Boże Macierzyństwo - Marian Morawski - ebook

Boże Macierzyństwo ebook

Marian Morawski

0,0
6,55 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Książka "Boże Macierzyństwo" autorstwa Księdza Mariana Morawskiego S.J. to głębokie studium teologii Scheebena, skupiające się na jednym z najistotniejszych punktów jego mariologii. Autor kieruje czytelnika przez zakamarki tego genialnego myśliciela, odkrywając w nim głębię i polot spekulacji teologicznej. Dogmat Bożego Macierzyństwa, ustanowiony na Soborze Efeskim w 431 roku, stanowi centralny punkt analizy. Ksiądz Morawski rozważa go w kontekście oburzenia, które wybuchło w świecie chrześcijańskim, gdy Nestoriusz sprzeciwił się Matce Chrystusa, odmawiając Jej prawa do najwznioślejszego tytułu - Theotokos, Boża Rodzicielka. Uroczystość Bożego Macierzyństwa, ustanowiona przez Piusa XI, stała się wyrazem rosnącego znaczenia Maryi w nauce i życiu Kościoła. Autor bada związki historii objawienia i dziejów dogmatu chrześcijańskiego z postacią Maryi, szczególnie z dziejami dogmatu chrystologicznego. Maryja od samego początku zajmowała ważne miejsce w nauce Kościoła, a trzy pierwsze sobory z kolei definiowały istotę Boga Syna, Ducha Świętego i Matki Bożej. To w pełnym poczuciu posiadania prawdy objawionej autor podkreśla rolę Maryi jako matki Chrystusa, sięgając zarówno do przesławnych zapowiedzi Izajasza, jak i figuratywnych przedstawień niewiast wybawicielek w Starym Testamencie. "Boże Macierzyństwo" to nie tylko teologiczna podróż przez nauki Kościoła, ale także spojrzenie na Maryję jako istotny element Boskiego planu świata. Ksiądz Morawski prowadzi czytelnika przez rozważania, które ukazują jedność Starego i Nowego Przymierza oraz nierozerwalne połączenie Zbawiciela z Jego Matką. Odkryj tajemnice Bożego Macierzyństwa w fascynującym studium teologii Scheebena, które rzuca jasne światło na rolę Maryi w historii chrześcijaństwa.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 25

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Ks. Marian Morawski S.J. 

 

 

 

Boże Macierzyństwo

wedle M. J. Scheebena

 

 

 

 

Armoryka

Sandomierz

 

 

Projekt okładki: Juliusz Susak

 

Na okładce obraz wygenerowany przez AI - https://beta.dreamstudio.ai/ 

 

Tekst wg edycji z roku 1935. 

Pisownię uwspółcześniono w niewielkim zakresie.

 

© Wydawnictwo Armoryka

 

Wydawnictwo Armoryka

ul. Krucza 16

27-600 Sandomierz

http://www.armoryka.pl/

 

ISBN 978-83-7639-545-6 

 

 

 

Boże Macierzyństwo

Ojciec święty, który nie pomija żadnej sposobności, aby przypomnieć światu chrześcijańskiemu doniosłe rocznice, aby pamięcią wielkiej przeszłości odświeżyć nigdy nie przedawnione idee, w bieżącym roku, dnia 9-go marca w alokucji do alumnów założonego jeszcze przez św. Ignacego Collegium Germanicum uczcił pamięć najwybitniejszego zapewne w XIX wieku teologa niemieckiego, Macieja Józefa Scheebena (1835-1888). Powiedział między innymi: "Przybywacie do Nas w dniu pięknym, w setną rocznicę urodzin postaci tak wzniosłej, zarówno w dziejach teologii jak i życia chrześcijańskiego. Scheeben, to mąż wielki, genialny, to wzór dla teologa, jako ideał dzielnego bojownika Kościoła, a zwłaszcza życia chrześcijańskiego. Cała, nader wzniosła teologia Scheebena przepojona jest pobożnością, w myśl słów innego wielkiego teologa, Franzelina T. J. († 1885), który mawiał, że lubi książki ascetyczne pełne teologii i dogmatu, a dogmatyczne o ascetycznym charakterze, tak bowiem być powinno".

Pochwała zasłużona. Jeśli chodzi o teologię, to zdaniem K. Eschweilera (Die zwei Wege der neueren Theologie, Augsburg 1920, str. 25.) "Scheeben bezwątpienia pod względem międzynarodowego znaczenia w świecie katolickim przewyższa wszystkich innych teologów spekulatywnych, piszących po niemiecku", a wybitny znawca historii teologii, M. Grabmann (Die Geschichte der katholischen Theologie, 1933, str. 231.) twierdzi: "jest to teolog o genialnej zdolności spekulatywnej, a zarazem bardzo gruntowny znawca patrystyki, zwłaszcza greckiej, oraz scholastyki średniowiecznej i potrydenckiej, który przez harmonijny związek metafizyki, spekulacji teologicznej i życia w Bogu, umiał przedstawić żywo a samodzielnie wewnętrzną organiczną spójnię dogmatów oraz ich zgodność z zasadami rozumu".