Poszukiwacze pereł - o. Tomasz Nowak - ebook

Poszukiwacze pereł ebook

O. Tomasz Nowak

4,8

Opis

Bóg jest Twoim największym fanem. On siedzi w pierwszym rzędzie, podziwia Cię i pierwszy chce korzystać z Twoich talentów. Dla Niego jesteś perłą. Ty myślisz, że uwielbiasz Boga? To On ciebie uwielbia!” Tomasz Nowak OP

Poszukiwacze pereł to zaproszenie do odnalezienia skarbów, ukrytych w Twoim wnętrzu – talentów, darów, niezwykłej tożsamości, ale także do odkrycia bogactwa wokół Ciebie, jak również do poszukiwania najgłębszego sensu Twojego życia. Najlepszym poszukiwaczem pereł jest Jezus. On najtrafniej ze wszystkich ludzi znalazł odpowiedź na pytanie kim jest, a odnalazł to przez wszystko co robił i przez odkrycie

siebie w pełnieniu woli Ojca. On będzie Twoim przewodnikiem.

zrozum proces kształtowania się tego, kim jesteś na przykładzie powstawania perły

poznaj najskuteczniejszą metodę odnajdywania pereł w swoim życiu

dostrzeż w Bogu Twojego największego fana

odkryj prawdziwy sens cierpienia na drodze rozwoju

odważ się sięgać po skarby ukryte poza Twoją strefą komfortu

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 75

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność
Poszukiwacze Pereł. Jak odnaleźć to, za co będziesz gotów oddać wszystko, co masz?

Tomasz Nowak OP dla RTCK

Autor: Tomasz Nowak OP

Produkcja: RTCK

Nowy Sącz 2019

Wydanie I

© RTCK 2019

ISBN: 978-83-65927-76-7

Książka powstała na podstawie audiokonferencji o tym samym tytule.

ZA POZWOLENIEM WŁADZY DUCHOWNEJ.

Na podstawie „nihil obstat” udzielonego przez ks. dr. hab. Janusza Królikowskiego, prof. UPJPII, delegata Biskupa Diecezjalnego do oceny ksiąg treści religijnej wyrażam zgodę na wydanie publikacji pt. Poszukiwacze Pereł. Jak znaleźć to, za co będziesz gotów oddać wszystko, co masz?

Z pasterskim błogosławieństwem

† Stanisław Salaterski

WIKARIUSZ GENERALNY

Redakcja: Krystyna Sadecka

Uwagi redakcyjne: Adam Szymczak

Korekta: Edyta Buff

Skład i łamanie: Barbara Wrzos, Graphito, www.graphito.pl

Projekt okładki i grafiki: Jakub Kosakowski

Fragmenty Pisma Świętego za Biblią Tysiąclecia, wyd. 5 popr., Pallotinum 2003 r.

RTCK Rób to co kochasz

RTCK

ul. Zielona 27, WSB, bud. C

33-300 Nowy Sącz

tel. 531 009 119

[email protected]

www.rtck.pl

Dołącz do społeczności ludzi, którzy chcą robić to, co kochają.

Zapisz się na www.rtck.pl, a będziemy Cię wspierać na tej drodze, wysyłając wartościowe materiały!

Wersja epub i mobi | Graphito studio graficzne, www.graphito.pl

OD WYDAWCY

Konferencja o. Tomasza Nowaka pt. Poszukiwacze Pereł. Jak odnaleźć to, za co będziesz gotów oddać wszystko, co masz?, na podstawie której powstała ta książka, jest jedną z najważniejszych konferencji, jakie zostały wygłoszone w całej 10-letniej historii działalności RTCK. Dotyczy w bezpośredni sposób misji RTCK – pomagania w odkryciu i rozwijaniu Twojego życiowego powołania, Twojej własnej drogi rozwoju, opartej na Twoich silnych stronach i talentach, czyli – mówiąc wprost – tego, co najbardziej kochasz!

Książka Poszukiwacze Pereł mówi dokładnie o tym, co wiąże się z wypełnieniem tak postawionej misji. Ludzie jednak bardzo często w odpowiedzi na nasze hasło „Rób to, co kochasz”, będące jednocześnie nazwą naszej firmy, zadają pełne dramatycznego napięcia pytanie: „Ale co ja mam właściwie robić?”. Pomimo tego, że jest to jedno z ważniejszych pytań, jakie można postawić w tym kontekście, o. Tomasz wyjaśnia, że nie jest to pytanie najważniejsze, i podkreśla: „Dużo ważniejsze jest to, kim jesteś, od tego, co masz robić, a czego masz nie robić. Bo to, co masz robić, wynika dopiero z tego, kim jesteś”.

Książka, którą trzymasz w ręku, poprzez metaforę poszukiwania pereł pomaga „dokopać się” do najgłębszych rejonów w naszym wnętrzu, w których Bóg ukrył naszą prawdziwą tożsamość, to, jacy jesteśmy i kim jesteśmy. Jeśli to pojmiemy, będziemy wiedzieli, co mamy w życiu robić.

Doskonałym Poszukiwaczem Pereł jest Jezus Chrystus. On oświetla nam drogę naszego rozwoju, pokazuje ścieżkę prowadzącą do pełniejszego zrozumienia siebie i otaczającego nas świata, pomaga nam pojąć, co to znaczy, że najpierw mamy odkrywać to, kim jesteśmy oraz nieustannie badać wolę naszego Ojca, aby w pełni realizować życiowy potencjał.

Polecamy tę książkę wszystkim szukającym odpowiedzi na pytanie: „Co ja tak naprawdę kocham?”, a w sposób szczególny tym, którzy czują, że miejsce, w jakim obecnie się znaleźli, niekoniecznie jest tym, które sobie wymarzyli – a takich jest niestety wielu.

Być może nie wiesz, jakie masz talenty, jak cenne wartości w sobie nosisz. Tym samym nie masz pojęcia, jak mógłbyś w nie zainwestować i służyć nimi innym ludziom. Ta książka pomoże Ci podświetlić te rejony Twojej osobistej mapy skarbów (Twoich złóż pereł), w których zaczniesz odtąd szukać głębiej, aż znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania.

Ewangelia mówi: „Każdy, kto szuka, znajduje” [Mt 7, 8]. Tylko że aby znaleźć, trzeba najpierw zabrać się za szukanie, chcieć znajdować, podjąć wysiłek, być otwartym na trud poszukiwania, a później kształtowania każdej drogocennej perły.

Być może trudno jest Ci przyjąć w tym momencie prawdę o tym, że w proces poszukiwania i odnajdywania siebie bardzo mocno wpisane jest cierpienie. Taką perspektywę przedstawia nam Stwórca, który wiele tysięcy lat temu wymyślił przepis na powstawanie pereł, a potwierdził to także – a może przede wszystkim – poprzez Drogę, Prawdę i Życie – naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

Ojciec Tomasz opowiada o całej tej drodze, od momentu powstania perły, która tworzy się w warunkach bolesnych i dramatycznych – w takich właśnie rodzi się coś najbardziej cennego i najpiękniejszego: prawdziwe życie, prawdziwa tożsamość, prawdziwe powołanie. To wartość tak wielka, że nie sposób jej oszacować w żadnej walucie świata!

Życzymy Czytelnikowi, aby przygoda, w trakcie której wybierze się na swoje osobiste poszukiwania, była owocna!

Zespół Wydawnictwa RTCK

OD AUTORA

Od sześciu tysięcy lat perły są w cenie! Mimo narzucającego się podobieństwa ich szczególną cechą jest niepowtarzalność. Powstawanie i symbolika pereł niezwykle trafnie odnosi się do ludzkiego życia. Sam Jezus wspomina o tych klejnotach, aby wyjaśnić tajemnicę królestwa Bożego, które w nas jest.

Znaczenie pereł i ich poszukiwania w kontekście naszego życia można rozumieć na wielu płaszczyznach. Może chodzić o odkrycie skarbu, który jest w moim wnętrzu, czy ogólniej – we wnętrzu każdego człowieka: talentów, darów, pięknej tożsamości. Może to dotyczyć znajdowania bogactwa wokół nas i odkrywania, jak wpływa to na nasze życie. Może być symbolem szukania i odnajdywania sensu życia... Wszystko zaczyna się od uświadomienia sobie, że każdy człowiek ma dostęp do tego, co niezwykle cenne. Dopiero odkrycie tej wartości pociąga do poszukiwania, odnajdywania i cieszenia się tym, co jest dla nas nowe, odkrywcze i fascynujące.

Zacznijmy od Jezusa i przyjrzyjmy się, jak poszukiwanie pereł wyglądało w Jego życiu, bo może to być dla nas niezwykła lekcja. Jezus przychodzi na świat jako ktoś od dawna upragniony, zapowiadany i oczekiwany – jest cenny, jest Skarbem przez duże „S”. Ale wokół Nowonarodzonego uruchomiają się skrajne emocje. Z jednej strony jest poszukiwany, jak choćby przez mędrców, którzy chcą Go uczcić i oddać Mu pokłon, a z drugiej zazdrosny Herod zamierza Go unicestwić. Czyż nie tak właśnie bywa z tym, co cenne? Józef i Maryja muszą uciekać do Egiptu, aby chronić małego Jezusa.

Następnym etapem jest wzrost mądrości i samoświadomości Jezusa. Czytamy w Ewangelii świętego Łukasza [por. Łk 2, 41–52], jak Jezus – wówczas dwunastolatek – zaskakująco mądrze dyskutuje w świątyni jerozolimskiej z mistrzami i nauczycielami na temat Świętych Pism oraz jak mówi, że Jego Ojcem jest Bóg i że zostając w świątyni powinien zajmować się swoim dziedzictwem. W innym fragmencie Ewangelii [Łk 4, 18–19] widzimy, jak Jezus, przemawiając w synagodze w Nazarecie, na początku swojej publicznej działalności, wypowiada słowa zaczerpnięte z proroctwa Izajasza:

Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana.

Gdy oczy wszystkich są w Nim utkwione i słuchaczy ogarnia zdumienie, Jezus mówi wprost, że te słowa odnoszą się do Niego. Opuszcza dom rodzinny i oddaje się bez reszty swojej misji. Spotyka wiele osób, z którymi buduje najróżniejsze relacje. Przez to, że uzdrawia i czyni inne cuda, może się wydawać, że tylko On wpływa na ludzi, których spotyka. Gdy jednak choć trochę głębiej przyjrzymy się tym spotkaniom, zobaczymy, że wpływ jest obustronny. Jezus bywa i pozytywnie, i negatywnie zaskakiwany, co determinuje Jego postępowanie i kształtuje relacje. Gromadzi wokół siebie najbliższych uczniów i przyjaciół, z którymi przebywa w dzień i w nocy przez kilka lat. Jednocześnie pokazuje przez cały ten czas, że najważniejsza jest dla Niego więź, którą ma z Bogiem – Ojcem.

Na początku Ewangelii św. Marka znajdujemy opis chrztu Jezusa w Jordanie. Głos z nieba mówi: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” [Mk 1, 11], a w Ewangelii św. Jana pada jakby odpowiedź Jezusa: „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” [J 10, 30]. Obserwując tę synowską relację, łatwiej jest zrozumieć istotę niezwykłej modlitwy, której – na prośbę uczniów – Jezus uczy: „Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!” [Mt 6, 9–13].

Wielokrotnie Jezus opowiada uczniom o tym, kim jest i co Go czeka w przyszłości. Jest świadomy, że będzie prześladowany i odrzucony przez starszych ludu. W tym kontekście obraz perły nabiera kolejnego wymiaru, gdyż perły rodzą się z cierpienia (nazywane są nawet „łzami”). Zapowiedź Jezusa wypełnia się: Jezus zostaje pojmany i ukrzyżowany. Po trzech dniach jednak zmartwychwstaje i daje uczniom nową perspektywę – oto grób otwiera się niby muszla, z której wychodzi ta Najcenniejsza Perła – zaczyna się Nowe Życie.

To, co widzimy w historii Jezusa, może być ważną wskazówką dla naszego życia. Przychodzimy na ten świat jedyni i niepowtarzalni. Nasze życie od momentu poczęcia jest bezcenne. Owszem, nasze pojawienie się może wywoływać w życiu naszych najbliższych najróżniejsze emocje, ale tak czy inaczej wymagamy ochrony i troski.

Abyśmy się dobrze rozwijali, potrzebujemy innych ludzi. Począwszy od przytulenia, nakarmienia i zadbania o to, czego potrzebuje nasze ciało, po edukację dotyczącą opisu otaczającego nas świata, naszych zdolności i talentów oraz wielkiego bogactwa życia wewnętrznego. Wiele lat zajmuje – najpierw innym, a potem już nam samym – odnalezienie tej wyjątkowej tożsamości, która została w nas ukryta. Jest to wielka przygoda życia każdego i każdej z nas – poszukiwanie tego, co najcenniejsze. Musimy doświadczyć wielu sukcesów i porażek, poznać swoje mocne strony i ograniczenia, próbować pogodzić to, co zewnętrzne, z tym, co wewnętrzne, oraz – nie lekceważąc opinii innych – ostatecznie zdecydować o swoim życiu. Potrzebujemy także wyjątkowej relacji z Bogiem, Stwórcą, Ojcem Niebieskim, abyśmy umieli dobrze rozpoznać to, co duchowe, a tym samym niedostępne naszym zmysłom i niemożliwe do osiągnięcia własnymi siłami.

Tak więc każdy z nas jest zaproszony do tej niezwykłej i najważniejszej przygody – poznawania tego, kim jestem, jaki jestem, skąd jestem i do czego zostałem powołany.

Warto jednak uświadomić sobie, że nie każdy podąża tą drogą. Wielu z niej z różnych powodów zrezygnowało i tym samym pozostało na bardzo niskim poziomie świadomości samego siebie oraz relacji do Boga, świata i innych ludzi. Oby nas to nie spotkało. Bądźmy raczej podobni do kupca poszukującego pięknych pereł, ale – gdy już zaczniemy znajdować ich coraz więcej – nie ulegajmy nadmiernemu przywiązaniu. Raczej przekraczajmy swoje granice, by odnajdywać coraz piękniejsze pokłady własnego człowieczeństwa.

Tomasz Nowak OP

Ciąg dalszy w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej