Jeden z najpopularniejszych pisarzy science fiction średniego pokolenia. Grafik, rysownik satyryczny, niedoszły architekt. Zanim zaczął pisać Paweł Kosik książki zdobywające najważniejsze polskie nagrody branżowe, jak sam mówi, od szkoły podstawowej pisał do szuflady. Swoje literackie alter ego ujawnił dopiero kilkadziesiąt lat później, a konkretnie w 2001 r., publikując na łamach Nowej Fantastyki opowiadanie Pokoje przechodnie. Wcześniej swoją karierę zawodową rozwijał w branży reklamowej. Po trzech latach studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, porzucił uczelnię, by założyć agencję reklamową Powergraph. Przez lata firma przeszłą transformację i obecnie jest właściwie wydawnictwem. Od jakiegoś czasu więc, Rafał Kosik książki wydaje sobie sam, korzystając z możliwości jakie daje mu Powergraph. Deklaruje od 2007 r. że, jeżeli chodzi o literaturę, przeszedł na zawodowstwo i niemal całkowicie poświęcił się pisaniu.
Zdecydowanie najlepiej się czuje w prozie science fiction, a konkretniej w socjologiczno-filozoficznej odmianie gatunku, która realizuje się w bardzo mrocznym klimacie, niekiedy zbliżającym się nawet do horroru. Przez swoje książki Rafał Kosik nawiązuje dialog z tradycją literacką reprezentowaną przez takich mistrzów jak Stanisław Lem, czy Philip K. Dick.
Niedługo po publikacji pierwszych opowiadań w branżowej prasie przyszłą pora na pełnometrażowy debiut autora. W 2003 r. fabułą Mars Rafał Kosik zaistniał na rynku wydawniczym jako powieściopisarz. Książka powszechnie została doceniona za wizję i ciekawą kreacje świata przedstawionego, skolonizowanej przez ludzi Czerwonej Planety w erze kryzysu.
Kilka lat później w ręce czytelników oddał Rafał Kosik Vertical, historię dziejącą się w niepokojącym świecie bez przeszłości i w dużej mierze również bez przyszłości. Ludzie zamieszkują przygnębiające stalowe konstrukcje, które można przyrównać do miast. Zainstalowane są one na linach, po których wspinają się w nieustannej próbie odnalezienia, bliżej niesprecyzowanego, Celu. Powieść została dobrze przyjęta zarówno przez odbiorców, jak i krytykę. Do tego stopnia, że za Vertical Rafał Kosik dostał nominację do Nagrody im. Andrzeja Zajdla oraz Nautilusa.
Chociaż Mars i Vertical były bardzo udanym wejściem na rynek wydawniczy, dopiero kolejne tytuły przyniosły autorowi zasłużone miejsce wśród najważniejszych polskich twórców współczesnej fantastyki.
Wydaną w 2008 r. powieścią Kameleon Rafał Kosik niemal zupełnie zdeklasował konkurencję w najważniejszych literackich konkursach branżowych. Za tę niezwykłą, pełną tajemnic historię tajemniczej ludzkiej cywilizacji rozwijającej się na odległej planecie pisarz dostał zarówno Nagrodę im. Andrzeja Zajdla, jak i nagrodę główną Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Sukces ten powtórzył blisko dekadę później. Za opublikowaną w 2017 r. książkę pt. Różaniec Rafał Kosik ponownie otrzymał obie nagrody. W Różańcu, podobnie jak w swojej wcześniejszej twórczości, pisarz kreuje fantastyczną, lecz niezwykle niepokojącą rzeczywistość zniszczonej Ziemi, w której skupiska ludzkie osadzone na pierścieniach tworzą tytułowy różaniec.
Mimo wielu sukcesów na rynku fantastyki, największą popularność i sławę pisarz zdobył jako autor literatury dziecięcej i młodzieżowej. Za sprawą cyklu science fiction Felix, Net i Nika Rafał Kosik jest znany niemal każdemu dziecku w Polsce, szczególnie, że jego pierwsza część pt. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi od lat znajduje się na liście lektur dla szkoły podstawowej. Seria liczy aż 15 tytułów, a każdy z tomów okazał się absolutnym bestsellerem. Seria opowiada o kolejnych przygodach i perypetiach trójki uczniów warszawskiego gimnazjum, którzy muszą mierzyć się z niezwykłymi, niekiedy bardzo niebezpiecznymi sprawami. Ostatnią, 15. część cyklu pt. Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy Rafał Kosik wydał w 2018 r.
Jednak historie trójki dzielnych gimnazjalistów to niejedyne książki pisarza przeznaczone dla dzieci. Od 2014 r. do księgarń trafiają kolejne odsłony cyklu Amelia i Kuba/Kuba i Amelia. Ciekawym zabiegiem ze strony autora jest opowiedzenie większości przygód bohaterów w dwóch wersjach; raz z perspektywy Amelii, a następnie z punktu widzenia Kuby. Najnowszą książkę z cyklu pt. Amelia i Kuba. Mi się podoba Rafał Kosik oddał w ręce młodych czytelników bardzo niedawno, bo w 2019 r.