Mózg - architekt rzeczywistości i bogatego życia - Ramtha - ebook

Mózg - architekt rzeczywistości i bogatego życia ebook

Ramtha

3,9

Opis

Książka ta jest podzielona na trzy części. Pierwsza, zatytułowana Jak mózg tworzy rzeczywistość opisuje różne części mózgu i systemu nerwowego, które są związane z kreacją rzeczywistości. Ramtha wyjaśnia, że proces ten wciąż jest aktywny i opisuje w szczegółach, w jaki sposób możemy rozwinąć sztukę intencjonalnej myśli i obserwacji.

Druga część książki zatytułowana Otwierając drzwi do głębokiej podświadomości wyjaśnia tajemnice zawarte w starożytnych tekstach, odnoszące się do boskiej mocy człowieka bez względu na jego płeć, ród i rasę. Ramtha wyjaśnia, że drzwi do boskiej inteligencji i mocy kreacji są realną częścią mózgu.

Trzecia część książki, zatytułowana Na skrzydłach wzniosłej myśli, jest inspirującym zaproszeniem, by dążyć do rozwinięcia wspanialszego umysłu, co naturalnie prowadzi do wspanialszego życia. Taka jest właśnie wiedza, którą legendarni Mistrzowie i ludzie o renomie odkryli i doświadczyli w swoim życiu.

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 235

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
3,9 (7 ocen)
3
2
1
0
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Iskierka16

Nie oderwiesz się od lektury

Wspaniała, prowokująca,inspirująca!
00

Popularność
MÓZG – ARCHITEKT RZECZYWISTOŚCI I BOGATEGO ŻYCIA

Drzwi do podświadomości i ukrytego w nas potencjału

Tytuł oryginału: The Brain – the Creator of Reality and a Lofty Life. Opening the Door to the Subconscious Mind and the Hidden Potential Locked within Us

Redakcja: Agnieszka Rachwał-Chybowska

DTP polskiego wydania: Michał Motłoch

Skład wersji elektronicznej: Robert Fritzkowski, Magraf s.c.

Projekt okładki: Michał Motłoch, Aleksandra Paprocka-Nath

Copyright © 2014 JZ Knight

Copyright © for the Polish translation by Aleksandra Paprocka-Nath

Prawo do publikacji w języku polskim –

Wydawnictwo Stapis, 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Bez pisemnego pozwolenia JZK Publishing, działu JZK, Inc. żadna część tej książki nie może być powielana ani transmitowana za pośrednictwem środków elektronicznych i mechanicznych jak kserowanie, nagrywanie czy jakikolwiek inny system służący do przechowywania i odtwarzania informacji.

Zawartość tej publikacji jest oparta na „Rozmowach z Ramthą” („Ramtha’s Dialogues”®), serii nagrań magnetofonowych i nagrań na płytach kompaktowych, zarejestrowanych w Biurze Praw Autorskich Stanów Zjednoczonych za pozwoleniem JZ Knight and JZK, Inc .

Oryginalne nauki Ramthy zawarte w tej książce są transkrypcją następujących nagrań: „W poszukiwaniu wzniosłej myśli” (In Pursuit of a Lofty Thought [CD-9219, September 22, 1992, Copyright © 1992 JZ Knight]; „Jak mózg tworzy rzeczywistość” (How the Brain Creates Reality, [CD-9227, December 7, 1992, Copyright © 1992 JZKnight]; „Struktura i funkcje mózgu” (Structure and Function of the Brain[Audio Tape 9327.2, October 18, 1993 JZ Knight]; „Magiczny mózg” (The Magical Brain[Audio Tape 351, February 13, 1997, Copyright © 1997 JZ Knight]

ISBN epub: 978-83-7967-234-9

ISBN mobi: 978-83-7967-235-6

JZK Publishing

Dział JZK, Inc.

Ramtha’s School of Enlightenment

PO Box 1210, Yelm, WA 98597, USA

www.ramtha.com

Wydawnictwo STAPIS

40-288 Katowice, ul. Floriana 2a

tel. +48/32/2597574

www.stapis.com.pl

– fragment –

Naszym wyrokiem jest odkrywanie nieznanego. Dopiero wtedy, gdy zaczniemy to robić, otworzymy drzwi, by uwolnić waszą Duszę i Ducha.

Podziękowania

Chciałbym wyrazić moją szczerą wdzięczność i podziękowanie dla JZ Knight za jej niezachwiane poświęcenie się dla Wspaniałej Pracy, za udostępnienie nauk Ramthy wszystkim tym, którzy szukają pogłębienia wiedzy i za pozwolenie na ich publikację. Chciałbym też wyrazić moją wdzięczność i miłość naszemu nauczycielowi Ramthcie, za jego niezwykłą wiedzę, mądrość i oddanie dla ludzkości – „zapomnianych Bogów”, którzy obecnie znajdują się u progu przebudzenia.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy w taki czy inny sposób pomogli w wydaniu tej książki: Lilii Macias Leal za inspirację, przyjaźń i wsparcie. Karriem H. Ali, Jairowi Roblesowi i Valerii Zimmermann za pomoc z tłumaczeniem na hiszpański. Specjalne podziękowania dla Patricji Richker z JZK Inc. za korektę wersji w języku angielskim; Stephanie Millham za sprawdzenie końcowej wersji książki.

Chciałbym też podziękować Nancy Montan za oryginalne ilustracje do książki, jak i za projekt okładki oraz skrzydełek zainspirowanych bryłami platońskimi Leonarda da Vinci i naukami Ramthy. Specjalne podziękowania dla Leonardo Vivi za projekt obwoluty.

Chciałbym też podziękować Davidowi Fairleyowi za jego entuzjazm i rady, Rodrigo Vildosolowi, Yael i Stephenowi R. Kleinom za pomoc i poparcie. Specjalne podziękowania dla Rebeki Capezio i Szkoły Wznoszącego się Feniksa za ich żarliwą miłość i entuzjazm dla bezczasowych nauk Ramthy oraz za patronat w wydaniu tej książki.

Głęboko cenię Waszą pomoc i przyjaźń. Dziękuję! Na przyszłość, w której te nauki staną się rzeczywistością!

Jaime Leal Ayala – Wydawca

Słowo od tłumacza

Nauki zawarte w tej książce zostały wygłoszone dla osób, które miały już doświadczenie w pracy z Ramthą. W pierwszej części czytelnik spotka się z nową terminologią i koncepcjami, które mogą być zaskakujące nawet dla osób, które znają inne książki z naukami Ramthy. Książka ta jest pełna pereł mądrości, które zapraszają do studiowania i głębszego zrozumienia najważniejszego organu w ciele ludzkim – naszego mózgu.

Życzę głębokich kontemplacji i samopoznania.

Aleksandra Nath

Ważna informacja

Książka ta jest oparta na „Rozmowach z Ramthą” (Ramtha’s Dialogues®) – serii wykładów i nauk wygłoszonych przez Ramthę. Ramtha wybrał JZ Knight jako jedyny kanał, za pośrednictwem którego przekazuje swoje przesłanie. Lekcje odbywają się wyłącznie w języku angielskim. Styl Ramthy jest unikalny i wyjątkowy. Często uważa się go za archaiczny i dziwny. Ramtha wytłumaczył, że jego wybór słów, przekształcanie słów, struktura zdań, pozycja czasowników i rzeczowników, przerwy w połowie zdania są intencjonalne. On stara się sięgnąć przez różne poziomy akceptacji i interpretacji do wszystkich osób obecnych na sali, pochodzących z różnych kultur i środowisk.

Od ponad trzydziestu lat Ramtha nieustannie i metodycznie pogłębia i rozwija zawartą w swoich lekcjach wiedzę oraz, za pośrednictwem różnych technik, umożliwia jej doświadczenie. Wprowadzająca informacja na ten temat znajduje się w przetłumaczonej na język polski kisążce Ramtha: Kreowanie rzeczywistości. Przewodnik dla początkujących. Wprowadzenie do nauk Ramthy (Stapis, 2013). Czytelnik może też wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Ramthańską Szkołę Oświecenia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.ramtha.com.

By zachować autentyczność przekazu, pozostawiliśmy oryginalne słowa użyte przez Ramthę, by pozwolić czytelnikowi doświadczyć nauk tak, jak zostały wygłoszone. Jeśli pewne zdania wydają się niepoprawne i dziwne, sugerujemy, by czytelnik przeczytał dany fragment ponownie, starając się zrozumieć znaczenie poza słowami. Na końcu tej książki znajduje się Słowniczek zawierający definicje podstawowej terminologii Ramthy. Życzymy interesującej lektury.

Ostatecznie problemy, które neurobiolodzy będą starali się rozwiązać, są takie same jak te, które zajmowały umysły filozofów poprzez wieki – wiedza, doświadczenie, świadomość i umysł – wszystkie one są konsekwencją aktywności mózgu i mogą być zrozumiane tylko wtedy, kiedy sam mózg zostanie dogłębnie zrozumiany.

Semir Zeki,

profesor neurobiologii na University College London

W moim przekonaniu idea, że mózg może zmienić swoją strukturę i funkcje za pośrednictwem myśli i aktywności, wprowadziła najważniejszą zmianę w naszym podejściu do mózgu, od czasu, kiedy zrobiliśmy pierwszy szkic jego podstawowej anatomii i przyjrzeliśmy się funkcjonowaniu jego podstawowego elementu, którym jest neuron.

Norman Doidge,

MD, psychiatra, psychoanalityk, autor książek Jak naprawić uszkodzony mózg oraz Mózg zmienia się sam, pracownik naukowy na Toronto University oraz Columbia University

Preludium: Ukryte wewnętrzne drzwi

Niezależna myśl jest niezwykłą zdolnością człowieka, która daje mu unikalną pozycję w przyrodzie. Jest oczywiste, że aby w pełni docenić najwartościowsze dary, jakie posiadamy – myśl i wolną wolę – musimy skupić uwagę na mózgu. Obecne badania naukowe otwierają drogę do głębszego zrozumienia, czym jest mózg i jak funkcjonuje. Nowe technologie pozwalają badaczom zajrzeć w wewnętrzną pracę mózgu i jego szerokie, nieznane potencjały, które czekają na odkrycie. W chwili obecnej można naukowo sprawdzić dominujące teorie o mózgu, świadomości i umyśle, zaakceptować je lub odrzucić i umożliwić progres w kierunku nowych odkryć.

Poza naukowym wyjaśnieniem, „czym” mózg jest, istnieje potrzeba zrozumienia, „jak” go używać w praktyce, by intencjonalnie tworzyć nowe myśli. Zapoznanie się z naukowymi odkryciami jest bardzo interesujące, ale jakie znaczenie mogą mieć one dla nas, w naszym życiu? Jak moglibyśmy używać tej wiedzy, by stworzyć dynamiczne, kreatywne, wolne myśli i zaprojektować architekturę naszego własnego umysłu? Czy jest to nawet możliwe, by ktoś mógł stworzyć swój własny wszechświat, swój własny umysł, swoją własną rzeczywistość? W zgodzie ze starożytną mądrością wieków, Tajemnymi Szkołami, alchemią Wspaniałej Pracy i naukom Ramthy, jest to cenna umiejętność, mająca swoje podstawy w ludzkiej zdolności do świadomej myśli i przyrodzonej wolnej woli. Jest to umiejętność, którą musimy rozwinąć i po mistrzowsku stosować, by podłączyć się do jej bezkresnego potencjału.

Historycznie umysł, myśl, świadomość i wolna wola były tematami podejmowanymi wyłącznie przez poetów, filozofów, psychologów i religijnych mistyków. Jednak obecnie, dzięki współczesnym odkryciom w neurologii, wszyscy mają dostęp do eksploracji tych nieprzeniknionych tajemnic na otwartym, obiektywnym forum. Aktualny rozwój i odkrycia w neurologii pozwalają na uwolnienie się od symbolicznych alegorii używanych do opisywania umysłu, rozumu, wolnej woli oraz Duszy i Ducha. Te często mgliste i nieprecyzyjne alegorie, założenia i opisy, które nawet w obecnych czasach są źródłem konfuzji, ignorancji, zabobonów i strachu, są już niepotrzebne. Ich miejsce jest w przeszłości. Podstawą rozmów powinny być teraz odkrycia naukowe, co pozwoli na rozszyfrowanie ogromnej wiedzy zawartej w starożytnej mądrości, która zawsze znała i stosowała nieograniczony potencjał naszych mózgów i umysłu. W czasach obecnych naukowiec i mistyk, lekarz i filozof, mogą znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia i odpowiedzieć na głębokie pytania w zrozumiały dla nas sposób, stosując zwykły język. Okazuje się, że cały czas wszyscy mówili o tym samym, używając innych słów i podchodząc do tematu pod innym kątem.

Nowe perspektywy, które otwiera przed nami nauka, wskazują, że ludzkość i boskość nie są odizolowane od siebie w ekskluzywnych królestwach, jak to kiedyś tradycjonalnie postulowano. Człowiek i boskość w końcu znalazły wspólne miejsce w ludzkim mózgu. Zatem mistycy i szamani, filozofowie i nauczyciele, lekarze i naukowcy, powinni znaleźć drogę, by zaadresować w swoich rozprawach niezwykłość mózgu i wskazać drogę, jak go używać jako boskiego architekta.

W książce tej Ramtha wskazuje na potrzebę wyjaśnienia konceptów starożytnej mądrości, okrytych tajemnicą w kulturowych tradycjach i wierzeniach, używając jasnej terminologii, do której może się odnieść współczesna nauka. Jest to ważne, by zapobiec ponownemu rozwojowi zabobonów i ślepoty wiary, ponieważ uprzednio zatrzymało to rozwój wiedzy, naukowej eksploracji i nowego zrozumienia. Istnieją jasne i niezaprzeczalne historyczne przykłady tego na całym świecie i w każdej kulturze. Możemy zobaczyć dewastujący wpływ ślepej wiary, kiedy przypomnimy sobie Wyprawy Krzyżowe, które dały początek i rozprzestrzeniły działającą przez wieki, „daleką-od-świętej” Inkwizycję. Jesteśmy uprzywilejowani, żyjąc w obecnych czasach, kiedy to podstawowe prawa każdego człowieka – prawo do życia, równość, wolność myśli i wolna wola – są progresywnym sztandarem rewolucji naszych czasów.

W książce tej prezentujemy czytelnikowi dogłębne nauki Ramthy o mózgu, które zawierają też informację, jak go uaktywnić i uświadomić sobie jego najwspanialszy potencjał.

Ramtha, jako Mistrz Nauczyciel przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, rozprasza niejasności i złożoność wielu ezoterycznych konceptów związanych z mózgiem, świadomością i umysłem. Wyjaśnia ich znaczenie w sposób prosty, łatwy do zrozumienia, umożliwiając eksplorację i zastosowanie tej informacji w codziennym życiu.

Zatem staje się oczywiste, że mózg jest bardzo Bogu potrzebny, bo bez niego nie byłoby marzeń. Bez mózgu, który może skupić się na myśli, zastanowić się nad „fragmentem świadomości” i skonstruować jakiś koncept w oparciu o zawartą w nim informację, nie byłoby ewolucji.

Im dłużej zastanawiacie się nad wzniosłą myślą – filozoficzną, głęboką myślą – wasz mózg kreuje jej model. Nie ma znaczenia, czy jest niezwykła czy związana z codziennością. Następnie myśl ta zostaje przekazana na płat czołowy. Cokolwiek pojawi się w tym niezwykłym miejscu, staje się prawem.

Zanim przejdziemy do wielowymiarowego umysłu, musicie zrozumieć, jak funkcjonuje świadomość. Słuchajcie uważnie i będziecie wiedzieli więcej o pracy mózgu, niż przeciętna osoba na Ziemi. Zrozumiecie, jak funkcjonujecie, jak zapamiętujecie i poznacie tajemnice świadomości.

Książka ta jest podzielona na trzy części. Pierwsza, zatytułowana Jak mózg tworzy rzeczywistość, opisuje różne części mózgu i systemu nerwowego, które są związane z kreacją rzeczywistości. Ramtha wyjaśnia, że proces ten wciąż jest aktywny i opisuje w szczegółach, w jaki sposób możemy rozwinąć sztukę intencjonalnej myśli i obserwacji, by stać się świadomi kreatywnej mocy naszego mózgu w akcji.

Ramtha analizuje wiedzę o mózgu, którą posiadali starożytni Egipcjanie, deszyfrując kluczowe elementy i symbole ich kultury. Jego nauki pozwalają z jednej strony docenić zawartą w nich głęboką wiedzę. Z drugiej strony pomagają nam też zrozumieć, jak funkcjonuje mózg, w oparciu o odkrycia współczesnej neurologii.

Druga część książki, zatytułowana Otwierając drzwi do głębokiej podświadomości, wyjaśnia tajemnice zawarte w starożytnych tekstach, odnoszące się do boskiej mocy człowieka, bez względu na jego płeć, ród i rasę. Ramtha wyjaśnia, że drzwi do boskiej inteligencji i mocy kreacji są realną częścią mózgu. Moc kreacji jest prerogatywą Boga i boskości w wielu religiach. Ramtha zagłębia się w tej prawdzie i tłumaczy, co powinniśmy zrobić, by otworzyć te wewnętrzne drzwi. Wyjaśnia, że „prawdziwa wartość podświadomego umysłu polega na tym, że posiada on zdolność odbierania umysłu uniwersalnego”.

Ramtha często otwiera lekcję toastem czy modlitwą do wewnętrznego Boga – najwspanialszego źródła wszechwiedzenia i nieograniczonego umysłu, do których mamy dostęp za pośrednictwem mózgu. W ten sposób odbiega on od tradycjonalnego wyobrażenia Boga, znajdującego się na zewnątrz i ponad nami, jak sugerują monoteistyczne religie. Ramtha zaprasza uczniów i czytelników, by uczestniczyli w tych toastach i stworzyli swoje własne, jako formę osobistej inicjacji do wiedzy. Prawdą jest, że odkryjemy w pełni wpływ i wartość tych nauk tylko wtedy, kiedy będziemy je eksplorować i stosować w życiu. Rezultaty i poszerzanie zrozumienia osiąga się przez inicjację i rozwijanie wiedzy, przez kontemplację nowych konceptów i wystawianie ich na próby, stosując je i doświadczając ich osobiście. Ta metoda jest kamieniem węgielnym i metodologią Wspaniałej Pracy i Szkół Starożytnej Mądrości.

Dzięki zgromadzonym w tej książce naukom Ramthy możemy też głębiej zrozumieć znaczenie jednego z najważniejszych stwierdzeń Chrystusa: „Ja i Ojciec jedno jesteśmy. (…) Wierzcie mi, żem ja w Ojcu, a Ojciec we mnie” (J 11, J30). Chrystus powtarzał, że królestwo niebieskie nie jest tutaj, czy tam”, lecz w nas. Te stwierdzenia potwierdzają, że za pośrednictwem mózgu wszyscy mamy dostęp do ogromnych i niezwykłych potencjałów.

Ślepa wiara w zewnętrznego Boga, znajdującego się ponad i poza zasięgiem człowieka, powinna zostać przekształcona w wiedzę, doświadczenie, świadomość mocy i inteligencji, które zawsze istniały w człowieku. To tabernakulum boskości jest dostępne za pośrednictwem mózgu. Wiara w Boga w niebiosach przekształci się wtedy w wiarę w wewnętrznego Boga, o którym nauczał Chrystus, oraz w przekonanie, że mamy prawo „pić” z tego niewyczerpywalnego źródła.

Nie wystarczy wierzyć, że Bóg jest w nas i czcić go z religijną żarliwością. Następnym krokiem jest uświadomienie sobie, jak zastosować to zrozumienie w praktyce, jak podłączyć się do tego wspaniałego bogactwa w naszym osobistym życiu. Właśnie to jest obiektem studiów i treningu w Ramthańskiej Szkole Oświecenia.

W książce tej Ramtha rozwija koncept podbicia samych siebie i pokonania „smoka”. Konkwista nowicjusza polega na wzniesieniu energii kundalini zwiniętej u podstawy kręgosłupa – surowej uśpionej energii „smoka” – by otworzyć drzwi do podświadomego umysłu i uaktywnić tajemne rejony w mózgu, zawierające niezwykły potencjał i oświecenie.

W przebiegu historii ludzkości święci mężczyźni i kobiety, którzy znaleźli klucz do „ukrytych drzwi” i przez nie przeszli, bardzo często byli brutalnie prześladowani i torturowani, a nawet z tego powodu mordowani. Święta Inkwizycja ustanowiła kontrolujące wszystkich prawa, wymagała kompletnej uległości i traktowała bezwzględnie tych, którzy ośmielili się myśleć inaczej. Opóźniło to eksplorację nowych myśli i doświadczeń w życiu. Próba, która leży przed nami, jest taka sama – pokonanie „smoka”, którym są nasze osobiste sądy, niedowierzanie, wątpienie w siebie, postawy i nawyki ludzkiej osobowości, opóźniające nasz rozwój i niepozwalające nam osiągnąć naszych najwspanialszych potencjałów. Ramtha tłumaczy, że ta stworzona przez nas samych, kontrolująca, ograniczająca sieć neuronowa w mózgu, nas zniewala. Wyjaśnia też, gdzie ma ona swoje miejsce w mózgu. Ramtha podkreśla ważność rozwinięcia połączenia z umysłem podświadomym, by tym samym rozwinąć i zmienić program w mózgu.

Tożsamość trzyma w ryzach waszą wspaniałość. Obudzicie się dopiero, kiedy ona zostanie tak „zmaltretowana”, że podświadomy umysł będzie mógł w końcu wyjść na powierzchnię i przedstawić wam wszystko, co do niego płynie.

Trzecia część książki, zatytułowana Na skrzydłach wzniosłej myśli, jest inspirującym zaproszeniem, by dążyć do rozwinięcia wspanialszego umysłu, co naturalnie prowadzi do wspanialszego życia. Taka jest właśnie wiedza, którą legendarni Mistrzowie i ludzie o renomie odkryli i doświadczyli jej w swoim życiu.

Żyjemy w erze oświecenia. Nawet nauka potwierdza ogromny potencjał ukryty w każdym człowieku. Nieprzeniknione, starożytne tajemnice są teraz otwarcie dostępne dla wszystkich. Idee, które inspirowały wielkich renesansowych humanistów z XV i XVI wieku, zostały wskrzeszone w naszych czasach. Wspaniałe jednostki tamtych czasów, jak Erazm z Rotterdamu, Luis z Leonu, Jan z Krzyża, Rafael, da Vinci i Michał Anioł i inni, których celebrujemy do dzisiaj, rozpoznali nieprzemijającą wartość, czarujące piękno i kreatywną inteligencję ludzkości. Dzięki neurobiologii i odkryciom związanym z pracą mózgu możemy dojść do wniosku, że jesteśmy w istocie boscy. Jesteśmy twórcami naszej rzeczywistości i przeznaczenia dzięki naszym cichym i sekretnym myślom – wolna myśl jest zdolna do stworzenia wspaniałego i wzniosłego życia.

Jaime Leal Anaya

Północno-zachodni Pacyfik, wiosna 2013

* * *

koniec darmowego fragmentuzapraszamy do zakupu pełnej wersji