Regularny Przegląd Półki, czyli najciekawsze nowości maja

Agnieszka Błaszczyk 05.06.2025

Maj zakwitł w naszym katalogu wieloma ciekawymi nowościami.

Wiemy, że jesteście zabiegani, macie sporo obowiązków i nie zawsze tyle czasu na czytanie, ile byście chcieli. Dlatego, jak co miesiąc, zrobiliśmy przegląd półki z premierami i wybraliśmy nowości warte waszej uwagi.

W naszym zestawieniu znajdziecie tytuły z różnych gatunków literackich. Polecimy Wam porywające pozycje literatury romantycznej, obyczajowej, pięknej i faktu. Wybraliśmy również atrakcyjne książki dla dzieci i młodzieży oraz wciągające pozycje dla fanów kryminałów i fantastyki. Będą to tytuły zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów i autorek.

Hiszpańskie thrillery zyskują na popularności i być może już wkrótce zrzucą z piedestału skandynawski noir. Wśród majowych nowości znalazły się dwie powieści, których akcja rozgrywa się w tym pięknym kraju. Pierwsza z nich to zwieńczenie wielkiego czytelniczego fenomenu, który dzięki ekranizacji zyskał jeszcze większą popularność i nowych czytelników. Drugą natomiast warto spakować do walizki, jeśli na urlop wybieracie się w wakacje nad Zatokę Biskajską, bo to właśnie tam bohaterka kryminału Marii Oruno będzie prowadziła kolejne śledztwo. Na deser proponujemy Wam najnowszą powieść Marka Stelara, będącą trzecim tomem serii o Voglerze i Iwonie Banach.

 

Juan Gomez Jurado, „Todo Muere. Wszystko umiera”, SQN, tłumaczenie: Barbara Bardadyn

Todo Muere. Wszystko umiera to ostatni tom trylogii o Aurze, Mari i Sere oraz jednocześnie zamknięcie znanego na całym świecie wielkiego uniwersum Czerwonej Królowej, stworzonego przez Juana Gomeza Jurado. Jak potoczą się losy tych trzech fascynujących kobiet oraz pozostałych bohaterek i bohaterów serii? Jak autor skonkludował wszystkie intrygi i wątki? Czy wszystkie zagadki zostaną rozwiązane, a wszystkie tajemnice odkryte? Zgodnie z prośbą autora nie ujawnimy nic z treści książki, ale gwarantujemy, że zaskoczeń i zwrotów akcji nie zabraknie.

Maria Oruna, „Złodziej fal”, Wydawnictwo Mando

Nowe śledztwo porucznik Valentiny Redondo. Tym razem główna bohaterka serii kryminalnej Marii Oruny będzie musiała rozwiązać zagadkę morderstwa dokonanego w rezydencji amerykańskiego pisarza, położonej na hiszpańskim wybrzeżu. Podczas śledztwa porucznik Redondo odkryje także mroczne, ukryte w przeszłości sekrety właściciela pałacu oraz pozostałych jego mieszkańców. Powieść Oruny to doskonała propozycja dla czytelników znudzonych zimnym klimatem skandynawskiej prozy kryminalnej.

Marek Stelar, „Kątnik”, Filia

Ktoś podrzuca do szczecińskich sklepów spożywczych produkty dla najmłodszych zatrute rtęcią. Na szczęście sprawca w ostatnim momencie informuje służby o tym, co zrobił, a potem przesyła do komendy wojewódzkiej zdeformowany pocisk z informacją dla Heinricha Vogla. Podejrzenie pada na Miszę, byłego współwięźnia Vogla. Gdzie leży klucz do rozwiązania zagadki? Dlaczego giną inne osoby związane z Miszą? Kątnik to trzeci tom cyklu o Iwonie Banach i Heinrichu Voglu.

Dla fanek i fanów literatury romantycznej oraz obyczajowej przygotowaliśmy w tym miesiącu zróżnicowane zestawienie. Będzie doskonała na lato, rozgrywająca się w popularnym kurorcie, komedia romantyczna, będzie hot&spicy romans sportowy z boksem w tle, i wreszcie – dla wielbicielek wielotomowych sag – ostatni tom bestsellerowej serii o Kaszubach.

Aldona Reich, „Miłość all inclusive”, Labreto

Ta książka to idealna towarzyszka urlopowych podróży. Lekki, wakacyjny romans, o parze, którą los połączył na pokładzie samolotu w drodze do egipskiego kurortu. A potem było już słońce, plaża i seria niefortunnych zdarzeń, która wystawiła ich świeże uczucie na próbę. Spakuj Miłości all inclusive do bagażu podręcznego i ciesz się z lektury na plaży lub w górskim schronisku. Bo nie ważne gdzie, ważne z kim. W towarzystwie ukochanej czy ukochanego każde wakacje są all inclusive.

K. N. Haner, „Ring Girl”, Moje Wydawnictwo

Ona obiecała sobie, że nigdy nie wróci do świata boksu. On właśnie walczy o to, by zostać mistrzem świata. Kiedyś się bardzo dobrze znali. Dziś los znów przeciął ich ścieżki. I wszystko wróciło ze zdwojoną siłą. To historia o pasji, walce i uczuciu, które wybucha tam, gdzie nie ma miejsca na żadne słabości. Ring girl sprawia, że natychmiast zaczynasz rozglądać się za najbliższym klubem bokserskim. Idealna propozycja dla fanek i fanów romansów sportowych.

Daria Kaszubowska, „Saga Kaszubska. Tom 8. Koniec”, Wydawnictwo Flow

To już koniec wielkiej, rozpisanej na 60 lat i 8 tomów sagi rodziny Stoltmanów. Autorka Daria Kaszubowska, doprowadziła swoich bohaterów do czasów współczesnych. Niektórzy robią kariery, spełniają marzenia, inni żyją w cieniu rodowych traum. Jakie są współczesne Kaszuby? Czy współcześni Kaszubi znają swój język? Czy wszystkie rodzinne tajemnice zostały odkryte? Odwieczny krąg życia zatacza koło i wkrótce się okaże, że nie sposób budować przyszłości bez poznania przeszłości, a niektóre zagadki rozwiążą dopiero praprawnukowie Pelagii i Bernarda.

Dystopia, romantasy i urban fantasy – fantastyka ma różne oblicza i podkategorie. Każde warte poznania. Wśród majowych nowości znaleźliśmy warte waszego czasu, interesujące propozycje, reprezentujące różne gatunki literatury fantastycznej.

Marek Zych, „Inspektorium”, Wydawnictwo Mięta

Czy odważycie się wejść do postapokaliptycznego świata, w którym dzieci są trzymane na łańcuchach, a po ukończeniu 16 lat trafiają do piwnicy? W którym najwyższą wartością jest milczenie, a największym zagrożeniem tajemnicze i mroczne Kule? Marek Zych w Inspektorium stworzył przejmującą i oryginalna opowieść o dorastaniu, której długo nie zapomnicie.

Rebecca Yarros, „Onyx Storm. Onyksowa burza”, Filia, tłumaczenie: Sylwia Chojnacka

Onyx Storm. Onyksowa burza Rebecci Yarros to trzeci tom cieszącej się dużą popularnością serii Empireum. Do naszego katalogu wpadł w maju, więc potraktujemy tę pozycję jak nowość. Jeśli czytaliście poprzednie części, na pewno jesteście ciekawi dalszych losów Violett.

Nadchodzi burza i nie wszyscy przetrwają jej gniew. Bohaterka wie, że po 18 miesiącach spędzonych w Uczelni Wojskowej Basgiath, nie ma już czasu na naukę, bo bitwa zaczęła się na dobre. Violet musi wybrać się za upadające aretiańskie osłony, aby znaleźć sprzymierzeńców na obcych ziemiach, którzy będą gotowi stanąć do walki razem z Navarrą. Wyprawa ta podda próbie jej inteligencję, szczęście i siłę, ale ona zrobi wszystko, żeby uratować ukochanych – swoje smoki, rodzinę, dom oraz jego.

Aneta Jadowska, „Klątwy i pierniczki. Opowiadania ze świata Thornu”, SQN

Aneta Jadowska należy do ulubionych autorów i autorek polskiego fandomu. Jest jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego urban fantasy. Stworzyła uniwersum Thornu – magicznej części Torunia. Na Thornverse składają się trzy serie książek (oraz zbiory opowiadań), każda z nich posiada swojego protagonistę.

Jeśli lubicie uniwersum Thornu, ucieszycie z majowej nowości SQN-u. Aneta Jadowska oraz wydawnictwo przygotowali dla Was wyjątkowy prezent na nadchodzące wakacje. Klątwy i pierniczki to zbiór opowiadań z ulubionymi postaciami w rolach pierwszoplanowych. Spotkacie tu Dorę Wilk, Witkaca, Sępa, Katię, Romana, Mirona i Salcię. Zbrodnie, strzelaniny, włamania, voodoo – Thornowa ekipa poradzi sobie ze wszystkim.

W tej kategorii podróżujemy od Czech przez Seul aż do Ameryki Północnej. Proponujemy Wam powieści, w których autorzy podejmują o relacjach, ludzkich lękach i tęsknotach. Ich książki na pewno zostaną z Wami na dłużej i zachęcą do nieszablonowego myślenia o świecie.

Jan Štifter, „Café Groll”, Książkowe Klimaty, tłumaczenie: Anna Radwan-Żbikowska

Café Groll, to perełka dla wielbicieli czeskiej literatury. Opowieść o młodym lekarzu, który marzy, by otworzyć prywatną praktykę, ale w 1920 r. obejmuje stanowisko nadzoru medycznego nad dziewczętami z domów publicznych w Czeskich Budziejowicach. Sztifer przejmująco pisze o wielowymiarowych międzyludzkich relacjach, namiętności, miłości i pożądaniu.

Sang Young Park, „Miłość w wielkim mieście”, Tajfuny, tłumaczenie: Marta Niewiadomska

Południowokoreański autor, Sang Young Park, opowiada o życiu Younga, młodego geja mieszkającego w Seulu, o jego relacjach, nieudanych randkach, tęsknocie za miłością i o poczuciu odrzucenia, które zjawia się zazwyczaj o poranku.

Miłość w wielkim mieście podejmuje tematy ważne dla pokolenia millenialsów, ukazuje ich lęki, wątpliwości, marzenia. To poruszający, ale też miejscami niezwykle zabawny portret trzydziesto- i czterdziestolatków w wielkim mieście. Powiew świeżości w queerowej literaturze.

Louise Erdrich, „Rzeka Czerwona”, Art Rage, tłumaczenie: Agnieszka Walulik

Nowość w dorobku jednej z najważniejszych współczesnych pisarek amerykańskich, zdobywczyni wszystkich najważniejszych literackich nagród (poza nagrodą Nobla). Za swoje książki otrzymała m.in. Pulitzera, PEN/Faulkner, National Book Award.

Rozpoczynając lekturę Rzeki Czerwonej, odnosimy wrażenie, że będziemy mieć do czynienia z trójkątem miłosnym rodem z książek new adults. Ona – eks gotka i dwóch walczących o nią chłopaków – jeden z nich to spadkobierca dwóch farm, drugi romantyk i samouk.

Wątek obyczajowy jest jednak ściśle spleciony z tematem katastrofy ekologicznej i kryzysem ekonomicznym z lat 2008/2009. To opowieść o zwykłych ludziach, którzy marzą, dorastają, zakochują się, zmagają z losem, znoszą tragedie, skrywają gorzkie sekrety oraz o surowym pięknie równinnej wspólnoty, której członkowie muszą stawić czoło tragedii, gdy potężne siły wywracają ich życie do góry nogami.

Dla osób lubiących literaturę faktu, reportaże i eseje wyszukaliśmy spośród majowych nowości trzy interesujące tytuły, które zbiorą nas w dalekie, niezapomniane podróże. Niektóre z nich mogą nie być przyjemne, wymagają bowiem odwagi w konfrontacji z mrocznymi rozdziałami historii i konsekwencjami ludzkiej niszczycielskiej natury. Wyzwanie niełatwe, ale warto je podjąć, bo to książki, które stawiają wiele ważnych pytań i zostają w głowie na długo.

Helmut Walser Smith, „Kręgi przemocy. Morderstwo i antysemityzm w niemieckim miasteczku”, Wydawnictwo Drzazgi, tłumaczenie Mariusz Gądek

Kręgi przemocy. Morderstwo i antysemityzm w niemieckim miasteczku to wstrząsająca książka z pogranicza reportażu i eseju, w której Helmut Walser Smith analizuje wydarzenia, mające miejsce w 1900 r. w Chojnicach. W różnych punktach miasta odnaleziono wówczas części ciała młodego chłopaka. Podejrzenia od razu padły na żydowskiego rzeźnika. Plotki przekazywane z ust do ust doprowadziły do pogromu. Książka Smitha rzuca nowe światło na mit mordu rytualnego – jeden z najmroczniejszych składników europejskiej wyobraźni.

Łukasz Modelski, „Rok w PRL. Codzienność na kartki”, Mando

Łukasz Modelski historyk i dziennikarz, oprowadza nas po świecie, w którym wszystko trzeba było załatwiać, wystać, wykombinować. Świecie, w którym absurd szedł pod rękę z propagandą, półki świeciły pustakami, a namiastki luksusu można było doświadczyć tylko w PEWEX-ach.

Witajcie w PRL – kraju wiecznego niedoboru, gdzie nawet pieniądze są bez znaczenia, jeśli nie masz odpowiedniej legitymacji, talonu lub kartek. Polecamy szczególnie osobom urodzonym po 1989 r., które czytając tę interesującą pozycję, dowiedzą się, czym była sztuka przetrwania w PRL.

David Attenborough, Colin Butfield, „Ocean. Ostatnie dzikie miejsce”, Wydawnictwo Poznańskie, tłumaczenie: Sławomir Królak

David Attenborough i Colin Butfield zabierają nas na fascynującą wyprawę w głąb oceanu. Wydaje się, że nie ma już na ziemi zakątka niezbadanego przez człowieka. O oceanach, jak się okazuje, wciąż wiemy stosunkowo mało. Niezmiennie jednak fascynują one naukowców.

Działalność człowieka doprowadziła jednak do tak poważnych zmian, że za 100 lat ludzie staną się świadkami ich wymierania. Czy jest jakiś sposób by ten proces zatrzymać?

Nawet pierwsze miłości bywają skomplikowane. Dowodzą tego książki, które wybraliśmy dla Was w kategorii literatury młodzieżowej. Poznacie w nich młodych bohaterów i bohaterki, którzy zmagają się z pierwszymi rozczarowaniami, uczą się nawiązywać poważne relacje i ponosić konsekwencję popełnionych błędów. A ciekawostką jest to, że dwie z tych powieści wychodzą poza schematy powieści dla młodzieży, wprowadzając do fabuły elementy innych gatunków.

Lynn Painter, „Inaczej niż w filmach”, Wydawnictwo Kobiece, tłumaczenie: Monika Wiśniewska

Czytaliście „Lepiej niż w filmach” Lynn Painter? To teraz poznajcie dalsze losy Wesa i Liz. Życie bywa przewrotne i rozdzieliło młodych bohaterów na długi czas. Wspólne plany, studia – to wszystko posypało się jak domek z kart, kiedy wydarzyła się tragedia, a ich związek dobiegł końca. Czy Wesowi po powrocie na uczelnię uda się odzyskać ukochaną? Czy gesty rodem z komedii romantycznych rozmiękczą serce Liz?

Mańka Smolarczyk, „W swoim czasie”, Wydawnictwo Kobiece

Auggie i Bright znają się od dawna. Dzieciństwo spędzili na wspólnych wakacjach i nocnych rozmowach o kosmosie. Teraz są niczym dwie planety – krążą po swoich własnych orbitach. On – charyzmatyczny, błyskotliwy i uwielbiany przez wszystkich. Ona – ukrywająca uczucia, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Oboje ukrywają jednak emocje, których nie da się wymazać jednym ciętym komentarzem. Kiedy ich ścieżki znów zaczynają się krzyżować, i to w niezrozumiały dla nich sposób, dostają szansę, by naprawić swoją relację. Auggie odkrywa, że potrafi podróżować w czasie. Czy uda się jej się odzyskać to, co utraciła? Tę niebanalna młodzieżówkę pokochacie od pierwszych stron.

Madeline Claire, „Dzikie dziewczyny”, Books4YA, tłumaczenie Dariusz Radziejewski

To kolejna nieoczywista propozycja w naszym zestawieniu. Pełna tajemnic opowieść o Rhi, która po latach życia w cieniu trafia do Happy Valley. Praca w rezerwacie przynosi ukojenie, a otaczająca natura daje poczucie wolności i bezpieczeństwa. Pewnego dnia Rhi w głębi rezerwatu natrafia na cztery ukrywające się tu dziewczyny. Media szybko okrzykują je Dzikimi Dziewczynami, ale powody, dla których przebywały w lesie, są bardziej niezwykłe, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać… Bohaterkę fascynuje i powoli pochłania świat nowych znajomych. Kim są „Dzikie dziewczyny” i czy ich historia jest prawdziwa?

Miłości do literatury warto uczyć od najmłodszych lat. Z wybranymi przez nas majowymi nowościami dla dzieci spędzicie wspaniały, wartościowy czas z Waszymi pociechami. To tytuły, przy których będziecie się śmiać się do rozpuku, ale też dowiecie się wielu frapujących informacji o otaczającym nas świecie. Mamy także nadzieję, że polecane przez opowieści staną się dla Was inspiracją do długich rozmów z najmłodszymi.

Anna Sakowicz, „POPR-ańcy 9: Trzy życzenia”, Labreto

Tych ancymonów chyba nie trzeba przedstawiać. Przed Wami ulubieńcy zarówno dzieci, jak i dorosłych czytelników, czyli POPR-ańcy. Co znów narozrabiali? Najpierw odwiedzili Melę, a potem wzięli udział w szalonej akcji ratowniczej. Poznajcie nowe przygody Gambita, Daktyla i Scula. Autorką Trzech życzeń, czyli 9 części serii o POPRańcach jest Anna Sakowicz, a jej wydawcą Labreto.

Barbara Supeł, „Staś Pętelka. Pierwsza przejażdżka”, Zielona Sowa

Staś Pętelka to seria dla dzieci, która ukazuje istotne wydarzenia z życia przedszkolaka. Każde młody czytelnik odnajdzie tu znane mu sytuacje i wraz ze Stasiem spotka się z emocjami, których samo doświadcza. Tym razem przed chłopcem bojowe zadanie – będzie się uczył jazdy na rowerze! Jesteście ciekawi, jak mu pójdzie?

Łukasz Wierzbicki, „Machiną przez Chiny”

A jeśli marzą wam się dalekie podróże, to poznajcie opowieść o wyprawie motocyklowej do Chin. Na ten szalony pomysł wpadło dwoje podróżników – Halina i Stach. A ich przygody, na podstawie prawdziwych wydarzeń, opisał Łukasz Wierzbicki. Książka wpisana na „Złotą Listę” tytułów polecanych przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje pomogły Wam podjąć decyzję dotyczącą kolejnych lektur. Śledźcie cykl Regularny Przegląd Półki, by być na bieżąco z najciekawszymi premierami. Niżej możecie zapoznać się z wersją wideo! Nie zapomnijcie o subskrypcji kanału. 🙂