo, jak każda inna umiejętność, którą u siebie rozwiniesz. Jedną z najważniejszych cech przywódcy jest skuteczne zbieranie informacji poprzez zadawanie pytań i uważne słuchanie tego, co ludzie mają do powiedzenia.

Daniel Goleman, autor Inteligencji emocjonalnej, doszedł do wniosku, że twoja zdolność nawiązywania emocjonalnej więzi z ludźmi, czyli EQ (inteligencja emocjonalna – przyp. tłum.), odgrywa równie ważną – jeśli nie większą – rolę w osiągnięciu sukcesu, co twoje IQ. Najważniejszą cechę EQ zdefiniował jako „empatię”, czyli umiejętność bycia świadomym czy wrażliwym na to, co ludzie mówią i co tak naprawdę chcą powiedzieć.

Howard Gardner z Uniwersytetu Harvarda zdefiniował tę cechę jako „inteligencję społeczną”, która, jak zaznaczyliśmy na początku tej książki, jest najwyżej opłacaną i najbardziej szanowaną formą inteligencji w naszym społeczeństwie. Na szczęście można się jej nauczyć, stając się dobrym słuchaczem.

Cztery wskazówki dla skutecznego słuchania

Każda książka, artykuł lub kurs dotyczący tej tematyki ostatecznie sprowadza się do jednego wniosku: istnieją cztery kluczowe elementy skutecznego słuchania. Jeśli je udoskonalisz, twój „współczynnik uroku” błyskawicznie wystrzeli w górę.

1.Słuchaj uważnie. Słuchaj, nie przerywając. Słuchaj, samemu zachowując całkowite milczenie, jakby nie było na świecie niczego ważniejszego dla ciebie niż to, co ma ci do powiedzenia dana osoba.

Jeśli ktoś chce z tobą porozmawiać, zwłaszcza w domu, natychmiast przerwij wszystkie swoje czynności i poświęć tej osobie całą swoją uwagę.

Wyłącz telewizor, zamknij książkę lub odłóż gazetę i skoncentruj się całym sobą na słowach swojego rozmówcy. To zachowanie zostanie natychmiast zauważone i docenione, a także da ci wielką emocjonalną siłę w rozmowie.

Słuchaj tak, jakby każde słowo twojego rozmówcy trafiało prosto w sedno, wyobraź sobie, że twoje oczy to lampy, które mają oświetlić twarz danej osoby.

Gdy uważnie kogoś słuchamy, w jego mózgu zachodzą zmiany biochemiczne. Dochodzi do wydzielenia endorfin, naturalnych „narkotyków szczęścia”, sprawiających, że jego samopoczucie się poprawia. Jego samoocena się podnosi i zaczyna on bardziej siebie lubić. A przede wszystkim zaczyna lubić ciebie i bardziej ci ufać dzięki twojej umiejętności słuchania z zainteresowaniem. Płynące z tego korzyści są nieocenione.

2.Poczekaj, zanim odpowiesz. Zamiast wyrywać się z odpowiedzią, gdy tylko twój rozmówca zrobi przerwę na oddech, wstrzymaj się na trzy do pięciu sekund. Posiedźcie chwilę w milczeniu. Odpręż się.

Kiedy robisz przerwę, zachodzą trzy pozytywne rzeczy. Przede wszystkim unikasz wejścia w słowo drugiej osobie, jeśli zawiesiła głos tylko po to, żeby zebrać myśli. Po drugie, wstrzymując się z odpowiedzią, dajesz jej do zrozumienia, że jej słowa były istotne i że chcesz je dokładnie przemyśleć. To wzmacnia u twojego rozmówcy poczucie własnej wartości i umożliwia mu zobaczenie w tobie atrakcyjniejszej i inteligentniejszej osoby. Po trzecie, naprawdę słyszysz, co do ciebie powiedziano, nie tylko w zakresie słów, ale i samego przekazu, na głębszym poziomie umysłu. Spróbuj, a sam się przekonasz.

3.Poproś o wyjaśnienie