I am reading - Czytam sobie. Droga do Nobla - Ewa Nowak - ebook

I am reading - Czytam sobie. Droga do Nobla ebook

Ewa Nowak

0,0
5,99 zł

Opis

"Nie wierzyłem, że na świecie są genialne kobiety. A właśnie teraz taką spotkałem" – pomyślał Piotr Curie, gdy poznał Marię Skłodowską, swoją przyszłą żonę. Historia noblistki niezmiennie wprawia w podziw dla siły ducha, jaką musiała się wykazać, by w czasach, kiedy nie przyjmowano kobiet na studia, skończyć je na najlepszej francuskiej uczelni, Sorbonie. I to z pierwszym wynikiem!

Maria Skłodowska-Curie odkryła radioaktywność i nowe pierwiastki: polon i rad. Za te odkrycia dostała aż dwie nagrody Nobla! Była pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała profesorską katedrę fizyki na Sorbonie. Jej pasjonującą historię najmłodszym czytelnikom przybliża Ewa Nowak. To opowieść o marzeniach, pasji, chęci poznawania, ale też o miłości i poświęceniu. Może być najlepszą inspiracją i motywacją dla przyszłych naukowczyń i odkrywczyń! Trudno oderwać się od kart tej książki.

"Droga do Nobla" jest jedną z propozycji trzeciego poziomu bestsellerowej serii "Czytam sobie". To świetny sposób na utrwalenie nauki czytania. Wciągające historie, napisane dłuższymi i bardziej złożonymi zdaniami, są dziełem wybitnych polskich autorów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a trudniejsze słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w słowniczku na końcu książki. Seria "Czytam sobie" została przygotowana zgodnie z zaleceniami metodyków.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 21

Oceny
0,0
0
0
0
0
0Ewa Nowak

Droga do Nobla

Historia Marii Skłodowskiej-Curie

zilustrowałaNika Jaworowska-Duchlińska

Saga

Droga do Nobla

Copyright © 2017, 2019 Ewa Nowak i SAGA Egmont

Wszystkie prawa zastrzeżone

ISBN: 9788726128543

1. Wydanie w formie e-booka, 2019

Format: EPUB 2.0

Ta książka jest chroniona prawem autorskim. Kopiowanie do celów innych niż do użytku własnego jest dozwolone wyłącznie za zgodą SAGA Egmont oraz autora.

SAGA Egmont, spółka wydawnictwa Egmont

Uwaga!

Słowa zaznaczone gwiazdką *

zostały wyjaśnione w słowniczku

na końcu ksią¿ki.

Piąte Dziecko

Jest 7 listopada 1867 roku. W domu państwa Bronisławy i Władysława Skłodowskich przy ulicy Freta 16 w Warszawie rodzi się piąte dziecko. To dziewczynka. Otrzymuje imiona po babciach – Maria Salomea. Nikt jeszcze nie wie, że odmieni ona świat nauki.

W domu dziewczynki wisi barometr, który pokazuje, jak zmienia się ciśnienie atmosferyczne. Mania bardzo się nim interesuje. Co to takiego? Jak on działa?

Rodzice uczą całą piątkę swoich dzieci. Do klocków przyklejają nalepki z nazwami państw, gór, miast i planet. W tym domu nauka jest na pierwszym miejscu.

9 maja 1878 roku umiera na gruźlicę mama Mani, pani Bronisława. Marysia ma wtedy tylko jedenaście lat.

Szkoła

Mania i jej siostra Helena zaczynają naukę na pensji* pani Jadwigi Sikorskiej. To najlepsza pensja w Warszawie. Dziwna jest nauka w tej szkole. Nie wolno tu mówić po polsku, nie wolno uczyć się historii ani geografii Polski. Dlaczego tak się dzieje?

Polska jest pod zaborami*. Od roku 1795 nie ma jej na mapie świata. Trzech zaborców podzieliło się Polską jak tortem. Warszawa leży na terenie zaboru rosyjskiego. Rosyjska władza rusyfikuje* kraj, dlatego nie wolno mówić po polsku ani uczyć się o Polsce.

Polacy nie dają się rusyfikować. W szkole prowadzonej przez panią Sikorską dziewczynki mają dwa plany lekcji. Na jednym, tym dla władz, są lekcje rosyjskiego, a na drugim, tajnym, jest język polski, historia, geografia i literatura polska. Gdy tylko zjawia się wizytacja* rosyjska, wszyscy udają, że od rana uczą się tylko rosyjskiego. Czy umiemy sobie wyobrazić, jak ciężka była dla dzieci taka podwójna nauka?

Złoty medal

Maria była na pensji tylko rok. Później uczęszczała do siedmioklasowego III Gimnazjum Rządowego przy ul. Krakowskie Przedmieście 36 w Warszawie. Ukończyła je w 1883 roku ze złotym medalem.

Latający uniwersytet

Starszy brat Mani, Józef, studiował* medycynę na Uniwersytecie Warszawskim. Mania mu tego zazdrościła.

– Tato, chciałabym też się uczyć. Mogę? – prosiła Mania.

Niestety, to niemożliwe. Zaborca nie chciał, żeby kobiety się kształciły. Dziewczęta nie miały wstępu na żaden polski uniwersytet.

„Trzeba coś wymyślić, żeby Polki mogły się uczyć, ale tak żeby zaborca