Adwent. Komentarze duchowe na każdy dzień - ks. Jarosław Piłat - ebook

Adwent. Komentarze duchowe na każdy dzień ebook

Ks. Jarosław Piłat

5,0

Opis

Adwent to czas nowego początku, dla wielu ulubiony. Może w tym trudnym czasie, gdy za oknem jest prawie ciągle ciemno i na nowo jesteśmy szachowani przez pandemię koronawirusa, przyniesie nam chwilę ulgi, poczucia bezpieczeństwa i radości.

Adwent to czas na wskroś ludzki, czas doświadczania człowieczej kruchości: trudno wstać na roraty, realizacja postanowień nie wychodzi, czynienie dobrych uczynków przegrywa z egoizmem, a na dodatek po prostu brak sił, by wszystko przygotować na nadchodzące Święta.

To właśnie w tej scenerii dokonuje się nowy początek. Dobre przygotowanie do przyjęcia udzielającego się człowiekowi Boga, są możliwe tylko dzięki współpracy z wspomagającą nas w każdej chwili Jego łaską.

Książka ks. Jarosława Piłata „Adwent. Komentarze duchowe na każdy dzień” może pomóc w zrozumieniu działania Boga, aby przez to bardziej się na Niego otworzyć.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 140

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
5,0 (1 ocena)
1
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność
Korekta, skład, łamanie i projekt okładki

Oficyna Wydawnicza Edytor.org

Lidia Ciecierska

Na okładce

fot. depositphotos.com

Nihil obstat

ks. Józef Pick

Cenzor ksiąg religijnych

Imprimatur

† Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński

L.dz. 1340/2021/K.Ord.

Pelplin, dnia 4 listopada 2021 r.

© by ks. Jarosław Piłat, 2021

ISBN 978-83-8127-769-3

Wydawca

Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o.

ul. Biskupa Dominika 11, 83-130 Pelplin

tel. 58 536 17 57, fax 58 536 17 26

[email protected]

www.bernardinum.com.pl

Druk i oprawa

Drukarnia Wydawnictwa „Bernardinum” Sp. z o.o., Pelplin

Wstęp

Adwent zawsze mnie pociągał i nie potrafię dokładnie powiedzieć dlaczego, ani czym przede wszystkim. Czy swoją duchową głębią, czy może narastającą już w tym czasie, szczególnie w wielkim mieście, świąteczną atmosferą? Pewnie decydujący w tej fascynacji był jednak niezwykły ładunek treści teologicznej Adwentu, bliskość tajemnicy wcielenia i wyraźne ukazanie perspektywy paruzji, ostatecznego i w pełni zwycięskiego przyjścia Chrystusa. To co zawsze było w tym czasie najważniejsze, co przebijało się przez ciemne grudniowe dni, to mocne przeświadczenie o bliskości Boga. Pan jest blisko, jest dla mnie, jestem z Nim całkowicie bezpieczny, przebywając z Nim doświadczam spełnienia, doskonałego szczęścia. Widzę Adwent jako całkowicie zwrócony ku tajemnicom wcielenia i narodzenia Bożego Syna, ku tajemnicy pełnego zjednoczenia się z Nim.

Każdy Adwent jest ważny, bo jest nowym początkiem przygotowania do przyjęcia tej niezwykłej bliskości z Bogiem. Ten fakt nowego początku jest jak podarunek, jak niezasłużona łaska – znowu mogę zaczynać od nowa, tak jakby nie było poprzednich, jakże często nieudanych prób. Adwent to nowy początek, nowa nadzieja, czas zachęcający do wędrówki ku Bogu, czas otwarty – zawsze i dla każdego – czas, który niesie w sobie całkowitą nieobliczalność, otwarty na wszechmoc Boga, niejako mówiący do każdego: wszystko co najlepsze jest przed tobą, nie lękaj się, nie zwlekaj, zanurz się w ferwor przemiany, którą przynosi Jedyna Miłość i zdobądź Ją dla siebie.

Adwent, to także czas na wskroś ludzki, doświadczania człowieczej kruchości. Trudno wstać na roraty, postanowienia nie wychodzą, czynienie dobrych uczynków przegrywa z egoizmem, wyrzeczenia okazują się za trudne, a jeszcze po prostu brak sił, by wszystko dobrze przygotować na nadchodzące Święta. To właśnie w tej scenerii dokonuje się nowy początek, dobre przygotowania do przyjęcia udzielającego się człowiekowi Boga są możliwe tylko dzięki wspomagającej nas w każdej chwili Jego łasce. Świadome i ochotne jej przyjmowanie jest właśnie tym początkiem.

W taki Adwent chciałbym Cię, drogi Czytelniku, zaprosić. Na każdy dzień powszedni zostały przygotowane dwa rozważania duchowe, zaś na niedzielę po jednym, z uwzględnieniem faktu, że w kolejnych trzech latach roku liturgicznego mamy inny zestawy czytań niedzielnych (rok A, B, C). Oddzielne komentarze przygotowane są także na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz na wspomnienie niektórych świętych z tego okresu liturgicznego: doskonałego misjonarza św. Franciszka Ksawerego, przypominającego nam o ciągłej niezbędności misji świętych, świętego Araba, wielkiego teologa Wschodu św. Jana Damasceńskiego, żyjącego w tak dziś uciemiężonej Syrii, św. Mikołaja, mistrza czynnej dobroci, Indianina św. Juana Diego, który na starość stał się doskonałym świadkiem działania Boga oraz św. Jana od Krzyża, księcia mistyków. Razem stanowi to siedemdziesiąt komentarzy duchowych związanych z tematyką Adwentu, ale także po prostu zapraszających nas do życia z Bogiem. Każdy komentarz duchowy poprzedza poetyckie motto, które stara się lapidarnie ująć tajemnicę danego dnia lub całego okresu. Może okaże się pomocne w naszym codziennym zabieganiu. Teksty komentarzy powstawały począwszy od lat dziewięćdziesiątych, kilka z nich publikowano w prasie katolickiej, aż po rok bieżący.