Pokochaj Strach - Kimberly Valorwess - ebook

Pokochaj Strach ebook

Kimberly Valorwess

3,0

Opis

Pokonaj Strach - Lepsze życie dzięki zarządzaniu strachem

Bez wiedzy i świadomości na temat strachu, człowiek jest bezbronny. Zamknięcie się w sobie ze swoim strachem powoduje jeszcze większy strach. Rozmyślanie o strachu jeszcze bardziej pogłębia odczuwanie tej emocji. Dzieje się tak nawet bez świadomości tego, czego naprawdę się boimy. Kiedy skupisz swoją uważność na wiedzy, jaką uzyskałeś na temat strachu, to możesz wykorzystać energię swojej emocji dla własnych korzyści.

Poczucie strachu nie oznacza, że sytuacja jest zagrażająca. Poczucie strachu oznacza tylko tyle, że postrzegamy sytuację jako zagrażającą, a to natomiast nie musi być prawdą. To nasze przekonania mogą uczynić sytuację taką, która wywoła strach. Przekonanie, które budowało się w nas latami, stworzyło pewnego rodzaju głos wewnętrzny. Ten głos oznajmia jego własną prawdę, czyli to, w co wierzy. Słuchając tych podpowiedzi, jesteśmy narażeni na pobudzanie naszego poczucia strachu.

Możesz też zaakceptować twój strach i zacząć nim świadomie zarządzać. Praca ze strachem pozwala nie tylko na jego zmniejszenie, ale także pozwala wykorzystać strach na swoją korzyść. Najważniejsza jest wiedza to tym, jak działa strach w twoim organizmie. Dzięki wiedzy zawartej w niniejszej książce będziesz mógł coraz bardziej świadomie kontrolować swój strach.

Także radzenie sobie ze strachem polega między innymi na tym, żeby go prawidłowo rozpoznawać. Kiedy zidentyfikujesz swoje odczucia i wyrazisz je, będziesz mógł wykorzystać energię tych uczuć dla własnych korzyści. Praca ze strachem na poziomie umysłu polega na wpłynięcie na własne przekonania. To przekonania powodują napływanie automatycznych myśli, które nakręcają spiralę strachu.

Poznanie swojego strachu

Twój wewnętrzny dialog na poziomie umysłu ma wpływ na to, co odczuwasz na poziomie emocji. Wpływając na swoje myśli, możesz zatem wpłynąć pośrednio na odczuwane emocje i odczuwany strach. Każdą z myśli możesz przeanalizować i zmienić ją na inną.

Strach medialny

Jeśli Ty nadal znajdujesz się w pułapce strachu, to już teraz możesz dowiadujesz się z tej książki, że ten strach mógł zostać wytworzony sztucznie. Dowiesz się o tym, pobudzając swoją świadomość i zyskując racjonalne spojrzenie na podawane Ci informacje.

Strach istnieje tylko w głowie, a jest w stanie tworzyć niewyobrażalne bariery. Jest to zatem równie potężna realna siła, którą warto wykorzystać i czerpać z niej korzyści.

Spis treści

Wstęp
Co powoduje strach (ciemny pokój)

Rozdział I
Czym jest strach
Objawy strachu Budowa strachu

Rozdział II
Błędy myślowe
Mowa wewnętrzna
Strach racjonalny
Błędne reakcje na strach
Przekonania

Rozdział III
Regulacja strachu
Ignorowanie strachu
Sposoby regulacji strachu
Praca z przekonaniami
Strach jako lekcja
Wchodzenie w strach

Rozdział IV
Medialne źródła strachu

Rozdział V
Strach jako tajna broń
Zamień strach na ekscytację

Podsumowanie

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 55

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
3,0 (3 oceny)
1
0
1
0
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność
Pokochaj Strach

Lepsze życie dziękizarządzaniu strachem

Kimberly Valorwess

Spis treści

Wstęp

Co powoduje strach (ciemny pokój)

Rozdział I

Czym jest strach

Objawy strachu

Budowa strachu

Rozdział II

Błędy myślowe

Mowa wewnętrzna

Strach racjonalny

Błędne reakcje na strach

Przekonania

Rozdział III

Regulacja strachu

Ignorowanie strachu

Sposoby regulacji strachu

Praca z przekonaniami

Strach jako lekcja

Wchodzenie w strach

Rozdział IV

Medialne źródła strachu

Rozdział V

Strach jako tajna broń

Zamień strach na ekscytację

Podsumowanie

Istnieją opinie na temat strachu, jakoby w ogóle nie istniał. Przecież strach jest tylko czymś w naszej głowie. Jednak to samo możemy powiedzieć o miłości, że istnieje w naszej głowie. Tymczasem potęga miłości jest tak wielka, że pozwala przekraczać niewyobrażalne bariery. Z kolei strach jest w stanie tworzyć niewyobrażalne bariery. Jest to zatem równie potężna realna siła, którą warto wykorzystać i czerpać z niej korzyści.

Wstęp

Strach jest potęgą ograniczającą życie człowieka. Z powodu strachu ludzie rezygnują z wielu rzeczy, które mogłyby im dać wiele radości. Jeśli np. boisz się pająków, to ograniczasz się do pobytów w czystych hotelach, a jednocześnie pozbawiasz się możliwości spędzenia fajnego czasu ze znajomymi podczas wyjazdu pod namioty. Jeśli boisz się latać, to twoje wyjazdy ograniczają się do miejsc dostępnych drogą lądową lub wodną. Pozbawiasz się w ten sposób zwiedzenia wielu miejsc dostępnych dzięki podróży samolotem. Możesz bać się także podróży statkami i też jest to dla ciebie ograniczające.

Jest wiele podobnych sytuacji. Jeśli np. boisz się porozmawiać z człowiekiem, który ci się podoba, to tracisz możliwość poznania ewentualnego partnera życiowego. Jeśli boisz się porozmawiać ze swoim szefem o podwyżce twojej pensji, to ograniczasz w ten sposób swoje możliwości zarabiania więcej pieniędzy. Podobnie, jeśli boisz się zmiany pracy, to musisz się ograniczyć do aktualnej posady i blokujesz sobie możliwość rozwoju kariery zawodowej.

Ze względu na twórczą zdolność strachu do budowania różnego rodzaju barier, warto pracować ze swoim strachem, aby te bariery przekształcić w możliwości.

Każdy z nas od czasu do czasu doświadcza strachu w sytuacjach życiowych. Kiedy strach jest zbyt silny i nie chcemy go odczuwać, staramy się go od siebie odpychać. Polega to na udawaniu, że wcale się nie boimy i nic nie czujemy. Inną skrajną reakcją na strach jest ślepe reagowanie na niego doprowadzające do jego pogłębiania. Strach jest emocją, którą zwykle odbieramy jako negatywną, ponieważ strach jest dla człowieka nieprzyjemny. Jednak nie zawsze musi tak być. Można tak pracować ze swoim strachem, aby przestał nam przeszkadzać, a zaczął działać na naszą korzyść.

Człowiek doświadcza w swoim życiu wielu emocji. Większość naszego życia emocjonalnego przebiega w tle życia fizycznego. Tylko niektóre emocje są świadomie zauważane i wypływają na powierzchnię. Dzieje się tak w momentach dużej szczęśliwości lub w momentach tragicznych.

Najciężej przeżywamy emocje związane z negatywnymi wydarzeniami. Wyjątkowo silne emocje odczuwamy w przypadku takich wydarzeń jak utrata bliskiej osoby, rozstanie, rozwód, utrata pracy, choroba, tragiczny wypadek. Boimy się wtedy np. samotności, bezrobocia, choroby, śmierci, inwalidztwa. To chwile dużego stresu i człowiek czuje się w takich sytuacjach bardzo źle. Istnieją jednak sposoby na to, żeby móc lepiej przeżywać te chwile.

Zarówno emocje pozytywne, jak i negatywne mogą pomagać Ci w życiu lub szkodzić. Emocje czasami pomagają w podejmowaniu decyzji i osiąganiu życiowych celów. Innym razem może być zupełnie przeciwnie, bo emocje mogą powodować podejmowanie błędnych decyzji, a przez to mogą rujnować twoje życie. Pozytywny bądź negatywny efekt działania emocji zależy od tego, co z nimi robisz.

Warto też zauważyć, że emocje pozytywne i negatywne są komplementarne. Bez uczucia smutku nie wiedziałbyś, czym jest radość. Te uczucia wzajemnie siebie potrzebują. Także strach jest czasami potrzebny. Na pewno może być przydatny, jeśli nim umiejętnie zarządzasz.

Co powoduje strach (ciemny pokój)

To, co u jednych ludzi wywołuje strach, innych może śmieszyć. Nasze postrzeganie różnych rzeczy jest tak diametralnie różne, że reakcje także muszą się różnić. Jednak pewne cechy czynników wywołujących strach można ująć całościowo. Możesz zobrazować strach przez wyobrażenie sobie go.

Żeby zobrazować strach, wyobraź sobie człowieka siedzącego na krześle. Przed nim są drzwi do bardzo ciemnego pokoju. Człowiek siedzący przed drzwiami boi się tam wejść. Pomyśl, co musiałoby się stać, żeby ten człowiek pokonał swój strach i wszedł do ciemnego pokoju.

Masz jakieś pomysły? Czy nie wystarczyłoby zapalić światło w tym pokoju? Czym jest światło i jaką robi różnicę?

Człowiek boi się wejść do ciemnego pokoju. Nie wie, co tam jest. Nie wie, jak się po nim poruszać. Nie może przecież zobaczyć, czy są tam jakieś meble, jakie jest pokrycie podłogi. Może jest tam stromo albo ślisko. Może się potknąć o coś, czego nie widać. Może tam być ktoś, o kim nie wiadomo, jakie ma zamiary. Będąc w ciemności, nie może w żaden sposób ocenić, jak wpłynie na niego wejście do tego ciemnego pokoju. Nie może oszacować skutków tego wejścia. Dlatego się boi. Boi się nieznanego. To całkowicie naturalne.

Włączenie światła powoduje, że człowiek może nagle zobaczyć to, czego wcześniej nie widział. Daje mu to wiedzę o tym, jak się poruszać po tym pokoju. Widzi, gdzie stoją jakie meble. Może zobaczyć, czy coś stoi na jego drodze. Może sprawdzić, czy jest tam ktoś jeszcze. Może zobaczyć, kto tam jest. Wie, czego się spodziewać itp. Jednym słowem, ma wiedzę, która zapewnia mu pewien stopień bezpieczeństwa i przewidywalności zdarzeń.

Patrząc na jakikolwiek lęk, możemy wyciągnąć podobne wnioski. Cokolwiek wywołuje w nas strach, jest to obarczone dozą niewiedzy. Brak światła w ciemnym pokoju to brak wiedzy o danym zjawisku, przedmiocie, zdarzeniu. To, czego nie wiemy, powoduje, że się boimy. Niewiedza jest bezpośrednią przyczyną powstawania strachu. Zatem wiedza może w zupełności ten strach zlikwidować.

Nie zawsze jest możliwe, żeby dowiedzieć się wszystkiego na temat naszego czynnika strachu. Jednak im większą uzyskamy wiedzę na ten temat, tym większą pewność siebie zyskamy. Będziemy mieli większą pewność co do naszej przyszłości związanej z tym, czego się wcześniej baliśmy.

Podam tutaj przykład strachu przed egzaminem. Jeśli odczuwasz strach przed jakimkolwiek egzaminem, to dlatego, że nie wiesz, jak on się potoczy. Nie wiesz, jaki będzie jego wynik. Gdybyś znał pytania, które padną na egzaminie, zapewne nie bałbyś się go. Po prostu przygotowałbyś swoje odpowiedzi. Same pytania to nie jedyne, co powinieneś wiedzieć. Dobrze byłoby wiedzieć, w jakim nastroju jest dzisiaj egzaminator. Niektórzy egzaminatorzy lubią obszerne odpowiedzi na pytania, a inni lubią odpowiedzi zwięzłe i konkretne. Jeśli wiesz, do której grupy należy twój egzaminator, to wiesz, jakich odpowiedzi lepiej udzielać. Zatem również ta wiedza mocno zmniejsza twój ewentualny strach przed egzaminem.

Można tak wymieniać różne czynniki, dzięki którym można przewidzieć bieg zdarzeń i ograniczyć swoje obawy. Czegokolwiek się boisz, poszukaj wiedzy, która pozwoli Ci poczuć się bardziej pewnie w danej sytuacji. Odpowiednia wiedza pozwoli Ci znaleźć rozwiązanie dla danej sytuacji i zniweluje twój strach. Jeśli strach nie zniknie całkowicie, to przynajmniej się zmniejszy. Następnie możesz podjąć także inne próby pracy ze swoimi emocjami.