Mapa - Sadurska Barbara - ebook + książka

Mapa ebook

Sadurska Barbara

3,9

Opis

Siedem opowiadań czasem nazywanych powieścią. Debiut uznany za jedną z najlepszych książek roku 2019, wyróżniony nagrodą Olśnienia Onetu 2020.

 

Nie wiem, czy można dobitniej zaakcentować w debiucie swoją odrębność pisarską na polskiej scenie literackiej, miejscu od jakiegoś czasu nieprzychylnemu autorom o artystycznych ambicjach, którym literatura służy do prowadzenia symbolicznych opowieści o dusznych tajemnicach skrywanych przez człowieka. Zastanawiające jest, że tyle trzeba czekać na odkrycie takiego talentu prozatorskiego, odbijającego się we własnym, niepowtarzalnym blasku, trudno uchwytnym w recenzji i zmierzającego do dyskursywnego wyjaśniania, co zwykle kończy się częściową interpretacyjną porażką. Jak się okazuje, żeby pisać wybitną prozę nie trzeba wcale podążać za głosem krytyków, tęskniących za dawnymi czasami, kiedy to powstawały wielkie powieści realistyczne, mające ponoć potencjał, aby nas zbawić ode złego, zdiagnozować chorą kondycję współczesnej Polski.

                            Tymoteusz Milas, Nowy Napis Co Tydzień

 

 

Barbara Sadurska, ur. W 1974 r., autorka nagradzanych opowiadań i scenariuszy, mieszkanka krakowskiego Podgórza. Ukończyła prawo i polonistykę oraz rozliczne studia podyplomowe, np. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.O AUTORCE

 

BARBARA SADURSKA, ur. 1974, ukończyła prawo i polonistykę oraz rozliczne studia podyplomowe, np. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Mieszkanka krakowskiego Podgórza.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 197

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
3,9 (186 ocen)
71
53
38
15
9
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
monikawa1

Całkiem niezła

„Mapa” jest jak szafka apteczna z elementami układanki ukrytymi w szufladkach. Nie trafiła do mnie w najlepszym momencie, bo akurat miałam ochotę na odrobinę prostolinijności, a tu każdy kolejny rozdział odsłaniał nowy kawałek i komplikował poprzednie odwlekając nagrodę olśnienia do finału, kiedy wszystko zgrabnie złoży się w spójny obraz. Przynajmniej tak mi się wydało. Bo skończyłam i nie jestem pewna czy to co przeczytałam było tym o co chodziło. Czy jest grupa wsparcia dla czytelników „Mapy”? Czy zacząć jeszcze raz z ołówkiem i notatnikiem? Czy też szukać zrozumienia na innej płaszczyźnie? Gdyby nie to, że niektóre sceny były dla mnie wyjątkowo przykre nawet bym się nie zastanawiałam i wróciła do pierwszej strony.
30
wiernikosia

Nie polecam

autorka mogłaby sprawdzić najpierw jakie są zasady dziedziczenia a nie pisać bzdur
00
Wibej

Nie oderwiesz się od lektury

Świetna
01

Popularność
(...)

– To miasto nie istnieje – powtarza Adolf Alois Adler i stuka zakrzywionym jak u ptaka, żółtawym paznokciem w czarny blat biurka, na którym leży plan wykonany ołówkiem kopiowym, z datą 1912 i gotyckim napisem u góry „Bromberg”, a w prawym dolnym rogu... Plan Stübbena, pierwszy szkic jego planu, nigdy niezrealizowany. Rarytas – dodaje, schylając się do jednej z niższych półek czarnej, do połowy przeszklonej szafy z mapami.

Pochylam się nad planem Hermanna Josepha Stübbena, wpatruję się w nieistniejące skrzyżowania, w budynki, których nie ma, w ruiny pojezuickiego kościoła. Chmura ptaków zasłania zachodzące słońce i na chwilę robi się ciemno. Podnoszę wzrok. Ojciec nagłym, krótkim ruchem zwraca głowę w stronę okna i w tym momencie wygląda jak Faust, jak ten Faust z obrazka na ścianie. Widzę jego orlą twarz. Jezu!

Ale on już wsunął plan Stübbena do szuflady biurka. Chciał mi pokazać coś innego.

– W dniu twoich dziesiątych urodzin otrzymasz ode mnie tę mapę, synu – powiedział, rozkładając przede mną wielki suchy pergamin z mapą odwróconego świata. – W dniu twoich dziesiątych urodzin – powtórzył, a ja policzyłem szybko na palcach, to za trzy lata, tato, to przecież nigdy nie nastąpi, zlituj się, ojcze, nie skazuj mnie na wiekuiste cierpienie, ale powiedziałem tylko:

– Tak, ojcze.

 I stałem, patrzyłem i niczego nie dotykałem.

A potem ojciec ją zwinął, wsunął w ciemny, miękki otwór tuby wyściełanej czerwonym aksamitem, zamknął wieko, następnie schylił się w półobrocie i ułożył ją na półce, drugiej od dołu, tam, gdzie nie było przeszklenia w drzwiach, więc nawet zazdrosne promienie zachodzącego słońca nie docierały, nie podglądały, nie pożądały mapy Fra Mauro, tej zaginionej, wykonanej przez Fra w tysiąc czterysta pięćdziesiątym piątym w klasztorze na południu Europy.

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
© by Barbara Sadurska and Wydawnictwo Nisza
Redakcja: KRYSTYNA BRATKOWSKA
Korekta: DOROTA DUL
Projekt graficzny wersji papierowej i rysunki: RYSZARD KAJZER
Krój pisma (wersja drukowana) Nowy Toruń: Franciszek Otto
Krój pisma (wersja drukowana) Alergia Condensed Bold: Mateusz Machalski
Skład i łamanie wersji papierowej: Zerkaj Studio
ISBN 978-83-66599-00-0
Wydanie I
Warszawa 2019
Wydawnictwo Nisza tel. +48 607 622 655 e-mail: [email protected]
www.nisza-wydawnictwo.plwww.facebook.com/Nisza.Wydawnictwo
Patronat:
Konwersja: eLitera s.c.

fot. Aleksandra Zegarowska

Barbara Sadurska, ur. 1974, autorka nagradzanych opowiadań i scenariuszy, mieszkanka krakowskiego Podgórza. Ukończyła prawo i polonistykę oraz rozliczne studia podyplomowe, np. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Mapa jest jej książkowym debiutem.

.