Leigh Bardugo
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Urodzona w Jerozolimie amerykańska pisarka, autorka bestsellerowych powieści i opowiadań fantasy. Książki Leigh Bardugo zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków i sprzedane w milionowych nakładach.

Leigh Bardugo na świat przyszła w 1975 r. w Izraelu, jednak jako dziecko przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Dorastała w Kalifornii, w Los Angeles, gdzie wychowywali ją dziadkowie. Skończywszy szkołę średnią, wyjechała niemal na drugi koniec kraju, by studiować na Uniwersytecie Yale. Po dyplomie długo szukała swojego miejsca w życiu. Zanim zaczęła pisać Leigh Bardugo książki trafiające na listy bestsellerów, pracowała jako copywriterka, była też dziennikarką i makijażystką. Obecnie pisarka mieszka w Hollywood i od czasu do czasu udziela się jako wokalistka w zespole Captain Automatic. Jakiś czas temu ujawniła, że cierpi na jałową martwicę kości.

Uniwersum Griszów Leigh Bardugo

Niemal wszystkie książki Leigh Bardugo osadzone są w wykreowanym przez nią, niezwykle szczegółowo i sugestywnie, świecie, w którym kluczową rolę odgrywa kasta Griszów, postaci obdarzonych niezwykłymi, nadnaturalnymi zdolnościami. W uniwersum tym bardzo rzuca się w oczy fascynacja pisarki Rosją i językiem rosyjskim. Wszystkie imiona, nazwy własne, i toponomastyka są mocno stylizowane i mają rosyjskie brzmienie, zaś Ravka, jedna z krain, wręcz przywodzi na myśl XIX w. carskie imperium.

Trylogia Grisza Leigh Bardugo

Swoją pierwszą powieść pt. Cień i kość Leigh Bardugo wydała w 2012 r. Książka niemal z miejsca stała się bestsellerem, a o debiutującej pisarce zrobiło się głośno. Jeszcze w 2012 r. prawa filmowe do książki wykupiła wytwórnia DreamWorks. Tomem Cień i kość Leigh Bardugo otworzyła swój pierwszy, i wciąż najpopularniejszy, cykl powieściowy zwany Trylogią Grisza. Jego bohaterką jest młoda Alina Starkov. Dziewczyna jest sierotą, w dodatku niezbyt urodziwą. Niczym się nie wyróżnia, więc nie może liczyć na żadną specjalną karierę. Wstępuje do wojska, gdzie zostaje pomocnicą kartografa. Wszystko się zmienia, gdy wraz z oddziałem zmuszona jest do wejścia w Fałdę Cienia, śmiertelnie niebezpieczną przestrzeń zamieszkiwaną przez potwory. Tam, ratując Mala, swojego przyjaciela, odkrywa w sobie niezwykłą moc. Alina trafi pod skrzydła Griszów, którzy mają nadzieję, że dzięki jej mocy uda się zakończyć trapiąca królestwo Ravki wojnę. Darem Aliny szczególnie interesuje się niejednoznaczny i potężny dowódca Griszów, Zmrocz.

Drugą część serii pt. Oblężenie i nawałnica Leigh Bardugo w ręce czytelników oddała już rok po swoim debiucie. Powieść w dalszym ciągu koncentruje się na postaciach Aliny oraz Zmrocza. Dziewczyna, dysponująca coraz większą mocą, rozpoczyna samodzielną rozgrywkę ze swoim dawnym mentorem.

Wydaną w 2014 r. częścią pt. Zniszczenie i odnowa Leigh Bardugo zamknęła swoją bestsellerową trylogię. Zniszczenie i odnowa była powszechnie chwalona za dobre zakończenie i wielu fanów uznaje ja za najbardziej udaną ze wszystkich części.

Do trylogii Griszów dołączyła jeszcze Leigh Bardugo ebooki, a później książki drukowane, zawierające krótkie formy narracyjne dziejące się w świecie przedstawionym powieści.

Dylogia Szóstka wron Leigh Bardugo

W 2015 r. powieścią Szóstka wron Leigh Bardugo, ku uciesze swoich wiernych fanów, otworzyła nowy cykl, ponownie osadzony w ich ulubionym uniwersum Griszów. Tym razem jednak akcja przenosi się do Ketterdamu, miasta wzorowanego na Amsterdamie. W centrum wydarzeń postawieni są też inni, niż w debiutanckiej trylogii, bohaterowie. Kontynuację Szóstki wron pt. Królestwo kanciarzy Leigh Bardugo opublikowała w 2015 r.

Król z bliznami Leigh Bardugo

Aktualnie pisarka jest w trakcie tworzenia swojej trzeciej serii dziejącej się w wymyślonym przez nią świecie. Zimą 2019 r. powieścią Król z bliznami Leigh Bardugo otworzyła dylogię Nikołaja. Jej centralną postacią jest Nikołaj Lancov, król Ravki, który musi zmierzyć się z drzemiącą w nim ciemnością. Młody władca próbuje odbudować i scalić kraj po wyniszczającej wojnie domowej, jednak w miarę upływu czasu sytuacja w Ravce staje się coraz bardziej skomplikowana, a Nikołajowi coraz trudniej opanować spuściznę Zmrocza.