Psychologia tłumu - Gustave Le Bon - audiobook

Psychologia tłumu audiobook

Gustave Le Bon

4,2

32 osoby interesują się tą książką

Opis

„Psychologia tłumu” Gustave’a Le Bona to arcydzieło myśli europejskiej, które wywarło ogromny wpływ na najważniejszych badaczy społecznych. Ten francuski uczony, nazywany ojcem psychologii społecznej, głównym przedmiotem swych dociekań uczynił zachowania tłumu. W swojej pracy w błyskotliwy sposób opisuje aktywność ludzkich jednostek, które zatracają swoją indywidualność w momencie, kiedy stają się częścią zbiorowości opanowanej wspólnym celem.

Naukowiec wykazuje, że tłum cechuje własna dynamika myślenia i działania. Z tego powodu nie można go traktować jedynie jako zbioru osobników, lecz należy brać pod uwagę, że stanowi on jakościowo odmienny twór. Jego cechy i zachowanie nie są prostą wypadkową cech i dążeń tworzących go ludzi.

Znajomość dzieła francuskiego psychologa społecznego może ułatwić manewrowanie w informacyjnym chaosie, w jakim toniemy każdego dnia za sprawą szokujących doniesień ze świata. Praca Le Bona  pozwala w pewnym stopniu pojąć przyczyny i głębszy sens wydarzeń, których aktywnymi uczestnikami są pozbawione kontroli rozwścieczone tłumy.

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 5 godz. 45 min

Lektor: Roch Siemianowski
Oceny
4,2 (91 ocen)
48
23
13
6
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Drusix

Nie oderwiesz się od lektury

Niesamowite, że książka napisana w 1895 roku może być tak aktualna. Socjalizm i ludzie go propagujący nie zmienili się nawet odrobinę i w dalszym ciągu wykrzykują swoje oderwane od rzeczywistości hasełka, których jedynym efektem jest dalsze ograniczenie swobód jednostki.
Apatheia1

Dobrze spędzony czas

Fajowa. Szkoda, że nikt się do tych spostrzeżeń o złym nauczaniu i manipulacji tłumem nie odnosi z pożytkiem. Większość ludzi nadal wierzy w to, co pokazuje telewizja i nie wyobraża sobie życia bez tych bzdur, to cały ich świat. Manipulatorzy są świętymi bohaterami, a myślących nikt nie rozumie. C'est la vie, monsieur Le Bon...
40
HollyR

Nie oderwiesz się od lektury

Znakomita pozycja. Klasyczna pozycja, którą czytałam wiele lat temu. Dobrze było sobie odświeżyć ten tekst czytany przez dobrego lektora.
30
PawelAR

Nie oderwiesz się od lektury

Niezwykle sugestywna i wartościowa książka. Świetny lektor.
31
mirwal

Nie oderwiesz się od lektury

nie sądziłem ze jeszcze znajde tak przejmującą ksiazke napisana w xix wieku
20

Popularność